Doğum Kontrol Hapını İlk Defa Kullanıyorum Evlenicem Yardım Edermisiniz?

MELEK YXUXZLXUX

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
20 Mart 2008
16
0
arkadaşlar 19 mayısta evlenicem inşallah 3-4 sene çocuk düşünmüyoruz. onun için sağlık ocağına gittim hemen oracıkta bana doğum kontrol hapı verdi biraz konuştuk falan şimdi yaklaşık 2 hafta oluyo başlayalı adetimin ilk günü almaya başladım ilacı adetim bitti fakat hala kahverengi akıntı geliyo bir de ilacı alma saatim yaklıştığında ve aldıktan yarım saat bi saat sonra kasığım ağrımaya başlıyor normal mi bunlar ve bu ilaç iyimi bilmiyorum sağlık bakanlığının ücretsiz verdiği bi ilaç bi zararı olur mu sizce bana başka bi ilaçla devam etmelimiyim bilmiyorum:1no2: doğum kontrol ilaçları bakımından çok cahilim:eek:[/I][/B][/FONT] yardımlarınızı bekliyorum

merhaba
bende 8 aylık evliyim.ben kullanmaya cesaret edemedim.çünkü horman ilacı sonuçta ve her gün düzenli alacaksın.kullanan tanıdıklarım içlerinde kilo alanlar oldu.bildiğimadet gününün ilk gününde alman gerektiği.21 gün kullanıyorsun.nedense ben güvenemiyorum anlıyacağın..

canım bende evlenmeden önce başlamıştımm. uzun bi sürede kullandımm. yasmin diye bi ilaç kullandımm. doğum kontrol hapları içinde yan etkisi en az olanıı.. bende hiç bi yan etki görmedim. uzun süre kullanan tanıdıklarımda var gayet memnunlar. tavsiye ederimm. ama yine doktora gitmenide öneririmm.

canım benim bildiğim kadarıyla doğum konntrol haplarına adetin 3. ve 5. günü başlanması gerekiyo ilacın prospektüsünü bence güzelce oku o etkiyi belki erken başladığın için görmüş olabilirsin canım

doktor bana kendi demişti adetinin ilk günü al diye öyle ilacın prospektüsü falanda yok 28 adet sağlıkocağının doktoru elden verdi her ay bittikçe gel dedi arkasında da sağlık bakanlığından onaylı satılamaz falan diye bi yazı var

şimdi ben ne yapmalıyım eğer bu yöntem iyi değilse ne denemeliyim yada bu ilacı dediğiniz yasminle değiştirsem herhangi bir şey olur mu acaba

canım en mantıklısı jinekoloğa danışıp kullanmak kaş yapayım derken göz çıkarmanın bi anlamı yok

insandan insana değişiyor bence bikaç ay kullan bi yan etki görürsen ilacı değiştirir ya da bırakırsın.biraz araştırma yaptım çok yan etkisi görenler olmuş.ama senelerdir kullanıp çok memnun olanlarda var.ama evlendikten sonra netleşir.
her gün hap kullanmak bana mantıklı gelmiyor

arkadaşlar ben de dr tavsiyesi ile yasmin kullandım( korunma amaçlı).
evlenmeden 2-3 ay önce başlarsanız daha iyi olurmuş(vücudunuza uyum sağlaması açısından)
bendeki etkilerini yazıyorum;
kullanmaya başladığım ayda 3 hafta kadar lekelenme oldu,bu normalmiş. sonraki aylarda regl dönemi dışında lekelenme olmadı hiç.
adeti çok düzenliyor ve adet sancısını azaltıyor(bu yönü çok iyi)
karında hafif şişlik yapıyor.
her gün aynı saatlerde almanız gerekiyor.

ben 6-7 ay önce başladım yasmin kullanmaya.Doktorum yazmıştı adet sancıları için.Adetimin ilk günü kullanmaya başladım.Doktorum ilk 3 ay ara ara hafif lekelenmeler olabilir ama geçicidir dedi.İlk haftalarda göğüste hassasiyet,şişkinlik ve bulantım oldu.Ama zamanla geçti.Şuan çok rahatım.Üstelik yasmin yan etkisi en az olan doğum kontrol hapı oldugu için hiç kilo almadım.Ben bi kadın dogum doktoruna git ve onun tavsiyesi ile ilaca başla derim.

bence hiç kullanmaya başlamasan daha iyi olurdu çünkü sonuçta çocuğun olup olmayacağını bilmiyorsun ve hormonlarının dengesini bozacaksın.bende kullandım yasmin şu andada kullanıyorum ama dr kontrolü altında ve kullanmam gerektiği için evlenip hiç korunmadığı halde çocuğu olmayanlarda var neye dayanarak kullanıyorsunki arkadaşım kendi adıma kullanma diyorum.tercih tabiki senin.bana evlenmeden önce gittiğim dr vermememişti hap yukarda söylediğim sebepten dolayı....

arkadaşlar 19 mayısta evlenicem inşallah 3-4 sene çocuk düşünmüyoruz. onun için sağlık ocağına gittim hemen oracıkta bana doğum kontrol hapı verdi biraz konuştuk falan şimdi yaklaşık 2 hafta oluyo başlayalı adetimin ilk günü almaya başladım ilacı adetim bitti fakat hala kahverengi akıntı geliyo bir de ilacı alma saatim yaklıştığında ve aldıktan yarım saat bi saat sonra kasığım ağrımaya başlıyor normal mi bunlar ve bu ilaç iyimi bilmiyorum sağlık bakanlığının ücretsiz verdiği bi ilaç bi zararı olur mu sizce bana başka bi ilaçla devam etmelimiyim bilmiyorum:1no2: doğum kontrol ilaçları bakımından çok cahilim:eek:[/I][/B][/FONT] yardımlarınızı bekliyorum

merhaba eger sigara kullanıyorsan dogum kontrol hapı kullanma onun dışında heralde bi zararı yokdur zararı olsaydı doktorlar önermezdi

bende yasmin kullandım hiç bir yan etkisi yok ama hap kullanmayın derim hamileliği çok geciktirebiliyor bazı bünyelerde

X