Amniyon sıvısının fazla olması

CORUMUNCADISI

3 yavrum kuzumlarim
Kayıtlı Üye
18 Nisan 2007
6.852
16
37
Amniyon sıvısı nedir?
Karınızıdaki bebeğiniz tüm hamilelik süresince etrafı zar ile çevrili bir kese içinde gelişimini sürdürür. Bu kesenin adı amniyon kesesidir. Amniyon kesesinin içi amniyon sıvısı adı verilen bir sıvı ile doludur. Bu sıvı hamilelik ve bebeğin gelişimi açısından son derece önemlidir. Bebeği dış etkenlere karşı korumasının yanı sıra kas ve sinir sistemi başta olmak üzere pek çok organ sisteminin gelişiminde rol oynar. Sıvının miktarı değişken olmakla birlikte hamileliğinizin sonlarında genelde yarım litre kadar sıvı bebeği çevrelemektedir. Bu sıvı statik yani sabit bir sıvı olmayıp sürekli emilir ve yeniden yapılır. Amniyon sıvısının kaynağı temel olarak bebeğinizin akciğerleri ve böbrekleridir. Bebek bu sıvıyı yutar ve plasenta yardımıyla içeriği sizin dolaşımınıza geçer. Öte yandan bebeğinizin çıkardığı idrar amniyon sıvısının önemli bir kaynağıdır.

Hamilelerin %7'sinde amniyon sıvısının miktarında normalden sapmalar gözlenir. Çok az ya da çok fazla sıvı olması bazı problemlerin belirtisi ya da sonucu olabilir.

Polihidramniyos nedir?
Amniyon sıvısının normalden fazla olması hidramniyos ya da polihidramniyos olarak adlandırılır. Sıvının 2 litreden fazla olması patolojiktir. Literatürde 15 litre amniyon sıvısı bildirilen olgular vardır.

polyhidr1jy4.gif

Polihidramniyos nedenleri nelerdir?
Polihidramniyos anne ya da bebeğe bağlı nedenler ile ortaya çıkabilir. Anneden kaynaklanan en önemli neden şeker hastalığı yani diabettir. Bebekten kaynaklanan nedenler ise:

Sıvı geçişini kısıtlayan sindirim sistemi tıkanıklıkları
Merkezi sinir sistemi kaynaklı yutma bozuklukları
Yutma bozukluğuna neden olabilen kromozom anomalileri
İkizden ikize transfüzyon sendromu
Bebekte kalp yetmezliği
Konjenital enfeksiyonlar
Çoğu durumda altta yatan bir neden bulunamaz.
Polihidramniyosun etkileri nelerdir?
Fazla miktarda olan sıvı rahminiizn fazla gerilmesine ve zarların erken açılması ile erken doğum eylemine neden olabilir. Polihidramniyos aynı zamanda bebekte bazı anomalilerle birlikte olabileceğinden önemlidir. Sıvı fazlaysa zarlar açıldığında suyun aniden boşalması plasentanın zamanından önce ayrılmasına neden olabilir ya da kordon sarkabilir. Bebeğin kordonunun vajinaya sarkması bebek açısından son derece tehlikeli bir durumdur.

Belirtileri nelerdir?
Amniyon sıvısı fazla olduğunda hiçbir belirti olmayabilir ancak anne adaylarının en sık karşılaştığı yakınmalar şunlardır:

Rahimin hızlı büyümesi
Karında rahatsızlık ve gerginlik
Rahimde kasılmalar
Bu yakınmalar polihidramniyos dışında diğer tıbbi durumlarda da ortaya çıkabileceğinden varlığı halinde mutlaka doktorunuzu haberdar etmelisiniz.

Tanısı nasıl konur?
Polihidramniyos tanısı ultrason incelemesi ile konur. Ultrason aynı zamanda polihidramniyos nedeni olabilecek anomalilerin tanısında da önemlidir.

Tedavi
Polihidramniyosun tedavisi doktorunuzun genel sağlık durumunuz, bebeğinizin durumu, olayın şiddeti ve sizin görüşünüzü bir arada değerlendirmesinden sonra belirlenir. Tedavide:

Yakın takip ve sık ultrason incelemeleri
Bebeğinizin idrar miktarını azaltmaya yönelik ilaç tedavileri
Amniyon sıvısını azaltmak için amniyosentez
Doğum yani hamileliğinizin sonlandırılması olabilir.
Tedavinin amacı anne adayını rahatlatmak ve gebeliği devam ettirmektir.

bana ultrasona girdim doktor demisti bebegin sivisi yani amniosunun suyu az fazla demisti:uhm: ve bunun icin seker yukleme testi yaptirmami istedi :çok üzgünüm:yaptirdim ve 8 nisanda kendi doktorumla randevum var ona gostermemi istemisti sonuclari aldigimda bakalim ne dicek insallah kotu bi sey yoktur allahim benim icin dua edin kizlar cok korkuyorum vallaha geceleri yatamaz oldum bi kac gundur :çok üzgünüm::çok üzgünüm:
allahim insallah kotu bi sey cikmaz
insallah ben ve bebegim ve
bebek bekleyen herkesin hamileligi hep iyi gecer :1no2:
:bbo:

Bişey çıkacağını sanmıyorum çorumlu sen biraz fazla evham yapıyorsun galiba... Ki senin ikinci çocuğun bizden daha tecrübeli olman lazım. Yine de inşallah bişey çıkmaz...

bencede birsey çıkmayacak korkma sen kendini strese soktukça bebekte sokuyor biliyorsun yapma gerek yok rahatla biraz hersey olacağına varır inşallah güzel sonuçlar alacaksın

corumlucadı inşalllaahh sonuçların iyi çıkar. bence sonucu görmeden bu kadar stres yapma. doktorunun diceklerini dinlemeden sen karamsar oldun yaaa..

benneyaptımki
Bişey çıkacağını sanmıyorum çorumlu sen biraz fazla evham yapıyorsun galiba... Ki senin ikinci çocuğun bizden daha tecrübeli olman lazım. Yine de inşallah bişey çıkmaz...

bence tecrube diyerek bi sey olmaz ki tecrubeliyim ama bole hic bi sey basima gelmedi hem o zaman 17 yasindaydim ve hamilelikler hep degisik olurmus ve dogruymus sen ikinciyi dusunursen o zaman beni cok iyi anlarsin sanirim canim cunku doktor bunlari benle konustu a.s

burda yazili olanlarindan zaten kadin doktor bana soledi zaten ben ondan korkuyorum zaten cikabilir dedi neyse hayirlisi olsun bakalim

benneyaptımki

bence tecrube diyerek bi sey olmaz ki tecrubeliyim ama bole hic bi sey basima gelmedi hem o zaman 17 yasindaydim ve hamilelikler hep degisik olurmus ve dogruymus sen ikinciyi dusunursen o zaman beni cok iyi anlarsin sanirim canim cunku doktor bunlari benle konustu a.s

neeeeeee 17 mi!!!!!! aman Allah'ım... ne acelen vardı kıss :)) yok sen benim demek istediğimi anlamadın. tabiki her hamilelik farklı oluyor ama sonuçta ilk hamileliğinde de birşeyler yaşamışsındır ve araştırmışsındır ve çok fazla evhamın iyi olmadığını bizden daha iyi biliyorsundur diye öyle demiştim. ama 17 yaş çok erken ve tecrübesiz bir yaş olduğu için haklısın tabi... ben o yaşta sokakta yakan top oynuyordum :)))) cesaretinden dolayı seni tebrik ediyorum çorumlu... özellikle evlenmekten ve çocuk sahibi olmaktan korkan biri olarak... gerçekten tebrikler...

neeeeeee 17 mi!!!!!! aman Allah'ım... ne acelen vardı kıss :)) yok sen benim demek istediğimi anlamadın. tabiki her hamilelik farklı oluyor ama sonuçta ilk hamileliğinde de birşeyler yaşamışsındır ve araştırmışsındır ve çok fazla evhamın iyi olmadığını bizden daha iyi biliyorsundur diye öyle demiştim. ama 17 yaş çok erken ve tecrübesiz bir yaş olduğu için haklısın tabi... ben o yaşta sokakta yakan top oynuyordum :)))) cesaretinden dolayı seni tebrik ediyorum çorumlu... özellikle evlenmekten ve çocuk sahibi olmaktan korkan biri olarak... gerçekten tebrikler...

anladim canim ne demek istedigini evet 17 yasimda hamile kaldim 18 de dogdu ve ole oldu yani bole seyler hic yasamadim herseyin hayirlisi bakalim size sonuclari insallah 8 nisanda yani guzel sonuclari solerim insallah fisfisfis

canım aklına kötü şeyler getirme iyi şeyler düşün.. endişelenme hamileliğinin keyfini çıkar. dualarım senle ve hamile olan herkese sağlıklı bebişler

hepinizden allah razi olsun kizlar insallah hersey hamileligimiz boyunca hayatimiz boyunca hersey guzel olur allahin izniyle insallah a.s.

canım aklına kötü şeyler getirme herşey yolundadır umarımm

canım sakın uzulme...neden 8 nisan...o gune kadar kafana takıp üzüleceksin...randevuyu erkene alma gibi bir durumun yokmu...git kafan rahatlasın...sakın moralini bozma...hersey çok guzel inşallah

Çorumlu aynı sorun bendede var ama benimki fazla değil az, senin taşıdığın riskleri bende taşıyorum ikiside tehlikeli bir durum. Allah korusun düşünmek bile cok kötü,yapacağımız tek şey dua etmek ve dr kontrollerini daha sık yapmak.benim dr bana söylediğide bu ve bol su içmek.İçini ferah tut,herşeyin hayırlısı a.s

anacım senin fazla demiş benim az dedi ben napıyım bide ben suyu hic sevmem ama elimde şimdi herzaman olmasada pet şişe taşıyorum su icip duruyorum su ic dedi bana hic sevmedigim halde ama bebegim icin içiyorum işte

insallah kizlar allahin izniyle hic birimize bi sey olmaz kurban oldugum allahim sag selim almayi nasip etsin insallah kucaklarimiza

Son düzenleme:
X