Gaziantepte Düğün ve Kız İsteme Adetleri

janet

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
12 Aralık 2007
2.631
8
48
kele bacım bildigin bir kız yokmu diye baslar bizim oralarda düğün adetleri genelde eskiden görücü usülü oldugundan kızlar sorulur ,gidip bakılır eğer şöyle topaç gibi bir kız bulunamasa bu işlerle ugrasan teyzeler olur onlara müracat edilir .
onlarlada gezilir tozulur en sonunda midede cok kahve icmekten ülser ama oğullarınada söyle pamuk gibi bir kız bulunur bir kac defa gidilir .söyle karısık saatlerde evleri dökükmü cok geziyormu evin icinde nasıl temiz ve pakmı diye en son gittiginiz gün birde oğlumuz görse ne zaman müsaitseniz diye gün alınır bir tatlı yaptırılır ve oglan teyzeleri ve yaslı bir akrabalarıyla gidilip kız bakılır.

Eğer oglanda begenirse kızın babasından istenmeye gidilir aile biraz düsünelim diye zaman ister bu arada oglanın isi ,nasıl biri oldugu arastırılır en sonunda beğenilirse buyrun gelin denir ve kesim yapılır..
ne kadar altın ,ne kadar yatak, neler alınacak hepsi konusulur düğünün ne zaman yapılacagı nişan ne zaman olacak hepsi konusulur..
o gün kız istenir bir kac gün sonra büyük nişan yapılır ğümüs kondolda cikolata tabiki baklava kız evi ise meyva ve sütlü kahve ikram eder .
hic erkek olmaz damat sadece oda yüzük takıldıktan sonra odadan cıkar ve kadınlar kendi aralarında eğlenir. bir kac hafta sonra nisan bohcası gelir kat kat elbiseler ic camasırları sabahlık cok önemlidir nisan bohcası cünki herkes neler getirmis diye sorar ve nisan mübareklemeye geldiklerinde bakılır sonra kız evi aynı sekilde oğlana götürür bir merasim ile ondada aynı seyler yapılır.

bayramlarda yılbasında ve ramazanın on beşinde gece ramazan mübareklemeye gidilir telhelva, küncülü helva ,baklava alınıp gece sahura kadar oturulup sohbetler edilir sonra düğüne yakın yün yıkamaya gidilir .
incili pınar, ağpınar ve karpuz atan vardır bunların hepsi cok güzel pınarlardır sabah kahvaltıya öglene kadar yün yıkar muhakkak bir koc kesilir ve aksama kadar eğlenilir sonra yataklar yaptırılır ve kız evine ğönderilir .
kız evinde yatak yeri yapılır oğlan evi yatak yüzlerini getirir ve persembe günü yatak biçilir tüm akrabalarla dikilir ütülenir ve bir günde is biter sonra pazar günü ceyiz almaya ğidilir oğlan evinde sofralar kurulu.r eskiden ickili sofralar olurmus simdi öyle deyil ama yenilir icilir oynanır ve öğleden sonra ceyiz almaya ğidilir kız evinden ceyiz alınır bir tabak bir kasık alınır.
en sonunda kızın sandığı kalır onada eğer kücük kardesi varsa sandığın üstüne oturur ve pazarlık yapar eğer bir seyler alırsa aplasına verir ve ceyiz gider kız evinde kalan misafirler ortamdaki hüzün dağılsın diye kızı piknik yapmaya ğötürür sonra kız evi ceyiz düzmeye gider eğer oğlanevi ceyizi beğenmisse kız evine yuvarlama lahmacun yaptırır, eğer beğenmediyse bir kuru köfte yapar bu sadece bulgur salca ve yagdan olusun yoğrularak yapılan bir köftedir,
sonra kına ve düğün eskiden yemekli olurmus ama simdi maddiyat yüzünden bir cok kisi nikah yapıyor sadece düğün yapılır ve herkes evine gider tabi gelin ve damata yanlarında büyükleri ile beraber özele girdigi icin gerisini anlatmayım..
ertesi gün kız evine bir tepsi katmer ve icine seker konur kızın bakire ve cok tatlı oldugunu ima eder bu halen yapılır antepte sonra bir hafta sonra ğelin misafir kabul etmeye baslar ğelinligini giyer ve 40 gün misafir agırlar ceyizlerine bakılır ve hediyeler götürülür bu kadar paylasmak istedim sizlerle.

Son düzenleyen: Moderatör:
merhaba canim once cok merak ettim janet ismi nereden aklina geldi tesekur ederim antebi cok guzel anlatmissin bende antepliyim ama fransada yasiyorum
sendemi anteplisin oradami yasiyorsun merak ettim cunki janet ismi ermeni ismi

ya ben anlamadım gelın dugunden sonra nıye gıyıyo gelınlık yanlıs mı anladım yoksa bı de 40gun mısafır agırlarken hep gelınlık mı oluyo????

merhaba canim once cok merak ettim janet ismi nereden aklina geldi tesekur ederim antebi cok guzel anlatmissin bende antepliyim ama fransada yasiyorum
sendemi anteplisin oradami yasiyorsun merak ettim cunki janet ismi ermeni ismi
janet sefiller romanının okuduysan ordaki kızın ismi benim en cok sevdigim ve bastan sona ezbere bildigim bir roman rumuzda o ğeldi aklıma
allaha sükür müslümanım ve antepliyim su anda adanadıyım esimin isi dolayısıyla annemğilin evide fuarı biliyorsan orda a.s.

ya ben anlamadım gelın dugunden sonra nıye gıyıyo gelınlık yanlıs mı anladım yoksa bı de 40gun mısafır agırlarken hep gelınlık mı oluyo????
bu bir adettir antepte ve ğelinlerin zevkle yaptığı bir sey bence
ğenc kızlar icin gelinlik cok önemli onu bir gün ğiymek haksızlık helede cok pahalı ğelinliklerde bizim adetlerde ilk hafta ğelin ve damat yalnız bırakılır sonraki ğünlerde ise misafirler hem ceyizi hemde tanısmaya ve aradaki samimiyeti artırmak icin gelin evine ceyiz bakmaya ğelir
ğelin hanım ğelinligini giyer süslenir bas köseye oturur görümce kızkardes hizmet eder ğelin köske cıktı denir buna kırkıncı gün ceyizler toplanır ve görümceye kaynanaya ceyizden hediyeler verilir ve normal hayata dönülür:asigim: :asigim:

janet cevabina teseker ederim antebi cok ozledim insALLAH bu yaz gelicegiz evet fuari biliyorum benim annem babamda antepte onlari antebin havasi suyunu cok ozledim bu yazi dort gozle bekliyorum gorusuruz insALLAH

X