yenidogan, bebekte yabancı cisim, süt,su maddelerin çıkarılmasında ilk yardım ÖNEMLİ

Prm.Oznur

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
27 Ocak 2008
765
2
anneler ve anne adayları size yararlı olacagını düşündüm ve sizlerle paylaşmak istedim. çünkü süt içiriyorsunuz mama veriyorsunuz, bunları bilmekte fayda var ama inşallah hiç kimse uygulamak zorunda kalmaz. ama aklımızın bir köşesinde bulunsun.il yapamaız gereken böyle durumda soguk kanlı olmak sakin olmak.

ilk yapılması gereken 1 yöntem bebegin bilinci açık ise;
1.Çok tercih edilen bir yöntem olmamasına karşın; bebek ayaklarından tutularak baş aşağı konumdayken sırtına hafif
darbelerle vurularak yabancı cisim çıkartılmaya çalışılır.

Bebeklerde Heimlich Manevrası( yabanci cisim çıkarma yöntemi )1- Bebeği sağ kolunuzun üstüne yüzükoyun yatırın ve başı aşağıya yönlendirin, sonra sırtının tam ortasına peşpeşe 5 kez vurun.

2- Bu kez bebeği sol kolunuzun üstüne sırt üstü yatacak şekilde çevirin.

3- Sağ elinizin 2 parmağı ile göğüs kemiğinin ortasına 5 kez bası uygulayın.
Bebek nefes almaya başlayana kadar ve yabancı cismi dışarı atana kadar sırta vurun ve göğüse bası işlemine devam edin!

hepinize sevgiler sağlıklı günlerr a.s.

TEŞEKKÜR EDENLERE OKUYANLARA BENDE TEŞEKKÜR EDERİM ... a.s.
ÇOOK İLGİNÇ AMA BU KADAR ÖNEMLİ HATAYİ BİR KONUYA DUYARSIZ KALINIYOR.:sm_confused: KİMSE OKUMUYOR. BENCE ÇOK ÖZEL BİR KONU BEBEGİMİZİN CANIMIZIN HAYATI SÖZ KONUSU BUNU 1 KERE OKUMANIZ BİLE ALLAH KORUSUN AMA BÖYLE BİR PROBLEMLE KARŞI KARŞIYA GELDİGİNİZ ZAMAN BEBİŞİNİZİN, CANINIZIN KURTULMASINA NEDEN OLACAK

ARKADAŞIM ÇOK DUYARLI BiR DAVRANIŞ.
KENDİ ADIMA BÖYLE BİR BİLGİYİ ÖĞRENMİŞ OLMAKTAN DOLAYI MUTLUYUM.
iNŞALLAH UYGULAMAK ZORUNDA KALMAYIZ.
SAKiN OLMAKLA iLGİLİ NE YAPACAĞIMI DA HiÇ BİLMİYORUM AÇIKCASI....

tesekurler bılgıyı payalastıgın ıcın buzım gıbı yenı annıslerde orenmıs olurr valla ben geneldee alnını cekıyorum bı kac kes bır ıkıde salıyomm nefesı zor bela acılyıooo her bogazında bısety kaldıgında odum kopuyooo cocuk gıdecek dıyeeeee gozlerımmm fal tası gıbı acılıyo cocugu kurtarayım derkwen ben bı gun kalpten gıdecemmmmmm

X