analık parası yada hamilelik parası

dafidaf

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
27 Mart 2008
152
0
arkadaşlar şimdi benim aklım karıştı bu analık parası nası oluyo nerelere başwurulması gerekiyo we ne kadar ücret alınıyo bilen birisi warsa açıklar mı? bu arada ben kendim sigortalıyım

analık parası derken neyi kastettin anlamadim ama sanirim süt parasi mi? eski kanuna göre 57 ytl diye biliorum ama yeni kanunda ne yaptılar benimde bir bilgim yok. CADIARZU

yok yaa doğum parası :) süt parası değil ssknın werdiği çalışmadığın zamanlar için olan hani öle bişidi

Öncelikle en az 160 gün ssklı sayılacaksın ve doğumdan en az 3 hafta önce izen çıkmış olacaksın. ( bunun için doktordan çalışabilir raporu alman gerekiyor.) Normalde 8 hafta önce çıkman gerekiyor.
Doğumdan sonra ise 8 hafta izinli oluyorsun ve toplamda 16 haftalık yani 4 aylık paranı bir kaç belgeyle beraber SSK bölge müdürlüğüne gididp alıyorsun.
Bunlar olmadımı eline 57 ytl verip gönderiyorlar.:) Diğer ücrette 4 aylık asgari ücretin toplamının yarısı sanırsam 1000 Ytl civarı bir şey olaması lazım.
Bu arada çok kuyruk oluyor sölemedi deme...

e o izinli olduğun dönemde para alabiliyomuyum iş yerinden acaba bunla ilgili bilgin warmı

arkadaşlar şimdi benim aklım karıştı bu analık parası nası oluyo nerelere başwurulması gerekiyo we ne kadar ücret alınıyo bilen birisi warsa açıklar mı? bu arada ben kendim sigortalıyım

Ben 05 01 2006 Da Dogumumu yaptım NormaLde Dogumdan 8 hafta once Izne ayrılman gerekıyor Dogumdan Sonrada 8 hafta Rapor Alacaksın.. Ve Muhasebenden aldıgın bı kac belgenı Dogum Raporunla Ssk ya Gıdıyorsun Orda Gereklı Islemler bıttıkten Sonra Paranı alıorsun ben 2006 da Yaklasım 950 Cıvarı Almıstım 5 Haftanın Parasını Alamamıstım cunku 3. Hafta Onceden Izne ayrılmıstım haberım yoktu yanı oyle bır olaydan:) Ben bu Hafta Icerısınde Evımı Is yerıme bıtısık bınaya Tasıorum =)) Hem Paramı Sıgortadan aLıp hemde Aynı Zamanda Calıstıgım ıcın Patronumdan alabılecem =)) Zaten normalde Izınlı oldugum Donemlerde bıle benı Cagırıyorlardı =)) Artık yok ole yagma bedava calısmak yok :p:teytey::teytey:

kızlar tamam o raporlu oldugunuz dönemde iş yeri para vermiyor size ama sigortanızı yatırmak zorunda çünkü devlet hastanesinden 32. haftada rapor almaya gittiginizde vizite kagıdı isteniyor ve orda çalışıyor görünmeniz lazım yoksa raporda alamazsınız. yani sigortanız yatması gerekiyor rapor alacaksınız raporlu oldugunuz dönemdekii maaşınızızada sskdan alacaksınız.

Evet Tabı kı Maas Bordosu IstıyorLar + ıs yerın cıkısını verırse Paranı Alamıyorsun..Dogum parasını Zaten oduyorlar 50 ytl falan

merhabalar,
eğer işyerin maaşını tamdan gösteriyorsa 4 aylık maaşını ssk dan alıyorsun , asgariden gösteriyorsa eğer üstünü tamamlamak zorunda ,
bir başka yöntemde , şirket sana maaş odemeye devam ediyor sen ssk dan alınca bu parayı alıp şirketine veriyorsun.

hımmmm peki dielimki sırf hamileyim die beni 7. ayımda işten çıkardı i ş yeri dawa açabilirmiyim ?

Tabıkı Acabılırsın bu senın en buyuk hakkın Kesınlıkle mazaret degıldır onlar ıcın Elemanın Hamıle oldugu Icın onun 4 aylık bı ıznı var Sonucta..!

arkadaşlar bir soruda ben soriyim.şimdi benim ikiz bebişlerim olcak artık çalışmam söz konusu değil.iki senedir ssk lıyım ve işten çıkcam. bu doğum ve süt parasınınasıl alcam??
işyerindekilere doğum iznimden sonra gelmeyecem mi dicem.

arkadaşlar bir soruda ben soriyim.şimdi benim ikiz bebişlerim olcak artık çalışmam söz konusu değil.iki senedir ssk lıyım ve işten çıkcam. bu doğum ve süt parasınınasıl alcam??
işyerindekilere doğum iznimden sonra gelmeyecem mi dicem.

Canım Calısamıcaksan eger Bence bunu Sımdıden soleme dogum Iznını Al Paranıda Al Zaten Dogumdan sonra ıznını doldurdugun zaman ssk sana odeme yapıor Ondan Sonra Is yerıne Ben Cocuklarıma bakmak zorundaım deyıp Kendı ıstegınle ayrılabılırsın ısten.a.s.

Canım Calısamıcaksan eger Bence bunu Sımdıden soleme dogum Iznını Al Paranıda Al Zaten Dogumdan sonra ıznını doldurdugun zaman ssk sana odeme yapıor Ondan Sonra Is yerıne Ben Cocuklarıma bakmak zorundaım deyıp Kendı ıstegınle ayrılabılırsın ısten.a.s.

teşekkür ederim verdiğin bilgilere.

hımmmm peki dielimki sırf hamileyim die beni 7. ayımda işten çıkardı i ş yeri dawa açabilirmiyim ?

yazminatını verip çıkartabilir ,işyeri ancak sen 32. haftada raporunu eline aldıktan sonra seni çıkartamaz.kanunen ,raporlu biri ne olursa olsun işten çıkartılamaz.

X