Laminat kaplama (Dental Veneer)

C

character

Ziyaretçi
  • Konu Sahibi character
Laminat kaplama (dental veneer) nedir?
(Laminey, Lamine ya da lamina olarak da bilinir.) Görünüşünüzü olumsuz yönde etkileyen bir çok diş bozukluklarında mükemmel bir kozmetik çözümdür. Laminat kaplamalarda temel olarak estetik sorunları olan ön dişlerde, porselenden hazırlanan tabakanın dişlerin ön yüzlerine yapıştırılmasıyla bu sorunların giderilmesini amaçlayan bir tedavi şeklidir. Çoğu durumda sağlam yapıları ve bozulmayan renkleriyle dişlere doğal bir güzellikle birlikte, doğal bir işlev kazandırmak için yeterlidirler. Laminat kaplamalarla kendinizden emin bir şekilde gülümseyebilirsiniz!
Porselenden imal edilen bu kaplamalar ince, yarı geçirgen bir tabakadır. Mevcut bir diş üzerine mükemmel bir uyum ve hassasiyetle hazırlanıp yerleştirilirler. Dişin ön yüzü ile kaplamanın iç yüzü özel bir rezinle (yapıştırıcı bir ara madde) yapıştırılır. İşlem bittiğinde mükemmel bir kaynaşma beklenir.
Hangi durumlarda laminat tedavisine başvurulur?
Laminat kaplamalar temel olarak, renk değişikliklerinin giderilmesi ve belli bir dereceye kadar şekil düzeltilmesi amacıyla yapılabilirler. Başlıca uygulama alanları şu şekilde özetlenebilir:
bullet
Renklenmelerde, bleaching (diş beyazlatma) gibi metotlarla sonuç alınmayan ileri derecedeki antibiyotik, flor vb. lekelerinde kalıtsal yapı ve renk bozukluklarında,
bullet
Ayrık dişleri bitiştirmede (diastema kapama),
bullet
Kırık veya aşınmış dişlerin restorasyonunda,
bullet
Rengi ve yapısı bozulmuş eski dolguların düzeltilmesinde,
bullet
Çapraşık ve eğri dişlerin düzeltilmesinde (ortodontik tedavi alternatifi olarak)
Laminat tedavisinden kimler yaralanabilir?
Hemen hemen herkes! Yukarıdaki sebeplerden dolayı şikayetçi olan her yaş grubundaki kişiler laminat tedavisinden yararlanabilir. Ancak, çene bozuklukları, tırnak yeme, kalem ısırma gibi kötü alışkanlıklar ileri derecede dişeti tahribatlarının mevcut olduğu durumlarda uygulanmaz. Buna en iyi karar verecek olan dişhekiminizdir.
Laminat tedavinin klinik uygulama aşamaları kısaca nedir?
Öncelikle dişiniz işleme hazırlanır, üzerindeki artıklar temizlenir. Ardından dişinizin tam bir kopyasını elde etmek için ölçü alınır. Porselen malzemeden dişinize yapıştırılacak olan tabaka hazırlanır. Son olarak da, adeziv sistemlerde (bonding) olduğu gibi, laminatlar da mevcut dişin yüzeyine rezinle (yapıştırıcı bir ara madde) kaynaştırılır.
Laminatlar uzun ömürlü müdür? Dayanıklı mıdır?
Laminatlar iyi bir ağız bakımıyla yıllarca sorunsuz olarak kullanılabilirler. Çünkü diğer adeziv sistemlerden (bonding) daha üstün özelliklere sahip porselenden imal edilmişlerdir. Lekelenme ve aşınmaya karşı daha dirençlidirler. Ömürlerini uzatmak için ağız bakımına dikkat etmek gerekir. Ayrıca, çok sert gıdaları ısırmaktan, tırnak yemek gibi kötü alışkanlıklardan kaçınmak gerekir.
yukarı
Laminate veneer'in avantajları nelerdir?
Çürük, aşınma, kırık veya yapısal anomalilerden dolayı, kendinizden emin bir şekilde gülümseyemediğiniz durumlarda dişlerinize bu metotla doğal bir güzellik kazandırmak mümkündür. Daha önceleri bu gibi olumsuz durumlarda dolgular ve tam kaplamalar tek çözüm iken günümüzde laminat tedavisi gibi yeni alternatifler mevcuttur. Bu yeni uygulamanın avantajları;
- Küçük bir müdahale ile sağlıklı ve doğal bir görünüş elde edilir,
- Dişinizde sadece, tırnak genişliğinde bir yuva açılması (ki bu da her zaman gerekmeyebilir) yeterlidir,
- Sağlam, renkleri bozulmayan ve dayanıklı malzemelerden üretilirler.
- Dişlerinizin doğal yapısı bozulmadan istediginizin estetik özelliklere sahip olması sadece lamineyt veneer ile mümkündür. Diş üzerinde ya hiç bir değişiklik yapılmaz ya da az bir düzeltme ile sonucun daha mükemmel olması sağlanabilir. Zaten diş üzerinden kaldırılan miktar 0,3-0,7 mmile sınırlı oluyor. Böylece hiç bir dişin kesilmesine (küçültülmesine) gerek kalmıyor.
- Tedavinin laboratuvar aşaması sadece 3-4 gündür. Ancak gülümseme tasarımında bu süre sonunda dudaklarınızın yeni görünümünüze uyum sağlaması 3-4 haftayı bulabiliyor. bu uyum süresince bazı dudak egzersizleri ve okuma tavsiye ediyoruz. bu süre sonunda yüzünüzle tamamen bütünleşmiş ve yapay olduğu kesinlikle farkedilmeyen yeni dişlerinizle rahatlıkla gülümseyebilirsiniz.
-Görünümünden memnun olmadığınız dişlerinizin bir kopyası elde edilerek üzerinde bir tasarım yapılabilir. yani dişlerinize hiç bir müdahelede bulunmadan önce dişlerinizde oluşturalacak değişikliği size gösterebiliyoruz.
- Porselen yüzeyleri son derece pürüzsüz olacağı için sigara ve benzeri sebeplerden kaynaklanan lekelenmeleri ve diş taşı oluşumlarını minimuma indirir.
- Kahve, çay, sigara gibi dış etkenlerle renk değiştirmez.
- Materyal olarak oldukça kırılgandır. Fakat, mineye tam olarak yapıştırıldığında, germe ve çekme kuvvetlerine karşı direnci çok yükselir. Sözgelimi, yapışmış bir veneer'ı dişten bütün olarak sökmek mümkün değildir. Ancak elmas frezlerle diş yüzeyinden aşındırarak uzaklaştırılabilir.
- Aşınmaya karşı direnci yüksektir.
Laminate veneer'in dezavantajları nelerdir?
- Diğer restorasyonlara göre sağık açısından üstünlükleri vardır. Ancak diğerlerine kıyasla biraz daha pahalı bir sistemdir.
- Hassas bir tekniktir. İyi bir klinik ve laboratuar çalışması gerektirir. Hekimin ve diş teknisyeninin bu konu üzerine teknik bilgisinin ve artistik yeteneğinin tam olması gerekir.

• Konu Sahibi character
senağlama selam arkadaşlar benim sorunum ön iki dişimin aralık olması laminate veneer uygulaması ile düzelttirmek istiyorum fakat bir drla görüştüm ve 4 diş için yaklasık 5000 ytl fiyat verdi açıkçası bu bana çok geldi eğer aranızda bu uygulamayı yaptıran bilen varsa yada bu uygulamanın maliyetleri ile ilgili daha uygun fiyatlı drlar bilen varsa bana yardımcı olabilirmi acaba şimdide teşekkür ederim...senağlama

• Konu Sahibi character
selam...benim üst 6 dişim laminate...yaklaşık 6 yıl evvel yaptırdım..ama tamamen sorunsuzdu dişlerim ..sadece küçük olduğu için yaptırdım...o zaman daha yeni sayılırdı pahalıdı ama söylediğin rakam çok uçuk...benim bir arkadaşım geçen sene yaptırdı diş başına 250 usd civarı verdi..."veneer" nedir anlamadım..farkı nedir?

• Konu Sahibi character
arkadaşlar bu biraz mutfak dolabı gibi hissettirse de
dişlerin üzerine yapılan bir kaplama türüymüş
dişcim önerdi ama ilk defa duyuyorum ben de bilen var mı acaba?
3 günde bitiyormuş dişteki yamukluklar falan dişi çok az keserek kaplanarak gideriliyormuş
bilgisi olan ya da yaptıran var mı?

• Konu Sahibi character
Gülümsemenizdeki küçük bir değişiklik bile, psikolojiniz, insan ilişkileriniz ve hatta sosyal statünüzde önemli değişikliklere yol açabilecektir.

Laminat kaplama (dental veneer) nedir?
(Laminey, Lamine ya da lamina olarak da bilinir.) Görünüşünüzü olumsuz yönde etkileyen bir çok diş bozukluklarında mükemmel bir kozmetik çözümdür. Laminat kaplamalarda temel olarak estetik sorunları olan ön dişlerde, porselenden hazırlanan tabakanın dişlerin ön yüzlerine yapıştırılmasıyla bu sorunların giderilmesini amaçlayan bir tedavi şeklidir. Çoğu durumda sağlam yapıları ve bozulmayan renkleriyle dişlere doğal bir güzellikle birlikte, doğal bir işlev kazandırmak için yeterlidirler. Laminat kaplamalarla kendinizden emin bir şekilde gülümseyebilirsiniz!

Porselenden imal edilen bu kaplamalar ince, yarı geçirgen bir tabakadır. Mevcut bir diş üzerine mükemmel bir uyum ve hassasiyetle hazırlanıp yerleştirilirler. Dişin ön yüzü ile kaplamanın iç yüzü özel bir rezinle (yapıştırıcı bir ara madde) yapıştırılır. İşlem bittiğinde mükemmel bir kaynaşma beklenir.

Hangi durumlarda laminat tedavisine başvurulur?
Laminat kaplamalar temel olarak, renk değişikliklerinin giderilmesi ve belli bir dereceye kadar şekil düzeltilmesi amacıyla yapılabilirler. Başlıca uygulama alanları şu şekilde özetlenebilir:

Renklenmelerde, bleaching (diş beyazlatma) gibi metotlarla sonuç alınmayan ileri derecedeki antibiyotik, flor vb. lekelerinde kalıtsal yapı ve renk bozukluklarında,

Ayrık dişleri bitiştirmede (diastema kapama),

Kırık veya aşınmış dişlerin restorasyonunda,

Rengi ve yapısı bozulmuş eski dolguların düzeltilmesinde,

Çapraşık ve eğri dişlerin düzeltilmesinde (ortodontik tedavi alternatifi olarak)

mükemmele yakın kozmetik bir alternatif olabilir.

• Konu Sahibi character
Merhaba arkadaşlar benim sormak istedğim soru şu ön iki dişim aralık ve ben laminate yada kompozit bonding denen uygulamardan yaptırmak istiyorum bunları önerdiler yani bana diş kaplaması olarak sizden istediğim ise bu sitede bu uygulamalardan haberi olan bu uygulamalrdan yaptırmış olan biri varmı varsa bana yardımcı olabilrimi yada bana istanbulda iyi bir diş hekimi önerebilecek biri varmı acaba yardım ederseniz çok sevinirim umarım en kısa zamanda bana yardımcı olabilirsiniz şimdiden teşekkür ederim iyi günler hepinize...

• Konu Sahibi character
diilk.jpg

dison1.jpg

dison2.jpg

soruların olursa yanıtlarım, sanırım sana iyi bir örnek, bu bir kompozit dolgu vakası, sevgiler...

• Konu Sahibi character
sevgili abyağmur sana çok teşekkür ediyorum bu bilgi için
sorularım olursa sana sorabilceğim içinde çok teşekkür ederim birde altta msn adresin yazılı acaba seni kendi msnime ekleyebilirmiyim?

• Konu Sahibi character
bende bu işlemi yaptırmak istiyorum.benimde dişlerim aralıklı hem ortadakiler hemde yanlarda var biraz.bu iş için izmirde iyi bir doktor arıyorum bilen var mı acaba aranızda?

sadece ön yüzden aşınma yaptırılarak yeni diş tabakası yapıştırılıyor.kendi dişin kalıyor en iyi özelliği bu.sadece fiyatı biraz yüksek.istanbulda yaptıran var mı?

yani arkadaşlar diş başına 250 milyonmu istiyolar bende yaptırıcam ön 6 dişime temmuzda inşallah ozaman size anlatırım nasıl olduğunu bide bi diş eksik onada köprü yaptırıcam bakalım inşallah

ya lütfen bir cevap porselen laminate veerner 6 dişime yaptırıcam eksik bir dişimede kron yaptırıcam toplam 9 diş oluyo 3 milyar biriktirdim bukadar yeterli olurmu laminate porselenler bir dişe türk lirası nekadar bilen varsa lütfen yardımcı olun

kompozit veener varmış aynı şekil ama daha dayanıksız oda 95 ytlmiş doğrumu bilmiyorum

kızlar bu kaplamada diger dişlerdn renk farkı oluyomusmu cvp lütfen:KK43:

Ben ön üst 2 dişim de hafif çarpıklık var düzelttirmek için düşünüyorum ne kadar maliyeti olur acaba yaptıran var sa lütfen izmir de nerede yaptırabilirim acaba güvenilir başarılı bir dişçi var mı yazarsa sevinirim

arkadaşlar laminant veneer yaptıran varsa ne olur cevap yazsın. kaça mal oldu? yaptırdıktan sonra sorun çıktı mı? ankara da yaptıran varsa adresini falan yazsın ne olur. benim de ön iki dişim ve alt 4 dişim yamuk. onları düzelttirmek istiyorum.. cevap yazın lütfen

ben de mayıs ayının sonuna doğru yaptıracağım....
tanesi 450 tl
tülov diş polikliniği
genel olarak dişlerimde aşınma var inşallah daha sonra bir problemle karşılaşmam...dişlerimi yaptırdıktan sonra bilgilendiririm sizi arkadaşlar...

güzel bir uygulama porselen kaplamadan daha doğal ve daha kolay ağrısız acısı yöntem

benim ön dişlerimden biri laminate kaplandı. 2005 yılında yaklaşık 300 milyon civarı vermiştim yanlış hatırlamıyorsam. istanbulda acıbademde bir klinikte yaptılar. küçükken köşesi kırılmıştı dişimin ve yıllar geçtikçe sararmaya başlamıştı. kaplama diye gitmiştim, o zaman bu teknik yeni çıkmıştı. ömürlük ve estetik demişlerdi. gerçekten de kendi dişinizi sarıyor ve bir süre sonra kendi dişiniz gibi hissediyosunuz zaten.kimse anlamıyor benim ön dişlerimden birinin laminate olduğunu. renk konusunu da çok iyi ayarlıyorlar bu arada. güvenilir ellere gittiğiniz sürece tavsiye ederim.

benim ön dişlerimden biri laminate kaplandı. 2005 yılında yaklaşık 300 milyon civarı vermiştim yanlış hatırlamıyorsam. istanbulda acıbademde bir klinikte yaptılar. küçükken köşesi kırılmıştı dişimin ve yıllar geçtikçe sararmaya başlamıştı. kaplama diye gitmiştim, o zaman bu teknik yeni çıkmıştı. ömürlük ve estetik demişlerdi. gerçekten de kendi dişinizi sarıyor ve bir süre sonra kendi dişiniz gibi hissediyosunuz zaten.kimse anlamıyor benim ön dişlerimden birinin laminate olduğunu. renk konusunu da çok iyi ayarlıyorlar bu arada. güvenilir ellere gittiğiniz sürece tavsiye ederim.

rahatlıkla birşeyi ısırarak yiyebiliyor musunuz?mesela bir elma ya da bir sandwiçi ısırmak sorun oluyor mu?

X