büyük bir aile mi? çekirdek aile mi?

E

EU1

Ziyaretçi
kızlar büyükanneler, dedeler, halalar, dayılar.... hep birlikte olduğu sürekli beraber olunan yediğinizin içtiğinizin ayrı gitmediği mutlu büyük bir aile mi? yoksa arada bir görüşülen arada belli bir mesafe olan ama yine mutlu küçük çekirdek aileniz mi? ben şahsen 2. anlattığım çekirdek aileyi tercih ediyorum ama eşimin ailesi 1. anlattığım aileyi istiyor eşimde dengelemeye çalışıyor ama aslında o da öyle istiyor galiba öyle alışmış çünkü ama ben öyle alışmamışım çok zorlanıyorum eşime bunu nasıl aşılayabilirim? siz hangisini isterdiniz? fikirlerinizi bekliyorum, sevgiyle kalın....

bende ikinciyi isterim. çekirdek aile. aile,akraba bağları kopmamalı ama çok fazla içiçe olmanın olumludan daha çok olumsuz yönleri olabiliyor. fazla samimiyet tez ayrılık getirirmiş. örnekleride çok üstelik..

bende ikinciyi isterim. çekirdek aile. aile,akraba bağları kopmamalı ama çok fazla içiçe olmanın olumludan daha çok olumsuz yönleri olabiliyor. fazla samimiyet tez ayrılık getirirmiş. örnekleride çok üstelik..

aynen bende böyle düşünüyorum inş .kocamda benim gibi düşünür....

kızlar büyükanneler, dedeler, halalar, dayılar.... hep birlikte olduğu sürekli beraber olunan yediğinizin içtiğinizin ayrı gitmediği mutlu büyük bir aile mi? yoksa arada bir görüşülen arada belli bir mesafe olan ama yine mutlu küçük çekirdek aileniz mi? ben şahsen 2. anlattığım çekirdek aileyi tercih ediyorum ama eşimin ailesi 1. anlattığım aileyi istiyor eşimde dengelemeye çalışıyor ama aslında o da öyle istiyor galiba öyle alışmış çünkü ama ben öyle alışmamışım çok zorlanıyorum eşime bunu nasıl aşılayabilirim? siz hangisini isterdiniz? fikirlerinizi bekliyorum, sevgiyle kalın....

Ben anlamadım ki..
Zaten evlisiniz..
Eşiniz tüm aile büyükleriyle aynı evde yaşamak istiyor da buna mı üzülüyorsunuz?

Güzel bi şekilde anlaşabildikten sonra kalabalık aile güzel.Mesela biz teyze çocukları yakınız ve hakkaten yediğimiz içtiğimiz ayrı gitmez başkasınada ihtiyaç duymayız.Birine kahvaltıyamı gidilelecek herkes oraya toplanır ve çok eğleniriz.Ama herkesin başka arkadaşlarıda var tabi ama gezme ve alışverişe çıkılacaksa dedikodu yapılacaksa hele bide düğünlerde çok eğleniriz.

Ben anlamadım ki..
Zaten evlisiniz..
Eşiniz tüm aile büyükleriyle aynı evde yaşamak istiyor da buna mı üzülüyorsunuz?
yok canım ya biz eşimin ailesine 3 saatlik mesafade oturuyoruz onlar istiyorki her haftasonu olmadı 15 günde bir gidelim her tatilde orda olalım ya biz çalışan insanlarız tamam gitmiyoruz her hafta sonu ama gerginlik oluyor evde hep bu gitme gelmeler yüzünden mesela 15 gündür misafirim var dı evde kayınbabam telefonda gelmiyor musunuz bu haftasonu diyor ya insan bi düşünür zaten misafirleri vardı yeni gitti biraz yalnız kalsınlar diye ama yok....

Güzel bi şekilde anlaşabildikten sonra kalabalık aile güzel.Mesela biz teyze çocukları yakınız ve hakkaten yediğimiz içtiğimiz ayrı gitmez başkasınada ihtiyaç duymayız.Birine kahvaltıyamı gidilelecek herkes oraya toplanır ve çok eğleniriz.Ama herkesin başka arkadaşlarıda var tabi ama gezme ve alışverişe çıkılacaksa dedikodu yapılacaksa hele bide düğünlerde çok eğleniriz.

ne mutlu sana ama ben yapamam öyle yapamam mutlu olamam

bu konuda ben kararsızım aslında. benimde eşim akrabaları ve ailesiyle hep birlikte olmak her haftasonu ya ınlar bizde yada biz onlarda olalaım hep böyle isterler öyle alışmışlar çünkü mangal partileri yeme içme ortamları hep böyle benimde alışık olmadığım bi durumdu bu zorlandım ağladıpım sinir olduğum zamanlar çok olmuştu ama şimdi düzene girdi yani eşimle de zaman geçiriyoruz birlikte onaloarad vakit ayırabiliyoruz önceden sadece onları kırmamak adına eşim abartırdı olayı şimdi iyi. zamanla oluyor cnm ne kadarlık evlişsin bilmiyotrum ama ilk 1. senem acayip abarltılı geçti gelen gideni sayamam düşün yeni evliydim.yalnız kalmak istiyorsun haftasonları yokk olmuyorduç eşime söyleyerek güzel dille oldu şimdi.2. senemiz bitiyor kısmetse şimdi oturdu.biraz hayır demeyi bilmek gerekiyor kesinlikle sadece insanlar kırılmasın diye yaşamakta bi yere kadar oluyor.

tabiki herkesin hoşuna gitmeyebilir çok içli dışlı olmak. sonuçta sen istemedikten sonra mesafe koyarsın. zaten sevmiyorsan çok içiçe olmayı, davranışlarında ona göre olur. eşinde bu durumu zamanla anlar zaten. bende sevmiyorum eşimde tam tersi. bizde ayrı ve 3 saatlik mesafede oturuyoruz ama çok yakın olsak, hep içiçe olsak eşim çok mutlu olur mesela. eşimin akrabası var aynı semtteyiz, ilerde taşınırsak onlara çok daha yakın olmamızı istiyorlar, eşimde ister, ama ben istemem. sonuçta eşimin ve benim ortak isteklerimiz önemli olan başkalarının beklentileri değil. taşınma durumumuz olursada ilerde o mahalleyi sevmediğimi vs. söylerim eşime(zaten sevmiyorumda) ona göre kararımızı veririz. gidip gelme konusundada görüşürüz, ziyaretlerine gideriz, ama çok sıkı fıkı değiliz. gitmek istemediğini eşine söyleme onun yerine, başka şeyler söyleyip ertele.

eskidenmiş o geniş aileler. artık herkes daha tahammülsüz,bireyselleşme de daha fazla var. açıkçası ben de çekirdek aileyi tercih ederim,arada mesafe olsun,gidilip gelinsin. herkes kendi ailesini bilsin ve özeli olsun..

yok canım ya biz eşimin ailesine 3 saatlik mesafade oturuyoruz onlar istiyorki her haftasonu olmadı 15 günde bir gidelim her tatilde orda olalım ya biz çalışan insanlarız tamam gitmiyoruz her hafta sonu ama gerginlik oluyor evde hep bu gitme gelmeler yüzünden mesela 15 gündür misafirim var dı evde kayınbabam telefonda gelmiyor musunuz bu haftasonu diyor ya insan bi düşünür zaten misafirleri vardı yeni gitti biraz yalnız kalsınlar diye ama yok....

Şimdi ne kadarlık evlisiniz bilmiyorum ama evliliğin ilk yılında çok sık gidip gelmeler oluyor.. Sonra siz isterseniz kendi düzeninizi oturtunca mesafe konur. Ama bu sadece size değil eşinize de bağlı. Beraber hareket etmeniz gerekir..

en iyi çekirdek aile olmak bence... nerde çokluk orda ...................

Kesinlikle çekirdek aile..
Tamam onlar büyüklerimiz tabii ki görüşmek,birlikte zaman geçirmek de gerekli ama bir yere kadar..
Ben her hafta sonu bizim evde yiyelim içelim,sizin evde gülelim oynayalım tarzı şeyleri sevmem pek..
Zaten bir zaman sonra o işin de cılkı çıkar..Özeli olmalı insanın diye düşünüyorum..

eskidenmiş o geniş aileler. artık herkes daha tahammülsüz,bireyselleşme de daha fazla var. açıkçası ben de çekirdek aileyi tercih ederim,arada mesafe olsun,gidilip gelinsin. herkes kendi ailesini bilsin ve özeli olsun..

fisfisfis fisfisfis kesinlikle katılıyorum canım sana

Ben çekirdek aile olmasından yanayım.
Tamam büyüklerle vakit geçirmekte iyi olabilir ama her daim anlaşmak zor...
Herkes kendi düzenini yaşamalı bence.

X