Kizamikçik Aşisi Ile Ilgili...

zakkum6644

Ela Seni ÇOK Seviyorum...
Kayıtlı Üye
2 Mart 2008
1.169
2
merhaba arkadaşlar, biz bebek istiyoruz. doktora gittim, kontrollerimi yaptırdım, bebek için sakıncalı bir şey olmadığını söyledi ama hayatımda kızamık olmadığımı söylemeyi unuttum. şimdi hamile kalırsam kızamıkçık aşısı da vurunamayacağım sanırım. bu konuda bilgisi olan var mı?riskler nelerdir?

Merhaba canım,,
Benim bildiğim kadarıyla hamileyken kızamık veya kızamıkçık geçirmenin büyük riskleri var...Bence kendini ve bebişini riske atma derimm...Tekrar gidemezmisin doktora veya telefonla arayamaz mısın...Korunmayı bıraktınız mı?

arayabilirim ama gel vuralım aşıyı derse en az 1 ay daha gecikecek planımız. korunmayı bıraktık bu ay:KK43: çok pişmanım unuttuğum için:KK43:

Canım benim olsun her işte vardır bir hayır....Daha sonra daha beter üzülüp pişman olmaktansa belki böylesi daha iyidir...Bu arada biz de bebek düşünüyoruz...Ben de doktora kontrole gitmeyi düşünüyorum...Sen hangi semttesin canım??

Ilgilendiğin Için Sağol Canim. Ben Bakirköydeyim. Bahçelievlerdeki Medicana'ya Gittim. Doktorum özlem Dülger Di. Bir Tanidiğim Da Orda Doktordu Bu Bayani önerdi Bana. Ordaki Hastalar Da Baya Bi övdü Doğrusu.

Hımm...Ben de Esenler deyim..Avicenna Hospital var bizim burada...Oraya gitmeyi düşünüyorum...Zaten hastahanemiz orası bir de bi komşum orada sezeryanla yaptı doğumunu...O önerdi...Peki sen kontrole gidince neler yapıldı...Ve regliyken mi gittin yoksa normal zamanda mı???

canım bende bahçelievlerdeyim..ama anlamadığım niye kızamık aklına geliyoki..bende geçirmemiştimki..bişey olmadı çok şükür..kendini kızamıklı hastalardan korursun olur biter..şimdiden böyle şeyleri niye dert ediyon..olmamış bişey için üzme kendini...

1. SORUDAN BAŞLAYIM: regl bittikten sonra gittim. öncelikle hamile kalmak istediğimi söyledim, gereğini yapması için. regl dönemlerim çok düzensizdir. aşırı sancılı geçer bunları dile getirdim. ablamda bir sorun çıktı kalıtsalmı diye sordum. simir testi yapılmamaıştı onu yaptı kan sayımı yaptı. işte folik asit verdi, ve 1 yıla kadar olmazsa endişelenme dedi:) sonuçlar temiz. böbrek temiz, kan sayımı iyi, simir testi de temiz çıktı. çevremde bunlardan yakınanlar olduğu için sanırım biraz hassaslaştım.

sonuçta böbrek kumu olmuştu bende küçükken. ve bu taşa çevirip erken doğuma neden olabilirmiş. tüm önlemleri almak istedim açıkcası.

2. SORUYA GELİNCE: ben biraz pipirikliyimdir. bu yaptıklarımdan da anlamışsınızdır sanırım. kızamıkçık çevremdeki kimse yaptırmadı ama ne olur ne olmaz diye korkuyorum. hassas biriyim sanırım bu konuda.

Bizde bebek düşünüyoruz bende doktora gittim:emir_bebek: kontrol için bir takım kontroller yaptı bir sorun cıkmadı folik asit verdi doktorum.Birde tabi smear testi yaptırdı yarın onun sonucunu almak için gidicem herkadının senede bir kez yaptırması gerekiyor iki yıl once de yaptırmıştım.Yarın onun sonucunu almak için doktoruma gidicem gerçi bugün hemşireden öğrendim temiz olduğunu çok şükür.Ama bu kızamıkçık aşısı benimde birkaçgündür aklımı kurcalıyor geçirip geçirmediğimi bilmiyorum yarın doktoruma geçirmedim diycem bana kızamık aşısı versin dimi :1rolleyes:

Teşekkür ederim canım...Bence hassas olman normal çünkü bebişin için en iyisini yapmak zorundasın...Sonradan "keşke" demektense "iyi ki yapmışım" demek en iyisi....

ayrı ayrı belirtiyorlar demekki aynı değil. ayrıca bu aşıyı olduktan sonra 4 ay hamile kalmamak gerekiyormuş:KK43:

kızlar, bende hamile kalmaya karar verdiğimde bir dizi testten geçtim. Bu testler arasında ona da bakmışlardı. Ben kızamık ya da kızamıkçık geçirmediğimi biliyorum fakat çoçukken kızlara aşı olarak yapılırmış ve bende zamanında aşılandığım için yapılan testlerde bağışıklığım var çıktı.
Belki sizlerde benim gibisinizdir, ama olmadıtysanız mutlaka olun derim. Bence önemli birşey.

selam, ben de herkes gibi zamanında aşı olmuşum. ablam çok ağır geçirmesine karşın bana geçmemişti. belki de aşıda başığıklık kazanmış olabilirim.

4 ay için şaşırıp üzüldüyseniz bir sağlık sitesinden öğrendim. yani aşı olunca doğal olarak virüs enjekte ediliyo ve bir süre taşıyıcı oluyoruz. ama şunları da okudum. ilk 3 ay aşamalı olarak bu risk azalıyo.bir de şu yazıyordu kızamık artık daha seyrek rastlanan bir hastalık. geçmesi de uzun süre maruz kalmaya bağlı. sanırım çocuklardan uzak kalmak yeterli olur. zaten çevremde çocuk da yok. bilemiyorum...

merhaba arkadaşlar, biz bebek istiyoruz. doktora gittim, kontrollerimi yaptırdım, bebek için sakıncalı bir şey olmadığını söyledi ama hayatımda kızamık olmadığımı söylemeyi unuttum. şimdi hamile kalırsam kızamıkçık aşısı da vurunamayacağım sanırım. bu konuda bilgisi olan var mı?riskler nelerdir?

canım kızamıkçık gebelik esnasında çok zaralı allah korusun özürlü bebek doğumuna neden oluyor ama sen doktora gittiğinde doktorun sana toxoplazma testi yapmıştır o yüzden canını sıkma testte sorun yoksa bağışıklığın vardır eğer yapmadıysada doktorunu ara ve sor en kısa zamanda güzel haberlerini almak dileğiyle allah gönlüne göre versin :nazar:

Birde kızamıkla kızamıkçık aynı hastalık mı oluyor fisfisfis

canım kızamık ve kızamıkçık birbirinden çok farklı iki çocuk hastalığı özellikle kız çocuklarının kızamıkçık geçirmeleri çok iyiymiş gebelikte sıkıntı yaşanmaması için canınızı sıkmayın toxoplazma testini doktorunuz mutlaka yapmıştır bağışıklığınız varsa hiç bir sorun olmaz allah gönlüne göre versin senin de güzel haberlerini bekliyoruz:nazar:

X