Gebelikte oluşan cilt çatlakları

dids

f & d
Kayıtlı Üye
26 Eylül 2007
6.481
23
43
Gebelikte oluşan cilt çatlakları bakımlı ve güzel görünmek isteyen anne adaylarının hamilelik sırasında yaşadığı sıkıntılardan biri...

Anne adaylarının hamilelik döneminde yapacakları basit uygulamalarla önüne geçebileceği cilt çatlaklarının oluştuktan sonra tedavisi mümkün olmuyor.

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı, Sn. Op. Dr. Figen Taşer Güney ise konuyla ilgili olarak şunları söyledi; “Hamilelik sırasında, özellikle karın, kalça, basen ve göğüs bölgesinde, cildin aşırı gerilmesi nedeniyle, kaşıntılar ve bir süre sonra da çatlaklar oluşur. Bu çatlaklara “stria” denir ve strialar bir kez oluştuktan sonra, tedavileri artık çok zordur.”

Özellikle, gebeliğin 3. ayından itibaren, bebeğin gelişimi ve kilo alımı nedeniyle karın bölgesinin gerilip, belirginleşmeye başlaması belirli bölgelerde elastikiyet ve kollajen kaybına neden oluyor. Cildin aşırı gerilmesi kaşıntılara ve bir süre sonra da çatlaklara dönüşüyor. Bu nedenle oluşan cilt çatlakları; doğum sonrası birçok annenin rahatsızlık duyduğu konular arasında.

Güney’e göre basit önlemlerle gebelikte oluşan cilt çatlaklarını en aza indirmek mümkün. Bu yöntemler arasında;

• Cilde, masaj fırçası yardımıyla masaj yaparak, bu bölgelerdeki kan dolaşımını hızlandırmak,

• E ve C vitamini açısından zengin olan, cilt için yararlı meyve, sebze ve fındık gibi besinleri tüketmek,

• Bol bol su içmek,

• Yeterli uyku almaya özen göstermek ve

• Cildi yumuşak ve esnek tutacak, gerilme ile oluşan izleri önleyen, hamileler için özel olarak üretilmiş bir kremi her gün etkin bölgelere uygulamak yer alıyor.

Anne adayları uygulayacakları bu yöntemlerle hamilelik sonrasında da ciltlerinin esnek ve sağlıklı görünmesini sağlayabilir.

Unutmayın ki kendimizi iyi hissetmenin yolu iyi görünmekten, iyi görünmenin yolu da alınan önlemlerden geçiyor.

(alıntıdır)

valla ben kremleri sürdüm bol su içtim ama nafile fay hattı gibi çatladım göbek deliğimin üstüne kadar çıktı çatlaklar 12 kilo aldım hamileliğimde eğerki 20 kilo alsaydım ağzımdan fırlayacaktı herhalll

gerçi bünyeden bünyeyede değişir bizde biraz ırsi kardeşim bitek çatlamadı o da 27 kilo aldı 1 tane bile çatlak yok etin çok sıkı değilse çatlamıyo bence insan

X