Premature Bebekler 26 haftalık doğum yaptım...var mı benden erkencisi:)

37 haftadan önce gerçekleşen doğumlar prematüre doğum olarak adlandırılır. Bu haftadan önce doğan bebeklere de prematüre bebek denir.

ecemiz

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
3 Nisan 2008
235
8
selam..ben bundan 2.5 sene evvel erken doğum yaptım.ikizlerim vardı.tam 26 hafta 5 günlüktüler.birisi ancak 3 gün yasadı.diğeri 2 ay küvezde kaldı.şimdi cin gibi masallah dünya tatlısı bi kız oldu.:) çok zor günler geçirdik,ama Allah bize metanet verdi büyüttüm kızımı çok şükür.şimdi yasıtlarından bile daha uzun görünüyor,biraz iştah problemizmiz var ama 1 sene sütümü sağıp verdikten sonra bugünlere ulaşmak çok güzel.neden yazıyorum; benim gibi yeni erken doğum yapmış anneler varsa onlara destek olmak için....cidden bu konuda çok tecrübe kazandım.hertürlü probleminizde bana yazın elimden geleni yapmaya çalışırım.en iyi imkanlara sahip hastaneleri söyleyebilirim size,gerekli kontrolleri,başımıza gelenleri...

sevgilerimle

Son düzenleme:
ecemiz ben geldim bu arada beni apar topar ameliyata aldıkları için anestesiye karşı alerjim olduğunu bilemediler ve çok zor uyandırmışlar. uyandığımda narkozu veren doktor başımdaydı ve yüzü bembeyaz kağıt gibi olmuştu adam bayağı korkmuş ölücem diye yani erken doğum korkusunun yanında birde anestezi korkusu var bende. neyse sevgiler.....

ya senin de başına cok sey gelmiş canım ya.benim ilk haftalardan beri kanamam oldu.ikiz bebklerdi bir de.genel olarak sebep belli değil bir de devamlı kasılmalarım oluyordu.bir drum her kasılmada hastaneye yatırıyordu diğeri ise önemsemiyordu olacağına bırakıyordu,olacak varsa engelleyemeyiz diyordu.birisi kasılmalara rağmen yürüyüş yap diyodu diğeri yapma diyordu:)hangi dra inanacağını bilemiyor insan.neyse biraz onun biraz bunun sözünü dinleyerek geciridk hamileliğimizi cok dikkat de ettim ama gene de erken oldu işte.

aynen canım bana da bir doktor yürüyüş yap diğeri sakın kımıldama hep yat diyordu. bende senin gibi şaşırmıştşm ne yapacağımı bir de doğumu yaptıran doktor bana ikinci hamileliğinde çok dikkatli ol tekrar erken doğum yapma riskin var demişti. ilki erken doğum olunca ikincidede böyle birşey oluyormuş. bakalım gelecek neler gösterecek bilmiyorum ama hepimiz için hayırlı şeyler olur inşaallah. benim oğlumda 13 gün küvöz de kaldı. çok zordu o günler ancak yaşayan bilir. allah bir daha yaşatmasın. bu sefer karnımı gere gere yaşayamadığım son ayların tadını çıkartmak istiyorum. inan bana ne oldu ne bitti birşey anlamadan kendimi ameliyathane de buldum. prematüre bebeğe bakmanın ne kadar büyük bir titizlik ve özveri istediğine ise hiç girmeyeyim. bebeğimle eve geldiğimizde 48 saat hiç uyumadan onun başında beklemiştim. sesi bile zor çıkıyordu o kadar küçüktü ki aman uyuya dalarımda sesini duymam diye neler neler yapmıştım. neyse çok uzattım. iyi geceler...

selam..ben bundan 2.5 sene evvel erken doğum yaptım.ikizlerim vardı.tam 26 hafta 5 günlüktüler.birisi ancak 3 gün yasadı.diğeri 2 ay küvezde kaldı.şimdi cin gibi masallah dünya tatlısı bi kız oldu.:) çok zor günler geçirdik,ama Allah bize metanet verdi büyüttüm kızımı çok şükür.şimdi yasıtlarından bile daha uzun görünüyor,biraz iştah problemizmiz var ama 1 sene sütümü sağıp verdikten sonra bugünlere ulaşmak çok güzel.neden yazıyorum; benim gibi yeni erken doğum yapmış anneler varsa onlara destek olmak için....cidden bu konuda çok tecrübe kazandım.hertürlü probleminizde bana yazın elimden geleni yapmaya çalışırım.en iyi imkanlara sahip hastaneleri söyleyebilirim size,gerekli kontrolleri,başımıza gelenleri...

sevgilerimle

allah bebişini sana bağışlamış ne büyük mucize değilmi neler yaşadığını tahmin edebiliyorum çünkü benim kızkardeşimde 2 yıl önce 27 haftalık doğum yaptı ve bebeğin su kesesi devamlı azaldığı için bebekte enfeksiyon başlamıştı anneyi tehlikeye atıyor diye bebeği aldılar almadan önce 10 gün kadar bir iğne yaptılar kardeşime suni sancı iğnesi yaptıkları halde doğum 3 gün sonra gerçekleşebildi bebişimiz 3 ay yoğunbakımda küvezde kaldı kardeşimin kurtulmasına sevindik allaha şükür küçük meleğimizde hayatta sorunları var çokta çektirdi kerata ama dediğin gibi zıpırın teki bizimkide valla bizim ufaklık elleri gelişmediğinden parmakları yağışıktı ekimde plastik cerrahi ameliyatı geçirdi doğduğunda ayağında problem vardı kangren tehlikesi bileğinden aşağısını kestiler protezle koşturuyor şuan bir de zekiii sormayın valla maşallah nasip kısmet işte ölür denilen bebek yaşıyor ve galiba tv ye çıkacak yakında 2 kanal röpörtaj istiyor kardeşim öğretmen olduğundan istemiyor bakalım nolcek

sevgilerimle

ne güzel atlatmışsınız allahın izniyle kazasız belasız.allahım bundan sonra uzun ömürler sağlıklı bi hayat versin kızınıza ve size inşallah.

allah bebişini sana bağışlamış ne büyük mucize değilmi neler yaşadığını tahmin edebiliyorum çünkü benim kızkardeşimde 2 yıl önce 27 haftalık doğum yaptı ve bebeğin su kesesi devamlı azaldığı için bebekte enfeksiyon başlamıştı anneyi tehlikeye atıyor diye bebeği aldılar almadan önce 10 gün kadar bir iğne yaptılar kardeşime suni sancı iğnesi yaptıkları halde doğum 3 gün sonra gerçekleşebildi bebişimiz 3 ay yoğunbakımda küvezde kaldı kardeşimin kurtulmasına sevindik allaha şükür küçük meleğimizde hayatta sorunları var çokta çektirdi kerata ama dediğin gibi zıpırın teki bizimkide valla bizim ufaklık elleri gelişmediğinden parmakları yağışıktı ekimde plastik cerrahi ameliyatı geçirdi doğduğunda ayağında problem vardı kangren tehlikesi bileğinden aşağısını kestiler protezle koşturuyor şuan bir de zekiii sormayın valla maşallah nasip kısmet işte ölür denilen bebek yaşıyor ve galiba tv ye çıkacak yakında 2 kanal röpörtaj istiyor kardeşim öğretmen olduğundan istemiyor bakalım nolcek

ahh canım benim yavrumm çok çekmiş yavrucum ya.ama bence tvye falan cıkarmasınlar artık unutmaya çalışşsınlar cocuk da etkilenir bence nebilim.normal yasantıalrına devam etmeleri daha iyi.:KK43:
ben çektiklerimden sonra psikolojim bozuldu,2 ay bebğini evde görememk bebğini kucagına alamamak cok kötü.ne lohusalık yasayabildim ne bişey.hergün hastanede kosturduk hep yanındaydık.sonra 8.günde küvezle baska hastaneye naklettirdik.iyiki de ettirmişiz .diğer bebğimi ilk hastanede kaybetmiştim.senin yiğenin göz operasyonu geçirdimi.erken doanlarda göz kontrolü çok önemli.prematüre retinopatisi gelişebiliyor gözlerinde.benim kzım gözlerinden 2 aylıkken lazer geçirdi.çok şükür gözlerinde herheangi bir problem kalmadı ama gec tedavi edilen veya yalnıs yerde tedavi edilmeye calısılıp da kör kalan cok bebek gördüm ben ya.bu işte ankara üniversitesinin göz bölümü çok iyi.oranın hocası retinopati konusunda türkiyedeki ilk 3 e giren uzman dr.Allah razı olsun hepsinden.burdan özellikle 32.haftadan önce doğum yapan tüm bebk annelerine diyceğim mutlaka göz kontrolünü kapsamlı bir hastanede yaptırsınlar.bu heryerde tedavi edilmiyor çünkü.
allah yiğenine de sağlık ve uzun ömür versin.tüm bebkleri allah annelerine bağışlasın

heidicim insallah cook güzel bir hamileik gecirirsin:)tam zamanında gelir bebişin.valla ben 2.cocuğu cok istememe rağmen cok korkuyorum heralde bi daha deneyemiycem:KK43:bebişim kardeşsiz kalacak ama napim:KK43:

ahh ecemizzz ahhhhhhh...

Allah bebeğine ömür versin çok zorlu bi sınavı atlatmışsın canım inşallah bundan sonrada heşey yolunda gider mutlu mesut yaşarsınız bebeğinizle...amin..

aynı sorunu ve sınavı ben şuan yaşıyorum 27 haftalık doğum yaptım 52 gün önce bebeğim 460 gram doğdu ve kilosu düştü 410 grama küvezde canım solunum cihazına bağlı yaşam mücadelesi veriyor gözleri bile gelişmedi herhafta göz kontrolünü oluyor doktorları bilirsin herşeye hazırlıklı ol falan filan inşallah iyi olucak ...iyi yazıları okuyunca umutlarım kat kat artıyor herşeyin hayırlısı..psikolojim bozuldu demişsin bende aynıyım şuan hergün hastaneye gidip görüyorum minicik yavrum bugün 52.günümüz 640 gram yavaş yavaş alıyor kilosunu 1 kilo olması için neler vermezdim ama beklemekten başka ve sabırdan başka bişi gelmior gelişmeleri diğer konumda yazıyorum ordan da görüşelim şimdilik böle canım ...

heidicim insallah cook güzel bir hamileik gecirirsin:)tam zamanında gelir bebişin.valla ben 2.cocuğu cok istememe rağmen cok korkuyorum heralde bi daha deneyemiycem:KK43:bebişim kardeşsiz kalacak ama napim:KK43:

canım benim senin için şuan erken gibi geldi bana yani yaşadıkların çok taze eminim birkaç sene sonra sende benim gibi düşünmeye başlayacaksın. kardeş isteme ısrarları da artacağı için tekrar düşünmeye başlayacaksın. inşaallah sende aynı sorunları tekrar yaşamazsın. sevgiler....

ahh ecemizzz ahhhhhhh...

Allah bebeğine ömür versin çok zorlu bi sınavı atlatmışsın canım inşallah bundan sonrada heşey yolunda gider mutlu mesut yaşarsınız bebeğinizle...amin..

aynı sorunu ve sınavı ben şuan yaşıyorum 27 haftalık doğum yaptım 52 gün önce bebeğim 460 gram doğdu ve kilosu düştü 410 grama küvezde canım solunum cihazına bağlı yaşam mücadelesi veriyor gözleri bile gelişmedi herhafta göz kontrolünü oluyor doktorları bilirsin herşeye hazırlıklı ol falan filan inşallah iyi olucak ...iyi yazıları okuyunca umutlarım kat kat artıyor herşeyin hayırlısı..psikolojim bozuldu demişsin bende aynıyım şuan hergün hastaneye gidip görüyorum minicik yavrum bugün 52.günümüz 640 gram yavaş yavaş alıyor kilosunu 1 kilo olması için neler vermezdim ama beklemekten başka ve sabırdan başka bişi gelmior gelişmeleri diğer konumda yazıyorum ordan da görüşelim şimdilik böle canım ...

serifecim Allah insallah bebeğini bağışlasın sana.çok zor seni çok iyi anluyorum.öyle zor günlerki unutmak da zor o günleri ne kadar zaman geçse de.ozamanlar ben kimseyle konusmuyordum en yakın arkadaslarımla bile görüşemiyordum.telefonlara eşim veya yakınlarım cevap veriyordu.herkes fazlalıktı psikolojim çok kötüydü.insallahbir problem cıkmaz bebeğinde dualarımız seninle.acaba hangi hastanede bebğin canım sorabilir miyim?

bu arada serifecim benim bebğim eve cıktığı zaman yani 2 .ayın sonunda 1160gr idi.seninki de gidene kadar 1 kg ı bulur sanırım.üzülme allah baska sağlık problemi vermesin.kilo alıyorlar sonra büyüyüp kocaman oluyolar:) ben 1 sene süt sağıp verdim benimki cok zor besleniyordu evde 30-50 cc sütü içirene kadar canım cıkıyordu.ozaman hiç uyku falan da bilmiyor insan Allah bir güç veriyor işte.benimki 2 yasına kadar küçük görünüyordu yaşıtlarından şimdi maşallah nerdeyse yasıtlarından daha bile uzun ,büyük görünüyor.Allah yardımcın olsun.

ecemiz çok teşekkür ederim sağlıklar diliyorum tekrardan...

benim bebeğim istanbul tıp fakultesinde cerrahpaşa da yeni doğan yoğun bakımda kalıyor hastane iyi valla çok iyi bakıyorlar...:)

sana bi sorum olucak tecrübene eminim bebeğime rop teşhisi kondu yani gözleri ile ilgili bilirsin sence düzelirmi görürmü? saçma bi soru ama sen daha iyi bilirsin yardımcı olursan sevinirim teşekkürler...

canım derecesi nedir rop un?evresini yazarsan yardımcı olabilirim.bi de seninki cok küçük daha yapılan lazer ona iyi gelecektir insallah.benimki de 2 ayın sonunda oldu.hastanede zaten okadar ilerlemesine izin vermeden lazer yaparlar.ben ankara üniversitesinde olduğum için sanslıydım.senin hastanednde iyi sanırım.yani rop un tedavisi özel bir ilgi alanı normal gözcülerin işi değil.ama cerrah pasada vardır sanırım rop bölümü uzmanı.bizm dr umuz cok iyidi.türkiyenin heryerinden o tür bebkler kontrole geliyordu.hastane kötülemek isteme am aönemli bişey olduğu için söylemek zorundayım.hacettepeden gelen bir bebk vardı.bir gözüne yapılmış ama diğer gözünde de cıkmış..uygun tedavi yapılmamış.ciddi derecede görme kaybı vardı.yani hastane sartları cok önemli.bir de erken teshis ve tedavi.zaten senin bebeğine rop tanısı koyulmuş.mutlaka onun çaresine bakarlar iyileşir .bir arıza kalmaz için rahat olsun.biz lazerden sonra cok uzuzn bir süre herhafta ,daha sonra 2 haftaya bir kontrole götürdük hastaneye.daha sonra 1 aya sonra 2-3 ve 6 aya düştü.en son 1 sene önce kontrol oldu artık cok şükür getirmemiz gerekmedi.yani uzun ve zor bir dönem bekliyor sizleri.ama sonucu iyi olacak insallah.lazerle yalnış yerlerde dallanan damarların önü kesilip doğru yerde damarlaşma olması sağlanacak ve gözleri güzelce görecek annesi insallah.

rop teşhisi koydu ama derecesini bilmiyorum şoktan soramamıştım :-) şuan için lazere gerek yok dedi herhafta takip edeceklerini ama ileride lazer olacağını söyledi...şuan lazer olmamasının nedeni sanırım küçük bebek olduğundan daha göz merkezi oluşmamış demişti...yaa çok korkuyorum sağlığına kavuşsun zayıf yada minik olmasını dert etmiyorum 52 gün oldu bi 52 gün daha giderim hastaneye yanına ama sağlıklı olsun yeterki...benim merak ettiğim göz merkezi oluşmayan erken doğan bebeklerin gözleri görmezmi? bence daha tam gelişmediğinden böle gelişirse herşeyi göz merkezide gelişir yoksa ben kendimi mi avutuyorum offf çok zorrrr Allah kimseye vermesin...

rop teşhisi koydu ama derecesini bilmiyorum şoktan soramamıştım :-) şuan için lazere gerek yok dedi herhafta takip edeceklerini ama ileride lazer olacağını söyledi...şuan lazer olmamasının nedeni sanırım küçük bebek olduğundan daha göz merkezi oluşmamış demişti...yaa çok korkuyorum sağlığına kavuşsun zayıf yada minik olmasını dert etmiyorum 52 gün oldu bi 52 gün daha giderim hastaneye yanına ama sağlıklı olsun yeterki...benim merak ettiğim göz merkezi oluşmayan erken doğan bebeklerin gözleri görmezmi? bence daha tam gelişmediğinden böle gelişirse herşeyi göz merkezide gelişir yoksa ben kendimi mi avutuyorum offf çok zorrrr Allah kimseye vermesin...

canım şimdi göz merkezi normalde anne karnında bebek doğmadan yaklasık 1 ay önce olusuyor.ama bizimkiler erken doğunca bu oluşum dısarda oluyor .kimisinde daha erken gelişiyor kimisinde daha geç.eğer ilerde lazer yapıcaz dedilerse size demekki bu göz merkezinin oluşmaması gibi bir durumun olmadığını gösterir kanımca.benim kızımında göz merkezi,operasyondan 2 hafta öncesine kadar olusmamıştı.sonra damarlanmayı gördü dr ve hemen acil olarak lazer yapıldı.hatta ilk lazerden sonra birkez daha lazer yapılabilir denmişti ama gerek kalmadı.lazerden sonra gözmerkezindeki damarlanma gayet güzel oldu çünkü.hani belki şaşılık olabilir dendi ama cok şükür o da olmadı.insallah senin bebeğinde de böyle güzel gidecek sorun olmıycak canım.zaten cerrahpaşanın göz bölümü gayet iyiymiş.Allah a dua edelim güzelce görsün gözleri bebeğinin.

Allah sizlere sabır, bebeklerinize de güç ve sağlık versin. Ben 26 haftalık hamileyim, glikoz yüksek çıktığı için ve de plesantam önde olduğu için ben de erken doğum yapmaktan korkuyorum. Dilerim bu günler çabuk geçer ve bebeklerinizle mutlu olursunuz..

canım ne kadar güzel bütün zorlukları aşmışsınız ve bugünlere gelebilmişsiniz ALLAH KIZINA VE SİZE UZUN SAĞLIKLI ÖMÜRLER NASİPEYLESİN ...

sevgilerimle

merhaba ecemiz.. yasadiklarina bir anne olarak cok üzüldüm annelik duyguu cok agir ve bir okadarda kutsal bir duygu yasadiklarina bire bir anlayabiliyorum kücük bebekleri topraga vermek ne acidir hic düsünmek bile istemiyorum...bende erken dogum yaptim iki hafta küvezde kaldi kizim cok korktuk kendi nefes alamicak sonra kalp sorunu felan cikacak diye cok sükür yok bir ara kalp problemi yasadik kalbinde delik vardi neyseki kapandi allaha sükürler olsun suan kizim 3 aylik oldu 33 haftalikken dogdu ...bilirsin belki erken dogan bebeklerde bir agriza hep kaliyor ..cok sükür senin kizin iyiymis cok sevindim canim benim annelik ne zor degilmi bana göre annelik hakki degilde annelik duygusu kutsal bunu yasiyan biliyor kizinla sana ömür boyu mutluluk saglik dilerim...

merhaba ecemiz.. yasadiklarina bir anne olarak cok üzüldüm annelik duyguu cok agir ve bir okadarda kutsal bir duygu yasadiklarina bire bir anlayabiliyorum kücük bebekleri topraga vermek ne acidir hic düsünmek bile istemiyorum...bende erken dogum yaptim iki hafta küvezde kaldi kizim cok korktuk kendi nefes alamicak sonra kalp sorunu felan cikacak diye cok sükür yok bir ara kalp problemi yasadik kalbinde delik vardi neyseki kapandi allaha sükürler olsun suan kizim 3 aylik oldu 33 haftalikken dogdu ...bilirsin belki erken dogan bebeklerde bir agriza hep kaliyor ..cok sükür senin kizin iyiymis cok sevindim canim benim annelik ne zor degilmi bana göre annelik hakki degilde annelik duygusu kutsal bunu yasiyan biliyor kizinla sana ömür boyu mutluluk saglik dilerim...

iyi dilekleriniz için hepinize çok teşekkürler.hep böyle gözlerim dolu doluyazıyorum.Allah herkese nasip etsin sağlıcakla yavrusunu.benim kızımda da vardı kalbinde kçük bir sorun ,ilaçla kapatmışlardı deliği.çok şükür o da geçti.geriye bakınca ne cok güç harcamışız zorluklarla mücadele için.şimdi o kadar yorgun hissediyorumki kendimi ben bile şasıyorum onları yaşarkenki gücüme.Allah veriyor demekki sabrını.dileğim kimseye dermansız dert vermesin.büyük konuşmayım ama sanırım bir anne için en büyük acı yavrusunu kaybetmek.hepinize sağlık ve mutluluk dilerim.

X