Yöresel Tarif Kayseri usulü arabaşı çorbası ve hamuru

Yöresel Yemekler

tanrubeyf

eski kk günlerini özlüyor
Kayıtlı Üye
22 Kasım 2007
81
0
42
24356768nh7.jpg

75778993kd4.jpg

75778993kd4.368f27c6a5.jpg

78836781tp1.jpg

47403581wb5.jpg

27666632ss1.jpg

68374827so4.jpg
eskiden bu şekilde yerdik hala bazı evlerde bu şekilde yenmekte

Arabaşı Çorbası Tarifi

--------------------------------------------------------------------------------
Malzemeler.
* 6 su bardağı su
* 1 su bardağı un,Tuz
Çorba için:

* l küçük tavuk (veya iki tavuğun göğüs eti)
* I çorba kaşığı Sana
* 12 kaşık kırmızı biber (arzuya göre acılı olabilir)
* 12 kaşık salça
* 6 su bardağı su
* 1 çorba kaşığı un
*1 limon

Yapılışı:
ARABASI ÇORBASI

ARABASI ÇORBASI
Hamurun Yapılışı:
1. 3 su bardağı suyu,tuz ilave ederek,kaynatın.
2. Kalan su ile unu bulamaç haline getirin; tel süzgeçten geçirin.Kaynayan suya hızlı hızlı karıştırak ilave edin.
3. Sürekli karıştırarak,muhallebi kıvamında pişirin.
4. Yaklaşık iki parmak kalınlığında bir tepsiye boşaltıp soğutun; soğuyunca buzdolabına kaldırın.tepsiyi ilk önce biraz ıslatın
5. Çorbanın yanında servis yapmak için, baklava şeklinde kesin.
Çorbanın Yapılısı:

1. Bir tencereye su koyarak,tavuk,l kaşık salça ve kırmızı biberi katıp kaynatın.
2. Etleri yumuşayınca, parmak büyüklüğünde parçalar halinde didikleyın.
3. Ayrı bir tencerede.Sana ile unu karıştırarak rengi fazla değişmeden kavurun.Bu meyanenin içine salçanın ve kırmızı biberin geri kalanını ekleyip 3-4 dakika karıştırın.
4. Bu karışımı,sıcak tavuk suyuna karıştırarak ilave edin.
5. Didilmiş tavuk etlerini ekleyin, kaynatın.
6. Yanında hamuru ve bol limon ile servis yapın.

nedendir bilmiyorum ama bunu sevemiyorum ben.hele o hamuru çiğnemeden yutmak :S çiğnenmeyin birşeyin tadı nasıl alınır ki :S

dün günümüz vardı yan komşum kayserili bana yardıma geldide anlattı böyle böyle bi yemek var onu yaptım çok şaşırdım ben ee nası yenmeden yutuyonuz falan yap göreyim.bak burda karsıma çıktı görme şansı buldum.tadıda güzeldir heralde.

Sanırım ilk olarak 9 yıl önce yemiştim.Yozgatlı
Bir arkadaşımın evinde.
Bayılmıştım
Yapılışı zor gelmişti özellikle hamuru..
Belki onra denerim.
Eline Sağlık Canım

normalde bu çorbayı işkembe ile yapıyorlar o zaman hiç sevmiyorum :S

ama tavuklusu muhteşem oluyor :) cokacimcoook

ben de yaparım annem kayserili. Eşim egeli olduğu için o da hiç duymamış arabaşını. Ama bi kere yedikten sonra çok hoşuna gitti şimdi resmini de görünce canı istedi hatta. Annem anlatır özellikle yılbaşı akşamları annanem yaparmış,Bol acı,limon ve çok sıcak olması gerekiyormuş, hamurunu da sıcaklığını ve acısını alsın diye yiyorsunuz.Misafirlerim geldiğinde yapıyorum bayılıyorlar. Özellikle kayınvalidem :eek: sositososito cokacimcoook

canım ellerine sağlık çok güzel görünüyor bende çok severim arabaşını valla canım çok çekti.cokacimcoookcokacimcoook ben nevşehirliyim ama babam ve eşim yozgatlı ordan biliyorum ve yapıyorum ayrıca kayseri usulüde yedim kayserili komşularım yapmıştı çok güzel olmuştu sizde kayserilimisiniz

ohhhhhh mıs olmus mıs bı kayserılı olarak tebrık ederım canım hamurun kıvamıda super duruo herkes tutturamaz bunu

eline saglik canim bizim afyona has saniyordum ben bu arap asini.bende hic yutmasini sevmem uzun zmanda oldu yapmaylai ve yemeyeli.babacigim cok sever.

Evet Afyon'da da yapilir arabasi,cok severim cokacimcoook
Fakat bende su cignemeden yutma isini beceremiyorum :mymeka:
Tesekkurler paylasim icin a.s.

eşim kayserili...
kayseriyi ilk defa ziyaret ettiğimizde yaptılar çok şaşırmıştım.....
evet yedim ama asla çiğnemeden yutamadım.....
yapamadım yani ne bileyim...
ellerinize sağlık.....

bizim orda da yapılır arapaşı
özellıkle avcı hanımları daha cok yapar.

canım ellerine sağlık ben eklemeyi düşünüyordum sen benden önce davranmışsın kaydirigubbakcemile5
canım çekti valla olsada yesekcokacimcoook
bende çiğneyemem siz nasıl çiğneyerek yiyosunuz
ha bide biz bayalara tek tek tabaklara konur ama erkekler için büyük yuvarlak tepsiye konur ve ortasına biyük geniş bir kase konur
erkekler öyle seviyorlar
bide baharatı basıyolar içine zehir gibicokacimcoook

bende bir arkadaşımdan öğrendim ve yapıyorum çokda seviyorum ama ben hamurunu pek yapmıyorum sade daha çok hoşuma gidiyo ama çok lezzetli gerçekten

ben denizliliyim,annanem cok guzel yapar.yalniz biz hamurunu misir unuyla yapariz cok guzel ooluyo.normal unla olani hiç yemedim.ah ah canim cekti valla ne zamandirda yemedim.bi gun yapiyimde yiyeyim bari.

eline sağlık çok güzel gözüküyo benm eşimde kayserili kayınvalidem çok güzel yapıo bu çorbayı hatta geçen gün yaptı da yedik afiyetle ama bende hamuru yutamayanlardanım..

canım ellerine sağlık çok güzel gözüküyor.canım çekti valla.bende çok severim arabaşını.konyada da çok yapılır.özellikle kar yağınca.hamur tepsisini kara gömeriz hemen donar.kışın soğunda da acı çorbası çok iyi gider valla.havalar ısınmadan tekrar yapmak lazım :KK70:

Bizim de konya dan misafirlerimiz geldiğin de yapılmıştı bu yemek çorbasına diyecek lafım yok ama o hamuru yedikten sonra mideyi acaip bozuyor haberiniz olusn benim karnıma ağrılar girmişti de ama çorba limonla süper oluyor :KK70:

Cnm ya ellerine sağlık ..
Ben afyonlu bir komşumuz yapmıştı tadını alamadım feci şekilde mücadele ettim:1shok:
Kaşığa aldığım bi parça hamuru suyuna daldırdım yutmaya çalıştım...
Başaramadım çiğnedim... kaydirigubbakcemile3

arapaşının hastasıyım :dance: çocukluğumdan kalma bir tat ellerine sağlık yarın yapıcam hemen cokacimcoook cokacimcoook

X