Erzurum Örf ve Adetleri

inovasyon

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
12 Temmuz 2006
55
2
Erzurumlu olanlar bilir.Hamam takımı diye bir adetleri var belki azalmaya başlamıştır ama benim yaşadığım yerde devam ediyordu.Tanıdığımız birinin düğününde şahit olmuştum.
Milyarlarca lira harcanıyor.tamam gelinin giyisisi,takıları,....pekçok şey içinde ama bana en anlamsız geleni el kadarcık saf gümüşten takunya,hamam tası oldu.
evlerinin tüm mobilyası,eşyası alınmış.sonrada iki oda bir mutfak bir ev kiralayıp eşyaları başka birinin inşaşatı tam bitmemiş ikinci katına koydular,çünkü odanın birine sadece yatak,diğerinede iki kanepe zor sığmış.sebebi evlenen genç askeri ücretle çalışıyor.kız zaten çalışmıyor.erkek tarafıda yıllarca yaptıkları birikimi düğün alış-verişine harcayınca böyle yapmak zorunda kalmışlar.:sm_confused:
gelinin annesiyle konuşurken "neden bukadar çok şey aldınız,ne olacak bu eşyalar yazık değilmi "diyecek oldum.aldığım cevap"benim kızımın neyi eksik"oldu.geline sorsanız oda aynı düşüncede.
birde daha eskiden düğünlerde kız tarafı düğüne katılan herkeze düğün bohçası hazırlarmış.artık pek kalmamıştı bu adet.
ama hamam takımı adeti halen devam ediyor.
ülkemizin her yöresinde günüzdede devam eden pek çok güzel adetlerimiz var.
Ama bence değişen yaşamve ekonomik şartlara göre bazıla hafifletilmeli diye düşünüyorum.

Kanal 7 de Şorayın programını keyifle seyrediyorum. Bazı köylerde bir düğün yapıyorlar, adım başı birileri para istiyor. Tamam belki gelenek görenek ama bana çok saçma geliyor. Düğün yapıyosun da millet biliyor mu bakalım ne şartlarda yaptığını. Bir de sizin örneğinizde olduğu gibi yok hamam takımı yok bilmem ne.... Hayatta kullanılmayacak ele alınmayacak şeyler adet diye alınıyor ve zaten darboğaza girmiş aileye daha da külfet oluyor. Bizde artık öyle şeyler yok ama kalanlaın da hiçbirini yaptırmadım ben ki 15 sene önce evlenmiştim.
Bence saçmalık... gelenek görenekler devam etmeli, katılıyorum ama uslubunca...

bilgi haricinde paylasimlarinizi sohbet alanlarimizdan yapiniz begendikleriniz icin rep ve tesekkur butonunu kullaniniz aksi takdirde mesajlariniz silinecektir

bilginiz için tşkürler bende erzurumlu olarak bu adetlerin bazılarını ağır bulsamda yinede kendi yöreme ait olduğu için tatlı geliyo durumu iyi olmayanlarında bu denli abartıya kaçması tabiki de doğru değil ama yinede teşekkürler canım paylaşımından dolayı

erzurumda kız istenir.bohça geldiğinde erkek tarafı 20 kğ fındık badem çam fıstıgı alır dağıtılır....bayramda koç koça bilezik takılır.20 gr 10 bilezik. pırlanta set takılır.

erzurumda kız istenir.bohça geldiğinde erkek tarafı 20 kğ fındık badem çam fıstıgı alır dağıtılır....bayramda koç koça bilezik takılır.20 gr 10 bilezik. pırlanta set takılır.

koçamı takılıyor bilezikler pırlantalar :) şaka şaka abartmayın bu kadar ya nolurrr

erzurumda adet devrimi KALMIŞ EKONOMıK KRıZ.HERKES EKMEK DEVRıNDE. KIZ OGLANI VARMI .HER AıLE ELıNDE ıMKAN ÖLÇÜSÜNDE YARDIM EDER

Erzurumlar kız tarafı olarak yatak odasını alır,yemek odasını alır, mutfak eŞyasını alır, kız tarafı nıŞanı kınayı yapar

X