emziren annelere soğan sarımsak uyarısıııı :!

yaseminsen

rabbım sen evladımı koruu
Kayıtlı Üye
30 Haziran 2007
1.488
12
37
emziren annelere soğan sarımsak uyarısıııı

Sağlık Bakanlığı, soğan, sarımsak, brokoli, karnabahar, acı baharatlar veya kuru baklagiller ve hazır meyve sularının anne sütünün tadını değiştirdiğini açıkladı. Bakanlığın önerileri ise şöyle:

Sağlık Bakanlığı soğan ve sarımsak gibi besinlerin anne sütünün tadını değiştirebildiğini, bunun da bazı bebeklerde emmeyi reddetme gibi huzursuzluklar yarattığını açıkladı.

Bakanlık, bu besinlerin emzirme dönemi boyunca az tüketilmesini ya da hiç tüketilmemesini istedi.
Sağlık Bakanlığı Emziklilik Dönemi ve Beslenme broşüründe, anne sütünün bebek beslenmesinde yeri doldurulamayan bir besin olduğunu belirtti.
Anne sütünün, başta ishal olmak üzere bebekleri kansızlıktan ve yaşamın ileri dönemlerinde ortaya çıkabilecek bir çok hastalıktan koruduğu kaydedilen broşürde, anne sütünün aynı zamanda hem temiz bir besin olduğu, hem de anne ve bebek arasında psikolojik bir bağın kurulmasını sağladığı bildirildi.

GAZLI İÇECEKLERE DİKKAT

Bebeğinize ilk altı ayda sadece anne sütü verin ve 2 yaşına kadar emzirmeye devam edin denilecek broşürde, soğan, sarımsak, brokoli, karnabahar, acı baharatlar veya kuru baklagiller, gazlı içecekler ve hazır meyve sularının anne sütünün tadını değiştirebildiği belirtildi. Broşürde, bu durumun da bazı bebeklerde gaz oluşturduğu, emmeyi reddetme gibi huzursuzluklar yarattığı bildirilirken, emziklilere bu besinleri az sıklıkla tüketin ya da hiç tüketmeyin önerisinde bulunuldu.

Öte yandan broşürde, emziklilere, D vitaminini karşılamak için güneşten uygun saatlerde düzenli olarak yararlanılması önerilirken, bebeğin gelişimi için çok önemli bir mineral olan iyodu karşılamak için de iyotlu tuz kullanılması tavsiye edildi.

EMZİKLİLER İÇİN ÖRNEK YEMEK LİSTESİ

Bakanlığın emzikliler için hazırladığı örnek yekem listesi şöyle:

“Sabah: 1 su bardağı süt, 1 yumurta, 1 kibrit kutusu peynir, 1 yemek kaşığı pekmez, 1-2 ince dilim ekmek, 1 portakal, 1 havuç veya domates.
Ara: 1 porsiyon meyve.
Öğle: 1 porsiyon etli sebze yemeği, 1 porsiyon pilav veya makarna, 1 kase yoğurt, 1 tabak salata, 1 ince dilim ekmek.
Ara: 1 bardak taze sıkılmış meyve suyu, 1 dilim börek veya kek veya peynir, ekmek.
Akşam: 1 porsiyon yayla, tarhana veya domates çorbası, 2-3 köfte kadar et, balık veya tavuk, 1 porsiyon zeytinyağlı, barbunya pilaki, salata, 1 porsiyon meyve, 1 ince dilim ekmek.

kimi diyor soğan yemek lazım süt yapar kimi diyor yememek lazım. kimi diyor bol süt içmek lazım kimi diyor süt gaz yapar anlamadım gitti ne yapsam

valla bende bısey anlamadım ne yıyıp ne yemıycegımı sasırdımmm her kafan bı ses ckıyoo bı komsu ye dıyo sut yaoer bırı dıyo yeme gaz yapr

kızlar gecen aksam ayıptır solemesı mantı yedım ve sarımsaklıydı gece oglum benı emmedı ve bagırarak agladı emdıkce mama yedırdım o gece sutumude sagıp doktum ınternetten arastırdım ve bole bı ayzı cıktı karsıma paylasmak ıstedım ama neyse

ÇOK DEĞERLİ BİR BİLGİ ÖNCE TEŞEKKÜR EDERİM.
KIZLAR DUYDUKLARINIZLA iLGİLİ DENEME YANILMA YÖNTEMİ UYGULAYIN.
SARIMSAK, SOĞAN YEDİĞİNİZDE BEBEĞİNİZ SİZİ NASIL EMİYOR GÖZLEMLEYiN.
SÜT... DENEYiN SİZİ RAHATSIZ EDİYORSA, BAŞKA TÜRLÜ ALIRSIN GIDANIZI...

benimde ilk başta kafam çok karışmıştı ne yiyecem diye ama en iyisi deneme yanılma çünkü bünyeden bünyeye göre değişiyor mesela süt demiş listede süt bana acayip gaz yapar bebeği etkilermi bilmiyorum korkudan denemedim yoğurtta bebeğimi etkiliyordu ama artık 1 2 kaşık yavaş yavaş arttırarak yiyorum. en iyisi deneme yanılma

bulgurda gaz yapar dıyorlar ama bende yapmıyor denemek gormek laım kı herkesın bunyesı farklı dedıgınız gıbı

peki buna ne demeli

Anne sütü ve emzirme deyince sarımsaktan bahsetmeden olmaz. Sarımsak, bebeğinizin iştahını açmasının yanında güvenle kullanabileceğiniz iyi bir antibiyotiktir. Bebeğinizi emzirmeden 1 saat önce 1-2 diş sarımsak yerseniz, bebeğiniz memeyi daha iştahla kapacak, daha uzun süre emerek daha fazla süt içmiş olacaktır. Doğal bir antibiyotik olan sarımsak meme başında oluşan çatlaklar için de faydalıdır.

ben fakültede doğum yaptığımda emzirme hemşiresi her şeyi yiyebilirsin demişti ozellikle baklıyatlardan hafta bir iki kez tüketmeliymiş.sütün kalitesi artıyormuş..sadece hamurişi şekerli şey fazla tuketme kilo yapar dedi.kompostonu bile şekersiz yap kendi şekeri yeterli demişti.gaz birazda bebeğin emmesine bağlı bazı bebekler emerken havayı da çok yutuyor.birde annenin kendini sakınması gerekiyor yaz yada kış muhakkak sırtınızda bır yelek ve içinizde de atleti bulundurun kızlar.

X