Mantar rahatsızlığı olanların paylaşım alanı...

kızlar bendede kaşıntı var hem arka tarafta hemde içe içe kaşınıyor,hemde ön tarafta acaba doktoramı gitsem öncelikle,yoksa eczaneden ilaç alıp kullansammı?

kızlar bendede kaşıntı var hem arka tarafta hemde içe içe kaşınıyor,hemde ön tarafta acaba doktoramı gitsem öncelikle,yoksa eczaneden ilaç alıp kullansammı?

arkadaşım anüste kaşıntı varsa muhtemelen ya kurt vardır yada hemoroid vardır diğer taraftaki kaşıntı genelde mantardan olur ama diğer rahatsızlıklarda kaşıntıya sebep olabilir

bu arada ben mantar illetinden kurtuldum arkadaşlar hemde artık akıntımda yok çok şükür Allahıma birde kistten kurtulursam tam olacak inşallah sizde kurtulursunuz alkisalkisalkis alkisalkisalkis

Vajinal yıkamalar

Dıştan kullanımın bir başka türü de vajinal yıkama yöntemleridir ve lokal enfeksiyonlara, tahrişlere, mantar rahatsızlıklarına karşı uygulanır. Her yıkama için taze bitki çayı hazırlanmasına gayret edilmelidir. Bitki çayı, beden ısısında(37-38derece), yıkamada kullanılacak olan şırınganın içine çekilir ve vajinanın içine boşaltılır.Sıvının vajinada uzun süre tutulmasına gerek yoktur.Vajinal yıkamayı gerektiren rahatsızlıklarda, belirtinin sona ermesinden 3-4 gün sonrasına kadar yıkama günde 2-3 kere uygulanmalıdır.Ama 5-6 günlük bir tedavi sonrasında bir rahatlama olmadığında uzman doktora başvurulmalıdır.

multy-gyn-actigel1.jpg

Özellikler
Bacterial Vaginosis’i (BV) önler ve tedavi eder.
Kötü kokuyu ve akıntıyı azaltır.
Kaşıntı ve tahriş durumlarında direkt bir rahatlatıcı etkisi vardır.
Vajina florasını ve dokuların durumunu optimize eder.
Mantarı önler.
Güvenli ve doğaldır.

Temel Bilgiler
Genital bölge rahatsızlıkları düşünüldüğünden daha yaygındır. Pek çok kadın, sorunu, tahriş, acı, yanma, rahatsız edici koku veya akıntı, cinsel ilişki sırasında veya sonrasında duyarlılık, tahriş olmuş labia ve kaşıntı şeklinde tanımlayacaktır.

Kaşıntı, yanma veya tahriş, sıkı giysiler, nemli pedler veya hijyenik bandajlar sebebiyle çoğunlukla kötüleşir. Multi-Gyn Actigel tüm bu genital bölge rahatsızlıklarına etkili ve doğal çözümdür.

Bacterial Vaginosis

Bacterial Vaginosis (Vajinal Akıntı) Nedir?
Bacterial vaginosis, vajinal ortamda bakterilerin neden olduğu bir sorun – bir denge bozukluğudur. Vajina normalde laktobasil adı verilen pek çok “iyi” bakteri, ve kokoid bakteri adı verilen diğer birkaç çeşit bakteri içerir. Laktobasiller, içersinde kokoid bakterilerin gelişmediği sağlıklı vajina asitliğinden sorumludur. Bu vajina asitliğinin kaybolması ve çok fazla kokoid bakterinin ortaya çıkması “bacterial vaginosis” olarak adlandırılır.

Bacterial vaginosis’im olduğunu nasıl anlarım?
Vajinanızdan farklı bir akıntı geldiğini fark edebilirsiniz. Akıntı şeffaf veya renkli olabilir ve aşırı olabilir. Özellikle korunmasız cinsel ilişki sonrasında çoğu kez kötü bir kokuya sahiptir. Sık sık kaşıntı, tahriş, hassasiyet, kızarıklık veya acı gibi vajinal rahatsızlıklar yaşarsınız. Bazı kadınlarda bacterial vaginosis herhangi bir belirti vermez. Vajina asitliği daima olağandışıdır; pH>5.

Eğer bu bir enfeksiyon ise, başka birinden kapmış olabilir miyim?
Hayır, normal hijyen ile mümkün değildir. Bacterial vaginosis, anüse yakınlığı sebebiyle vajinada çoğunlukla mevcut bulunan aşırı bakteri gelişimidir. Cinsel olarak aktif kadınlarda daha yaygın iken cinsel olarak aktif olmayan kadınlarda da ortaya çıkmaktadır.

Tedavi edilmesi gerekir mi?
Evet. Bacterial vaginosis gerçekten de istenmeyen bir vajinal floradır. Eğer bacterial vaginosis tedavi edilmezse, bakteriler uterusa (rahim) ulaşabilir ve ciddi sorunlara neden olabilir. Tedavi hamilelerde özellikle önemlidir. Tabi ki korunma her zaman en iyisidir.

Mantar
Mantar nedir?
Mantar 2 evrelidir; sorunlara neden olmayan bir spor evresi ve sorunlara neden olan ipliksi evre. Laktobasiller gibi mantar da gelişimi için hücre şekerine ihtiyaç duyar ve bu gıda kaynağı ile rekabet halindedir. Bu yüzden mantar en çok normal bir (optimal) asitliği olan bir vajina ortamında bulunur.

Mantar olduğunu nasıl anlarım?
Çoğu kez kokusuz, beyaz, süzme peynir benzeri bir akıntı fark edersiniz ve kaşıntı, tahriş, hassasiyet, kızarıklık ve acı gibi vajinal rahatsızlıklarınız olur.

Eğer bu bir enfeksiyon ise, başka birinden kapmış olabilir miyim?
Aslında hayır. Mantar çoğunlukla davetsiz bir misafirdir. Bununla birlikte tekrarlayan enfeksiyonlarınız olduğu zaman kaynağının partneriniz olması muhtemeldir. Tekrarlayan mantar enfeksiyonları, mantarın gıda kaynağı olan şeker sebebiyle diyabetlilerde sık görülür. Mantar enfeksiyonlarına karşı dirençsizlik aynı zamanda ailelerde görülmektedir, ki burada genetik bir geçmiş söz konusudur.

Tedavi edilmesi gerekir mi?
Bacterial vaginosis’in aksine mantar çok da tehlikeli bir vajinal enfeksiyon değildir.
Bununla birlikte büyük bir derttir ve yaşam kalitesini çok fazla etkiler.
Enfeksiyöz şikayetler olduğunda özel antifungal ilaçlarla tedavi bu yüzden endikedir. Tabi ki korunma her zaman en iyisidir.

Vajinal ekosistem
Vajina kendi savunma mekanizmasının önemli bir parçası olan kendi florasına sahiptir. Bu flora ağırlıklı olarak laktobasillerden oluşmaktadır. Bu yararlı bakteriler laktik asit ve peroksit üretir ve bu suretle de istenmeyen ve muhtemelen zarar verici bakteriler için dostça olmayan bir ortam yaratırlar (fizyolojik olmayan flora). Asitlik önemli bir rol oynar. Laktobasiller (laktik asit bakterileri) 4’den 4.5’a kadar bir pH’ a sahip bir asit ortamında gelişim gösterirler ve laktik asit üretimi ile kendi optimal asit ortamlarını devam ettirirler. Bunun aksine istenmeyen, zarar verici bakterilerin gelişimi daha yüksek pH değerlerinde (>5) güçlüdür. Özellikle üreme çağındaki kadınlarda, bozulan vajinal mikrobiyal dengenin sorumlusu daha yüksek bir pH değeridir. Bu durumda laktobasiller aşırı gelişir ve zarar verici bakteri florası kendini optimal olarak geliştirebilirken, kendi yaşamlarını devam ettirmekte güçlük çekerler: aslında bir viskoz çevre.

Vajina florasındaki bakteriyel bozukluklar
‘Bacterial Vaginosis’ (BV), vajina florasındaki normal dengelerin fizyolojik olmayan floranın aşırı gelişmesi ile bozulduğu durum için kullanılan terminolojidir. B.V. (Bacterial Vaginosis) çok yaygın ve sık tekrar eden bir durumdur. Bu istenmeyen bakterilerin gelişimi, çoğunlukla barsak florasından çıkan kokoid bakterilerle (koklar) alakalıdır. Bu koklar en iyi yüksek pH değerlerinde gelişir ve tipik olarak bu pH’ı kendileri oluştururlar. 4 - 4.5’luk normal asidik vajina pH’ı 5 ve daha yüksek değerlere yükselir. Bu yüksek pH değerlerinde laktobasil gelişimi engellenir ve bu yüzden optimal vajinal pH’ın hızlı ve doğal düzelmesine mani olunur. Aslında vajina florasındaki dengeler her zaman için laktobasillerle istenmeyen bakteriler arasında bir rekabeti içerir. Bacterial Vaginosis birkaç vajinal rahatsızlık ile yaşanabilir. En karakteristik rahatsızlık kötü kokulu ve aşırı akıntıdır. Buna ek olarak sıklıkla kaşıntı ve/veya yanma gibi hoş olmayan bir his söz konusudur ve dokular biraz kızarabilir ve tahriş olabilir.

Bacterial Vaginosis’in sadece bir denge bozukluğu olduğunu, bir hastalık veya bir bozukluk olmadığını akılda bulundurmak önemlidir. Tıpkı ağızda oluşan aşırı bakteri gelişiminin bir hastalık olmadığı fakat hassas dişetleri, aşırı plak oluşumu ve ağız kokusu ile kendini gösteren bir rahatsızlık olduğu gibi. Bununla birlikte bu durum düzeltilmediği ve normal doğal dengeye kavuşturulmadığı zaman, bu bozulmuş ortamdan mutlaka bir takım rahatsızlıklar gelişebilir; Bacterial Vaginosis, bir enfeksiyon ve enflamasyon tanısı olan Vajinite dönüşebilir. Ayrıca patojenlerin >5’lik daha yüksek pH değerinde kolonileşme açısından çok daha fazla bir şansı olur, ki bu da BV’ye çok özgü bir durumdur.

Vajinadaki bakteriyel denge bozukluğu ile nasıl başa çıkılır?
Bakteriyel rahatsızlıkların azaltılabilmesi için birkaç yol vardır. En önemlisi vajinal hijyenin gerektiği gibi olmasıdır. Bunun için mesela normal (alkalin) sabunların kullanılmaması, adet döneminde tamponların ve pedlerin sık sık değiştirilmesi, bölgenin sıkı (veya sentetik) giysilerle kapatılmaması ve cinsel ilişkide hijyen kurallarına uyulması gereklidir. Vajina dokularının normal ve sağlıklı durumda olması da önemlidir; yeterli ıslanma olmadan (kuru seks) cinsel ilişkiye girmekten de kaçınılmalıdır zira bu durum dokuları tahriş edebilir ve zarar verebilir bu da mikrop istilasını kolaylaştırır. Sağlıklı mukoza dokuları için genel sağlığın da iyi olması önemlidir.

GYNOFLOR VAJINAL TABLET
verdi doktorum vajina florası bozzulmuş kullanıcam sonucu yazarım

ben kullanıyorum sonuna geldim ve şikayetlerim yok oldu akıntım kalmadı kaşıntım yok
ve en önemlisi ilacın hiçbir yan etkisinin olmaması yalnız doktorun sana söledimi bilemem ama o ilacı buzdolabında muhafa etmen gerekiyor canım

ben de vajinal akıntıdan bıktım.sanırım spiral olanlarda daha sık tekrarlıyor.gynoflor hiç kullanmadım.yan etkisi yokmuş.denemekte fayda var.

ben kullanıyorum sonuna geldim ve şikayetlerim yok oldu akıntım kalmadı kaşıntım yok
ve en önemlisi ilacın hiçbir yan etkisinin olmaması yalnız doktorun sana söledimi bilemem ama o ilacı buzdolabında muhafa etmen gerekiyor canım

ilk günden bile oldukça faydası oldu..doktor bişey demedi ama hemen dolaba koyyım..sağol canım

kızlar ben de bu dertten muzdaribim. üç kez ilaç kullandım temmuz'dan beri. hala geçmedi. doktora gittiğimde her seferinde pamuklu iç çamaşırı (özellikle beyaz renkte) alıp kaynatarak ütüleyerek kullanmamı ve asla günlük ped kullanmamamı söyledi. günlük pedlerde bakteri ürüyormuş haberiniz olsun. aynı sorun kızkardeşimde de var, o da üçüncü tedavisini oluyor şu an. bir türlü kurtulamadık şu illetten. umarım tedavilerimiz sonuç verir artık. bu arada sebamed'in genital sıvısını kullanmayı düşünüyoruz. kullanıp memnun olan olmayan var mı?:çok üzgünüm:

bende 3 aydır bu illetden çekenlerdenim sonunda sebebini öğrendim arkadaşlar mutlaka eşlerinizle veya partnerlerinizle bu tedaviyi birlikte yapın benim içmediğim ilaç ve kullanmadığım fitil kalmadı artık son bır bayan doktora gıttıgımde kesınlıkle artık ilaç kullanma kullandığınız ilaçlar karaciğerinizi yorar dedi bana da gyno-flour verdi vajina mukazasını kuvvetlendırelım ama kesınlıkle partnerınız bir urolag a gozuksun siz ondan alıyorsunuz dedi...

bende 2-3 gündür akıntı var cuma akşamı çok şiddetli olmasada kaşıntı oldu.yalnız 2 gündür beyaz tortular geliyor ,ne yapmam gerekiyor telaş yaptım ,fitil falan kullanamam evli değilim

Merhemler ve vajinal haplar
Vajinal mantar ilaçlarının doğru kullanımı
Mahrem bölgede kaşınma ve yanma, gevrek, beyaz renkte akıntı – birçok bayanın sıklıkla karşılaştığı sorunlar. Eğer bu şikâyetlerin sebebi vajinal mantar ise, çoğu zaman doktora gitmeden kendi kendinizi tedavi edebilirsiniz: Bu enfeksiyonun eczanelerde reçetesiz satılan haplar ve bir merhemle kolayca tedavisi mümkün. Ancak tedavi sırasında dikkat edilmesi gereken bir takım hususlar var.

Clotrimazol ihtiva eden vajinal mantar preparatlarını (antimikotik ilaçlar) kullanmak çok kolay. Elbette bu, hastanın dikkat edeceği hiç bir husus olmadığı anlamına gelmiyor: Dikkat edilmesi gereken önemli noktalardan birisi, iyileşme başladı diye hemen ilk haptan sonra tedaviyi kesmeden, her üç vajinal hapın da kullanılması. Çünkü mantar kültürlerinin tamamen yok edilmesi şart – ve bu ancak her üç hapın da kullanılmasıyla mümkün. Diğer önemli bir husus da şu: Hapların birbirini takip eden günlerde alınması gerekiyor. ıki dozaj arasında 24 saatten fazla ara olursa, tedaviden istenen sonuç elde edilenemeyebiliyor.

Hapları iyice derine sürünüz
Jinekoloji Uzmanı Dr. Anja Oppelt, LIFELINE okurlarına hapların akşamları yerleştirilmesini tavsiye ediyor: Preparat vücut ısısında çabuk sıvılaştığından, gündüzleri alınırsa vajinada etkisini göstermeden dışarıya akacaktır. ılacı vajinanın içine sürmek için, pakette bulunan aplikatörün kullanılması tavsiye olunur çünkü ilaç parmakla sürüldüğünde hap sık sık ön tarafta kalıyor ve mantar kültürlerinin biriktiği mukozaya tamamen ulaşamıyor. Öte yandan hamile bayanlarda sağlık açısından aplikatör kullanılmaması tavsiye olunuyor.

Kremi geniş bir alana sürünüz
Kanla birlikte dışarı akacağı için âdet sırasında kremle tedavinin bir anlamı olmaz. Vajina bakım ürünleri kural olarak gereksiz ve hatta bazı zararları da var. Bu tür ürünleri kullanmaktan vazgeçmek istemeyen bayanlar hiç olmazsa vajinal mantar tedavisi sırasında bunları kullanmamalıdır.

Antimikotik kremi – günde ortalama 1–2 kez –ince bir tabaka halinde vajinaya sürünüz. Kremi apış arası ve aftere de sürmeyi ihmal etmeyiniz, zira mantar kültürleri bazen cinsel organlardan çevreye de bulaşabilir.

Antimikotik ilaç tedavisinde 2–3 gün sonra herhangi bir iyileşme başlamazsa doktora başvurulmalıdır. Bu durumda rahatsızlığın sebebi muhtemelen vajinal mantar değil, bir bakteriyel enfeksiyondur, örneğin; Gardnerella bakterisi enfeksiyonu.

Cinsel ilişki sırasında prezervatif kullanan bayanların unutmaması gereken bir nokta daha var: Vajinal mantar hapları nedeniyle lateksin dayanıklılığı azalabilir.

X