Lekeler, Çiller Doğum Lekeleri (Malesma)

Lekeler, Çiller ve Cilt Rengi Sorunları
Arkadaşlar, şu an 18 aylık bir kızım var. Hamileyken yüzümde müthiş lekeler oluşmuştu. Doğumdan sonra geçer diye ümit ettim ama nafile. Geçmediği gibi fazlalaştı üstelik. Çok bunalıma girdim. O kadarki insanların yüzüne dahi bakamıyordum. Sonra bu lekeleri nasıl geçiririm diye araştırmaya başladım. Hatta bu siteye de böyle üye oldum. Tüm forumları okudum. Önce yoğurt karbonat karışımını denedim. Sonra acnelyse-Exipigment. Hatta bir seans lazer bile yaptırdım. Yüzüm yara bere içerisinde kaldı.Çalıştığım için çok zor durumlarda kaldım. Acnelyse in soyucu etkisi olduğu için sürekli pul pul bir ciltle geziyordum. Biraz geçiyor gibi oluyordu sonra tekrarlıyordu. Herkes bir akıl veriyordu. Sürekli alışveriş yaptığım parfümericinin karısı bana bir krem gösteriyordu. Kadına sinir olduğum için inatla o kremi almıyordum. O her gidişimde ısrarla bana o kremi satmak istiyordu. Artık pes etmiştim. Lekelerimle yaşamaya alışmaya karar verdim. Ama bir gün dayanamadım başka bir parfümeriye gidip o kremi aldım. 6 hafta düzenli kullanmak gerekiyor. Ama inanırmısınız ben daha ilk hafta neticesini gördüm. Yüzüm şu anda harika görünüyor. Ne leke, ne iz. Hiç bir şey. Bu kremle ilgili daha önce bir iki konu okumuştum burda ama şimdi bulamadım nedense. Bu nedenle yeni konu açmak istedim. İsim vermem doğru mu bilmiyorum..Modlardan izin almak mı gerekiyor onu da bilmiyorum. Bahsettiğim Krem Fade Out. İçim çok rahat bir şekilde tavsiye ediyorum.

Ben sizin kullandığınız kremi netten temin edemiyorum. Nasıl alabilirim ?

Hamilelik lekeleri geçer mi?

Melasma, kadın güneşe maruz kaldığında daha belirgin hale gelir. Günlük aktivitelerine ve cilt bakımına bağlı olarak, lekeler daha açık veya daha koyu hale gelebilir. Kadının cilt tonundan çok farklı olmayan lekeler, bebek doğduktan sonra doğal olarak kaybolabilir.

Yüzdeki Doğum Lekeleri Nasıl Giderilir?​

Yüzdeki doğum lekeleri nedir?
  • Yüzdeki doğum lekeleri nasıl oluşur?
  • Yüzdeki doğum lekeleri geçer mi?
  • Yüzdeki doğum lekeleri nasıl tedavi edilir?
    • Doğum lekesi için krem
    • Yüzdeki doğum lekeleri için maske
    • Doğum lekesi için lazer tedavisi
    • Doğum lekeleri için doğal yöntemler
    • Doğum lekeleri için limon suyu
    • Doğum lekeleri için zeytinyağı
  • Hamilelik lekeleri nasıl önlenir

Yüzdeki doğum lekeleri nedir?

Yüzdeki doğum lekeleri kadınları endişelendiren bir problemdir. Hamilelik sırasında yüzde görünen koyu lekelere bilimsel olarak melazma veya hamilelik lekesi denir. Gebelikte yüzün belirli bölgelerinde melanin üretiminin uyarıldığı tipik hormonal değişiklikleri nedeniyle ortaya çıkar.

Yüzdeki doğum lekeleri nasıl oluşur?

Bu kahverengi lekeler genellikle 6 aylık gebelikten itibaren yüzünde daha sık olmasına rağmen, koltuk altlarında, kasıklarda ve karnında da görülebilirler. Hamilelikte daha yaygın olmalarına rağmen, menopoz sırasında veya rahim fibroidi veya polikistik over sendromu varlığında olduğu gibi başka hormonal değişiklikler olduğunda da ortaya çıkabilir.

Yüzdeki doğum lekeleri geçer mi?

Yüzdeki doğum lekeleri kadın güneşe maruz kaldığında daha belirgin hale gelir. Günlük aktivitelerine ve cilt bakımına bağlı olarak, lekeler daha açık veya daha koyu hale gelebilir. Kadının cilt tonundan çok farklı olmayan lekeler, bebek doğduktan sonra doğal olarak kaybolabilir.
Ancak yüzdeki doğum lekeleri daha belirgin olduğunda veya kadının cilt tonundan çok farklı olduklarında, bunların temizlenmesi, cilt temizliği, beyazlatıcı krem kullanımı ve lazer veya yoğun ışık kullanımını içeren bir tedavi ile mümkün olabilmektedir.

Yüzdeki doğum lekeleri nasıl tedavi edilir?

Hamilelik sırasında kadın en az 15 SPF güneş kremi kullanmalı ve ayrıca C Vitamini içeren nemlendirici kremler kullanmalıdır.

Yüzdeki doğum lekelerini gidermek için bebek doğduktan sonra, aşağıdaki gibi tedaviler yapılabilir.

Doğum lekesi için krem

Dermatolog tarafından önerilen, genellikle geceleri düzenli olarak kullanılması gereken veya güneş kremi ile birlikte kullanılması gereken retinoik asit veya hidrokinon içeren beyazlatıcı kremler, yüzdeki doğum lekelerini geçirmek için kullanılabilir

Yüzdeki doğum lekeleri için maske

Yüzdeki doğum lekeleri için maske
Cildin hafif soyulmasına neden olan maske, ölü hücreleri ve pigmenti çıkarmaya yardımcı olur. Yüzdeki doğum lekelerini geçirmek için yapılan bu tedavi 2 ila 4 hafta aralıklarla 3 ila 5 seans sürer.

Doğum lekesi için lazer tedavisi

Doğum lekelerini çıkarmak için daha derin bir etkiye sahip olan lazer veya yoğun atımlı ışık genellikle 10 seans olarak uygulanır. Seanstan sonra cilt kırmızı ve şişmiş görülür. Doğum lekeleri için lazer, kremlere veya kabuklara dirençli lekeler veya daha hızlı sonuç almak isteyen kadınlar için oldukça faydalı bir tedavi yöntemidir.
Tedavi sırasında güneş gözlüğü, şapka ve güneş koruyucu kullanmalısınız.

Doğum lekeleri için doğal yöntemler

Doğum lekeleri için bazı yaygın doğal ilaç, etkilenen bölgeye limon suyu veya zeytinyağı sürmeyi içerir.

Doğum lekeleri için limon suyu

Limon suyu tarihsel olarak çilleri soldurmak için kullanılmıştır. Doğum lekesine birkaç damla limon suyu sürün, en az 20 dakika bekletin, ılık suyla yıkayın ve sonra cildinizi temiz bir havluyla kurulayın. Doğum lekesi kaybolana kadar bu işlemi günde en az üç kez tekrarlayın.

Doğum lekeleri için zeytinyağı

Zeytinyağı doğal bir nemlendiricidir ve cildin pürüzlü, kuru bölgelerini yumuşatmak için kullanılabilir. Sadece cildinizi sağlıklı tutmak için harika bir bileşen olmakla kalmaz, doğum lekeni iyileştirmek için doğal bir ilaç olarak kullanılabilir. Yukarıdaki limon suyu örneğiyle aynı işlemi uygulayın.

Hamilelik lekeleri nasıl önlenir

Hormon miktarıyla ilişkili olduğu için hamilelik lekelerinden kaçınmanın bir yolu yoktur. Bununla birlikte, dermatolog tarafından gösterilen şapkalar veya güneş koruyucu kullanarak ya da güneşli ve sıcak saatlerde güneşe maruz kalmaktan kaçınarak hamilelik lekelerini azaltmak mümkündür.
Hamilelikte cilt bakımı ve güzellik ipuçları başlıklı yazımızı okuyarak, gebelikte cilt bakımı hakkında geniş bilgiye ulaşabilirsiniz.
  1. Hamilelikte Uykusuzluk Nasıl Giderilir?
  2. Hamilelikte Kaburga Ağrısı Nasıl Giderilir?
  3. Mongol Lekesi Nedir ve Nasıl Tanımlanır?
  4. Hamilelikte Boğaz Ağrısı Nasıl Geçer?
  5. Bebeklerde Burun Tıkanıklığı Nasıl Giderilir?

Son düzenleyen: Moderatör:
X