kadın çalışmalı mı çalışmamalı mı?

Saruboceq

İki Kız Annesi :)
Kayıtlı Üye
17 Ekim 2007
12.358
218
Bir kadın çalışmalı mı çalışmamalı mı???
Evli de olsanız bekar da olsanız farketmez..

bence kesinlikle ve kesinlikle çalışmalı..hem kendi için hem hayat müşterektir diyoruz ya hemde onun için çalışmalı.kendi ayakları üstünde durmak için,istekleri için,eşi için,varsa çocuğu için,evi için daha iyi ve mutlu yaşamak için çalışmalı...haa maddi durumu çok çok iyiyse vede çocuğu varsa bence çalışmamalı ve çocuğunun yanında olmalı.biz çalışan annelerin en büyük sorunu çocuklarımızı güvenilir nereye bırakabilirizi düşünmek...ama şükür allaha o kunuda da bir zorluk yaşamadım..ve çalışmayı seviyorum..

Bence de kesinlikle çalışmalıdır.Günümüz koşullarında iş bulursa tabiki.Bir de olayın o boyutu var!..Kadın hiçbir zaman eşinin eline bakmamalı,özgür olmalı.İstediği bir şeyi kendi parasıyla alabilmeli.Çalışan kadının kendine güveni daha da artar ,gelecekten korkmaz.Eşinden ayrılsa kendi ayakları üzerinde durabilir.Eşi onu aldattığında çaresiz kalmaz,çeker gider,çünkü ekonomik özgürlüğü vardır...

Eger hem anneligi hemde calismayi becerebiliyorsa elbetteki calismali.Ama calistigi zaman evine esine cocuguna yeterli ilgili ve sevgiyi veremiyosa yani yetisemiyorsa o zaman evde oturmali bence.Ama kesinlikle bos durmamali.Evde yapilan isler var onlardan yapabilir.Yeterki kocasina tamamen bagimli kalmasin ve her turlu duruma hazirlikli olucak kapasitesi olsun.Onemli olan bence bu.

Bir gereklilik olarak bakmıyorum. İster çalışır, ister çalışmaz.
Ama ne olursa olsun tek başına kalabileceği durumlara hazırlıklı olmalı...
Kendi ayakları üstünde durabilecek bir iş bilgisine sahip olmalı.
Elinde mesleği olsunda çalışıp çalışmamak kendi insiyatifine kalsın...

Yeterki erkeğe bağımlı olmasın....

valla çalışır çalışmaz o kendinin bileceği şey ama illaki mesleği olacak kiii hayatın bin bir türlü hali var
kendi ayakları üzerinde durmayı bilmeli bence
ya baba evi ya kocaevi degil kendi evini gerektiğinde açabilmeli yani

bende arkadaslara katılıyorum, ister calıssın ister calısmasın kesinlikle ve kesinlikle elinde bir mesleği olmalı, eğitimi olmalı. Bayanların eğitimli olması her zaman daha iyi, cocugunu daha iyi yetıstırebılmek, kotuluklerden korumak için bile bilgi birikimi gerekli oluyor.

Kadının ekonomik özgürlüğünü elde etmesi onu bağımsız ve kendine yetebilen bir birey yapar. Para kazanmak kadının kendine duyduğu güveni arttırır, daha güçlü hissettirir ve sosyal çevresini genişletir.

Haytda insanın başına neler geleceği hiç belli değil ve maddi olarak birine bağımlı olmak büyük risk bu anlamda.

Üstelik yaşam koşulları eskisinden güç artık. Hergün kötüye giden ülke ekonomisinde hem erkeğin hem kadının çalışması gerekiyor bir ailenin geçinebilmesi için.

Özelliklede üniversite bitirip meslek edinmiş, yıllarını öğrenime harcamış kadınların evde oturmasıda o kadar emeğin boşa gitmesi demek. Diplomalar duvar süsülemek içinse üniversiteye gidip başkalarının hakkını elinden almak niye...

merhabalar bayanlar...konuya sazan gibi atladım ama ben açıkcası çalışmayı seviyorum.şu an çocuğum olmadığı için rahatlıkla çalışabilirim.ama çocuklu bayanlar için sanırım biraz zor oluyormuş...bayanların keyfine baglı bence isteyen çalışır isteyen çalışmaz...birde ben bi dergide okumuştum sizlerlede paylaşmak istedim çalışan bayanları erkekler daha sexi bulurmuş ne kadar doğru bilemem ama öyle yazmışlardı...

sevgiyle kalın...

bir mesleği olmalı.
gerek duydugu vakıtte rahatca calısabılecek kapasıtede ve vasıfta olmalıdır.
ıstedıgı zaman kendı ayakları uzerınde durabılecek maddı ozgurluk kazanacak krıterde olmalıdır.
ancak mecbur kalmadıkca calısmamalıdır dıye dusunuyorum.
cunku ben 14 yasında kendı ıstegımle calısmaya basladım ve 19 yasımda sırket kurdum. suanda devrettım. calısmaktan tıksındım. alımlı bir bayan için çalışamk ço kzor. cunku erkekler cok iğrenç. gercekten cok serefsızler :eek:klava:
kımse de karsıma gelıp bana bu konuda karsı cıkmasın. ben namussuz kız degılım heralde kıme nasıl davranılcanı bılıyorum ama okdr aç ki insanlar.. kendı adıma dılıyorum Allah benı calısmaya mecbur bırakmasın. Amin.
siz işveren de olsanız, yonetıcı de olsanız, altında da calıssanız ustundede olsanız hepsı yalaka ve ıgrenc :eek:klava: bunları bu hale getırıp yuz verenler de kadınlar tabıkı.
bu şerefsızler o yalaka kadınalrdan cesaret alıyor.
yok yanı yok.. ben okudugum bölümden sogudum bu calısma mevzusu yuzunden.
cok buyuk bır Alman fırmasında calısma hayalıyle gırmıstı mbolumume. orda staj yaptım ve nefret ettım.
bolum degıstırcem sımdı cunku hıcbır anlamı kalmadı yanı..
ben kesınlıkle calısmak ıstemıyorum.
ve bu ırenc ortamda bayanlar calısmamalı dıye dusunuyorum.
keske ınsanımız ınsan olsa da bayanlar da bole elını etegını cekmesei tıksınmese bu ıs ortamından.
butun yavsaklar Allahından bulsun nefret ettım yazarken bıle kufur edıyorum...
off sinir doldum :eek:klava:

gercekten ihtiyaci varsa calismali,ama esinin yada ailesinin gecimini saglayacak kadar maddi imkani varsa calismamali,ayrica cocugu oluncada durup bikez daha dusunmeli!!!!
lafaele katilitorum
ben isyerinde boyle bi olayla karsilasmadim
ama eve giderken yolda basima gelenler igren
ustume araba surmelermi dersiniz,korna calmalarmi dersiniz,50 yasindaki adamdan taciz kelimeleri isitmekmi dersiniz(genclerde yapiyo)hepsinden nefret ediyorum
bi yuzden ise gelmek istemiyorum basima bela alicam
seneye kendime araba almayi dusunuyorum ins.
kurtulcam bu igrenc adamlardan

bence çalişmali kesinlikle. Sadece mesleği olmaklan yetinmemeli. Çocuğu olsada calişmali maddi durumu çook çook iyi olsada çalişmalı. Kendim kazanmadiğim hiç birşey benim olarak görmem o yüzden babamın yada kocamın çok parası olması beni rahat yaşatir belki ama kendim kazanmadiğim için benimsemem. Çocuklar içinde kendi hayatından vazgeçmemeli bir bayan diye düşünüyorum. Sonra çocuklar büyüyor gidiyor herkes kendi hayatını kuruyor kadının eline ne kaliyor? kocaman bir hiç. İnsanin yaşlandiği zaman en azindan bir emeklisi olmalı, ee çalişmadanda bu biraz zor. Benim babamin maddi durumu herzaman çok iyi oldu allah'a şükür ama annem buna rağmen hep çalıştı halende çalişiyor. Babam kizardı ona niye çalişiyorsun ihtiyacin yok diye ama annem dinlemedi. Hep derki kendi kazandiğim parayi harcamak güzel bişey olamaz. Hesap verme derdi yok bişey yok.
Ayrica kimsenin ne olacaği belli değilki. Bence bi kadin eşinden sadece aldatıildiğ zaman yada boşandiği zaman ekonomi anlamda özgür olmamalı. Herzaman özgür olmalı. Zaten bi yaştan sonra iş bulmakta zorlaşiyor. Misal 30-35 yaşına gelmiş bir bayan çok zor iş bulur. O yüzden elinde mesleğide olsa bişeye yaramaz. Biran önce çalişma hayatına atılmalı bana göre.
Belki evlenince biraz arar verilebilir ama bunada çok ihtiyaç yok

bir mesleği olmalı.
gerek duydugu vakıtte rahatca calısabılecek kapasıtede ve vasıfta olmalıdır.
ıstedıgı zaman kendı ayakları uzerınde durabılecek maddı ozgurluk kazanacak krıterde olmalıdır.
ancak mecbur kalmadıkca calısmamalıdır dıye dusunuyorum.
cunku ben 14 yasında kendı ıstegımle calısmaya basladım ve 19 yasımda sırket kurdum. suanda devrettım. calısmaktan tıksındım. alımlı bir bayan için çalışamk ço kzor. cunku erkekler cok iğrenç. gercekten cok serefsızler :eek:klava:
kımse de karsıma gelıp bana bu konuda karsı cıkmasın. ben namussuz kız degılım heralde kıme nasıl davranılcanı bılıyorum ama okdr aç ki insanlar.. kendı adıma dılıyorum Allah benı calısmaya mecbur bırakmasın. Amin.
siz işveren de olsanız, yonetıcı de olsanız, altında da calıssanız ustundede olsanız hepsı yalaka ve ıgrenc :eek:klava: bunları bu hale getırıp yuz verenler de kadınlar tabıkı.
bu şerefsızler o yalaka kadınalrdan cesaret alıyor.
yok yanı yok.. ben okudugum bölümden sogudum bu calısma mevzusu yuzunden.
cok buyuk bır Alman fırmasında calısma hayalıyle gırmıstı mbolumume. orda staj yaptım ve nefret ettım.
bolum degıstırcem sımdı cunku hıcbır anlamı kalmadı yanı..
ben kesınlıkle calısmak ıstemıyorum.
ve bu ırenc ortamda bayanlar calısmamalı dıye dusunuyorum.
keske ınsanımız ınsan olsa da bayanlar da bole elını etegını cekmesei tıksınmese bu ıs ortamından.
butun yavsaklar Allahından bulsun nefret ettım yazarken bıle kufur edıyorum...
off sinir doldum :eek:klava:

böyle bişeyi hiç yaşamadim hiç çok şükür
Allah yaşatmasında

Bayanlar sizlerinde dediği gibi

Çalışıp çalışmaması bayanın ya da eşinin kendi isteğine kalmış. Ama bence de elinde bir mesleği olması lazım bayanın. Ayrıca ben şunu da düşünüyorum madem eşim benim çalışmamı istemiyor durumum iyi diyor sigortamı yatırsın : ) o zaman hiç bir itirazım olmaz. Bunu yapmayı da düşünüyorum yani :KK70:

Bir kadın istediğini yapabilme hakkına sahip olmalıdır... Çalışıp çalışmamak onun kararına kalmıştır. Diğerlerine (eşi, ailesi vs..) ancak bu karara saygı duymak kalır

Bence ister çalışsın ister çalışmasın mutlaka bir mesleği olmalı...
Hayat şartlarının ne getireceği hiç belli olmaz..
Eğer eşinin durumu iyi ise ve çocukları varsa bir süre için çalışmayabilir..
Çünkü çalışan bir annenin hem evi ile hem de çocukları ile yeterince ilgilenmesi zor olabiliyor..
Ancak mutlaka gerektiğinde çalışabilicek durumda olmalı,bir altınbileziği olmalı..

canım kesinlikle katılıyorum sana..ama geçen gün en yakın erkek arkadaşmn dedigine inanamadım sewgilisi war we kendnden küçk kız lise 3 e gidiyo liseden sonra ewlenmeyi düşünüyo kızı okutmayacakmş hem bekleyemezmş okadar özrü kabahatindn büyük yani ama asıl baklayı çıkardı sonunda agzından okutamam elinde meslegi olursa bana muhtaç olmaz dedi ben kawga çıkardıgım zaman gider dedi gözü açılır dedi inanamadım ya:1shok:daha bitmedi okutmadıgı gibi köyde annesiyle oturup annesinin haywanlarına bakacakmş hiç ömründe yapmamış ama beni sewiyosa yapacak dio böle bi arkadaşm oldugu için arasıra oturup nerde yalnş yapıyorm diyorm walla artık şundn eminm ben kesinlikle aynı konuma düşmeyecem kimsenn sewgimi kullanıp beni yönetmesinede arkadaşn dedigi gibi herkesn bi altın bilezigi olması gerekiyo hayatın ne getirecegi bilinmiyorr

O erkek komplekslinin tekiymiş o zaman:eek:klava:

ewet canm aynen öleymş işte insanları daha ii tanımak için ya para yada gönül ilişkisi lazm derler ya gerçktn dogruymş ben bu huynu bilmiyodm walla amaaann ne bizim bu erkek milletnden çektigimiz beekafamçokkarıştı

bence evlenince ve çocuğu olunca bir kadın çalışmaya ara verebilir..
Yeni doğmuş küçük bebeği varsa
Kime bırakıcak çocuğunu???
Annesi memleket olarak yakınsa ve bakabilcek durumda,sağlıklıysa annesine bırakır,Yoksa ne yapıcak??
İlle eve bakıcı mı tutucak??
Bakıcıya güvenmek hem zor hem de imkan meselesi..
Sadece çalışan bayanlara mı eşleri hesap sormuyor harcama yaparken??

Çalışmadığım zamanlarda da eşim bana neyi ne kadar harcadın,ne yaptın diye bir soru sorduğunu anımsamıyorum..
Bu erkeğin kişiliği ile alakalı bir şey bence..
Kadının çalışıp çalışmaması ile alalası olduğunu düşünmüyorum..

Ben ev için yaptığım harcamalarda çalışmadan önce ve sonra her zaman eşim sormadan zaten bilgi veririm..
Eşim de bana bilgi verir yaptığı harcamalar konusunda...

Bu zamanda insanların meslekleri olsa bile iş bulmakta ne kadar zorlandığını göz ardı etmemeliyiz..

Örnek vermek gerekirse Kpss sınavını kazanamadığı için öğretmen olduğu halde atanamayan binlerce öğretmen kardeşimiz var..

İçinde yaşadığımız gerçekleri de düşünmek lazım..

Herkesin şartları bir değil..
Herkesin tuzu kuru değil malesef...

çocuk olunca doğum izni bitince anneme ve kayinvaldeme baktirmayi düşünüyorum sonrada kreşdi, ana okuluydu felan büyür. Belkide ilk bir sene çalişmiyabilirim. Onu ozaman görürüm. Ama annem ve kayinvalidemin desteğine mutlaka ihtiyacim olacak o bir gerçek. Tabiiki herkesin imkani farklı ben zaten yorumlarımı yazarken kendi fikrimi ve kendi durumumu düşünerek yaziyorum. Herkes aynı durumuda olmadiğini bana hatırlatman iyi oldu, unutmuştumda.
Ben zaten erkekler çalişmayan kadına parayi naptin diye hesap soruyorlar demedim, dikkat edersen. Annemden verdiğim bi örnekti. Demekki onun durumuylan seninkide farklıymış. Doğal olarak yani.Her erkeğin bir olmadiğinida hatırlatman iyi oldu, bunuda unutmuştum.
Ben yine ne olursa olsun kadının çalışmasından yanayım.

bence çalışmalı....
artık hiçbir şey eskisi gibi değil...
ve kadınlar da ayaklarının üzerinde durabilmeli, ki artık tek bir kişinin kazandığı ile de geçim olmuyor...

X