Ada çayının hazırlanışı...?

pamuk26

Yabangülü
Kayıtlı Üye
12 Temmuz 2006
150
4
Arkadaşlar Adaçayının nasıl hazırlandığı hakkında bilgisi olan var mı...?
Ben ıhlamur gibi demledim yani suyu kaynattım içine adaçayını ekledim ve demlenmesi için bekledim.fakat tadı çok keskin bir acıydııı..nasıl demlenir nasıl hazırlanır..?bilgisi olan yada kullanan var mı...?:uhm:

Bende bilmiyorum..Aynen senin dedigin gibi yani cay gibi demledim bende, bir keresinde ve içemedim..Cok faydali oldugunuda biliyorum...Bilen varsa bende ogrenirim..

Pamukcum adaçayı yapraklarını fincana koyup üzerine kaynar suyu ilave edip rengi sararınca içebilirsin .Fazla bekletmeden içersen acı olmaz .Hatta içine bir tutam kekikte koyarsan adaçayının faydasını arttırıyor ve lezzeti daha hoş oluyor .

adaçayı,kaynamış bir fincan suya yeterli miktarda koyulup birkaç dk.bekledikten sonra içilmelidir:1yes2: asla kaynatılmamalı ya da içildikten sonra adaçayı yapraklarının üzerine tekrar su konmamalıdır...çünkü o zaman dediğin gibi keskin ve acı bir tad ortaya çıkar ve bu kesinlikle zararlıdır:1no2: bir de ayrıca yüksek tansiyonlu kişiler fazlaca tüketmemeli...zira fazlası tansiyonu yükseltir:1yes2: şifa olsun

kullanımını tarif etmiş arkadaşlar ben de bir şey ekliyeyim

bir uzman kişi diyor ki:

eğer anneler çocuklarına arada bir ada çayı içirmeye devam etselerdi ,bugün bir çok çocuk bademciklerini aldırmak zorunda kalmazdı.

Hepinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum arkadaşlar....ben sanırım fazla beklettim birde çok bekletmeden az miktarda deneyeyim...öptüm hepiniziiiiii

En sevdiğim bitki çayıdır kokusuda çok hoştur birde içine bir iki damla limon sıkarsan çok daha güzel oluyor.

bende içiçem arkdşlar sağolun bilgiler için hamileler için tehlikeliymiş düşüğe neden olablirmiş dikkat edin ve fazla bekletmekte yarar değil zarar veriyomuş sağlikla kalın

aksam arkadaslar geldi bu konuyu konustuk ben demledim ama dedim cok acik oldu ada cayi
sen yapmasini bilememisin dedi arkadaslar demliyeceksin ama sabaha kadar bekliyeceksin ictikten sónra suyu biterse su ekle dediler amaaaa

aksam arkadaslar geldi bu konuyu konustuk ben demledim ama dedim cok acik oldu ada cayi
sen yapmasini bilememisin dedi arkadaslar demliyeceksin ama sabaha kadar bekliyeceksin ictikten sónra suyu biterse su ekle dediler amaaaa

Olurmu hiç öyle şey sadece sıcak su ve fincana konduktan sonra bir tutam ada çayını atıp bir iki dakka bekletip çıkarıp atıyosun su ekleme sabaha kadar bekleme nerden çıktı ya başka şeyle karıştırdılar yada bilmiyorlar.Sen bizim dediğimiz gibi yap canım :1yes2:

seydacım arkadaşların sana şaka yaptılar herhalde,

bitkiler çay olarak içileceği zaman :

yaprak va çiçek iseDEMLENİR

kök ise bekletilir

seydacım arkadaşların sana şaka yaptılar herhalde,

bitkiler çay olarak içileceği zaman :

yaprak va çiçek iseDEMLENİR

kök ise bekletilir

çok doğru:1yes2: ben de böyle biliyorum...hele adaçayı beklediğinde zararlı madde açığa çıktığına eminim:1closedeyes:

kızlar bende normal çay demlerken içine atıyorum adacayını bır tutam... çayın tadı ve kokusu cok hoş oluooo..tavsiye ederım...

Ay kızlar ben ne kadar suya ne kadar adaçayı atacağımı bilemedim ya :kedi: Bi de bu adaçayı garip bişeymiş böyle yapraklı dal şeklinde. Şimdi bunun sadece yapraklarını mı atacağız suya? Yoksa dalıyla birlikte mi? Ne kadar atacağım? Aayy hiçbirini bilmiyorum yahu.. :KK43: :1no2:

Çay hazırlamak: Yarım veya bir tatlı kaşığı dolusu ince kıyılmış kuru yaprak, bir su bardağı dolusu kaynar suyla haşlanır ve üstü kapalı olarak 10 dakika demlendikten sonra süzülür. Günde 2-3 bardak içilir. Taze bitki kullanılması durumunda 4-5 dakika demleme süresi yeterlidir.

X