Gaziantep

janet

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
12 Aralık 2007
2.631
8
48
Gaziantep'in adı eskiden ayıntab olarak adlandırılırdı.
Gaziantep adını tarihinin derinliklerinden, sıfatınımüdalesindeki kahramanlıklarla dolu müdafasından alınmıstır..
ayıntap olan ismi sonra antep olarak geçmeye basladı 1921yılında ise gazi ünvanın alarak Gaziantep oldu

Gaziantep anadolunun ve dünyanın en eski yerlesim yerlerinden biridir 6000 yıllık tarihi ile geçmişi ile ilimiz ,tarihi ve kültürel zenginlikleri ,antik kentleri , mozayikleri , camileri ,kiliseleri, hanları hamamları , bedestenleri ve pek cok yer altı ve yer üstü zenginlikleri ile bir metropol kentidir

EL SANATLARI :
antep isi bu genelde kızlarımızın ceyizinde bulunan birman denilen has ipekten olan bir kumaşın cesitli sekilerde ipliği cekilir sonra onlar belli modellerle doldurulur marullu, karanfilli ,bebekli, filiksiyeli diye adlandırılır aynı kumastan karyola takımları oda takımları yapılır ceyiz cok önemlidir antepte ve bu is cokta pahalı bir istir bununla ev gecindiren bayanlar vardır.
kutlu kumas bu bir dokuma türüdür eski anne annelerimiz gelinlikleri giysileri hep bu kumaştan olurmus simdi ise sadece halk oyunlarında kullanılıyor.
gümüs islemeciliği, küpcülük ,yemenicilik, kilimcilik ,bakır islemeciliği ,sedefcilik bunları antepte elma pazarı denilen yerden kolayca temin ede bilirsiniz

Nereleri Gezebilirsiniz:
elmacı pazarı ,şire hanı , kapalı pasaj ,turistik pasaj ,zeugma eğer zeugmaya gidemeseniz mutlaka müzesine gidin gercektende tarihi göre bilirsiniz..
Hamamları: şıh hamamı t,abak hamamı en meşur hamamlarıdır .
eskiden hamamlar cok önemliydi gelin hamamları , bebek hamamları , bebek 40 nı cıkarırken tuzlanırdı. sofralar kurulur hamamda ona göre yerler olurdu yemekler yenir ve lohusa emi denen sey dağıtılır bu 40 cesit baharatan olusan pekmez ve balda katılan bir mesir macunu gibi bir sey yeni anne bu macunu her yerine sürer ve bekler bu macun anneyi dogumdan sonra bütün agrılardan sızılardan kurtarmak icindir misafirlerede bu macundan dağıtılır

Gaziantep şivesi :
önce Antepce sonra gercek adlarını yazacağım.
süllüm merdiven : süğüyk iki evi birbirinden ayıran duvar ,
dehliz : cıkmaz sokak ,
ariş: asma ,
pertokal : porkatal ,
gelde bir çift hanek edek : konusalım manasında ,
yorum: bir cesit yani gibi bir sey ,
hayat: bahce demek ,
satıl: kücük kova ,
aboooo: şaşırmak,
amm bir cok kisi hala bu kelimeyi söyleyerek baslar konusmaya özeliklede erkekler ağam demek,

bir kacta antep bedduası ve duası :

allah yırağ eyleye: evlerden uzak,
allah çoluguna çocuğuna zeval vermesin ,bası gudümlü olsun : yeni doğan bebege denir .

birazda beddua :
allah bedenine fransız topu deye, daha bir cok var ama beddua iyi olmadığında söylemeyecegim ..

Yemekleri :
sizler bir çoğunu biliyorsunuzdur zaten ben bilmediğiniz yöresel yemeklerimizin adını vereceğim ..
pirpirim aşı,
börk aşı ,
yuvarlama ,
lebeniye corba ,
lolazlı aş,
mas corbası,
alacalı corba ,
analı kızlı zeytin böregi,
ötçe ,
cartlak kebabı ,
bayram yuvarlaması ,
nisasta ile yapılan un helvası ..

gezmeden evinize dönmeyeginiz birde cok güzel hayvanat bahcesi var hepinizi Antebe bekliyoruz ..

birde Gaziantebin icinde cekilen ve sözde anteplileri tanıtan dizi filmler,arkadaslar yakından uzaktan alakası yok gercek manada antebi yansıtan sadece yabancı damat adlı diziydi Gercek Antepliler öyledirler, hepinizi Antebe bekliyoruz.

BAKIRCILIK

Gaziantep bakır işlemeciliğinin tarihi çok eskilere dayanmaktadır.Gaziantep bakır işlemesinin özelliği yekpare olarak imal edilmesidir.Lehim ya da bir başka yolla birleştirilme yapılamaz. Gaziantep'te bakır işlemeciliğiyle sahan,tas,maşrapa,kazan gibi mutfak eşyaları;ibrik,semaver,vazo,cezve,çaydanlık gibi kullanım eşyaları yapılır.

bakirci1.jpg
YEMENCİLİK

Eskiden genellikle çiftçilerin giydiği yemeni,doğal deri ve pamuk ipliği kullanılarak üretilen topuksuz bir ayakkabı türüdür.Yemeninin tabanı manda yada sığır derisinden,astarı koyun derisinden,çevirmesi(kenarı) oğlak derisinden yapılmaktadır.Genellikle siyah ve kırmızı renklerde üretilmektedir.Kelik küçük hasbe,büyük hasbe gibi modelleri vardır.

Ayakta koku,nasır ve pişik yapmaması nedeniyle çok sağlıklı bir ayakkabı türüdür.Ayrıca alt taban ile üst taban arasındaki kil,vücudun tüm elektiriğini alıp,toprağa vererek insanı rahatlatır.
yemen.jpg
SEDEFCİLİK

Hammaddesi midye kabuğu,çeşitli teller ve ceviz ağacı olan sedef ve sedefkarlık sanatı Ortadoğu ülkelerinde doğmuş ve 15 yüzyıldan sonra Osmanlılara geçmiştir.Sedefcilik asırlarca değişik motiflerle zenginleştirilerek yapılarda,kullanın eşyalarında ve silah süslemelerinde uygulanmıştır.
sedefcilik1.jpg
ANTEP İŞİ

Özel bir tekniği olan Gaziantep'e özgü bir işleme türüdür.Beyaz kumaş üzerine iplik sarılarak ve çekilerek ,beyaz,sarı ve krem rengi ipliklerle çeşitli susma ve ajurlarla süslenerek işlenir.Antep işi ilk defa Antep ve çevresinde ev hanımları tarafından yapıldığı için bu adı almıştır.Günümüzde işleme tekniği bozulmadan sim,renkli iplikler ve yardımcı nakış iğneleri kullanılarak çok güzel işlemeler yapılmaktadır.
Kalemiz şehrimiz tam ortasında bulunmakta ve etrafında pasajlarımız küpcühanı bakırcılar carsısı tarihi camilerimiz geldiginiz zaman görmenizi tavsiye ederim

Son düzenleyen: Moderatör:
sohbt içerikli mesajları Bizimeller başlığındaki Gaziantep başlığından devam ettirebilirsiniz teşekkür butonlarını ve beğenileriniz için terazi rep butonlarını kullanalım lütfen..

sohbet ve tanışma için

Son düzenleyen: Moderatör:
janet güzel tanıtmışsın şehrimizi ama öyle konuşan çok kalmadı nadirleşti:) ewet diziler çok abartılı şehrimiz hiç öyle değildir:)

Bu bayram tatilinde Antep e gittik, dogunun Parisi derler hakikaten doğruymuş.Çok güzel bir şehir,tertemiz, yeşil ve insanlarıda çok düzgün.
Ben Antep e bayıldım, mutlaka ama mutlaka görülmesi gerekiyor.

merhaba arkadaşlar ben kardelen aranıza yeni katıldım. bende antepliyim hepinize sevgi selamlarŞeniz

herkese iyi akşamlar
bende gaziantepliyim
antepliyik yorum:KK1::KK1:

antepliyik ağam biz çiyköfteyi severiz baklava fıstık baklava fıstık baksana fıstık:)))

antepliyik ağam biz çiyköfteyi severiz baklava fıstık baklava fıstık baksana fıstık:)))

cnm yemeklerimizi unutma
yuvalama; içli köfte palcan keabı :KK56::KK56:
daha neler neler
fıstık ooooooooooooooo baş tacı

Geçen hafta Gaziantep'li bi arkadaşımızın evinde yemekteydik.Adam bir acılı ezme yapmıştı :KK56:
Allahım yok böyle bir lezzet harikaydı...

Bende Sivas'lıyım amaaaa Antep mutfağı dendi mi orda bir durulmalı diyorum...

cnm yemeklerimizi unutma
yuvalama; içli köfte palcan keabı :KK56::KK56:
daha neler neler
fıstık ooooooooooooooo baş tacı

ya köftesi kısırı hanımlar öğlne birbirlerine misafirliğe giderler hemen ya köfte ya kısır sonra bi kaçak çayı demlerler ohhhh olaki köfte yapma öğlene gelen hanımlara yolda söylenmeye başlarlar kele bacım bi kuru köfteyi bile bize yapmadıda türlü yaptı koydu önümüze oneymiş o kuzu çevirmesi koysan yok adın köfte yoğurmadı olur:))antepli bi kalçası büyük hotuna sormuş büyük kalça isteyen bi hotun antepli bacım biz öğlene köfteyi yerik üstüne çayımızı içer oturur çene çalarık akşama da heriflere allah ne verdiyse balcan kebabımı yok içli köftemi yaparık oturur ondanda yerik ohhh benim kalça büyümesinde seninkimi büyüsün demiş hahhaaa:))))))))

Kele bacılar ben de kilisliyim hemşeri sayılırık,Kilise gitmeyeli 5 sene oldu acı özledim babayın dedeyin torpah kokan evini damını..taze üzüm tiyeklerini,çarşıdan halep suriye işi esvaplara bakınmayı,lehmacun künefe yimeyii..aboovvv lan nettin laan..doooosst dooosstt aheeeyyy leleleleleleleleleeeeee..:KK1::KK1::KK1::KK1:

arkadaşlar bende antepliyim ama ne yazık ki kars ta yaşıyorum 4 yıldır çok seviyorum memleketimi

bende antepliyim yorum :) ama adanadaym antep i cok ozledim kele :) antep in neresindensnz iki hanek edek sizle

Kadınlar Kulübü Mobil uygulaması kullanılarak gönderilmiştir.

bende antepliyim agam :)
Allah rahmet eylesim amcam cok kullanirdi agam lafini . antepli olmaktan gurur duyuyorumm

X