Aile Planlaması Norlevo Kullananların Paylaşım Alanı

Aile Planması nedir ? Doğum kontrol yöntemleri, gebeliği sonlandırma, kürtaj konularının işlendiği bölüm.

dec0

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
22 Mart 2008
1
0
norlevo (ertesi gün hapı) için prospektüste yazan kullanım şekli; ,

"Gerekli doz tek seferde alınan iki tablettir. Tek seferde alınan iki tablet korunulmamış ilişkiden sonra mümkün olan en kısa zamanda (mümkünse 12 saat içinde) veya en geç 72 saat içerisinde, alınmalıdır." şeklindedir ancak bazı internet sitelerinde
"Gerekli doz iki tablettir. Birinci tablet korunulmamış ilişkiden sonra mümkün olan en kısa zamanda mümkünse 12 saat içinde ve 72 saati geçmeyen bir sürede alınmalıdır. İkinci tablet 12 ile 24 saat arasında alınmalıdır." şeklinde bir açıklama mevcut hangisi doğrudur, ilkini yapan biz acaba yanlış mı kullandık, cevabınızı bekliyorum çok teşekkürler

Ben geçen yılki ders notlarıma baktım, postkoital (cinsel ilişki sonrası) uygulamalar kısmına, ikinci yazdığınız şeklin biraz daha farklı hali yazıyor. 2.hap 1.haptan 12 saat sonra alınır, diye belirtiyor.

prospektüste yazana uymuşsunuz burda bir problem görmüyorum, prospektüsün son revize edilmiş halini bilmiyorum; ama 12 saat arayla 2 hapın uygulanması istenmeyen gebeliği önlüyorsa, bir seferde alınmasının önleme ihtimali daha yüksektir. Levonorgestrel, normal doğum kontrol haplarındaki dozundan çok daha fazladır norlevoda, nerdeyse 7 katıdır, bir seferde 2 tablet çok bulantı,kusmalara nedenolması söz konusu ise alternatif dozaj şekli olarak verilmiş olabilir. Zaten doğum kontrol haplarının yan etkilerinden biri bulantıdır, burda çok yüksek doz olduğu için ciddi anlamda bulantıya neden olabilir...Eğer aldıktan sonra kusma durumu yaşamadıysanız problem yok, haklı olarak endişe edebilirsiniz bu bilgi farklılığından dolayı, bir jinekoloğa danışın ve test yaptırın isterseniz içiniz rahat . Sonuçta doz 2 tablet, ve siz bunu gerekli süre içinde almışsanız problem yok...12 saat ara da verseniz, aynı gün 2 tableti almış oluyorsunuz...

Bu arada bilginiz olsun aynı regl periyodunun içinde 2.defa tekrarlanmamasına dikkat edin, aşırı yüklemeye neden olabilir...Bu zaten rutinde kullanılan bir yöntem değil, çünkü doz yüksek...

Son düzenleme:
arkadaşlar norlevo için ben üretici firmayı aradım prospektüste yazan kullanım son klinik çalışmaları çerçevesinde doğruymuş.yani hani sitelerde 12 saat arala alın diorlar ya şuan 2table aynı anda alınınca da aynı sonucu werdiği ispatlanmış.paylaşmak istedim.

siz ilacı doğru şekilde kullanmışsınız. endişelenmenizi gerektirecek bir durum söz konusu değil.yerimseniben

Norlevo ne kadar garantili? Yani kesin bu ilacı kullandıktan sonra hamilelik önleniliyormu?

Norlevo ne kadar garantili? Yani kesin bu ilacı kullandıktan sonra hamilelik önleniliyormu?

slm, eşimle 5 aylık evliyken ertesi gün hapı kullandım, ilk 20 dakika içinde içmiştim, ne kadar erken içilirse o kadar etkili yazıyor ya içinde, adetim o ay gecikti biz de hapın yan etkisi sandık, içimiz rahat etmedi gebelik testi yaptırdık, 4 haftalık hamileymişim :CüvCüv:
şok olduk tabiki, bebeğmi aldırmadım, şu anda 1 aylık bir kızım var :ecrin_bebek: :emir_bebek:
herkes bizim kadar şaslı olmayabilir, siz siz olun bu ilaca güvenmeyin... :1hug:

öpüyorum.. a.s.

arkadaşlar ben bu hapı 12 saat arayla aldım acaba yanlış mı yaptım bir de meritta kist oluştuğunu söylemiş bu derece ciddi yan etkileri varmı cidden korktum valla!!!

merhaba arkadaşlar.
bende bu hapı 50. satte içtim ama 2 tableti birden içtim. normal süresi 72 saat olduğunu biliyorum ama yinede kendimi geç kalmış gibi hissediyorum. en son temmuz ayında farkında olmadan hamile kaldığımda 5.5 haftalıkken aldırmıştım. ilacı içeli 2 gün oluyor ve aldığımdan beri sürekli idrara çıkma ve bulantı yaşıyorum. daha önceki hamilelik sürecinde yaşadıklarımı bildiğim için bu belirtilerimin psikolojik hamilelik belirtisi olma ihtimalide var. ilacın yan etkileri olması ihtimalide var, hamile kalmış olabilme ihtimalide var. ilişkiye gireli 5 gün oldu, bu kadar kısa sürede belirti verebilirmi bilmiyorum. korku ve panikten saçma bile olsa hertürlü ihtimali düşünüyorum. buna rağmen kan testi yaptırmayı düşünüyorum. kan testi bir haftalık sürecin sonucunu verebilirmi????
bir diğer sorum ise, en son temmuzda kürtaj oldum, şimdi olaki hamile kalmış olmam durumunda ikinci bir kürtaj bana zarar verirmi?
çok acil cevap bekliyorum, lütfen bana yardım edin panik bir haldeyim???

sakın 2 hapıda aynı anda almayın, o hataya düştüm ve hamile kaldım.tabletler 12 saat arayla alınmalıdır.

adetim geceli 2 hafta oldu norlevayı kullandım şimdi tekrar adet oldum.
bu hap adet düzensiziliği yaparmı ??

yalnız bu ilaçla ilgil bilinmesşi gereken bi gerçekte herzaman %5lik bi oranla işe yaramama ihtimali söz konusu ben yaşadım ve drlar %5korumama özelliği var dedi şans işte geldi zamanı diilken beni buldu malesef......bu korunma yöntemi diil dikkat edin

merhaba ben bir şey sormak istıyorum. gecen ay 11 aralıkta regl oldum 16 aralıkta norlevo kullandım ve 23 aralıkta tekrar regl oldum .. sanırım bu ilaç regl dönemınde duzensızlık yapıyor fakat sımdı korktugum bır sey var ben duzenlı olarak regl oldugum tarıhte mı olacagım kı olsam buaralar olmam gerekıyordu yoksa norlevo dan sonra gördugum kanamaya göre mı regl lerım devam edecek? yardım edın ne olur ? ona göre sanırım test yapmam gerekecek bu aralar ... =(

bende en geç 7-10 gün içinde adet olunması gerektiğini biliyorum cnm..olunmazsa test yaptırmak gerekiyomuş ben tam 10 gün snr adet oldum...yinede test yapsammı acaba

arkadaşlar lütfen ilaç hakkında önermiyorum kesinlikle kullanmayın gibisinden kelimeler yazmayalım çünkü norlevo veya bir başka doğum kontrol haplarının etkisinde kullanım şekli ve zamanı çok önemli norlevo kullanıpta 4 haftalık hamile olan arkadaşım sen norlevoyu her ilişkiden sonra alıyorsan doğru ama önemli olan ayda kaç defa içtiğin norlevoyu her ilişkiinin ertesi günü içirseniz hiç bir etkisi olmaz norlevo ayda 1 kereden fazla kullanılmaz bu bir ikincisi adet düzensizliği yapmaz bu hap zaten kaza ilişkisi sonucu alınan bir hap düzenli kullanılmıyo sadece ayda bir kere.. eğer döllenme olmuşmuşsa rahimde mutlaka kanama yapıyor birde ilk kullanımda döllenme olmasa bile yapıyor çünkü yumurtalıklara etki eden ilaçtır doğum kontrol hapları bende ayda bir defa kullanmaya dikkat ediyorum ev ertesi gün 2 tableti aynı anda içiyorum 3 yıldır kullanıyorum hiçbir sorunda yaşamadım bünyeden bünyeye kullanım şekli ve zamanına göre etkisi değişir ön yargılı konuşmayalım lütfen herkes her hap için mutlaka kesinlikle kullanmayın diyor siz böyle derseniz diğer bayanlar hangi ilaca güvenicek ...madem sizde öyle bir etki yaptı kesinlikle kullanmayın yerine bende bu etkiyi yazarsanız daha doğru olur..

ki zaten norlevo kullanınca deöllenme sonrası kanama olmaması yani adetin gecikmesi imkansız tam tersi adet bitince kullansanız bile tekrar adet olma ihtimali %95 ben adetim bittiğinde kullandım bi kere ayın 30unda bitti norlevoyu almıştım 1inde 8inde takrar adet oldum..

kişiden kişiye göre değişir cnm bu ilaç...sen 3 senedir kullanıyorum diyosun ama doktorlar üstüne basa basa yılda en fazla 1-2 defa kullanılmalı fazlası çok çok zararlı diyolar...
ben adetime 3-5 gün kala kullandım geçen ay,10 gün sonra adet oldum.
hamile olma riskim varmıdır?

X