Hintçe bilen varmııı????

E

EU1

Ziyaretçi
arkadaşlar aranızda hintçe dil bilen varmııı lütfennn yaaa ben hintçe yi öğrenmeyi çok istiyorum Hindistan aşığıyım piyasada araştırdım ne yazıkki sözlük yada öğretici bi kitap bulunmuyor belki burda bana yardımcı olan olur dedimmm cvp bekliyorumm bilen varsa bana kelimeleri ve yanına türkçelerini yazan olursa çok sevinicemm yardımmmm
:uhm: senağlama senağlama

malesef bılmıyorum kızzz snde zor bı dılı söledın:d bu hıntçe arapcaya benzer bışeymı?

alfabesinde çok sayıda harf olduğunu biliyorum

merhaba arkadaşlar hintçe Hindistan da kullanılan bir dildir. Hintçe nin yazılış şekline Devanagari yazılış şekli denir.

नमस्ते bu yandaki şekile devanagari şeklidir. Türkça karakter olarak yazarsak ise Namaste
olarak yazılır ki bunu türkçe kelime anlamı ise merhaba - selam anlamındadır.

नमस्ते, अलविदा, ख़ुदा हाफ़िज size bir iki örnek daha yazıyorum bunlarda devanagari yazılış şekilleridir.

ama benim öğrenmek istediğim türkçe karakter olarak yazılış şekilleri ve türkçe anlamları bu konuda bana yardım edecek kimseee yokmuuuuuu.

senağlamasenağlamasenağlamasenağlama

Hakikaten nerden geldi bu merak inşallah öğrenirsin.Ben türkçeyi zor konuşuyorum da:)))

merhaba arkadaşlar nerden sardı bu merak ? sorusuna cvp vermek istedim ben Hindistan ı çok seviyor ve hint filimleri hayranıyım boş zamanlarımda hint filimi izler ve müziklerini dinlerim filimler genelde orjinal dilde geliyor yani hintçe konuşmalar o yüzden bende hintçe öğrenmeyi kafaya taktım bilmek istiyorum ama ne yazıkki bilgi ala bileceğim birisi yok kimse benim gibi meraklı değil sanırsam yinede vermiş olduğunuz cvp lar için teşekkür ederim kendinize iyi bakın .

:dance::enbuyukkk:

Hint çe öğrenmek demek 100 den fazla dil öğrenmek demek. Hindistanda 100 den fazla dilkonuşulur..hangisini öğrenirsen öğren bu herkesle konuşacağın anlamına gemez.. 10 kişiden 2 si belki seni anlar .. zor dil.. boşver :)

namaskar şekerim.
ben de sendenim. ne yazıkki hintçe ögrnme ihtimalimiz çok az..
bende yoga meditasyon ve bu gibi uzak dogu felsefeleriyle ilgilendigim için bazen karşılaşıyorum hintçe kelimelere.. şarkılarına da bayılırım... ama malesef ne bir kitap ne bir sözlük adam gibi hiçbişi yok...

kız nerdende aklına soktun hintçeyi kaydirigubbakcemile3

Hintçe kolay bir dil değil , Eşim Hindistanlı ve hintçe öğrenmek isteyenlere ders veriyor. ilgilnenlere duyurulur.

Merhaba arkadaşım,

Hintçe öğrenmeye merak salman çok hoş. Ben de bir süredir kendim öğreniyorum. Şu anda Hint filmlerini altyazısız izleyerek büyük bir bölümünü anlayabiliyorum. Elbette biraz da konuşuyorum. Bu konuda sana yardımcı olmak isterim.
Gerçekten de Türkiye'de Hintçe öğrenebileceğim kaynak yok denebilecek düzeyde. Ama çalışmalar devam ediyor. Yakında Hintçe-Türkçe sözlük Türkiye'de raflarda yerini alacak. Benim çöğrendiğim yoldan denemek istersen, şunu söyleyebilirim. İngilizce'den Hintçe öğreten siteler ya da kitaplar mevcut. Bazısında Ingilizce'nin olması da çok gerekmiyor. Bu konuda benimle iletişime geçebilirsin.

Bu arada Hint kültürü ve danslarıyla ilgilenen arkadaşlar Istanbul'da Hint dans dersleri veriyorum. 6 yıldır Hint dansı yapıyorum ve benim gibi bu dansı seven de çok biliyorum. Foruma yeni üye oldum, o yüzden duyurayım dedim. Daha fazla bilgi almak isterseniz bir mesaj yazın yeter.

Sevgiler,

arkadaşlar aranızda hintçe dil bilen varmııı lütfennn yaaa ben hintçe yi öğrenmeyi çok istiyorum Hindistan aşığıyım piyasada araştırdım ne yazıkki sözlük yada öğretici bi kitap bulunmuyor belki burda bana yardımcı olan olur dedimmm cvp bekliyorumm bilen varsa bana kelimeleri ve yanına türkçelerini yazan olursa çok sevinicemm yardımmmm
:uhm: senağlama senağlama

salaam namaste :KK3: Livemocha bu sitede ücretsiz olarak öğrenebilirsin devenagari ile de yazım var latin fonetiği ile de hangisi kolayına gelirse :KK66: ben de çalışıyorum dersleri o sitede ..filmleri artık anlıyorum :KK70:

arkadaşlar kanal d de yayınlanacak bir tv programında hindistandan gelen konuklarımızla anlaşmak için hintçe bilen bir kişinin yardımına ihtiyacımız var.

lütfen hintçe bilen yakınlarınıza bunu bildirin.

sizden yanıt bekliyorum acil olarak

Kfusst: 12653813 .!.:
Merhaba arkadaşım,

Hintçe öğrenmeye merak salman çok hoş. Ben de bir süredir kendim öğreniyorum. Şu anda Hint filmlerini altyazısız izleyerek büyük bir bölümünü anlayabiliyorum. Elbette biraz da konuşuyorum. Bu konuda sana yardımcı olmak isterim.
Gerçekten de Türkiye'de Hintçe öğrenebileceğim kaynak yok denebilecek düzeyde. Ama çalışmalar devam ediyor. Yakında Hintçe-Türkçe sözlük Türkiye'de raflarda yerini alacak. Benim çöğrendiğim yoldan denemek istersen, şunu söyleyebilirim. İngilizce'den Hintçe öğreten siteler ya da kitaplar mevcut. Bazısında Ingilizce'nin olması da çok gerekmiyor. Bu konuda benimle iletişime geçebilirsin.

Bu arada Hint kültürü ve danslarıyla ilgilenen arkadaşlar Istanbul'da Hint dans dersleri veriyorum. 6 yıldır Hint dansı yapıyorum ve benim gibi bu dansı seven de çok biliyorum. Foruma yeni üye oldum, o yüzden duyurayım dedim. Daha fazla bilgi almak isterseniz bir mesaj yazın yeter.

Sevgiler,
Hala hint dans dersleri veriyor musunuz? ve yeriniz nerede acaba?
Merhaba arkadaşım,

Sevgiler,
Merhaba arkadaşım,

Sevgiler,
Mesajiniizi yilar sonra denk geldim.Haala dans dersleri veriyor musunuz acaba?

BEN HİNTÇE BİLİYORUM.
Merhaba öncelikle şunu söyleyeyim evet Hindistanda birçok dil konuşulur ama ana dil İngilizce ve Hintçedir. Hintçe sandığımız gibi zor bir dil değil. Çok kolaydır. 2yılda bile akıcı Hintçeniz olabilir. Öğrenmek için Facebook'ta Hintçe Öğreniyoruz grubuna katılabilirsiniz. Ayrıca Hintçe'de Türkçe ile ortak çok kelime var. Grameride yani vümle yapısı aynı Türkçe gibik özne(main-ben, tu/tum-sen, wo-o, biz-hum, siz-aap, onlar-wo) +nesne+fiil kökü(aana-gelmek, aa-gel) +zaman eki(-raha(erkek tekil için) - rahe(erkek çovuğul için) - rahi(bayan için hem çoğul hem tekil)) +özneye göre yardımcı fiil(hoon-main için)(ho-tum için) (hai-tum, ve wo için) (hain-aap ve hum için) raha/rahe/rahi şimdiki zaman eki.

Urdu mu ?
Şadi - evlilik
Lekin-lakin
Karoge- yapmak gibi bir sey

Dişi ve eril kullanimlari var. Fiillerin cekimleri bile degisiyor sanirim.

Farsca ortak kelimesi cok oldugundan türkceye yakin baya kelimeye sahip.

Kia bathe ? Ne oldu ? Ne var?

Khushi-mutluluk
gham -gam keder
Khuda-tanri,hüda
kullaktan duyma bildiklerim yanlisliklar vardir

X