Gastroenteroloji - Sindirim Sistemi Hastalıkları Spastik Kolon... İBS...Paylaşalım...

Cello tatlım aferin sana ben bu diyeti önerirken çok korkuyorum,insanlar iyi beslenemezse diye.Ben ilk diyete başladığımda vitamin protein,kalsiyum vs.hangi besinlerde vardır diye liste hazırlamıştım.Yiyemediklerimin yerine koyabileceklerimi yazmıştım.Apostrof gibi ben de çok araştırdım bahsettiklerinizi hep okudum ama tek çareyi feyezanda buldum.Diyetle birlikte yoga yaptım,yoga akademide videolar bölümünden çalış,kendimi mutlu etmek için uğraştım.Çalışmayı bıraktığım bir dönemde olduğu için vücudum zaten gergin değildi,iyileştim çok şükür ama şimdi de sık tuvalet ve kasıkta ağrı olayı yaşamaya başladım.Gökçek iksir diye bir firma sahibi var.Orada diyet ve yanında kapsül falan veriyorlar,doktor bana intersistiyal sistit olduğumu söyleyince orayı buldum,o da bana şu anda o ilaçlarla birlikte feyezandaki diyeti yaptırıyor.Bağırsaklarımdaki mantarların mesaneye taşınmış olabileceğini onun bu şikayetleri oluşturduğunu söylüyorlar ki doğru hiçbir ürolog bu sıkıntımı anlayamadı,diyete başlayınca kasık ağrım gitti,dünya varmış.Feyezandaki diyetin doğruluğunu anladın mı?Bence sık idrar sorunun da yıllar sonra başına bela olacak o yüzden önlemini şimdiden al.Ben çok zaman kaybettim,hayatımın kalitesini kaybettim,senelerim bu hastalığın esaretinde geçti,siz erken davranın.Allah kolaylık versin.

teşekkürler:) vitamin ve proteini bi şekilde alıyorum ama kalsiyumu neyden almalıyım acaba ne önerirsin? birde şu akşam 6 dan sonra yemek yememe olayına nasıl uydun o benm için imkansız ve ben yiyorum yani geç de olsa sen napmıştın acaba bu diyetimi etkilemri çok korkuyorum:KK43:
bu arada intersistiyal sistit belirtilerin nelerdi bende de aşırı tuvalete çıkma arada yanma ve tam boşalamama hissi var sürekli tuvaletim varmış gibi hissediyorum ve eğer suuyu biraz çok içiyim resmen tuvallette yaşıyorum zaten ibs ayrı dert tuvaletten çıkamıyoruz bide bu çok zorluyor o kapsül ne acaba bende mi kullansam idrar testlerimde de idarımda enfekisyon olduğnu söylemişlerdi iki kere ölçtrdüğümde aayrı zamanlarda bide bi antibiyotik varya tek kullanımlık bilirsin ondan vermişlerdi onunda araştrdığımda sistt için kullanıldığını gördüğüm için sana sorayım dedim ?

Son düzenleme:
Kalsiyum için yoğurt yedim,marul v.s.Ben bazen et de yedim.Güçsüz kaldığımda.Tahılları eksik etmedim.Bol salata yedim.İntersistiyal sistit farklı bir sistit.Seninki belki şimdilik sadece sistittir.Antibiyotikle rahatsızlıkların geçiyordur.Zaten yaptığın diyet intersistiyal sistit için yeterli.Benimki ilerlemiş sol kasıkta sancım oluyor,diyet yapmazsam.Sık idrar,tam boşaltamama,sancı belirtileri.Sen daha gençsin,eğer intersistiyal sistitsen bu diyet işine yarar.Ben de çok sık enfeksiyon geçiriyordum,sonrasında diyete tekrar dönünce sancım kesildi.Başka bir şey de olabilir tabii doktora görünüp her şeyi elemeden bilemezsin.

Saat altı yedi bu civarlarda yemeyi bırakmaya çalışıyordum.Bazen de hafif şeyler yiyordum.Sistit için doktorun ne diyorsa onu yap,çünkü yanma da var diyorsun ki enfeksiyon var gibi.Sonuçta aklında bulunsun diye söyledim,diyetle yenebilirsin.Ama intersistiyal sistit tanısı öyle kolay konulabilen bir hastalık değil.Şimdilik öbürünü hallet de inşallah.

Saat altı yedi bu civarlarda yemeyi bırakmaya çalışıyordum.Bazen de hafif şeyler yiyordum.Sistit için doktorun ne diyorsa onu yap,çünkü yanma da var diyorsun ki enfeksiyon var gibi.Sonuçta aklında bulunsun diye söyledim,diyetle yenebilirsin.Ama intersistiyal sistit tanısı öyle kolay konulabilen bir hastalık değil.Şimdilik öbürünü hallet de inşallah.

ben diyeti bozmadım hiç ama ben 12 gibi uyanıyorum ve hayata geç başladığım için 6daan sonra yemem gibi bi ihtimalim yook çok geçyatıyorum ama okadar çok etkileyeceğini sanmıyorum daha doğrusu umarım öyle olur .s

Çok da takılma,ben de fazla kasmadım ama sonunda iyiyim çok şükür.Sindirim sisteminin biraz sakinleşmiş olması gerekir,durumlar nasıl?

bilmiyorum gaz hala aynı devam ediyor ama umudumu kaybetmiyorum daha bakalım 1 ay oldu daha.s

Umudunu kaybetme hatta her şey güzel olacak şeklinde telkinde bulun.Tibetin beş hareketini çalış,ben bunu da yapmıştım.Stresini kontrol altına al.Allah yardımcın olsun.Gençler olarak daha akıllı davranıp okulu da işi de biraz erteleyip kendinize zaman ayırıp bu beladan kurtulabilirsiniz.

aynen bunun dışında yapabileceğim başka hiç bişey yok gerçekten hayatımda plan bile yapamyıyoum herşeyimi bunun üzerine kuruyorum allah kimseyi hastalıkla sınamasın cidden bu artık sağlık problemi değilde daha çok sosyal bi problem ve bütün hayatını etkilyo insanın umarım kurtulcam okul başlıcak yakında oraya gidince bütçemin elverdiği kadar yoga akademiye başlamyı düşünüyorum orada daha düzenli uyguluyabilirm hareketlerii diye düşünüyorum

buraya gerçekten iyileşmeye başladığımı hissediyorum yazacağım gününn gelmesini o kadar çok istiyorum kii :KK43:
şu karın gurultusuu ahh allhım baş belasıı okulun açılmasına da az kaldı..
ama ekmeklerimi hazırladım tam buğday ekmeğinden yufka ekmeği açtım köy ekmeği gibi kuru ıslatıp yiyoruum diyeti yapmak isteyip ekmek konsunda sıkıntı çekenler içinde değişik bir fikir olablir diye düşündüğüm için yazdımm.
hala devam 40. gün pes etmek yok daha gözle görülür bi sonuç elde edemdim ama sabrederek devam ediyorum..

Ben de...kullanıyorum rahatlatıyor.

arkadaşlar benm 1,5 yıldır ibs -gaz sornum var.bir anda mideme gaz geliyor o kadar yoğunki tutmak çok zor.kaçtı mı kaçmadı mı rezil olma korkusu var.sırf bu yüzden işim çok olumsuz ilgileniyor.defalarca doktora gittim ibs tanısı konuldu.doktor bir gaz ilacı verdi ama midem sanki daha hareketleniyor gibi oldu.işe yaramadı. sosyal olarak çok rahatsız ediyor.gaza iyi gelen bir ilaç ismi lütfen yardımcı olun.yada iyi bir doktor çok zor durumdayım...

bnde ibs hastasıyım ama tamamen stresle arttığını düşünüyorum.yani hastalığı kabullenmek ve onunla yaşamaya çalışmak şart.kendinize görebi diyet uygulamalısınız.ve spor yapmalısınız.tibetin 5 hareketi diye bi midetasyon var ben yapıyorum çok kolay ve zaman almıyo gerçekten etkisini gördüm.deneyin derim..

Nuran arkadaşım öncelikle bir psikiyatriste git,verdiği ilacı bir süre kullan,sonra bireysel farkındalık üzerine denemeler,zeytin çekirdeği sayfasını aç oku ve uygula.Zor bir süreç ama kesin çözüm oluyor.Yediğin besinler bağırsaklara zarar veriyor,şişiyorsun,besinlere dikkat et,yoga yap,çok faydasını göreceksin.Ben ordaki lavman hariç hepsini uyguladım ve iyileştim.Ne pislik,iğrenç bir hastalık olduğunu bildiğim için her yerde yazmaya çalışıyorum,Allah kolaylık versin.

gkceuras gibi ben de tibetin beş hareketi ve yanında yoga çalışmaları yaptım.

banada ıbs dedi doktor.sığla yağını hiç denedinizmi arkadaşlar?internette bi okuyun isterseniz.mide sorunlarına birebir geliyormuş ama bi zararı olmaz diye iki gündür içmeye başladım..ağrılarım biraz azaldı.iyi gelir diyor daha önce yaşayanlar...bide ayaklarımı sıcak tuttuğum zaman çok rahatlıyorum..nane limon çayı çok rahatlatıyor..

bnde ibs hastasıyım ama tamamen stresle arttığını düşünüyorum.yani hastalığı kabullenmek ve onunla yaşamaya çalışmak şart.kendinize görebi diyet uygulamalısınız.ve spor yapmalısınız.tibetin 5 hareketi diye bi midetasyon var ben yapıyorum çok kolay ve zaman almıyo gerçekten etkisini gördüm.deneyin derim..

evet arkadaşım stres kötü etkiliyor bende farkına vardım..hastalıkla yaşamaya alışmak lazım.ağır yiyeceklerden kaçınmak lazım..

Arkadaşlar normal doğum yaptım 9 ay oldu hala 9aylık hamile gibi dolaşıorum ortalarda psikolojim mahvoldu spastik kolon nedir ya ilaç verdiler kullandım bi faydası yok baska ilaç vermelerini istedim normlde aşırı zayıf biriyim şuan karnım 9 aylık gibi kafayı yemek üzereyim bunun bir çaresi yokmu Allah aşkına böyle yaşanmaz.Gaz dışında baska sorunum yok benim çok fena ya :KK43: hiç geçen karnı yine eskisi gibi olan olmadımı çaresizmiyiz nedir bu durum hiç iyi olan yokmu

Ben de yıllardır spastik kolondan çekiyorum...Doktor bana Tribudat vermişti...ama bi süre sonra ona da bağımlı kalmak zorunda gibi yaşıyosunuz...:KK50:
Hayat kalitem çok kötü etkileniyo...denemediğim bitkisi-sinamekisi.v.s.v.s. kalmadı:KK50:

Son düzenleme:
Arkadaşlar şeker,maya,beyaz un,süt gibi yiyeceklere alerjiniz var,bedeniniz toksin dolu;bağırsaklar tam çalışıp atamıyor,mantar denilen zararlı şeyler bağırsakta çoğalmış.Bireysel farkındalık sayfasında yukarıda da belirttiğim gibi çaresini bulacaksınız.Ben gazdan kurtuldum,darısı size.

Arkadaşlar şeker,maya,beyaz un,süt gibi yiyeceklere alerjiniz var,bedeniniz toksin dolu;bağırsaklar tam çalışıp atamıyor,mantar denilen zararlı şeyler bağırsakta çoğalmış.Bireysel farkındalık sayfasında yukarıda da belirttiğim gibi çaresini bulacaksınız.Ben gazdan kurtuldum,darısı size.

Merhaba arkadaşlar.

Öncelikle intikam098'e ve diğer tüm arkadaşlara teşekkür etmek istiyorum. Çok değerli bilgiler paylaşmışsınız gerçekten de:KK9:
Ben de bugün Akif Manaf hocanın cdlerini netten sipariş verdim, bekliyorum... Yoga (3 seviye birden) ve Çakra dvdlerini aldım, sırayla başlayacağım inşallah... Umutluyum ama kafamda bazı sorular var..

Öncelikle bende de gıda intoleransı var.. Yıllarca ne olduğunu çözemedim, artık bilsem de hala nelerin tam dokunduğunu çözemediğim, yanılıp sorun yaşadığım oluyor... York testi de birçok kişide hayal kırıklığı yarattığından yaptırmak istemiyorum açıkçası.. Laktoz intoleransım olduğu kesin. Az miktar peynir yoğurt dışında süt ürünü tüketemiyorum. Maya tek başına dokunmuyor gibi görünse de bana, endüstriyel mayanın bağırsak geçirgenliğini artırarak zamanla alerjik olunan gıdaların sayısını artırdığını ve mantarı coşturduğunu da artık biliyorum. Gerçekten de önceden yiyebildiklerimi zamanla yiyemez oldum. Benim için her yıl giderek kabardı dokunan yiyeceklerin listesi. En son erik ve kayısı yüzünden haftalarca kıvrandım. Daha önceki yıllarda dokunmazlardı oysa. Artık oldukça kısıtlı beslenebiliyorum, yine de özellikle dışarıdayken ya da tatillerde ciddi sorun yaşıyorum. Bazen dokunmayan yiyecek, başka bir zaman dokunabiliyor. Bunun nedenini de hala çözebilmiş değilim...

Aslında vejetaryen beslenmeyi de bir ara benimsemeye çalıştım, ama yiyebildiğim sebzeler ve meyveler o kadar kısıtlıydı ki, bırakmak zorunda kaldım. Aslında eti ağzıma koymak bile istemiyorum, sadece sağlık açısından da değil. Ama bir türlü vejetaryen beslenmeye geçemedim bu sorun yüzünden... Çünkü nedense etler baharatsız olduğunda o gün dokunmuyor ve benim için seçeneksiz kaldığımda kurtarıcı olabiliyorlar. Ama zamanla bağrsaklarımdaki sorunları arttırdığını da çok iyi biliyorum. Bu yüzden çok çaresiz hissediyordum kendimi. Ama bu topik bana ümit oldu.. Bundan önce bir iki hafta deneyip, sonunda olmuyor diyerek bırakıyordum diyetimi. Şimdi olana kadar direneceğim kesinlikle... Ama açıkçası biraz yardıma da ihtiyacım var...

Burada ve blogta yazanlar dışında ekstra bilgi sahibi olanlar bana da yardımcı olabilirse çok sevinirim. Birkaç sorum var... Mesela, ben bir buçuk yıl kadar önce sigarayı da bıraktım, sorunumun çözülmesini beklerken daha da tırmandı. Ancak çay ve kahve tüketimimi tamamen kesmedim. Kestiğimde gerçekten kötü oluyorum, 3 hafta kadar kahve ve çaysız olmayı denedim, sorunlarım beslenmeme dikkat etmeme rağmen çok arttı. Ödem ve şişkinliğin önüne geçemedim. Bu yüzden iyileşenlerin bu konudaki deneyimlerini merak ediyorum... Kahve ve çay tamamen çıkarılmalı mı diyetten, kısıtlanmalı mı öncelikle deneyim sahipleri bu konuda yardımcı olabilirse çok sevinirim...

Bir de brokoli, enginar, lahana vs gibi sebzeleri, hatta marulu, kıvırcığı çok sevsem de hiç tüketemiyorum.. Tabi baklagiller de çok dokunuyor... Sonra günlerce kıvranıyorum. Çok kötü olduğumda hemoroid sıkıntısı da başlıyor tepki olarak... Mercimeği filizlendirmeyi öğrendim, gerçekten o zaman dokunmuyor. Ama fasulye ve buğday filizlendirmeyi başaramadım. Ya küfleniyor, ya bozuluyor... Bahsettiğim bu sebzeler ve baklagiller için bir çözüm önerisi olan var mı? Nasıl tüketirsem dokunmaz sizce?

Bir dönem ekmek yerine yulaf tüketmek istedim, o da dokunuyor bana anladığım kadarıyla. Evde mayasız ekmeği denemek istiyorum. Nohut mayası ya da ekşi doğal ev yapımı maya deneyen oldu mu? Geçenlerde bir hekim televizyonda, bağırsak geçirgenliğinin önlenmesi için evde yapılan doğal mayayı öneriyordu ama hekimlerin görüşlerinden çok yaşayanların görüşlerini daha değerli buluyorum...

Bir de yoga gerçekten diyetten daha baskın rol oynuyor mu tedavide? Hafif ataklarda akşamları kondisyon bisikletine binmek sabaha sıkıntımı azaltıyordu ancak tam baş etmeyi başaramadım... Bu yüzden yoga konusunda umutluyum ama hayal kırıklığına uğramaktan da korkuyorum.

Bir de kudret narı kullananlar kilo aldı mı? Sigaradan sonra aldığım kiloları yeni verebildim ve bir arkadaşım kudret narı ile çok kilo aldı, üstelik kalıcı oldu. Kilo almak için kullanıldığını da biliyorum. Bu konuda sizlerin deneyimleri neler?

Bir de tatlı olan hiçbir şeyi tüketmemek gerekiyor malum, kimi sitelerde meyve bile yenmemesi gerektiği söyleniyor. Ama o zaman gerçekten tüketecek bir şey kalmıyor.. İyileşenler meyveyi bir süreliğine tamamen kesti mi yoksa kısıtladı mı bu konuyu da merak ediyorum..

Son olarak benim de bir önerim olacak.. Diyetle beraber l-glutamin diye bir takviye kullanıldığında bağırsağın onarılmasına destek olduğuna dair birçok makale okudum İngilizce kaynaklarda.. Ben de diyetime dikkat ettiğimde bu takviyenin faydasını gördüm, ancak tek başına hiçbirşey mucize yaratmıyor, biliyorum.. Yine de ilgilenenler araştırmak ister belki diye bu bilgiyi de paylaşmak istedim. Ancak bu gaz vs için değil, bağırsağın onarımına destek için önerilen bir takviye.

Epey uzun oldu :KK17: Şimdiden yanıtlarınız için de teşekkür ederim arkadaşlar :KK34:
Umarım herkes bir an önce şifa bulur :KK16:

Son düzenleme:
X