Avukat Arkadaslara Sorusu Olanlar Buraya Yazabilir

Merhaba annem babamdan ayrıldı ve 300 tl nafaka alıyor. sigortalı bi işe girdiğinde nafakası kesilir mi?

ÖNEMLİ BİR DURUM. Arkadaşlar arkadaşım için bir soru soracağım arkadaşım bayan yaşı 50. Eşi aralarındaki her şeyin bittiğini ve boşanmak istediğini söylemiş arkadaşıma. Kendince nedenleri var eşinin ama arkadaşım boşanmak istemiyor.Arkadaşım boşanmak istemediği sürece boşanma gerçekleşir mi? 1 Ocak 2002'den sonra edinilen malların paylaşımı nasıl oluyor? 2002'den önce alınan mallar paylaşılabilir mi? bilgilendirirseniz sevinirim. Bütün mallar arkadaşımın üzerine. 3 de çocukları var. Cevaplarınızı bekliyorum

Merhaba,
Arkadaşınız, daha doğrusu eşlerden biri istemese de diğer eşin çekişmeli boşanma davası açması ve dava şartlarının gerçekleşmiş olması halinde evet boşanma gerçekleşebilir. Burada dava açan tarafın daha az kusurlu, arkadaşınızın ise daha çok kusurlu olduğunu ispat edebilmesi gerekir. Arkadaşınızın ben boşanmak istemiyorum demesi yeterli olmaz, kocasının dava açamayacak ölçüde kendisinden ağır kusuru bulunduğunu ve/veya kendisinin kocasının davasında iddia ettiği şekilde kusurları bulunmadığını davalı olarak ispatlaması gerekir. Eşler arasındaki mal paylaşımı konusunda, olası bir boşanma davasında hak kaybı ve mağduriyete uğramak istemiyorsa muhakkak bir avukattan yardım almasını öneririm. Mal rejimleri ve bunların tasfiyesi teknik bir konu, her evlilik için ayrı bir reçete ve çözüm hazırlanması gerekiyor. Edinilen mallar hangi yılda ne şekilde edinildi, kimin ne kadar katkısı oldu tümünün masa başında irdelenip değerlendirilmesi gerekiyor.Çocukların velayeti ve nafaka konusu da yaşları ve okuyup okumadıklarına göre değerlendirilmeli. Bol şans.

Merhaba annem babamdan ayrıldı ve 300 tl nafaka alıyor. sigortalı bi işe girdiğinde nafakası kesilir mi?
Yargıtay'ın görüşü asgari ücretle bir işte çalışan kadına nafaka bağlanabileceği yönündedir. Anneniz sigortalı olarak çalışmaya başladığında geliri nafaka veren eski kocanın gelirinden fazla olabilir, ekonomik şartları iyileşebilir. Bu halde bile nafaka otomatik olarak kesilmeyecektir. Nafaka verenin nafakanın yeniden düzenlenmesi için dava açması ve durumu ispatlaması gerekecektir. Annenizin nafakasına kısa vadede olumsuz bir etkisi olacağını sanmıyorum.

Arkadaşlar merhaba bir davada yargitayin bozma kararindan sonra tekrar karar duzeltmeye gidilip kabul görüp ancak gerekceli kararda bir hatadan dolayi tekrar bozulmasindan dolayi nasil bir yol izlenir adliyeye gittim ancak yeni bir dosya numarasi almam soylendi tekrar durusma olacak diye lakin avukatim ayni dosya uzerinden mahkemenin durusma gunu verecegini soyledi kafam karismis durumda yeni dosyami acilmasi gerek yoksa mahkemenin verecegi gunumu beklemeliyim temyiz karari cikali bir bucuk ay oldu durusma icin gün sınırı varmidir şimdiden teşekkür ederim

merhaba dedemden babamlara miras aldı (toplamda 3 kardeşler) 2 amcam konuşmuyorlar yıllarıdr küsler ve bir amcam evde diğeri dükkanda oturuyor bizse çok şükür dedemin hiçbir malvarlığından faydalanmadık bunca yıl. her neyse sorun şu ki 2 amcam da gıcıklık olsun diye malları satın almak istiyorlar ve haliyle o ben alacağım diyor öbürü hayır ben sonuç anlaşamıyorlar. babamsa sadece satılıp hakkı olan parayı almak istiyor ama orta yolda buluşamıyorlar.
1)Bu durumda ne yapılabilir???
2) iki amcam da satın almak istediği malların değerini düşük söylüyorlar gerçek fiyatlarını öğrenmek için ne yapmalıyız? ekspertiz felan mı gönderilir hiçbir bilgim yok yardımcı olursanız sevinirim

Arkadaşlar merhaba bir davada yargitayin bozma kararindan sonra tekrar karar duzeltmeye gidilip kabul görüp ancak gerekceli kararda bir hatadan dolayi tekrar bozulmasindan dolayi nasil bir yol izlenir adliyeye gittim ancak yeni bir dosya numarasi almam soylendi tekrar durusma olacak diye lakin avukatim ayni dosya uzerinden mahkemenin durusma gunu verecegini soyledi kafam karismis durumda yeni dosyami acilmasi gerek yoksa mahkemenin verecegi gunumu beklemeliyim temyiz karari cikali bir bucuk ay oldu durusma icin gün sınırı varmidir şimdiden teşekkür ederim
Merhaba,
Hem avukatınız olduğu için hem de anlattıklarınıza bakarak söyleyebilirim ki sizin bir şey yapmanız, yeniden dava açmanız hatta adliyeye gitmeniz bile gerekmiyor. Yargıtay aşamasından sonra bozulup dönen dosya bulunduğu yıla göre yeni bir esas numarası alır. Bu otomatikman gerçekleşen bir işlem, kalemdeki memurlar yapacaklar. Sizin düşünmenizi gerektiren bir şey yok. Mahkeme bozmaya uyarak maddi hatayı giderip yeniden karar verecek, bunun için de bir duruşma günü belirleyecek hepsi bu. 1.5 ay olması sizi endişelendirmesin malum adli tatil. Adliyelerdeki işlerin ne kadar ağır aksak ilerlediğini de geçen süreçte görmüşsünüzdür. O yüzden kendinizi sıkmayınn içinizi ferah tutun.

merhaba dedemden babamlara miras aldı (toplamda 3 kardeşler) 2 amcam konuşmuyorlar yıllarıdr küsler ve bir amcam evde diğeri dükkanda oturuyor bizse çok şükür dedemin hiçbir malvarlığından faydalanmadık bunca yıl. her neyse sorun şu ki 2 amcam da gıcıklık olsun diye malları satın almak istiyorlar ve haliyle o ben alacağım diyor öbürü hayır ben sonuç anlaşamıyorlar. babamsa sadece satılıp hakkı olan parayı almak istiyor ama orta yolda buluşamıyorlar.
1)Bu durumda ne yapılabilir???
2) iki amcam da satın almak istediği malların değerini düşük söylüyorlar gerçek fiyatlarını öğrenmek için ne yapmalıyız? ekspertiz felan mı gönderilir hiçbir bilgim yok yardımcı olursanız sevinirim

Merhaba,
Babanızın amcalarınıza karşı miras kalan mallarla ilgili ortaklığın satış yoluyla giderilmesi talepli dava açması gerekiyor. Davası kısa, satış süreci uzun sürer. Biraz da masrafınız olur. Bir avukattan yardım almanızı öneririm. İyi şanslar.

merhabalar, sitedeki avukat ablalarımdan yardım etmelerini istiyorum.

Eşimle biz 2009 yılında birbimizi çok severek evlendik. 3 yaşında bir de çocuğumuz var. fakat eşimin son zamanlarda çok ilgisizleşmesi, tabiri caizse yüzüme dahi bakmamasından şüphelenmeye başladım. eşimin telefonunda şifre vardı her daim. eşim bir gün uyurken telefon çaldı telefonu açtığımda, karşıdaki kadın aşkım diyerek açtı. ne yapacağımı bilemedim kapattım telefonu. eşimi izlemeye aldım. kadının evine girer çıkarken gördüm fotograflarını da çektim.

Bir evimiz ve arabamız var, düğün altınlarımız da ortak kasada duruyor. ona hiç bir şey kalmasın çocuğumun velayetini de alayım istiyorum. nafaka da istiyorum tabi ki. Ankara ' da önerebileceğiniz, tuttuğunu koparan bayan bir avukat arıyorum, maddi olarak da çok pahalı olmazsa sevinirim. lütfen yardım edin çok zor durumdayım aldatılmak çok koyuyor.

merhabalar, sitedeki avukat ablalarımdan yardım etmelerini istiyorum.

Eşimle biz 2009 yılında birbimizi çok severek evlendik. 3 yaşında bir de çocuğumuz var. fakat eşimin son zamanlarda çok ilgisizleşmesi, tabiri caizse yüzüme dahi bakmamasından şüphelenmeye başladım. eşimin telefonunda şifre vardı her daim. eşim bir gün uyurken telefon çaldı telefonu açtığımda, karşıdaki kadın aşkım diyerek açtı. ne yapacağımı bilemedim kapattım telefonu. eşimi izlemeye aldım. kadının evine girer çıkarken gördüm fotograflarını da çektim.

Bir evimiz ve arabamız var, düğün altınlarımız da ortak kasada duruyor. ona hiç bir şey kalmasın çocuğumun velayetini de alayım istiyorum. nafaka da istiyorum tabi ki. Ankara ' da önerebileceğiniz, tuttuğunu koparan bayan bir avukat arıyorum, maddi olarak da çok pahalı olmazsa sevinirim. lütfen yardım edin çok zor durumdayım aldatılmak çok koyuyor.

Merhaba,
İzmir'de olduğumdan avukat önerme konusunda yardımcı olamayacağım. Birkaç avukat ile görüşüp gerekirse 50-100 lira danışma ücretine kıyıp size güven veren avukatla çalışmanızı öneririm. Her avukatın belirli bir yatkınlığı olduğunu düşünüyor ve uzmanlık alanlarına önem veriyorum. Bu yüzden görüşeceğiniz avukatın bilhassa boşanma, velayet, mal paylaşımı konularında donanımlı olmasına özen göstermenizi öneririm. İyi şanslar.

ACerenP çok teşekkür ederim Ceren hanım cevap için şimdi içim rahatladı, kalemdeki memur karıştırdı zaten kafamı,şimdi duruşma günü için bekleyim bakalım hayırlısı inşallah, Allah gönlünüze göre versin tekrar çok teşekkürler :KK68:

Merhabalar ben eşime boşanma davası acmak istiyorum . Eşim çok ilgisiz ve bana herkezin içinde küfür etti eve bakmaz içki içer . 1 buçuk yaşında bir oğlum var . Esimin aylığı 1000 tl acaba bana ne kadar nafaka verilir ? 2. Sorum ise tazminat davası acablr mym ?

Merhaba,
Soyadı değiştirme hakkında bir sorum olacaktı, cevplarsanız sevinirim.
Reşit olunduğunda kendi isteğiyle soyadı değiştirme kanununda yaşı doldurmak gerekiyor mu? Yoksa 18' den gün almak yeterli mi?
Bir de reşit olarak başvurduğu için biyolojik babaya herhangi bir bildirip, celp vs. durumu olmuyor değil mi?

Merhaba,
Soyadı değiştirme hakkında bir sorum olacaktı, cevplarsanız sevinirim.
Reşit olunduğunda kendi isteğiyle soyadı değiştirme kanununda yaşı doldurmak gerekiyor mu? Yoksa 18' den gün almak yeterli mi?
Bir de reşit olarak başvurduğu için biyolojik babaya herhangi bir bildirip, celp vs. durumu olmuyor değil mi?

reşit olmak yani 18 yaşını doldurmak gerekiyor. babaya herhangi bir bildirim söz konusu olmaz

Odenmeyen kidem tazminati icin is mahkemesine dava acacagim. Calistigim subenin mi sirket merkezinin mi bagli oldugu bolgedeki mahkemeye acmam gerekir? Hangi adliyede kac dosyada beklemede oldugunu ogrenebilecegim bir yer var midir acaba? Tesekkurler...

Iyi akşamlar umarım banada cvp verirsiniz 2 yıllık evliyim 6 aylık kızım var eşimin telinde bir sms buldum ve şüphelerim üzerine konuşma dökümüne bakınca bazı şeyler gördüm aldattığı kesin ama inkar etti bosucam seni bosanicaz dedi bende tazminatimi ode anlasmali bosanalim dedim oda bana para vermicegini ya anlasmali tazminatnodemeden bosaniriz yada sen acarsin davayi seneler surer demistu baba evine geldikten sonra boşanmak istemediğini soyledi dava acmiyor istiyorsan sen aç diyor şimdi benim öğrenmek istediğim gerçekten boşanmak mi istemiyor yoksa kusurlu taraf olduğu için dava aç arsa tqzminat vs ödemek zorunda mı kalıyor onu anlamak istiyorum cvp bekliyorum teşekkürler

Merhaba..ticari bir isletmenin eski ortagi olan amca cocuklari bir takim sebeplerle ortakliktan payini aldi ve 3 yildir herkez kendi isiyle mesgul.bu amca cocuklari kendi islerikotuye gidince daha once ortagi oldugu isletmede hak sahibi oldugunu idda ediyor.ama 3 yil once tek sahipli olan sahip bu amcacocuklarini isletmeye almiyor.isletmenin suan ki satis bedeli gercek fiyati 18 trilyon eski birimle.bunun yarisini haklari olmadigi haldeistiyorlar cunku isleri bozuldu.daha sonra israra devam eden amcacocuklari haklari olmadigi halde tedbir karari koydurmk icin dava aciyor hakim delil yetrrsizliginden red karari veriyor...bu durumda dava yargitaya mi tasinmis oldu? yargitay yazili/basili dellilere mi bakacak
amcacocuklarinin hicbir delili yok isletmenin kendilerine ait olduguna dair
bu surecte ticari isletmenin izlemesi gereken yol nedir?

Biraz karisik yazmisim yani tedbir karaina red veildikten sonra ki asamayi sormak istedim...haksiz iddada bulunan tarafa verilen bu red kararina bundan sonra yuksek mahkememi bakacak? Delilide yok sozlu olarak aslinda bizimdi aslinda soyleydi aslinda ... gibi ifadeleri var..

Avukat arkadaşlar merhabalar sorum size
Ben engelli istihdam kadrosundan girdim işyerine, engelli kadrosunda çalışıyorum,
işyerimiz başka bir firmaya devrolunacak.
2 seçenek varmış ya o yeni firmaya geçicekmişim ya da benim şuanki işyerimin farklı bir operasyonuna yerleştireceklermiş.
fakat görülüyor ki yeni firma bana göre iş olmadığını söylemiş.
şuanki mevcut firmamda da açık pozisyon yok diyorlarmış.
eğer beni işten çıkarırlarsa bu sebepten haklı nedene girer mi? çünkü 60 kişi çalışıyoruz 60 kişinin 59u yeni firmaya geçecek fakat ben geçememiş olucam. bu 59 kişi erkek bu arada, depo işçisi. ben işin raporlama- insan kaynakları kısmındaydım tek bayan benim. yeni firmanın kendi İK'cısı olduğu için bana pozisyon yokmuş.

şuanki çalıştığım şirket de beni kendi operasyonları içinde bir yere yerleştiremeyip çıkarırlarsa durumum ne olur? engelli kadrosunda olduğumu da göz önünde bulundurararak cevaplar mısınız?
engelli kadrosu boş kalırsa firmanın , aylık ceza ödeyeceğini de duymuştum bu arada.

Avukat arkadaşlar merhabalar sorum size
Ben engelli istihdam kadrosundan girdim işyerine, engelli kadrosunda çalışıyorum,
işyerimiz başka bir firmaya devrolunacak.
2 seçenek varmış ya o yeni firmaya geçicekmişim ya da benim şuanki işyerimin farklı bir operasyonuna yerleştireceklermiş.
fakat görülüyor ki yeni firma bana göre iş olmadığını söylemiş.
şuanki mevcut firmamda da açık pozisyon yok diyorlarmış.
eğer beni işten çıkarırlarsa bu sebepten haklı nedene girer mi? çünkü 60 kişi çalışıyoruz 60 kişinin 59u yeni firmaya geçecek fakat ben geçememiş olucam. bu 59 kişi erkek bu arada, depo işçisi. ben işin raporlama- insan kaynakları kısmındaydım tek bayan benim. yeni firmanın kendi İK'cısı olduğu için bana pozisyon yokmuş.

şuanki çalıştığım şirket de beni kendi operasyonları içinde bir yere yerleştiremeyip çıkarırlarsa durumum ne olur? engelli kadrosunda olduğumu da göz önünde bulundurararak cevaplar mısınız?
engelli kadrosu boş kalırsa firmanın , aylık ceza ödeyeceğini de duymuştum bu arada.
Merhaba. Size uygun bir pozisyon bulacaklarını sanıyorum. Ama bulamaz ve işten çıkarırlarsa siz kıdem ve ihbar tazminatı alabilirsiniz. Koşullar oluşursa işe iade davası da açılabilir. Sizi çıkarıp başka pozisyonda çalıştırmak üzere bir engelli arkadaşı işe alabilirler. Sonuçta firma istediğini çıkarıp istediğini işe alabilir. Buna engel olunamaz ama tazminatları ödemek zorundalar.

Biraz karisik yazmisim yani tedbir karaina red veildikten sonra ki asamayi sormak istedim...haksiz iddada bulunan tarafa verilen bu red kararina bundan sonra yuksek mahkememi bakacak? Delilide yok sozlu olarak aslinda bizimdi aslinda soyleydi aslinda ... gibi ifadeleri var..
Bu karmaşık bir olay olduğu için verdiğiniz bilgilerle cevaplamak zor. Ama şirket tarafların rızası tasfiye edilmişse bundan sonra geriye dönük iptal zor. Hata, hile, zorlama hali dışında iptal olmaz. Bunları ispatlayamazsa dava reddedilir. Dosya Ankara Adliyesindeyse dosyayı inceleyebilirim

X