Premature Bebekler 26 haftalık doğum yaptım...var mı benden erkencisi:)

37 haftadan önce gerçekleşen doğumlar prematüre doğum olarak adlandırılır. Bu haftadan önce doğan bebeklere de prematüre bebek denir.
yaa yirmilik dişim cıkıyordu şişti mahvetti beni patladı hep iltihap akıyor .hiç tukurumu yutmadım bebeğime iltahap gitcek diye hep fircaladım gargara yaptım .ama simdi gece oldu ve durmadı iltahibi neyapcam uyurken iltihabı yutarsam bebeğime zarar verirmi .ecemiz neyapcam ben şimdi

canım senin kanınla besleniyor bebişin.ben kanında enfeksiyon olusturacak kadar şiddetli bir diş iltihabı geçirdiğini sanmıyorum.insanın bağısıklık sistemi zaten bu tür durumlar için var.eğer çok ciddi birşey olsaydı bebeğinden önce sen çok ciddi rahatsız olurdun.mesela ateşin falan var mı?kanında lökosit ölçtürmen gerekebilir.tükürüğünü yutup yutmamanla pek ilgisi yok.doktoruna danışmanı öneririm canım.bu haftaya geldiğine göre artık antibiyotik kullanabilirsin tabi doktorunun önerdiği bir antibiyotik.çok geçmiş olsun canım.doktorunu bir ara olur mu?
sevgilerimle

Allah yardımcın olsun canım. Şunu unutma ki başındaki bu dayanılmaz acı senin hatan değil. Allah'ın takdiri ilahiyesi. Bunun karşısında dua edip beklmekten başka çare yok. Şimdi diyeceksinki tabi uzaktan davulun sesi hoş gelir söylemesi kolay ama gerçek bu. Dualarım sizinle canım benim inşallah en kısa zamanda yavrunu sağlıklı sıhhatli kucağına alırsın.

merhaba ecemiz...benim şu an yaşadıklarımı endişelerimi üzüntülerimi sen geçirmişsin .. umarım benim hikayemde senin ki gibi mutlu sonla biter ..1 ay önce 28 haftalık doğum yaptım kızım melissa 1340 gr. doğdu ve vücudundaki su ve ödemler gittikten sonra 1000 gr. a kadar düştü.. makinaya bağlıydı ama 1 haftadır ayrı ve 1600 gr. a ulaştı şu an biberonla sütümü içiyor ama hala yoğun bakımda ve doktorlar henüz ne zaman çıkacağı konusunda bilgi vermiyor ..hatta çıkabileceği...ben aklıma kötü bir şey getirmek istemiyorum ama yaşanan olumlu ve olumsuz bir çok örnek var ...ve beni çok endişelendiriyor..doğduğu günden beri ağlıyorum ..psikolojim bozuldu ..bazen kendimi suçluyorum..nerde hata yaptım diye bazen de doktorumu..çünkü ben sancım başladığında doğumdan önce tam 4 kez doktora gittim ve bana basit bir enfeksyon olduğunu söyledi ve hemde çok ünlü bir hastane tüm tahlil ve nrt cihazı da doğum sancısı olmadığını tespit etti ve 8 saat sonra doğum yaptım..şimdi meleğim hastenede öyle çaresiz öyle bitkin yatıyor ki elim kolum bağlı ..hastanede günde en fazla 5 dk.bebeğimi görmeme izin veriyorlar.. hastanede beklesem yapabiileceğim bir şey yok..ordan uzaklaşsam vicdan azabı duyuyorum.. dünya dar geliyor.. vakit geçirmek için onu düşünmemek için yapmadığım şey yok ama bebeğim aklıma gelmesin diye yaptığım herşeyde aklımdan bir saniye çıkmıyor sonra yine vicdan azabı..geceleri kalkıyorum eşime farkettirmeden hastaneye mi gitsem orda mı yatsam diyorum bi hızla giyiniyorum sonra gitsem ne değişecek diyorum ...meleğim in her gün fotoğraflarını çekiyorum gözleri açık sanki bana kızıyor niye bana bunu yaptınız diyor..çıldırmak üzereyim .. ne olur yardım edin ..nasıl geçecek bu günler ...

ah canım benim Allah yardım etsin inşallah da bebeğini sağ salim bağışlasın sana.aynı ızdırapları ben de yaşadım.hergün stres ve acı içinde geçti günlerim.benim sanslı olduğum nokta kızımn yattığı üniversite hastanesi 24 saat anne babalara açıktı ve çok fazla bebek yoktu.genelde hep yanında duruyordum.ama devamlı ynında olmamım ona çok da faydası olduğunu söyleyemem.yani ona nasıl baktıklarını görüyordum bir problem olursa diye nöbet bekliyorduk.ama aslında iyi bakıyorlardı.eminim senin hastanende iyidir .devamlı yanında olmana gerek yok sen dua et bolca Allah sana sağsalin nasip etsin bebeğini.sütün bol olsun fazlası varsa buzluğa koy donsun sonra kullanman için.
canım eğer makineye bağlı değilse için daha rahat etsin.benim kaybettiğim bebeğim solunum sıkıntısı cekiyordu ama yaşayan bebeğim makineye çok bağlı kalmadı.o yüzden için rahat etsin insallah problem olmaz.
hastaneye gittiğinde eğer fototerapi görüyorsa gözlerinin hep pamukla kapalı olduğundan emin ol olur mu?
göz kontrolü hakkında ne dediler.34 haftadan önce doğnarda en büyük problem öz damarlarının yalnış sekilde dallanması nedeniyle görme problemi olması.bu konuya özellikle hassasiyet gösterin.doktorlar siz sormadan bişey söylemez genelde.prematüre retinopatisi (rop) var mı diye göz kontolü nezaman olacak diye sorun doktoruna.hangi hastanede bu arada?biz ankara üniversitesindeydik orda kontırller cok iyiydi.30 haftaya gelmiş her bebek(doğum haftasından itibareren , benimkinde 1 ay sonra ilk kontrol yapılmıştı.) prepetüre retinopatisi üzerinde uzmanlaşmış göz doktoru tarafından kontrol ediliyordu.hastanenede bu sartların yerine getiriliceğine emin ol olur mu?senin yapacağın en önemli sey bu.benim kzızım bugünerde bebek ölümleri nedeniyle cok konusulan ankaradaki zekai tahir devlet hastanesi var ya orada doğmuştu ama 7. günde ankara üniversitesine naklettirmiştik.Allaha cok şükür doğru karar vermişiz.darısı insallah senin bebeğine canım.gönülden dua ediyorum.inşallah yavruna hiç bir problem olmadan kavusursun.
güzel haberlerini bekliyorum Allah yardımcınız olsun.sen metanetli ol olur mu?

gerçekten harika bir şey, prematüre bebeklerin yaşam savaşını kazanmaları çok güzel..Allah bu konuda zorluk yaşayanlara sabır versin..

manevi desteğiniz için çok teşekkürler .. rop tedavisi konusunda doktorlar yoğun bakımdan çıktıktan sonra yapılacak diyor yani şu anda sadece hayati fonksyonları ile ilgileniyoruz. Bu tedaviyide cerrahpaşada yaptırmalısınız orası donanım bakımından en iyi yer diyor. Senin kızın kaç hafta solunum cihazına bağlı kaldı ? .Kızım doğduktan 6 gün sonra makinadan ayrıldı ve 10 gün makinaya bağlı olmadan yaşadı ancak 10 gün sonunda nefes apnesi yaşaması nedeni ile tekrar makinaya bağlandı tam düzeldi derken herşey geri sayım tekrar başladı .şimdi 1 hafta bağlı kaldı şimdi yine normal bir şekilde nefes alabiliyor. fototerapi gördü . sarılığını atlattı kızım . ama doktorlar neden bu kadar gözlerime bakmakatan ve iyi bir şey söyliycem diye korkmalarına anlam veremiyorum ..yoksa bizden sakladıkları bir şey mi var ? herşeyi soruyorum .. ama net cevaplar alamıyorum . hayırlısı ..

merhaba,herşey iyi gittiği için çok sevindim.tatilde olduğum için internete giremiyordum.
benim kızım solunum cihazına bikaçgün bağlandı sadece.apne genelde prematürelerde cok olur.hatta eve bile cihazla cıkanlar var ama masallah senin bebeğnin durumu iyi gidiyor.
rop için ankara üniversitesini öneriyorum tekrardan.ankaradaydın dimi?eğer ankaradaysan bu iş için cerrahpasaya gitmene gerek yok.prof.dr. figen batıoğlunu bul yeter.su anda bebeğin anne karnında olsaydı eğer kaç haftalık olcaktı?genelde ilk kontrolü 30 veya 32.haftada yaparlar.yani anne karnındaki varsayılan haftası.
doktorlar hiç birzaman kesin cevap vermezler canım endişelenme.biizm kızımızın doktoru aynı zamanda arkadasımızdı o yüzden herseyi olabailecekleri acık acık söylüyordu.herzaman bir süphe var tabi ama için rahat olsun.eğer kendi kendine sorunsuz nefes alabiliyorsa gözlerinde problem yoksa ,bagırsak sistemi de düzgün calısıyorsa korkma olur mu?ama su anda bu problemler olsa bile inan bana bu illaki hep problemli olacağı anlamına gelmiyor.prematüreler cok süpriz bebklerdir.bigünleri bigünlerini tutmaz.o yüzden drlar kes,n konusmaz .ama insallah sen ebbeğini sağ salim evine götüreceksin canım.ama sakın ropu ihmal etme bak.ankaradaysan ankara üniversitesi istanbuldaysan cerrahpaşa.ama asla bunlar dısında bi yere götürme lütfen bana güven.tabi internetten konustuğun bir kimseyim ama burda bulunma sebebeim benim gibi çekenlere yardımcı olmak.
Allah kolaylıklar versin canım.

selam herkese ecemiz canım sana özelden de msj atmıştım cevaplarsan sevinirim canım bu konunu görmemiştim msjı attığımda
bende 8 gündür prematüre annesiyim. benim hikayem sizlerden biraz daha farklı. 22 haftalık hamileyken sabah kalktığımda bir avuç kadar yumurta akı gibi bir sıvı vardı çamaşırımda hemen dr.umu aradım ve muayeneye gittim. bende rahim ağzı yetmezliği varmış ve aniden 3 cm açılmam olmuş ve suyum gelmiş. beni hemen tıp fak. hastanesine yolladı dr.um ve o anda bebekten ümidini kesmişti dr.lar ama acil ameliyata alındım ve rahim ağzıma dikiş atıldı. daha sonra 1 gece hastanede kaldıktan sonra wc ye bile kalkmadan yattım evde . 1 hafta sonra kontrol için başka bir dr.a gittim yaşadığın şeye göre bebeğin ve benim durumumun mükemmel olduğunu söyledi. daha sonra toplamda 1 ay yattım evde. 26+2 günlükken gece uykumda birden suyum geldi ve hastaneye kaldırıldım ertesi günü dikişim alındı ve bebeği ne kadar içimde tutabilirsek kardı. beklemeye başladık ve 3. gün yapılan tahliller sonucu enfeksiyon başlangıcım olduğunu öğrendik 21.08.08 de sabah erkenden serumla suni sancı verildi ve saat 14:45 te oğlum dünyaya geldi. 800 gr. 37 cm doğdu oğlum adı yağız. bugün 8. günü bitti 4. günden sonra doğal olarak nefes sorunu yaşadı ve solunum cihazına bağlandı.sizlerinde dediği gibi dr.lar hemşireler bebeğimizin durumu için ağızlarından iyi bişey kaçacak diye korkar gibiler.
kimse net bişey söylemiyor. tek bildiğim doğduğunda oğlum ağlıyordu gür birsesle maşallah. birde herkes çok hareketli olduğunu söylüyor.. ne olur bizim bebğimiz içinde dua edin. onun buna çok ihtiyacı var....

Birde ben oğlumu hiç görmedim sadece doğumda uzaktan gördüm kolunu bacağini o kadar. Yüzünü bile görmedim daha. Hastanemiz biraz sıkı emziren anneler hariç girmek yasak yoğun bakima enfeksiyon riskine karşin.hayirlisi olsun napalim bebeğimiz iyi olsunda saatler gün gibi gelsede onsuz, sabredeceğiz artik

Son düzenleme:
Boncuk26 Allah bebeğinin ve senin yanındadır eminim..
Şu mübarek günlerde allahım dualarını duysun.Bebeğini size bağışlasın...
Senin adına çok üzüldüm,duacınızım,minik meleklerinizi Allah esirgesiin.

selam herkese ecemiz canım sana özelden de msj atmıştım cevaplarsan sevinirim canım bu konunu görmemiştim msjı attığımda
bende 8 gündür prematüre annesiyim. benim hikayem sizlerden biraz daha farklı. 22 haftalık hamileyken sabah kalktığımda bir avuç kadar yumurta akı gibi bir sıvı vardı çamaşırımda hemen dr.umu aradım ve muayeneye gittim. bende rahim ağzı yetmezliği varmış ve aniden 3 cm açılmam olmuş ve suyum gelmiş. beni hemen tıp fak. hastanesine yolladı dr.um ve o anda bebekten ümidini kesmişti dr.lar ama acil ameliyata alındım ve rahim ağzıma dikiş atıldı. daha sonra 1 gece hastanede kaldıktan sonra wc ye bile kalkmadan yattım evde . 1 hafta sonra kontrol için başka bir dr.a gittim yaşadığın şeye göre bebeğin ve benim durumumun mükemmel olduğunu söyledi. daha sonra toplamda 1 ay yattım evde. 26+2 günlükken gece uykumda birden suyum geldi ve hastaneye kaldırıldım ertesi günü dikişim alındı ve bebeği ne kadar içimde tutabilirsek kardı. beklemeye başladık ve 3. gün yapılan tahliller sonucu enfeksiyon başlangıcım olduğunu öğrendik 21.08.08 de sabah erkenden serumla suni sancı verildi ve saat 14:45 te oğlum dünyaya geldi. 800 gr. 37 cm doğdu oğlum adı yağız. bugün 8. günü bitti 4. günden sonra doğal olarak nefes sorunu yaşadı ve solunum cihazına bağlandı.sizlerinde dediği gibi dr.lar hemşireler bebeğimizin durumu için ağızlarından iyi bişey kaçacak diye korkar gibiler.
kimse net bişey söylemiyor. tek bildiğim doğduğunda oğlum ağlıyordu gür birsesle maşallah. birde herkes çok hareketli olduğunu söylüyor.. ne olur bizim bebğimiz içinde dua edin. onun buna çok ihtiyacı var....

Allah yardımcınız olsun arkadaşım..metanetli olmaya çalışın Allah inşallah bebeğinizi sağlıklı bi şekilde size bağışlar..benim bir arkadaşım 5.5 aylıkken doğmuş, yaşamayacağı düşünülüyormuş, doktorlar yaşasa bile bedensel veya zihinsel yetersizlikleri olur demişler aile perişan olmuş tabi..ama duayı eksik etmemişler, peygamberimizin muhterem eşi Aişe validemizin yüzü suyu hürmetine yaşasın diye dua edip ayşe ismini vermişler..2 ay boyunca küvezde kalmış ve doktorları şaşırtarak yaşamış, hem de hiçbir özrü olmadan..şu an gayet zeki, akıllı ve güzel bi üniversite öğrencisi..dualarınızı eksik etmeyin, hayırlısını dileyin Allah'tan..dualarım sizinle..

Allah yardımcınız olsun arkadaşım..metanetli olmaya çalışın Allah inşallah bebeğinizi sağlıklı bi şekilde size bağışlar..benim bir arkadaşım 5.5 aylıkken doğmuş, yaşamayacağı düşünülüyormuş, doktorlar yaşasa bile bedensel veya zihinsel yetersizlikleri olur demişler aile perişan olmuş tabi..ama duayı eksik etmemişler, peygamberimizin muhterem eşi Aişe validemizin yüzü suyu hürmetine yaşasın diye dua edip ayşe ismini vermişler..2 ay boyunca küvezde kalmış ve doktorları şaşırtarak yaşamış, hem de hiçbir özrü olmadan..şu an gayet zeki, akıllı ve güzel bi üniversite öğrencisi..dualarınızı eksik etmeyin, hayırlısını dileyin Allah'tan..dualarım sizinle..

sağol canım allah razı olsun senden.... bunları duymak bizim için ne kadar önemli bilemezsin.... her duyduğumuz hikaye umut oluyor bize

boncuk26 Allah yavrunu sana bağışlasın canım bende 27 haftalık doğum yapmıştım 460 gram ve 27 cm idi 4,5 ay küvezde kaldı sakın umutsuzluğa kağılma burda önemli oılan hastane şartları iyi ise bebeğin toparlıcaktır Allahın izni ile premature bebeklerin günü gününe tutmaz sakın üzülme sadece zamana ihtiyacın var soru sormak istersen buralardayız bizler acil şifalar diliyorum çok geçmiş olsun...

Allah ım tüm minicik bebişleri anne babalarına bağışlasın inşallah tüm hamişler de zamanında doğurur bu acıları göstermesin Allah ım

boncukcum özeline mesaj attım.inyternetimde bir problem olduğu için giremiyordum.

canım Allah adıyla yaşatsın oğlunu insallah.özelden mesaj yazdım sana ama buraya da yazayım sorularının cevaplarını.8.günde beslenmeye başladı.2 ay kaldı küvezde.eve götürdüğümde 1760grdı yaklasık.

Son düzenleme:
X