Mantar rahatsızlığı olanların paylaşım alanı...

Kadınların çoğu hayatlarında en az bir kez, önemli bir kısmı ise senede iki veya daha fazla vajinal mantar enfeksiyonu atağı geçirirler. Gebelik, doğum kontrol hapı kullanımı, uzun süren antibiyotik kullanımı, bağışıklık sisteminin baskılanması ve tedavi edilmemiş şeker hastalığı mantar enfeksiyonunu kolaylaştıran etkenlerdir.
Vajinal mantar enfeksiyonlarının en sık görülen bulgusu vulva ve vajinada yoğun kaşıntıyla birlikte peynir kesiği şeklinde, beyaz renkli, kokusuz akıntıdır.

. Bazen akıntı çok yoğun olabilir. Dış genital bölgede enfeksiyonun kendisine ve kaşıntıya bağlı olarak kızarıklık ve ödem oluşmuş olabilir. Bazı durumlarda kaşınmanın yarattığı tahriş idrar yaparken yanmaya neden olabilir. ıleri durumlarda vajinal mantar enfeksiyonları cinsel ilişki esnasında ağrıya da neden olabilmektedirler. Bazı durumlarda vajinal mantar enfeksiyonu geçiren kadınların hiçbir şikayeti olmayabilir. Mantar enfeksiyonunun tedavisinde günümüzde çok sayıda ilaç seçeneği bulunmaktadır. Hafif enfeksiyonlarda vajinaya fitil uygulaması, vulvaya krem uygulaması şeklinde tedavi önerilmekte, daha ağır enfeksiyonlarda veya fitil kullanamayanlarda ise tek dozlu ilaçlarla tedavi çoğu durumda başarılı olmaktadır.
Tekrarlayıcı enfeksiyon durumunda öncelikle mantar enfeksiyonunu kolaylaştıran etkenler göz önünde bulundurulmakta ve tek doz tedavi yerine uzun süreli tedaviler tercih edilmektedir.
Tedaviye cevap en erken 2. günde alınabildiğinden şiddetli kaşıntı nedeniyle günlük yaşamı olumsuz etkilenmiş kadınlarda bölgesel kaşınma belirtisini ortadan kaldırmak için ek ilaçlar kullanmak gerekebilir.
Geçmeyen mantar enfeksiyonlarında alt genital bölgede inatçı kaşıntılar meydana gelmiş ve bu kaşıntılar defalarca mantar enfeksiyonu tanısıyla tedavi edilmeye çalışılmış olabilir. ıleri incelemelerde bu kadınların çoğunda dış genital bölgede gerçekte bir allerjik reaksiyon veya ciltte enfeksiyona bağlı olmayan bir dermatit durumu söz konusudur. Kadınlar alacakları basit önlemlerle mantar ve diğer vajinal enfeksiyonların oluşmasını engelleyebilirler. Kadınların bilmesi gereken bu önlemler: * Tuvalet sonrası temizlik mutlaka önden arkaya doğru yapılmalıdır. Bu şekilde yapılan temizlik ile anüs çevresinde bulunan mikropların vajinaya doğru taşınması önlenebilir. *Vajinal duştan kaçınılmalıdır. Vajina içini basınçlı su ile yıkamak hijyenik bir davranış değildir. Vajinal duş vajina içerisinde bulunan mikroorganizmalar ile bölgedeki asit-baz dengesini değiştirerek bazı mikroorganizmaların olması gerekenden fazla çoğalması ve enfeksiyon yaratmasına neden olabilir. Ayrıca var olan sessiz enfeksiyonların rahim içi ve tüplere doğru ilerlemesine yardımcı olabilir.

* Genital bölgenin nemli kalmamasına dikkat edilmelidir. Nemli bir ortam mantar başta olmak üzere bazı enfeksiyonlar için uygun zemin hazırlar. Eğer gerekirse genital bölge saç kurutma makinesi ile kurutulmalıdır. * Dar giyisilerden kaçınılmalıdır. Uzun süre dar bir kıyafetin giyilmesi genital bölgedeki nem oranının artmasına neden olabilir. * Pamuklu çamaşır tercih edilmelidir. Sentetik iç çamaşırları hava sirkülasyonu engelleyerek ve nemi emmedikleri için vajinal enfeksiyonların oluşmasına zemin hazırlayabilir.

*ırritan maddelerden uzak durulmalıdır. Renkli tuvalet kağıtları, parfümler, kokulu kişisel hijyen ürünleri ve sabun gibi ürünleri mümkün olduğunca kullanmamaya gayret edilmelidir.

* Günümüzde mantarlarla oluşan vajinal enfeksiyonlar cinsel yolla bulaşan hastalıklar olarak kabul edilmesede diğer mikroorganizmalarla oluşan enfeksiyonların büyük bir kısmı cinsel ilişki sırasında bulaşmaktadır. Tek eşli ilişkisi olmayan kadınlar mutlaka cinsel yolla bulaşan hastalıklara karşı önlem almalıdır. Bu hastalıklardan korunmanın en etkili yolu cinsel ilişki sırasında prezervatiftir kullanılmasıdır. " dedi.

ArkadaŞlarrrrrrrrrrrrrrr yarın

(tÜp bebek fıyatlarında ındırım ıstıyoruz )

topıĞınde maılgÜnÜ lÜtfen topıĞe uĞrayıp hazırlanan dılekÇeyı gereklı yerlere maıl olarak atarmısınız

lÜtfen herkese haber verelım

arkadaslar bendede mantar vardı tedavi olmustum bugun yine gittim doktora doktor mantarın ğeçmemis devam ediyor dedi suanda iki tane ilaç verdi biri hap biri fitil hapın içinde 2 tane var birini esim birinide ben içecekmisim 7 günde fitil kullanacam insallah geçerbu cinsel hazı bile çok etkiliyor

kızlar doktora gittim,tahlil yaptırdım,idrar yollarımdan kaynaklanıyomuş kaşıntı,antibiyotik verdi ve anında kesildi kaşıntım,inanın nasıl rahatladım anlatamam,umarım hepimizinki tamamen geçerde kurtuluruz şu illetten...

kutu11.jpg

ay bendede aynı dert war sürekli tekrarlıyo geçip tekrar başılıyo...çok rahatsız edici ikili hap,fitil,krem hepsini kullandım ama sık sık tekrarlıyor.çamaşırlarınızın ağlarını buharlı ütüyle ütülemeyi unutmayın kızlar..

ay bendede aynı dert war sürekli tekrarlıyo geçip tekrar başılıyo...çok rahatsız edici ikili hap,fitil,krem hepsini kullandım ama sık sık tekrarlıyor.çamaşırlarınızın ağlarını buharlı ütüyle ütülemeyi unutmayın kızlar..

ayy onun faydası oluyorki hayatım ya doktor bana temik bez tutmamı söyledi günde 3 defa iççamasırımı degistirmemi söyledi

slm arkadaşlar ben yeni üyeyim aynı dertten muzdaribim bende bugün gittim doktora hap ve fitil verdi bakalım geçecekmi,bu arada ben evliyim fakat doktor eşim için bişey demedi.paylaşımlarınızı bekliyorum teşekürler..

Uzmandan hanımlara tavsiyeler...
Vajinal enfeksiyon çeşitleri nelerdir? Vajinal mantarların tedavisi nasıl olur? ılişki sonrası vajinal duş alınmalı mı? Dr. Banu Çiftçi cevaplıyor…

Medical Park Sağlık Grubu Göztepe Hastanese Kompleksi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Banu Çiftçi, soruları cevapladı…

ılişki sonrası vajinal duş alınmalı mı?

Birçok kadın ya da erkek vajinanın çiçek gibi kokması gerektiğini söylüyor. Bir şekilde hepimiz genital bölgede çiçek bahçesi gibi kokmamız gerektiğine inandırılmışızdır. Asla bu saçma görüşe inanmayın. Bunun sonucu olarak hepimiz kadın doğal kokusunun rahatsız edici olduğu yönündeki mitler nedeni ile vajinal duş, deodorant, tampon ve fitil endüstrisine çekilmekteyiz. Oysa hiçbir erkeğin kasık bölgesinde çiçek kokusu olması beklenmez. Şaka bir yana gerçek şudur ki; bu çok sayıda kadın hijyen ürünleri,vajen doğal ph ını bozup bakteriyel çoğalmaya neden olarak kokuya sebep olmaktadır. Aynı zamanda bunlar alerji tip reaksiyonlarada neden olarak vajinal iritasyon ve kaşıntıyı arttırmaktadır. Kokunuz size özel olmalıdır. Eğer kokudan şüpheleniyorsanız enfeksiyon şüphesine karşı jinekoloğunuza görünmelisiniz. Doğal sağlığınız hakkındaki bu paranayoları güçlendiren magazin ve televizyon reklamlarını önemsemeyin . Adetten sonra ve ilişki sonrası vajinal duş alınması. Evet biliyorum hepimiz bunu bilerek büyütüldük fakat rutin vajinal duş kesinlikle gereksizdir ve aksine koku ve bakteriyel çoğalmayı tetikler. Vajina kendi sıvısını salgılamaktadır ve yeryüzündeki herhangi bir temizleme veya üründen çok daha iyi iş başarmaktadır. Yinede duşta ısrarlıysanız bunu ayda bire indirin ve basit bir sirkeli su kullanın…

Dar pantolanlar sakıncalı mı?

Özellikle yoğun bir iş temposundan sonra antibakteriyel veya vajen ph ına uygun, düşük ph lı bir ürün ya da basit bir sabunla yıkayın. Islak bikini ve mayoyla oturmaktan ve iş çıkışı kıyafetlerinizle uzun süre kalmaktan kendiniz koruyun. Klorlu sudan arınmak için havuz sonrası duş almayı ihmal etmeyin. Hava alabilen, pamuklu, özellikle beyaz iç çamaşırları tercih edin. Modaya uymak pahasına aşırı dar jeanleri veya strech pantalonları sık kullanmayın. Son olarak küçük bir kızken anneniz size iç çamaşırınızla yatmamanızı söylediyse çok haklıydı, havalandırma sizin en iyi arkadaşınızdır. Şüphesiz bu şikayetlerinizin herhangi biri aldığınız tedaviye cevap vermiyorsa çok daha ciddi cinsel yolla bulaşan bir enfeksiyonunuz olabilir doktorunuzla temasa geçiniz…

Vajinal mantarların tedavisi nasıl olur?

Yaz aylarında hava sıcaklığının yükselmesiyle beraber genital bölgenin nemli kalmasıyla vajinal mantar enfeksiyonlarında artış görülür. Tedavi olarak, vajinal krem ve fitiller, bir gün, üç gün veya yedi gün olarak kullanılabilir. Ayrıca tek doz tablet tedaviside bulunur. Daha önceden doktorunuz tarafından mantar tanısı konuldu ve aynı bulguları hissediyorsanız, kendiniz aynı tedaviyi tekrarlayabilirsiniz. Ancak daha önce hiç mantar enfeksiyonu geçirmediyseniz muhakkak doktorunuzla kontağa geçiniz. Aynı zamanda ilaca cevap oluşmadıysa veya ilaç sonrası mantar enfeksiyonu tekrarladıysa yine doktorunuzla temasa geçin çünkü bu mantar olmayabilir.

Vajinal enfeksiyon çeşitleri nelerdir?

Her birinin ayrı sebebi ve tedavisi olan çok çeşitli vajinal enfeksiyon tipleri vardır. Kadınlar, hayatı boyunca vajinal enfeksiyonlarla karşılaşabilmekte ve tedavi olunmazsa, tekrarlayan bir hal alabilmektedir. Bu tür enfeksiyonlara neden olan mikroorganizmaların bir kısmı cinsel yolla kişiden kişiye bulaşırken, bir kısmı da vajinanın doğal ortamının dengesinin bozulması sonucunda enfeksiyon oluşturmaktadır. Başlıca ve en sık görülenler; mantar enfeksiyonu (vajinal kandida), bakteriyel vajinoz ve trikomanas enfeksiyonudur. Bakteriyel vajinoz; iyi bakterilerin (laktobasil) azalıp kötü bakterilerin çoğalması ve vajen asiditesinin bozulmasıyla oluşan bir enfeksiyondur. Bu enfeksiyon aynı zamanda cinsel yolla geçiş de göterebilmekte ve özellikle sizden farklı bir bakteri ortamı olan yeni bir cinsel partnerle ilişki sonrası daha sık olmaktadır. Bulguları, ince gri beyaz vajinal akıntı, ilişki sonrası daha yoğunlaşan balık kokusu benzeri bir koku ve vajinal iritasyondur. Tedavide ağızdan veya vajinal krem şeklindeki antibiyotik tedavisi verilir ve genellikle eş tedavisine gerek duyulmaz. Trikomanas; vajinada yüzen ve çoğalan küçük bir mikroorganizmanın neden olduğu cinsel yolla bulaşan bir enfeksiyondur. Sarı-yeşil köpüklü, koku ve iritasyonun eşlik ettiği akıntı izlenir. Tedavide ağız yoluyla veya vajinal alınan antibiyotikler kullanılır. Eş tedavisi çok önemlidir ve tedavi tamamlanana kadar ilişki olmamalıdır yoksa enfeksiyon tekrar edebilir.

bende de yaklaşık 2 hafta önce mantar vardı kaşıntı,kızarıklı ve şişlik vardı doktora gittim krem ve fitil verdi kaşıntı geçti fakat tuvalette çıkarken yanmam oluyo hala :KK43:(( sanırım tam olarak geçmedi yarın ethica hastenesine randevu aldım dr. elif esra uyar'a ilk defa gidicem bu doktor için bayağı iyi diyolar burdaki arakadaşların tavsiyesiyle gidicem. bakalım nasıl bi tedavi uygulucak ve ne ilaç vericek.. gelişmelereden haberdar ederim inşallah :))))

Yaz aylarında hava sıcaklığının yükselmesiyle beraber genital bölgenin nemli kalmasıyla vajinal mantar enfeksiyonlarında artış görülür. Tedavi olarak, vajinal krem ve fitiller, bir gün, üç gün veya yedi gün olarak kullanılabilir. Ayrıca tek doz tablet tedaviside bulunur. Daha önceden doktorunuz tarafından mantar tanısı konuldu ve aynı bulguları hissediyorsanız, kendiniz aynı tedaviyi tekrarlayabilirsiniz. Ancak daha önce hiç mantar enfeksiyonu geçirmediyseniz muhakkak doktorunuzla kontağa geçiniz. Aynı zamanda ilaca cevap oluşmadıysa veya ilaç sonrası mantar enfeksiyonu tekrarladıysa yine doktorunuzla temasa geçin çünkü bu mantar olmayabilir.

bugün doktora gittim ethica hastanesine lattan muayne oldum o koltuğa oturmak insanı çok korkutuyo yaa :))) şikayetimi anlattım idrara çıkarken yapnma oluyo dedim simir testi yapıcakyı fakat fitil kullandığım için yapmadıultrasonla alttan baktı polikistiklerim normalden biraz fazlaymış hormon testi yaptır dedii... doğum kontrol hapı kullanıyodum 2 hafta kullandım kanamam olduğu için bıraktım anca 2 yada 3 ay sonra hormonlarım düzene girermiş ondan sonrada hormon testi yaptırabilirmişim.idrar yollarımda iltihapta olabilirmiş ama ultrasonla bakarken görünürde bişi yok dedi bol bol su iç dedi günde 2.5 / 3 lt bide idrar yollarımı rahatlatsın diye tek içimlik gece suda eriyen ilaç verdi inşallah bi sorun olmaz yaa çok korkuyorum benn :KK43:((((((

valla arkadaslar benimki geçti sanki fitil çokr iyi geldi kasınma yanma geçti daha 2 tane fitilim vvar onlarda bitince tekrar baslayacakmı bakacam insallah geçer

valla arkadaslar benimki geçti sanki fitil çokr iyi geldi kasınma yanma geçti daha 2 tane fitilim vvar onlarda bitince tekrar baslayacakmı bakacam insallah geçer

kullandığın fitilin adını öğrenebilirmiym cnm ????

Çoğu zaman yarardan çok zararları var
Evde vajina mantarına karşı kullanılan malzemelerin çoğu mutfaktan geliyor. Kocakarı ilaçları olarak nitelendirebileceğimiz bu malzemeler bırakın mutfakta kullandığımız malzemeler olarak kalsınlar! Çünkü sarımsak ve sirke, vajina florasına zarar veriyor ve mevcut enfeksiyonun daha da büyümesine yol açıyor. Yoğurt da tavsiye edilecek bir araç değil ki, zararlı bakteri kültürleri ihtiva edebileceği için bizzat enfeksiyon kaynağı olma ihtimali bile mevcut.

Sarımsak – Keskin maddeler vajinal floranın dengesini bozar
Genital bölgede kaşınma başlayınca Silvia R.’nin aklına gelen ilk şey bir mutfak malzemesi. "Vajinaya sarımsak dişi yerleştirdim ve birkaç saatte bir değiştirdim. Bir gün içerisinde şikâyetlerim dindi." Kulağa oldukça iddialı gelen bu söz aslında son derece yanlış. Tıpçılar vajinal mantar ve bakteri enfeksiyonlarına karşı sarımsak kullanılmamasını tavsiye ediyor. "Sarımsak çok keskin bir bitki, bu yüzden vajinal floranın dengesini bozar", diyor Jinekoloji Uzmanı Dr. Anja Oppelt. Bu, yılanı şeytanla kovmaya benzer. Çünkü sarımsak vajinada süt asiti bakterilerine (laktobasillere) zarar veriyor. Enfeksiyona yol açan maya mantarlarının çoğalmasını önleyen asıl bu bakteriler. Natüropatik tedavi yöntemine önem veren kadın doktorları, kronik mantar hastalıklarında gerçi bol bol sarımsak kullanılmasını tavsiye ediyorlar – ama yalnız yiyecekler listesinde. Soğan, frenk kimyonu veya yabanturpu gibi, zambağın da mantar önleyici etkisi olduğu varsayılmakta. Ancak bunlar konvansiyonel tedavinin yerini dolduramaz.

Sirke suyu vajinal floraya zarar veriyor
Sirke suyunun vajinal enfeksiyonlara karşı faydası olduğu inancı halen oldukça yaygın. Yıkama yoluyla veya vajinaya tampon vasıtasıyla sürerek meyve sirkesinin mantar ve bakterileri bertaraf edeceği sanılır. Bu inancın arkasındaki düşünce: Enfeksiyon sırasında vajinanın pH değeri yükseliyor – asitlendirilmesi, pH değerini yeniden düşürüyor. Uzmanlar ise bu düşüncenin yanlış olduğunu vurguluyor. Sirke aksine mukoza yüzeyindeki hassas bakteri kültürlerini öldürüyor. Yeniden sağlıklı bir vajina ortamı oluşması da uzun sürüyor. "Kadınların böyle kendi başlarına bir takım deneyler yapmalarını tavsiye etmem", diye uyarıyor Berlin Jinekologları Meslek Birliği Üyesi Dr. Albrecht Scheffler.

Çay ağacı yağı mukozayı tahriş ediyor
Çay ağacı yağı son yıllarda çok aranan bir ürün haline geldi. Cilt rahatsızlıkları veya hazım sorunlarında kullanılmak üzere, içerisinde bu yağ bulunmayan ecza dolabı pek kalmadı. Bu yağın vajinal mantara karşı da iyi geldiği iddia ediliyor ancak jinekologların bu konuda çeşitli kuşkuları var. Hamburg "Pro Familia" danışma merkezinde Jinekolog olarak çalışan Dr. Helga Seyler’e göre, çay ağacı yağı vajinada mukozayı tahriş ediyor. Yani mantar enfeksiyonunun üstüne bir de bu yağ sorun oluyor mukoza için.

Taze yoğurt vajina florasını besler
Taze yoğurt: Sıhhatli bir vajinal flora ortamında, mantar kültürlerinin aşırı oranda çoğalarak enfeksiyona yolaçmasını engelleyen laktobasiller bulunur yoğurtun muhteviyatında. Bu nedenle bazı kadınlar cinsdaşlarına, yoğurda banılmış tamponun vajinal mantar enfeksiyonlarına iyi geldiğini anlatır. Jinekologların çoğu bu yöntemin kullanılmamasını tavsiye ediyor - sırf tampon mukozayı kuruttuğu için değil. Jinekolog Bay Scheffler yoğurtla tedavinin hatta zararlı olduğunu iddia ediyor. Bu uzmana göre yoğurtta sadece yararlı bakteriler bulunmuyor. Yoğurt – candida albicans olarak tanımlanan tipik vajinal mantara kadar - vajinada yeri olmayan daha başka organizmalar ve bakteriler için de bir beslenme kaynağı durumunda. Yoğurtta bundan başka vajinal floraya iyi gelmeyen kimyasal maddeler ve konservasyon katıkları da var. Kendi başına doktorluk taslamaktansa bir eczaneye danışmak daha yararlı olacaktır. ılk kez bir mantar enfeksiyonu sözkonusu olduğunda belirtiler ve önlemler üzerine bilgi almak için hastanın bir jinekologa başvurması tavsiye olunur.

Arkadaşlar hepinizin mesajjları hemen hemen aynı, hepimiz bunu yaşıyoruz, ve kadın olduğumuz sürece yine yaşayacağız. Bende uzun süre mücadele ettim, fazla uzatmayayım 3 doktora gittim, olmadı kendim eczanelere gittim çözmeye çalıştım gene olmadı, gene tekrarladı. En son gittiğim doktor bunu öyle güzel açıkladı ki anlatamam. Evet, çeşitli sebeplerle harekete geçiyor mantar hücreleri, ama kronik gibi görünen, her şeyi yaptığınız halde geçmeyen mantarlarda vajina florasının bozulması ne yaparsanız yapın bunu geri getiriyormuş.Verdiği fitili haftada bir kullanarak hem tedavi oldum hemn korunmayı öğrendim. Şimdi haftada bir yada 15 günde bir fitil kullanıp vajinamın içini doğal dengesinde tutuyorum ve bir daha yaşamamı diliyorum. bu muayeneden sonra doktorum sonsuza dek Doç.Dr.Murat Arslan olarak kalacak. ılaç adını vermiyorum çünkü sizde benim gibi nedenini bilmeden yanlış ilaç kullanmış olmayın istiyorum.Mantarsız günler:)

Rahatsızlığınızdan kurtulmanıza sevindim ayrıca ilaç ismi vermemenizi anlıyorum ama benimde sizin gibi 3 haftadır uğraştığım ve doktorların verdiği ilaçlarla geçmeyen sorunlarım var bunlardan en önemliside yanma acıma. Bende gynofit ve gynofloru araştırıyorum. Sizin kullandığınız ürün bunlardan birimi yada ismini verirseniz sevinirim çünkü bugün almayı düşünüyorum.Teşekkürler.

Bir önceki mailimde alıntı yapmamışım. Nutella arkadaştan yada bu ürünleri kullanan arkadaşlardan yardımlarını bekliyorum. Tekrar teşekkürler.

:teytey:

cnm özelden msj atmışsın çok tşk ederim ama ben özelden cevap atmadım :))) mesaj sayım 50 olmamış henüz puffffff :KK43:(((

arkadaşlar henüz 50 msj yazmadığımdan özel mesaj atamıyorum.konuyla ilgili özel mesajlar aldım, burdan toplu yanıtlayayım. gynflour adlı ilacı bende kullandım, dedimya herşey kullandım, en sonunda doktorum başka bir fitil verdi, vajina florasını düzenleyici, adını vereyim, çünkü kadın kadını anlar, vajihex. Umarım adını doğru yazmışımdır. sabah akşam koyun 4-5 günde bitiyor ilaç zaten.sonrada hafatda yada 15 te bir,çünkü sizin benim gibi hassas kadınlar malesef hayatımız boyunca bunu yaşamaya mahkumuz. ömür boyu bu ilaçka yaşamanın da bir sakıncası yokmuş, umarım faydalı olur.Olursa doktorum Doç.Dr. Murat Arslan' ı lütfen Bursa' daki arkadaşlarınıza önerin:) bu arada kendisi artık Medical Park' ta değil, özel muayenehanesi var FSM bulvarında. Tekrarlıyorum, ilacı yazdım ama altta yatan pek çok sebep olabileceğinden Bursa' da olanların ir kaç tetkik için söylediğim doktora uğramalarını tavsiye ederim. geçmiş olsun hepimize:)

X