Yumurta sayısını ve kalitesini arttırmak için DHEA

Bonadea

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
24 Kasım 2007
765
17
DHEA'nın yumurta sayısını ve kalitesini arttırmak için kullanıldığını okumuştum. Günlerdir eczanelere ve internet sitelerinde arıyordum ki bugün nihayet buldum. Acaba kullanıp faydasını gören arkadaşımız var mı?

neticede hormon dikkatli kullanmak gerek.Diğer kadın sitelerinde okudum recai pabuçcu önermiş başka bir doktor bunlar hikaye demiş vs görüş çok yani.En iyisi kendi doktorunuza sorun Tedaviyi o yapıyor o karar versin sevgilerimle

DHEA nin kullaniminda dikkatli davranmak gerektigini soyleyebilirim,benim yumurta yapma kapasitem cok dusuk oldugu icin arastirmistim ve doktorumada sormustum ama onermedi,kalp krizine yolacabiliyormus,ayrica daha bir suru yan etkisinden dolayi kullanmamami soylemisti.

Kızlar aslında haklısınız benim de çok tereddütlerim var . Aşağıdaki linkte DHEA'nın yumurta sayısını ve fertilizasyonu arttırdığını gösteren oxford kaynaklı bilimsel bir araştırma yazısı bizi çok ümitlendirdi ama ilacın üzerinde yazan "DO NOT USE IF YOU ARE A WOMAN OF CHILDBEARING AGE"( çocuk doğurma yaşındaysanız kullanmayınız) ifadesi kafamızı karıştırdı.

İngilizce bilen arkadaşlar aşağıdaki linkte yer alan yazıyı okuyup yorumlarını bizimle paylaşırlarsa çok sevinirim.

http://humrep.oxfordjournals.org/cgi/content/full/21/11/2845

Sevgili Bonadea, linkteki çalışma DHEA ile yapılmış yeni çalışmalardan biri. Yumurtlama problemi olan, yumurta rezervi düşük 25 hasta üzerinde yapılmış ve sonuçta elde edilen kaliteli yumurta ve embriyo sayısında artış görülmüş. Buna göre DHEA hormonunun etkisi olduğu sonucuna varılmış ancak tartışma bölümünü okuduğunda bu sonuçların %100 DHEA'dan kaynaklanmamış olabileceğide düşünülüyor. DHEA bir erkek hormonu imiş ve Amerika'da reçetesiz satılıyormuş. Araştırmaların daha başındalar ve net bir sonuca varmaları için daha fazla çalışma yapmaları gerekiyor. Hormonun yan etkileri sivilce, yüzde kıllanma ve seste kalınlaşma. Uzun dönem etkileri henüz bilinmiyor.
Doktorunuza danışmadan sakın bu ilacı kullanmayın
!!!

Ben geçenlerde Anatolıa daki prof. aradım ve kullanmamı önermedi bende almaktan vazgeçtim, Bonadeacığım tedavin sırasında çörekotu ve safran yemiştin faydası oldumu???

Ben geçenlerde Anatolıa daki prof. aradım ve kullanmamı önermedi bende almaktan vazgeçtim, Bonadeacığım tedavin sırasında çörekotu ve safran yemiştin faydası oldumu???

Yok canım, hiçbir faydası olmadı ama ben zaten tedavinin ortasında kullanmaya başlamıştım. O yüzden etki etmemesi de gayet normal.

Sevgili Bonadea, linkteki çalışma DHEA ile yapılmış yeni çalışmalardan biri. Yumurtlama problemi olan, yumurta rezervi düşük 25 hasta üzerinde yapılmış ve sonuçta elde edilen kaliteli yumurta ve embriyo sayısında artış görülmüş. Buna göre DHEA hormonunun etkisi olduğu sonucuna varılmış ancak tartışma bölümünü okuduğunda bu sonuçların %100 DHEA'dan kaynaklanmamış olabileceğide düşünülüyor. DHEA bir erkek hormonu imiş ve Amerika'da reçetesiz satılıyormuş. Araştırmaların daha başındalar ve net bir sonuca varmaları için daha fazla çalışma yapmaları gerekiyor. Hormonun yan etkileri sivilce, yüzde kıllanma ve seste kalınlaşma. Uzun dönem etkileri henüz bilinmiyor.
Doktorunuza danışmadan sakın bu ilacı kullanmayın
!!!

Sevgili Pelly, yorumun için tşkler. Bu konuda ilk araştırma 2000 yılında, diğeri 2005 ve sonuncusu da 2006 yılında yapılmış. Her üçünde de değeler birbirinden bağımsız olsa da yumurta sayısında artış görüldüğü tespit edilmiş.
Özellikle bu son çalışmada sadece yumurta sayısında değil oluşan embriyoların kalitesinde de artış olduğunu saplanmış (Patients in the present study demonstrated better oocyte and embryo numbers as well as overall improved quality in the cohort of embryos produced in each cycle, as reflected in the significantly improved embryo scores) Bu gerçekten çok umut verici. Günlük 100 mg'ın altında kullanımlarda yan etkilerinin çok nadir görüldüğü belirtilmiş. (Adverse effects are uncommon at a DHEA dose of <100 mg per day.)

Ama uzun süreli etkileri henüz bilinmediği için "Doktorunuza danışmadan sakın bu ilacı kullanmayın" konusunda hem fikiriz.
Long-term effects of DHEA supplementation remain unknown.

Son düzenleme:
merhaba ben tup bebek tedavisi görüyorum.yaptırdığım iğnelere vücudum tepki vermiyor 26 yaşındayım doktorum yaşıma göre çok az folikül buldu tedaviyi 2 ay erteledi bu nedenle DHEAyı kullanmamı istedi üç haftadır kullanıyorum günde 2 tane alıyorum ama sabah akşam değilde öğle akşam şeklinde umarım bir sorun olmaz

merhaba ben tup bebek tedavisi görüyorum.yaptırdığım iğnelere vücudum tepki vermiyor 26 yaşındayım doktorum yaşıma göre çok az folikül buldu tedaviyi 2 ay erteledi bu nedenle DHEAyı kullanmamı istedi üç haftadır kullanıyorum günde 2 tane alıyorum ama sabah akşam değilde öğle akşam şeklinde umarım bir sorun olmaz

canım bende 27 yaşındayım,aynı sorun bendede var,erken yumurta yetmezliği var bende,2 hafta önce aşılama yaptırdım ama olmadı malesef,bendede 1 yada 2 tane yumurta gelişebiliyor ilaçlarla.ben dr uma sordum dhea yı gerek yok kullanma dedi,acaba kullansammı diye düşünüyorum.canım sende kaç folikül oluyor regliyken dr ultrasonla baktığında,fsh değerin kaç

dheayı kullanıp başarılı olan var mı
Canım, aslında etkili sonuç alabilmek için 16-17 hafta kadar kullanmak gerekiyor ama ben 3 aya yakın bir süre sabah 2, akşam 1 tane olmak üzere günde 75 mg kullandım. DHEA kullanmadan önceki tedavimde günde 600 doz menogon iğne ile sadece 2 folikül gelişmişti ama DHEA kullandıkltan sonra bu sayı 5'e yükseldi. Bunların 4'ü kaliteli çıktı. 2 embriyo transfer edildi ve çok şükür hamileyim. Umarım sende de etkili olur. Ayrıca DHEA'nın düşük riskini de yarıya yarı azalttığını okumuştum.

canım bende 27 yaşındayım,aynı sorun bendede var,erken yumurta yetmezliği var bende,2 hafta önce aşılama yaptırdım ama olmadı malesef,bendede 1 yada 2 tane yumurta gelişebiliyor ilaçlarla.ben dr uma sordum dhea yı gerek yok kullanma dedi,acaba kullansammı diye düşünüyorum.canım sende kaç folikül oluyor regliyken dr ultrasonla baktığında,fsh değerin kaç

Aşılamada kullanılan doz 1-2 tane yumurta elde edebilmek için ayarlanır. Bu sayı aşılama yapabilmek için yeterlidir. Benim aşılamalarda da hep 1-3 arası yumurta elde edildi. Senin durum normal yani. İçin rahat olsun canım. Ancak tüp bebek tedavisinde yüksek doz kullanılır ve çok sayıda yumurta (en az 5) elde edilmesi beklenir.

Canım, aslında etkili sonuç alabilmek için 16-17 hafta kadar kullanmak gerekiyor ama ben 3 aya yakın bir süre sabah 2, akşam 1 tane olmak üzere günde 75 mg kullandım. DHEA kullanmadan önceki tedavimde günde 600 doz menogon iğne ile sadece 2 folikül gelişmişti ama DHEA kullandıkltan sonra bu sayı 5'e yükseldi. Bunların 4'ü kaliteli çıktı. 2 embriyo transfer edildi ve çok şükür hamileyim. Umarım sende de etkili olur. Ayrıca DHEA'nın düşük riskini de yarıya yarı azalttığını okumuştum.

Aşılamada kullanılan doz 1-2 tane yumurta elde edebilmek için ayarlanır. Bu sayı aşılama yapabilmek için yeterlidir. Benim aşılamalarda da hep 1-3 arası yumurta elde edildi. Senin durum normal yani. İçin rahat olsun canım. Ancak tüp bebek tedavisinde yüksek doz kullanılır ve çok sayıda yumurta (en az 5) elde edilmesi beklenir.

ama canım ben micro diye tedaviye başlamıştım,4 gün iğnemi kullandım,ultrason kontrolüme gittiğimde dr um baktı bitanesi çok hızlı gelişiyor,diğerleri gelişmemiş onun için aşılamaya çevirdi,ben gonal f iğne kullandım hemde 300 ml,ama yumurtaların gelişmesinde sorun var.ben önümüzdeki ay micro yaptırıcam ne olursa olsun,tek yumurta bile olsa,şimdi dhea kullansam faydası olurmuki,3 hafta kullanmış olucam.canım tebrik ediyorum,hayırlısıyla kucağına alırsın inşallah bebeğini

Canım iyi dileklerin için tşkler. Darısı başına inş. 3 hafta kullanmak pek etkili olmaz sanırım. Ben acele etme ve doktoruna da danışarak en az DHEA 3 ay kullanıktan sonra yeniden mikroya başla derim. Tabi karar senin. İnşallah en kısa sürede hamiş haberini alırım.

Çok üzgünüm çoookmerhaba canım dktorum banada yazmıştı dhea aldım kullanmadım başka doktora sordum kullanmana gerek yok dedi ben iki defa tüp bebek yaptırdım olmadı yumurtalarım gelişmiş gibi görünüyormuş gelişmiyormuş yine yaptırırsan olmaz dedi

merhaba kızlar ben tüp bebek tedavisi görüyorum kullandığım yüksek doz ilaçlara rağmen doktorum bende yumurta bulamadı foliküllerim yaşıma göre çok azmış bu neenle tedaviyi 2 ay kadar erteledi ve bana dhea kullanmamı önerdi 3 haftadır kullanıyorum.günde iki kez alıyorum ve 3 gündür adetde görmüyorum acaba yan etkisimi yoksa daha önceden kullandığım diğer ilaçlardan dolayımı adetim gecikti merak ediyorum çünkü be her ay hep 4 ya da 5 gün erken adet görürdüm. bileniniz varsa beni bilgilendirirseniz çok sevinirim.

X