(03-10 Nisan Polis Haftasi)Türk Polis Teşkilatinin 163.yili Kutlu Olsun

Zepp

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
21 Temmuz 2006
9.312
21
44
polisarmaef6.gif

TÜM EMNİYET MENSUPLARMIZIN POLİS HAFTASI KUTLU OLSUN.HEPSİNE CANI GÖNÜLDEN TEŞEKKÜRLER.ONLAR BİZİM HERŞEYİMİZ.
BÜTÜN POLİSLERİN ALLAH YARDIMCISI OLSUN.AYRICA TÜM ŞEHİTLERİMİZE ALLAH TAN RAHMET DİLİYORUM.ŞEHİT ANNE BABALARININ ELLERİNDEN ÖPÜYORUM.
BENDE BIR POLIS ESIYIM ;ESIMLE GURUR DUYUYORUM...

İLK POLİS TEŞKİLATININ KURULUŞU (10 Nisan 1845)
1845 tarihi, Türk Emniyet Teşkilatı açısından önemli bir noktadır. Çünkü bu tarihe kadar zabıta olarak nitelenen teşkilat; 10 Nisan 1845 (12 Rebiü’l Evvel 1261)’den itibaren polis adı altında hayata geçmiş ve Emniyet Teşkilatının kuruluş günü olarak kabul edilmiştir.
Yeniçerinin ortadan kaldırılmasından sonra, başkentte ve eyaletlerde zabıta hizmetleri eskisiyle kıyaslanmayacak derecede gelişmesine rağmen; bu hizmetler karışık ve ayrı ayrı kurumlara bağlı olarak yürütülmekteydi. Teşkilat ve yürütme alanındaki bu karışıklığı ortadan kaldırmak amacıyla ilk defa 10 Nisan 1845’te İstanbul’da ilk polis teşkilatı kurulmuş, görevleri de yine aynı tarihte yayımlanan Polis Nizamnamesinde belirtilmiş ve bu durum yabancı elçiliklere de bir yazı ile bildirilmiştir.

Bu nizamnamede polis teşkilatının kuruluş amacı, belde güvenliğini sağlamak olarak belirtilmiştir.

Bu çalışmalara rağmen, karışıklık devam etmiş, İstanbul’da polis hizmeti; Yeniçeri Ağası yerine geçen Serasker, İhtisap Ağası ve Polis adını taşıyan teşkilatlar tarafından yürütülmüştür. Taşrada ise güvenlik hizmetleri, Sipahilerden oluşan zaptiyelerle ve Asakir-i Mansure alaylarıyla yürütülmüştür.

egmty2oqex5.gif

getFileServlet

getFileServlet

getFileServlet

getFileServlet

getFileServlet

getFileServlet

getFileServlet

getFileServlet

İstanbul emniyetinin Polis Teşkilatının 163. Yıldönümü kutlamaları çerçevesinde hazırladığı polis klibinin sözlerini Ahmet Selçuk İLKAN yazdı,Selami ŞAHİN müziğini hazırladı ve Ebru GÜNDEŞ, Sibel CAN, Orhan GENCEBAY, Serdar ORTAÇ, Selami ŞAHİN in gibi ünlü sanatçıların seslendirdiği polis klibinde Acun Ilıcalı'da özel harekatçı polisi canlandırıyor.

10 NİSAN 2008 POLİS KLİBİ - VATAN İÇİN

TIKLAYIN şutarafagitti

Polis Akedemisi Marşı

Bölünmez bütünlüğün, huzurun bekçisiyiz,
Cumhuriyet polisi, kanunların sesiyiz.
Ufuktan doğan güneş, gökteki parlayan ayyıldız,
İnsanlığın erdemi, sevginin simgesiyiz.

Albayrağa renk veren, şehitlerin kanıdır,
Polis Akademisi, Türk’ün şeref şanıdır.

Atatürk’ün izinde, engelleri aşarız,
Vatanın her yerine, görev için koşarız.
Haksızın karşısında, haklının kanunun sesiyiz,
Bu yolda can versek de, gönüllerde yaşarız.

Uygarlık yarışında adaletin yoluyuz,
Devletin sıcak eli, bükülmeyen koluyuz.
Geleceğe umuduz, her yerde her zaman biz varız,
Çağlar boyu tükenmez kudretimiz, şanımız.

Türk, Öğün, Çalış, Güven Ata’mızdan emanet,
Korku nedir bilmeyiz, kopsa bile kıyamet.
Göğsümüz çelik siper, tarihim, bayrağım uğruna
And içmişiz bir kere vatan bize emanet.

Emniyet Teşkilatının 163.yaşını kutlar nice başarılı senelere vesile olmasını temenni ederim....1845 de doğduk biz ölümsüzlüğe,O gün yemin ettik Milletimize,Koruyacağız asayişi,Cumhuriyeti,Vatan yolunda karşılıksız ölmeyi,adadık kendimizi biz bu yurda,ölürüz karşılıksız bu uğurda,kopsa da kolumuz,olmasa da bacağımız,Vatan yolunda yok olsun canımız....

Bende bir Polis eşi olarak,Dünyanın en onurlu mesleğini yaptık.Vatana hizmet,İnsanlığa hizmet en kutsal şeylerden bir tanesi...Bu meslekte olduğumuz için de gururluyum ve onurluyum...

Tüm meslektaşlrımızı kutluyorum,yarınlarınız hep umutlu olsun...Kazasız belasız nice senelere...

Şehit polislerimizede allahtan rahmet,ailelerine baş sağlığı diliyorum...

ayyildiz1qo2.gif

yildiz1js2.jpg

Emniyet Teşkilatının 163.yaşını kutlar nice başarılı senelere vesile olmasını temenni ederim....1845 de doğduk biz ölümsüzlüğe,O gün yemin ettik Milletimize,Koruyacağız asayişi,Cumhuriyeti,Vatan yolunda karşılıksız ölmeyi,adadık kendimizi biz bu yurda,ölürüz karşılıksız bu uğurda,kopsa da kolumuz,olmasa da bacağımız,Vatan yolunda yok olsun canımız....

Bende bir Polis eşi olarak,Dünyanın en onurlu mesleğini yaptık.Vatana hizmet,İnsanlığa hizmet en kutsal şeylerden bir tanesi...Bu meslekte olduğumuz için de gururluyum ve onurluyum...

Tüm meslektaşlrımızı kutluyorum,yarınlarınız hep umutlu olsun...Kazasız belasız nice senelere...

Şehit polislerimizede allahtan rahmet,ailelerine baş sağlığı diliyorum...

ayyildiz1qo2.gif

yildiz1js2.jpg

Kahraman Türk Polisimin Bayramını, yürekten kutluyorum..Yolunuz açık olsun Arslanlarım ve ceylanlarım.a.s.

zepp,arkadaşım sanada ayrıca teşekkür ediyorum bu duyarlı davranışın için ,yine sana yakışanı yaptın..seni, eşini ve evladınızı öpüyorum..Allaha emanet olun..
Bir sonsuz teşekkürde ,Tabiki bütün kk'daki Polis memuresi ve Polis eşlerine,Allahdan sabırlar diliyorum.eşlerinin yanında ve onların en Büyük destekçisi olduklarını unutmasınlar.Bu Vatan sizlerle gurur duyuyor .. Şeniz

bende basta canım babacım olmak uzere tum polislerimizin polis haftasını kutluyorum. ALLAH polislerimizi ve askerlerimizi basımızdan eksik etmesin.

bende tüm polislerimizin polis haftasini kutluyorum.allah onlara önce sabir, sonra güc kuvvet versin,allah onlari basimizdan eksik etmesin.sizinle gurur duyuyorum.

bende başta abimin,eniştemin ve damadımızın ve tabi tüm emniyet teşkilatımızın 163.kuruluş yılını kutluyorum.Allah polisimizi,askerimizi başımızdan eksik etmesin.
Arkadaşlar bu vesile ile İzmir'de geçiridği bir kaza sonucu komada olan bir polis memuru tanıdığımız var,ona da dua edermisiniz...Tüm şehit polislerimizide rahmetle anıyorum

Son düzenleme:
Tüm polislerin polis haftasını kutlarım allah hepsini korusun...

Türk Polis Haftasını tüm kalbimle kutlar, Türk Polisine başarılar dilerim..

Türk polis ve polis eşlerinin haftasını kutlar
göstermiş oldukları başıralar için teşekkür ederim
başarıları daim olsun

Eline gülün dikeni batmazsa,
Sen gülün kokusunu alamazsın.
İçinde polis sevgisi yatmazsa,
Sen polis sevgisini bilemezsin.

Mafyalar gelip paranı almadan,
Hırsız evdeki malını çalmadan,
Sokak kavgasında canın yanmadan,
Polisin kıymetini bilemezsin.

Hayat bu yaşanır kirli karalı,
Bazı olayda çıkmadan zararlı,
Bir kazada kurtulmadan yaralı,
Polisin kıymetini bilemezsin.

Polistir sokaklarda çile çeken,
Haksızlığa karşı çıkıp hak eken,
Bu vatan için şehit olup ölen,
Şehitleri görmeden bilemezsin

seni kırarmıyım hiç dağ çiçeğim,canı gönülden tüm polislerimizin haftasını kutluyorum.
allah hepsine sağlık,sabır ve uzun ömür versin.
bu topiği görmemiştim ayrıyetten sağol bitanem.a.s.

İLK POLİS TEŞKİLATININ KURULUŞU (10 Nisan 1845)
1845 tarihi, Türk Emniyet Teşkilatı açısından önemli bir noktadır. Çünkü bu tarihe kadar zabıta olarak nitelenen teşkilat; 10 Nisan 1845 (12 Rebiü’l Evvel 1261)’den itibaren polis adı altında hayata geçmiş ve Emniyet Teşkilatının kuruluş günü olarak kabul edilmiştir.
Yeniçerinin ortadan kaldırılmasından sonra, başkentte ve eyaletlerde zabıta hizmetleri eskisiyle kıyaslanmayacak derecede gelişmesine rağmen; bu hizmetler karışık ve ayrı ayrı kurumlara bağlı olarak yürütülmekteydi. Teşkilat ve yürütme alanındaki bu karışıklığı ortadan kaldırmak amacıyla ilk defa 10 Nisan 1845’te İstanbul’da ilk polis teşkilatı kurulmuş, görevleri de yine aynı tarihte yayımlanan Polis Nizamnamesinde belirtilmiş ve bu durum yabancı elçiliklere de bir yazı ile bildirilmiştir.

Bu nizamnamede polis teşkilatının kuruluş amacı, belde güvenliğini sağlamak olarak belirtilmiştir.

Bu çalışmalara rağmen, karışıklık devam etmiş, İstanbul’da polis hizmeti; Yeniçeri Ağası yerine geçen Serasker, İhtisap Ağası ve Polis adını taşıyan teşkilatlar tarafından yürütülmüştür. Taşrada ise güvenlik hizmetleri, Sipahilerden oluşan zaptiyelerle ve Asakir-i Mansure alaylarıyla yürütülmüştür.

POLİS
Polis terimi, kökeni Yunanca ve Latince olan bir kelimedir. Yunanca politika, Latince politika kelimelerinden türemiştir. Eski Yunanlılar kendi şehir devletlerine polis ismini vermişlerdir.
Polis kelimesi ıstılah! Olarak, kuruluşu bulunduğu yerde kamu düzen ve güvenliğini koruyan, yasaların adil ve eşit bir şekilde uygulanmasını sağlayan teşkilat, kolluk, zabıta, şehirde güvenliği sağlamakla yükümlü kişiler anlamında kullanılmıştır. Polis kelimesinin yerine emniyet deyiminin kullanıldığı da olur.
Polis görevi itibariyle; asayişi, amme, şahıs tasarruf emniyetini ve mesken masuniyetini koruyan, halkın ırz can ve malını muhafaza ve ammenin istirahatını temin eden, yardım isteyenlere, yardıma muhtaç olan çocuk, alil ve acizlere muavenet eden, kanun ve nizamnamelerin kendisine verdiği vazifeleri yapan silahlı icra ve inzibat kuvvetidir.

Genel olarak polis, bir ülkenin sükûn, güvenlik ve düzenini sağlamak ve korumakla görevlidir. Bunu yerine getirirken önceden belirlenmiş müeyyidelere uymakla yükümlü ve hükümet tarafından alınan ve yerine getirilmesi istenen kararların icrasını sağlamakla görevlidir.
alıntı

Polis teşkilatını ve ailelerini kutluyoruz ...Yeşilim

tüm polislerimizin polis haftası kutlu olsun...
onlar sayesinde rahatız...
çok zor bir meslekleri var .....
hepsinden allah razı olsun....

Bugun 10 nisan ;

Türk Polis Teşkilatının 163. Kuruluş Yıldönümüne kavuşmanın Haklı gururunu yaşayan, Cefakar, Vefakar, görevini canından aziz bilen, hakkını arayamayan, ancak sitem de etmeyen, bu vatan ve bayrak için gerektiğinde canını veren, değerini maddi hiç bir varlığın karşılayamacağı, sevgili polislerimizin ve haklarını ödeyemeyeceğimiz değerli ailelerinin POLİS BAYRAMINI en içten dileklerimle kutlar, daha nice 10 Nisanlara...a.s.

Tüm Şehitlerimizin ve ebediyete intikal etmiş tüm polislerimizin önünde saygı ile eğiliyoruz...

RUHLARI ŞAD OLSUN...

"Herkesin vicdanı, kendi Polisidir...!"

M.Kemal ATATÜRK

10nsanpolsscr8ba6.jpg

Bugun 10 nisan ;

Türk Polis Teşkilatının 163. Kuruluş Yıldönümüne kavuşmanın Haklı gururunu yaşayan, Cefakar, Vefakar, görevini canından aziz bilen, hakkını arayamayan, ancak sitem de etmeyen, bu vatan ve bayrak için gerektiğinde canını veren, değerini maddi hiç bir varlığın karşılayamacağı, sevgili polislerimizin ve haklarını ödeyemeyeceğimiz değerli ailelerinin POLİS BAYRAMINI en içten dileklerimle kutlar, daha nice 10 Nisanlara...a.s.

Tüm Şehitlerimizin ve ebediyete intikal etmiş tüm polislerimizin önünde saygı ile eğiliyoruz...

RUHLARI ŞAD OLSUN...

"Herkesin vicdanı, kendi Polisidir...!"

M.Kemal ATATÜRK

10nsanpolsscr8ba6.jpg

Kahraman Polislerimizin Bayramı Kutlu olsun..
Sizlerle her zaman gurur duyuyoruz..Şeniz

Büyük tehlikelere göğsünü gere gere

Gerekirse canını dişine takar polis
Azraille dans eder ölümü göre göre

Katil ve canilerin peşine çıkar polis
Ölüm Allahın emri işine bakar polis
Doğru hedefe koşar sağa sola bakınmaz

Severek görev yapar sızlanıp da yakınmaz
Fedai can iş görür hiç bir şeyden sakınmaz

Karşılar kurşunları döşüne yakar polis
Görevde bir dostunu şehit verdiği zaman

Hele evlatlarını yetim gördüğü zaman
Polis amca babamız nerde sorduğu zaman

Akıtır göz yaşını aşına sıkar polis
Eşiyle vedalaşır hergün işe giderken

Yeni bir görev çıkar mesaisi biterken
Hainlerle amansız mücadele ederken

Taşlanarak kanları başına akar polis
Mikdatî der polisin işe gidip gelmesi

Gidip de dönmemek var kahrediyor bilmesi
Çok uzak bir ihtimal yatağında ölmesi

Bazen emekliliği düşüne sokar polis
Mikdat Bal

tum polıs teskılatını kutlar basarı ve mutluluklar dılerım..a.s.

10 Nisan

1845’de doğduk biz ölümsüzlüğe,
O gün yemin ettik Milletimize,
Koruyacağız asayişi,cumhuriyeti,
Vatan yolunda karşılıksız ölmeyi.

Adadık kendimizi biz bu yurda,
Ölürüz karşılıksız bu uğurda,
Kopsa kolumuz,olmasa bacağımız,
Vatan yolunda yok olsun canımız.

X