Gastroenteroloji - Sindirim Sistemi Hastalıkları Spastik Kolon... İBS...Paylaşalım...

ikizler arkadaşım, glutensiz un ben burada bir markette buluyorum sürekli, ekmek makinesi için hazır unve bisküvileride var tek firma tek çeşit ama olsun çok açlık hissettiğimde yiyorum yinede, birde ben sormak istiyorum arkadaşlar...süt içemediğimden kefir içiyorum ve kefirin kanserli hücreleri çoğalttığını söyledi bir arkadaş onada babasının doktoru söylemiş, bu yüzden tedirgin oldum, acaba bilginiz varmıdır kefir hakkında, ben yan etkisiz ve zararsız diye biliyordum...ikizler arkadaşım senin bilgin varmıdır bu konuda....bilgisi olan arkadaşlardan rica ediyorum yazarlarsa sevinirim...teşekkürler...

sağol canım ekmeksiz hayat çok zor yani yurt dışında filan olsa bu kadar zor olmaz herhalde çünkü bizim burda bulunmuyor ürünler yurt dışından geliyorlar.ve çok pahalı tabiiki ben mısır unundan yapıyorum ekmeğimi.ekmek makinasıyla ilk zamanlar hiç yiyemedim ama alıştım artık.bazı bilindik markaların var unları biskivüleri ama onlara bile güvenemiyorum çünkü eser miktarda var onlarda ve bu bile bana yasak hemen ishal oluyorum.neyran çölyaklılar derneğini biliyorum canım ve üyeyim oraya.sağol.

Canım benim bildiğim bu ekmekler halk ekmek tarafından üretiliyor. Allah şifa versin.

diğer adı huzusuzbağırsak sendromu sanırım duymuştum kesin bir bilgim yok ama sadece etraftan duyduklarımla az çok bu hastalığı biliyorum...

Fasulye, soğan, brokkoli, kabak gibi gaz-oluşturan gıdalar yada İBS yakınmalarınızı arttıran gıdaların tüketimini kısıtlayınız yada diyetinizden çıkarınız. Yemek yerken iyi çiğneyip,yavaş ve tadına vararak yiyiniz böylece yiyeceklerle birlikte hava yutma sıklığınız azalacaktır. Karbonatlı, gazlı içecekler (kola, soda, gazoz , suda köpürerek eriyen ilaçlar v.b) mide bağırsak sisteminde gaz ve buna bağlı ağrı oluşturabilir. çiklet çiğnemek hava yutmaya neden olabilir. Öğün atlamayınız ve bir öğünde gereğinden fazla midenizi doldurmayınız. Süt ve süt ürünlerinin tüketiminde yapılacak kısıtlamayakınmalarının azaltılmasında önemli etki yapabilir. buğday unu mamulleri yada diğer lifli posalı gıdaların diyetinizde arttırılmasını öneribilir. Diyetinizde yapacağınız değişiklikler ne olursa olsun vücudunuzun bu değişikliğe adapte olması ve olumlu etkilerinin görülmesi bir süre alacaktır.

geçmiş acil şifalar canım

Yıllardır ibs hastasıyım.Denemediğim bitki kalmadı,aç kaldım,yürüyüş yaptım,açken ılık su içtim hiç ilaç kullanmadım,çünkü başta kullandıklarım bir işe yaramamıştı.İnternetten de araştırma yapıyordum fakat hiç bir ilaç tedavi etmiyor yaygaralarından başka bir yazı göremiyordum.Doktorlar bile bu konuda hastalarımıza yardımcı olamıyoruz diyorlar.Yaşadığım sıkıntılı günler sonunda bir dahiliye doktoru Allah razı olsun ....yazdı.Kendimde bayağı bir iyileşme hissettim.....mutlaka deneyin.ben kabız versiyonuyum ibs'nin.İshal olanlara ne yapar bilemiyorum.Doktorlarınıza güvenin.Yoksa benim gibi yıllarca kendinize eziyet edersiniz.Sosyal olaylarda rezillik yaşarsınız.

Son düzenleyen: Moderatör:
Yok mu spastik kolonu olannnnnnnnnnnn.Olmasını istediğimden değil tabii aman uzak olsun sizden.

Ben yaklaşık 2 senedir çekiyorum bu rahatsızlığı,stresli bir anında seni birde bu rahatsızlık mahvediyor..

Sevgili damlayagmur bu devam eden bir hastaliktir.Yasadim demissin;devam etmiyor mu.

Gaz sorunu yasamiyorsan spastik kolon degildir.Kolonoskopide Allah kolaylik versin arkadasim.

bende yıllardır sürekli kabızlık çekerim yani kronikleşmiş bir durum benimki...ve tabii süreklide gazlı vaziyette dolaşırım özür dilerim o gazı çıkaramıyorumda ...artık gaz sancısı bile duymuyorum öyle alıştıki vücudum gazlı olmaya....endoskopi bende çektirdim geçen yıl fakat midem çok fazla duyarlı olduğu için dr çok rahat bakamadı,öğürme refleksimi bastıramadık...ama midemden bir parça aldı ve biyopsi yapıldı ülsere neden olan pylori mikrobu buldular,görebildiğim yerleri iyi gözüküyordu gastritiniz var ama dendi..o mikrop içinde tria adında üçlü bir ilaç grubu ile iki kutu bitirtti ve 6 ay lansor devam edeceksin dedi....gelgelelim bağırsaktaki kabızlığım ve gazım çok olduğu için mideme baskı ve zaman zamanda yanma yapıyor olurki tuvalete çıkarsam anında midemde rahatlıyor....gazım çok olduğunda göbek deliğimin sağına denk gelen yeri hafif hafif masaj gibi ovalarsam bir rahatlama hissediyorum sanki herşey orda toplanıyormuşda,masajla dağıtıp rahatlıyorum...o dediğim yerde mide çıkışının yer aldığı,12 parmak bağırsağının başladığı yere denk geliyor bildiği kadarı ile...aklıma acaba ordamı bir problemim var diye geliyor...kolonoskopinin çok zor olduğunu duyduğum ve endoskopide çok kötü anlar geçirdiğim için kolonoskopidende korkuyorum...öte yandan kocaman bir karınla gezmekten bıktım artık,kalbime ciğerlerime bile baskı yapıyor gaz hissediyorum...bende de ibs olabilirmi bilmiyorum...gerçi daha kötü şeyler var Allah korusun...açıkcası kelin ilaçı olsa başına sürermiş...Allah uyuyan dertlerimizi uyandırmasın...geçmiş olsun arkadaşım...

Çok sık olmamakla birlikte bazen ben de bu tür problemler yaşıyorum. Hastalık boyutunda olduğunu sanmıyorum gerçi ama belki siz de faydasını görürsünüz diye yazmak istiyorum. Bir bardak suya koyacağınız iki tatlı kaşığı elma sirkesi ni yemeklerden sonra içerbilirsiniz. Bunun yanında bir ya da iki tatlı kaşığı bal da ekleyebilirsiniz. Bir de yeşil çayın çok faydasını gördüm inşallah size de dokunur faydası

Sevgili ekrulum ve herbela ibs hastaliginda gazin cikmasina engel olamazsiniz.Bu yuzden de diyet yapmayi gerektirir.Sizinkiler farkli bir durum gibi.Sevgili herbela denemedigin bitki var mi desene bana.Her seyi denedim.

Bu arada en cok sabahlari yaptigim yer hareketleri ve ictigim bol hafif sicak sudan fayda goruyordum.Kabizlik icin birebir.

var mı aranızda bu rahatsızlığı yaşayan:eek:

yaklaşık iki yıl önce aynı sorunu yaşadım.böbrek rahatsızlığım olduğunu düşünerek gittim.ama nasıl bir ağrı,kesin b i sorun var diye düşündüm.dr şikayetlerimi dinledi.tahliller testler yapıldı.veeee hiç bir şeyim yokmuş yani biyolojik olarak.doktor resmen beni fırçaladı.seni bi daha doktorda görmeyeyim dedi.kendini çok dinleme bir şeyin olmadığına ikna etmeye çalış dedi.saçma gibi gelsede bende işe yaradı.tabi bi ilaç da verdi ama bir kutu o kadar.
bana söylediği şu:herşeyin mükemmel olmasını isteyen,çalışan,fazla sorumluluk sahibi bayanlarda daha çok görülürmüş.yaz tatilinde şikayetin oluyrmu diye sordu.düşündüm tatilde ailemin yanında huzurlu olduğumdan hiç bir yerim ağrımıyordu.bu öyle bir hastalıkmış herkesin ağrı çektiği farklı bir organ olabilirmiş.nitekim bundan öncede kalbim sıkışıyor diye gittim o zaman da psikolojik demişlerdi.
şimdi çok daha iyiyim.kendimce bulduğum yöntemler.değiştiremeyeceğim şeyleri kabullenmeyi öğrendim.insanların beni üzmesine izin vermemeye çalışıyorum.bir hobi edindim.yaşadığım sorunları aklıma çok takardım artık herşeyi akışına bıraktım.
çok uzun oldu ama bu zor bi hastalık elle tutulur gözle görülür bi hastalık değil,çevre anlamayabilir.o yüzden çevreni değiştiremeyeceğine göre ...........
gerçekten olabildiğince rahat olmaya çalış,bi sıkıntın olduğunda ben buna bu kadar canımı sıkmamalıyım diye telkin et kendini.inan faydasını görürsün.benim şikayetlerim yok denecek kadar azaldı.yalnız önemli bi mevzu kabız olmamaya bak tetikliyor sanki sıkıntıları.
her şey gönlünce olsun

oooof size bişey diyim mi ben kilolarla savaşıyorum senelerdir ömrüm boyunca...
artık demiştimki Allah bana bi dert vericek bişey yiyemez içemez olucam ben anca öyle zayıflarım! kızmıştım yani kendime...sanırım bu hastalıkta az yemek vb tam kilo vermelik :KK43:
benimde hemen hemen hergün bagırsagımın belli yerlerinde ince ince igne batımı gibi acılar oluyor.bazen birden giriveriyor ahh dedirtiyor refleks olarak tabi eşim nooldu diyo birden refleks işte sizde de oluyor mu bu gibi...
ş.dışına gittiğimde memleketin suyu çok kireçli hava değişimi falan deyip geçiştiriyodum ama ilerledi ve öyle bu adı duydum ibs'yi...bi adanaya gittim kabızlıktan acile gittik gece gaz sıkışması vb lavman ve serum yedim.
ıspartaya gitmiştim ishalden 5.dk.da bir wc gittim.
bakalım bu ay endoskopim var aralıkta da kolonoskopi...
böbrek agrısı da çeken var mı???

Sevgili shulem ve ccerence gecmis olsun.Shulem arkadasim memurlukta rahatsiz etmiyor mu seni bu hastalik.Ccerence arkadasim seninki hem kabiz hem de ishal versiyonu.Bende bel agrisi oluyor.

neler yapmak gerektigini yazar mıısnız ben hiç bilmiyorum.

sabah kalkar kalkmaz yememek gerek mekik falan demişsiniz bunların etkileri neler yapmalı yazar mısınız arkadaşlar neler yasak vb

evet anladım canım.benim aralıkta kolonoskopim ama benim de dr.umda ön teşhisi bu oldugu yönünde işin aslı inşallah budur değilse daha kötüsünden korkuyordum ben.
kolonunuzda papillom çıktı mı sizin yada alınması gibi şeyler yaşadınız mı?
(benim reflüm de var, of gastrodan ne çok derdim var:S
neyse Allah dermansız dert vermesin inşallah.

Ben yillar once kolonoskopi yaptirdim.Hic hatirlamiyorum.Benim gaz sorunum var baska da bir derdim yok.Agrilarim falan yok.Debridatla hepsinden kurtuldum.Gaz sorunu da yok oldu.Az az yemekte fayda var.Bitki caylarindan rezene;papatya;tarcin iciyordum.Sabahlari da barsaklari harekete gecirecek hareketler yapiyorum.Bol ilik su iciyorum.Aslinda debridat hepsine iyi geldi.Hicbirsey kullanmaz oldum.
Bu spastik kolon hastaliginin ishal ;kabiz turleri oldugu gibi bir de karin bolgesinde agri yapanlari var.Hepsi birarada olanlari da mevcut.Yediklerimiz onemli;az az yemek gerekli kisacasi.

X