Mantar rahatsızlığı olanların paylaşım alanı...

Ben kuallanmıstım bıteral agız yoluyla alınan bı hap ve ıse yarıyor ama 12 saatte ıcmende fayda var , kontrollerını eksıltme ılaclar bıtınce hemen doktora tekrar gıt . gecmıs olsun tatlımm

Evt hap zaten sabah akşam iç dedi,geçmesse hemen gidicem gebeliğini engeller dedi doktor

kizlar eger ilac kullanmak istemiyorsaniz bunu deneyebilirsiniz. küvetin icini biraz ilik suyla doldurup icine 2-3 papatya cay posetinden atin, sonra küvete girip 15-20dakika icinde bekleyin

arkadaşlar merhaba,
dünden beri beni uyuz eden bir kaşıntıyla mücadele ediyorum,mantar olmuşum belli ki.
doktora gidemedim ama sağlık ocağını aradım dr ilaç yazdı eşim alıp getirmiş.
travazol,2 tane fitil ve tek kullanımlık bir ilaç.
regl dönemimdeyim,kullanmamda sıkıntı olur mu?
ve de eşim kendinde de kaşıntı olduğunu söyledi,ama dr ona ilaç vermemiş,hani eşli tedavi ediliyordu mantar evlilerde?

arkadaşlar merhaba,
dünden beri beni uyuz eden bir kaşıntıyla mücadele ediyorum,mantar olmuşum belli ki.
doktora gidemedim ama sağlık ocağını aradım dr ilaç yazdı eşim alıp getirmiş.
travazol,2 tane fitil ve tek kullanımlık bir ilaç.
regl dönemimdeyim,kullanmamda sıkıntı olur mu?
ve de eşim kendinde de kaşıntı olduğunu söyledi,ama dr ona ilaç vermemiş,hani eşli tedavi ediliyordu mantar evlilerde?

Fitilleri regl dönemim bitiminden 3 gün sonra falan kullanmayı öneriyor doktorlar genelde. Bence de kullanmamalısın regl döneminde.
Kremi kullanmanda bir sorum olacağını sanmıyorum. Ancak krem iç çamaşırıma bulaşmasın diye düşünüyorsan da çamaşırına kesinlikle günlük ped koyma. Gazlı bezle falan bulaşmasını engelleyin. Günlük pedler de sebep oluyor.
Ayrıca ben iş yerinde tuvaleti kullandığım zaman ıslak mendiller ile temizliğimi yapıyordum, daha temiz olduğunu düşünüp. Onlarda sebep oluyormuş...
Genelde tek eşlilerde vermezler ilaç.

slm kızlar, ben çooook seneler önce ilk mantar olduğumda doktor klasik fitil hap krem üçlüsünü vermişti ve mantarım hemen geçmişti, bir daha uzun yıllar olmamıştım ama son 2 senedir olabilecek tüm ilaçları kullandım geçmek bilmedi, flucan, dynoxal, gynomax...vs...hepsini denedim. Bir sürü jinekoloğa gittim hani belki daha iyi birini bulurum diye, hepsi başka bir ilaç verdi, aynı şeyleri söylediler, sonuç sıfır...6 aylık kronik mantar tedavisi bile gördüm, 2 kere de jinekolog tavsiye ettiği için eşimde ilaç kullandı.

neyse geçen gün birileri jinekolağa değil dermotoloğa gitsene aslında bu tip akıntı ve kaşıntılar deri hastalığıdır dedi ve istanbulun en ünlü dermatoloğuna gittim. Adama daha ben anlatmaya başlamadan, kullandığım ilaçların isimlerini ve süresini söyledi, evet dedim bu ilaçlar ve 1 hafta kullandım. Bana dediği flucan falan filan 1 hafta tedaviyle işe yaramazmış. 2 hafta tedavi gerekirmiş, ancak 2. hafta mantar tedavisi başlarmış. Size 1 hafta dayıyorlar bu ilacı hem geçmiyor hem direnç kazanıyorsunuz etki etmez hale geliyor dedi.
Sonra muayene etti, bakar bakmaz maya mantarı bu klasiktir dedi, eşine maya mantarı bulaşmaz uydurmasınlar dedi, yanlız başka tip mantarlarda var tabii maya bulaşmıyormuş...Daha hiçbir jinekolog mantarın türünü söylememişti. Bir de ekzama da varmış ve jinekologlar hiç böyle bir şey söylememişti. Ekzama çok kaşıdığın için olmuş olabilir dedi.
2 haftalık tedavi verdi bakalım daha yeni başlayacağım, geçerse yazarım siz de dermatoloğa gidersiniz. Yalnız karbonat kompress kesinlikle öneriyor. Bir de insülin direncini ölçtür dedi, mantarın geçmeme sebebi bu olabilirmiş. Tatlı ve karbonhidrata yani pasta böreğe aşırı düşkünlüğünüz varsa insülin direncinizde problem vardır, şeker deri altına da işler ve mantara sebep olur gibi birşeyler anlattı.

kızlar bende uzun sure cektım bu hastalıgı ama suna kanaat getırdım yenmek ıcın her an tetıkte olucaksın.aldıgım onlemlerı soylım oncelıkle taharetlendıkten sonr mutlaka kendımı cok guzel bı sekılde kuruluyorum.gunde en az 2 kez ıc camasırımı degıstırıyorum yataga mutlaka temız camasırla gırıyorum ayrıca her gun mutlaka kendıme bıraz vakıt ayırıyorum orası hava alsın dıye cıplak sekılde uzanıyorum mantarın en buyuk sebeplerınden bırı o bolgenın havasız kalmasıymıs doktorum ole demıstı.cok sıkı seyler gıymıyrum ozellıkle pantalonlarımı her seferınde yıkayamasamda mutlaka ag kısımlarını her gıydıgımde yıkıyorum bı guzel elımde.kıllarımı agdayla duzenlı olarak alıyorum cıkmasına asla ızın vermıyorum.regl donemındeyken eger ped degıstırdıgım sırada evdeysem mutlaka belden asagımı bı guzel yıkayıp kuruluyorum ole yenı pedı takıyorum.ayrıca orkıd cok fena kasıntı yapar kızlar kotexı tavsıye ederım orkıd kadar ıı korumuo ama hıc degılse alerjı yapmıo.bıde dus aldıgım zamanlar mutlaka sebamedı kullanıyorum ama bole ıcerı degıl sadece kasıklarımı ve ust bolgeyı yıkıyorum cunku vajınanın kendı phını bozuyomusuz eger yabancı bı madde gırerse.benım hıjyen onlemlerın bole kızlar sızler neler yapıyosunuz hıjyen konusunda

kızlar ben uzun süredir girmiyorum en son vajinusmusla mücadele ederken girmiştim buraya o dönem bana yardımcı olan arkadaşlarıma sonsuz teşekkür ediyorum ..
benim bi sorum olucak en azından bi fikir edinmek istiyorum ben vajinamda çevresinde daha doğrusu yanma ve acı hissediyorum ilişkiye girerken dokunduğu anda çok acı yanma hissediyorum yara, yanmış gibi sanki ve sonrasında da yani bugün hala yanmış da acıyo gibi çok fena bişey fikri olan varmı bana yardımcı olabilir mi :KK43:(((

arkadaşlar merhaba , ben de bir süreodir mantarla uğraşıyorum. peynir gibi parça parça kimi zaman beyaz kimi zamanda yeşilimsi bi şekilde geliyordu, en kötüsü de koku olması... dr a gittim ve bana mantar dedi... 2 kapsullük f....n, 2 kapsüllük gyno-...xin fitil, bir de oceral krem verdi. hapı kullandım diğerini gelecek hafta iceceğim. benim iki sorum olacak...
hapı içtikten sonra nerdeyse baya büyük parçalar halinde geldi acaba haptan dolayı mı?
bir de kreemi nasıl kullanıcaz yani sadece vajinin kenarına ve etrafına mı yoksa içine de mi süreceğim kullanan varsa cevap yazarsa çok sevinirim,
fitiilide 3 günde bir kullanacağımı söyledi eczacı... inşaallah bi faydası olur... şimdiden çok teşekkür ederim

arkadaşlar merhaba , ben de bir süreodir mantarla uğraşıyorum. peynir gibi parça parça kimi zaman beyaz kimi zamanda yeşilimsi bi şekilde geliyordu, en kötüsü de koku olması... dr a gittim ve bana mantar dedi... 2 kapsullük f....n, 2 kapsüllük gyno-...xin fitil, bir de oceral krem verdi. hapı kullandım diğerini gelecek hafta iceceğim. benim iki sorum olacak...
hapı içtikten sonra nerdeyse baya büyük parçalar halinde geldi acaba haptan dolayı mı?
bir de kreemi nasıl kullanıcaz yani sadece vajinin kenarına ve etrafına mı yoksa içine de mi süreceğim kullanan varsa cevap yazarsa çok sevinirim,
fitiilide 3 günde bir kullanacağımı söyledi eczacı... inşaallah bi faydası olur... şimdiden çok teşekkür ederim

İlk bahsettiğiniz üyük parçalar halinde gelmesi tamamen ilacın etkisi.telaş yapmayın.
Oceral isimli kremi de vajinanın hem kenarına hem de çok derine gitmeden iç kısımlara sürmenizde bir sakınca yok kullanmanızda.

çok geçmiş olsun...

hangi ilaçları kullandın yaaa,
ben de var o beladan,
fitil de ilaç da krem de geçirmedi, kaç kere kullandım yaaaaa,
sinir oluyorum.
hep akıntı hep akıntı böööööğğğğğğğhhhhhhh

Kizlar araniza yeni katildim hosbulduk:))bendede iki senedir mantar var doktor canesten vermisti o iyi geliyor ayrica simdi hamimeyim asiri kasinti yine basladi suanda avrupadayim az once drdan geldim oda canesten verdi bebege bi zarari yokmus oneririm sizede

yani kızlar günlük ped kullanmadan hakikaten olmuyo ben duruma göre 3 4 kez değiştirme fırsatı buluyorum hijyene kavuşuyorum ama iç çamaşırımı değiştirme fırsatım olmuyo giy çıkar giy çıkar mümkün değil,günlük ped olmayınca yarım saat içinde nemlenıyo çamaşır günlük pedele kupkuru
ben kotex ınkını aldım memnunum

Kotex'i doktorlar da öneriyor. Gayette güzel ama ince olanları kalını daha kullanmadım ayrıca pamuklu olduğunu düşünüyorum. Orkid'in en son çıkanları bile rahatsız ediyor beni ve Kokusuz olanı tercih edin, tuvalet kağıdınız bile kokusuz olmalı. Sıcak su da mantar yapıyormuş, hele yiyeceklere karşı alerjiniz varsa işiniz iş ben gibi :KK14:

Her tuvalete girip çıkarken ellerimi sabunla suyla yıkamaktan ellerim mafoldu, öldürcek beni bu titizlik hastalığı :KK30::KK30: Allah kolaylıklar versin hepimize...

kızlar merhaba. bu hastalıktan muzdarip biri olarak ben de tecrübelerimden bahsetmek isterim. İlk defa 2 yıl önce başlamıştı benimki o zaman arkadaşlarımda da vardı, eczaneye gidip önerebileceği bi ilaç sordum ve neopenotran diye bi fitil verdi onu 2 gün kullandım ve geçmişti. Ama bu hastalığın ne zaman tekrarlayacağı hiç belli olmuyor. Temizlikten yediklerimden içtiklerimden bağımsız, bir güne kaşıntıyla uyanıveriyorum. 3 gün önce idrar yolları enfeksiyonu nedeniyle bi antibiyotiğe ve antiseptiğe başladım, ertesi günü tekrardan mantar oldum ve bu seferki inanılmaz şiddetli. Sanırım antibiyotik kullanımıyla doğrudan bir alakası varmış. Şimdi tekrardan fitil kullanmaya başladım ancak bir yandan antibiyotiğe de devam etmem gerekiyor. Böyle bir şey yaşayanınız var mı? İkisinin tedavisini aynı anda sürdürmem mümkün mü?

1. Bol su icin. Gunde 2-3 litre.
2. Mantar tedaviniz bittikten sonra vajina flora duzenleyici kullanin. Ilk kutuyu bitirdikten sonra 10 gunde bir kullanabilirsiniz. Ayrica regl doneminden hemen sonra onlem almak amaciyla kullanin.
3.Mantar gecinceye kadar o bolgeyi sadece ılık suyla yikayin.
4. O bolgeyi kuru tutun. Sac kurutma makinesi kullanabilirsiniz.
5. Mantar gecinceye kadar gunluk ped kullanmayin.
6. Ic camasirlarinizi sık sık degistirin ve sakin utusuz giymeyin.
7. Regl doneminde hijyeninize daha dikkat edin. Sık sık dus alin. Pedleri cok sık degistirin.
8. Mantar nemi ve sicagi sever. Geceleri ic camasirinizla uyuyun. Evde oldugunuz zamanlar arada ic camasir giymeyin. Etek giyin hava alsin. Dar tayt pantolon giymemeye ozen gosterin.
9. Haftada 3 gun sarimsak tuketin. Ezilmis bir dis sarimsagi bir yemek kasigi yogurtla tuketin.
10. Sekerli gidalar cok fazla tuketmeyin. Kan sekerini cabuk yukselten yani glisemik degeri yuksek olan besinlerden uzak durun bir sure.
11. Gunde 1 kutu probiyotik yogurt tuketin. Ve gunde en az 3 kase yogurt tuketmeye ozen gosterin.
12. Probiyotik kapsul kullanin. Ornegin gynobiotic (ozellikle antibiyotik kullanirken ise yarayabilir)
13. Bagisiklik sisteminizi guclendirin. Beslenme bozuklugunuz varsa mutlaka vitamin kullanin tabi doktora danisarak.
14. Lokal tedavi olarak verilen kremleri asiri tuketmeyin. Uzun sure kullanmak deriyi inceltir ve tahris edebilir. Ozellikle kortizon icerenleri kullanirken dikkat edin. Doktorunuzun verdigi tedavi suresine uyun.
15. Corek otu tuketin. Gunluk onerilen dozdan fazla kullanmayin.
16. KEFİR tuketin.
17. Bitki caylari tuketin.
18. Birden fazla doktora gorunun.
19. Ve lutfen ilk kez basiniza geliyorsa doktora gorunmeden kendi kafaniza gore ilac kullanmayin.

Son düzenleme:
sanirim bende de mantar var kasinti sorunum yok fakat bazen koku olabiliyor ve sut kesigi gibi beyaz beyaz seyler oluyor,doktora bir kere gitmistim bi ilac kullandim fakat sonradan tekrarladi.cok sk camasir degistiriyorum zaten ama neden oluyor anlamiyorum.belki de ic camasirlarim yuzunden olabilir,pamuklu kullanmak gerekiyormus sanirim ama ben su cicili bicili seylerden vazgecemiyorum :KK43: ne yapmam gerekiyor bu durumda? neden oluyor bu mantarlar

kızlar merhaba. bu hastalıktan muzdarip biri olarak ben de tecrübelerimden bahsetmek isterim. İlk defa 2 yıl önce başlamıştı benimki o zaman arkadaşlarımda da vardı, eczaneye gidip önerebileceği bi ilaç sordum ve neopenotran diye bi fitil verdi onu 2 gün kullandım ve geçmişti. Ama bu hastalığın ne zaman tekrarlayacağı hiç belli olmuyor. Temizlikten yediklerimden içtiklerimden bağımsız, bir güne kaşıntıyla uyanıveriyorum. 3 gün önce idrar yolları enfeksiyonu nedeniyle bi antibiyotiğe ve antiseptiğe başladım, ertesi günü tekrardan mantar oldum ve bu seferki inanılmaz şiddetli. Sanırım antibiyotik kullanımıyla doğrudan bir alakası varmış. Şimdi tekrardan fitil kullanmaya başladım ancak bir yandan antibiyotiğe de devam etmem gerekiyor. Böyle bir şey yaşayanınız var mı? İkisinin tedavisini aynı anda sürdürmem mümkün mü?

Canim ben de dis tedavim icin antibiyotik kullanmistim. Bir hafta sonra vajinal mantar basladi. Bagisiklik sistemim zayifladigi icin idrar yolu enfeksiyonu da geciriyordum ayni zamanda. Idrar yolu enfeksiyonu icin antibiyotik kullanmam gerekirken mantardan korktugum icin sadece bitki caylari iciyordum. Mantar icin kullandigim ilaclar da gecici olarak ise yariyordu. Her reglden sonra mantar tekrar basliyordu. 4 cü ayin sonunda baskilayici tedavi gordum 1.5 ay boyunca. Haftada bir hap kullaniyordum bir de vajina flora duzenleyici. Mantardan kurtuldum ama idrar yolu enfeksiyonum devam ediyordu. Bobreklerime sicramasindan korktum. Malesef penisilin grubu bir antibiyotik igne yaptirmak zorunda kaldim 7 gun boyunca sabah aksam. Idrar yolu enfeksiyonum icin destekliyici tedavi olarak Solgar in cranberry kapsulunu kullandim. Ve kizilcik surubu ictim. Antibiyotik tedavim esnasinda mantardan korunmak icin bol bol probiyotik yogurt ,kefir, maydanoz suyu ve bol su tukettim. Gun asiri bir dis sarmisagi bir kasik yogurtla yedim ve her gun bir bardak suyla bir silme tatli kasigi corek otu cigneyip yuttum. Gynobiotic isimli probiyotik kapsul ve Multibionta isimli probiyotikli vitamin kullandim. Bir de vagi flora isimli bitkisel vajina flora duzenliyici fitil kullandim. Bu fitili ilk 2 gun kullanabildim ne yazik ki. Regl oldum :KK43: Regl donemi zaten mantari tetikleyen bir donem. Cok korktum yine ayni seyleri yasamaktan.Antibiyotik tedavim ve reglim bittikten sonra mantarin basladigini hissettim. Jinekologuma muayene oldum. Mantar olmusum ama cok az. Antibiyotiklerden dolayi karaciger enzimlerim biraz yuksekti. Doktor sadece neopenatron ovul verdi. Bir hafta kullandim. Gynobiotic kapsule devam ettim. Neopenatron ovul bittikten sonra vagi floraya basladim. Su anda cok sukur iyiyim. Ama cok dikkat ediyorum. Ayrica sekeri hamur islerini ve baharat cok fazla tuketme. Ben sadece tarcin kullaniyorum. Kan sekerini duzenliyor. Canim paylastigim bilgiler umarim faydali olur. Gecmis olsun.

Son düzenleme:
Sistit için kullandığım antibiyotik mantara sebep oldu :KK43: Doktora gidemedim reglim başladı nöbetçi eczaneye gittim bazı zayıf bünyelerde antibiyotiğin böyle etkileri olurmuş öyle dedi eczacı, eczaneden flu..n verdiler içinde 2 tane var birini dün içtim birini haftaya aynı gün içecekmişim bu ilaç tamamen mantarı geçirir mi tek başına acaba? Yoksa tekrar gitmeli miyim doktora?

Sistit için kullandığım antibiyotik mantara sebep oldu :KK43: Doktora gidemedim reglim başladı nöbetçi eczaneye gittim bazı zayıf bünyelerde antibiyotiğin böyle etkileri olurmuş öyle dedi eczacı, eczaneden flu..n verdiler içinde 2 tane var birini dün içtim birini haftaya aynı gün içecekmişim bu ilaç tamamen mantarı geçirir mi tek başına acaba? Yoksa tekrar gitmeli miyim doktora?

Arkadaşlar onca ilaçtan kremden sonra kesin çözüme kavuştum, int de bayağı bir araştırdım ve denedim,
gece yatmadan önce YOĞURT sürüp iç çamaşırınıza günlük ped takıp yatın, sabah mantardan mantarın yanma hissinden kurtulmuş olacaksınız :KK66:
evlendiğimden beri çok çektiğim ve idrar yoluma da bulaşan onu da tetikleyen bu illetten böylece kurtuldum hem de bir gecede :KK66:
denemeye değer arkadaşlar benden tavsiye sizlere..

:KK49: Sevgiler..

bende bir yoğurt deneyeyim olmazsa 10 yıldır çekiyorum 3 yıldır neredeyse tam anlamıyla hiç geçmedi ki tekrarlasın:)emzirmede bitti ankara da bu işin uzmanı bir doktor arıyorum.

Ben de kurtuldum çok şükür inşallah sıkıntısı devam edenler kurtulur. Benim gibi kendi başına uğraşan arkadaşlar varsa onlara yardımcı olmak isterim. doktora gitmeye çekiniyordum bir kere gittim muayane olmak istemedım şikayetim üzerine iki kapsulluk ilaç verdi evet mantar hastalıgın tedavısı o kadar o ıkı ılacı alırsınız ve bıtmesı gerekır . ama sadece ıkı uc gun sızı hissetmedım sonra yanma kaıntı ve sızı devam ettı. Arkadaşlar genel olarak kendı kendınıze tahlıl yapmadan ugrasıyorsanız sadece mantar hastalıgı seklınde dusunmeyın cunku vajınal enfeksıyonlar dagılıyor ve ıdrar yolları enfeksıyonu da beraberınde olabılır. bunun için ben de en yaygın ıdrar yolları enfeksıyonu ıcın verılen ılaçtan aldım prospektusunu ıyıce okuduktan sonra kullandım. ayrıca trovocart ve daha sonra trovogen kremlerını de kaşıntı olan yuzeysel kısımlarına surdum. içine degıl dış yuzey içindir bu iki krem. ve mantar kapsullerını ıkı tanesını de içmiştim. şimdi cok sukur gectı ama temızlık çok onemlı. intimlerden sabundan kacının yararlı bakterılerı oldurmemek için sadece su ile yıkayın. ve mantarlar su sevdıklerı için de ıslak bırakmayın sac kurutma makınesı ıle kurutun. pamuklu iç çamırları alın. pet kullanırken pamuklu yuzeylerden alın. eşiniz ile ilikiniz varsa onun da tedavısı ıcın ıkı kapsulluk ılaçtan o da kullanmalı. erkeklerde de olabılıyor. Aklıma gelenler sımdılık bunlar. Allah acil şifalar versın.

X