Dişlerinde bozukluğu olanlar, harika Dişlere kavuşabilirsiniz

sinem'is

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
20 Nisan 2008
60
0
38
LAMİNATE VENEER
Dişlerin ön yüzlerine yapışan porselen yapraklardır. Yapılabilecek en konservatif (koruyucu) tedavilerden biridir. Bu, veneerlerin yapılabilmesi için dişten kaldırılan dokunun çok az olmasından kaynaklanır. Ortalama 0,3-0,7 mm diş dokusu uzaklaştırmak yeterlidir.

Daha sonra veneerler istenen renk ve formda hazırlanır ve yapıştırılır. Çok ince olmaları ve metal içermemeleri sebebi ile estetik olarak çok başarılıdır. Laminate veneerler ışığın geçmesine imkan tanıyarak, uygulandığı dişlerin tamamen gerçek gibi görünmesini sağlayan benzersiz bir kabiliyete sahiptir. Bu özelliği ile flaş ve disko ışıklarında da gerçek diş gibi görünür. (Bu ışıklarda, içinde metal olan kaplamalar siyah leke olarak sanki ağızda yokmuş gibi görünürler). Laminaların ışık geçirgenliği kullanılan porselene ve yapım tekniğine göre de değişir.

Tedavi süreci kısadır. İlk muayenede dişler daha kesilmeden hastadan bir ölçü alınır. Bu model ile laboratuarda özel bir malzemeden mock-up (prova çalışması) uygulaması yapılır. Doktor ve hasta 3 boyutlu bu model üzerinde fikir birliğine varma şansını yakalar. Böylece dişleriniz daha kesilmeden nasıl olacağınızı 3 boyutlu olarak görme şansınız olur.

Daha sonra dişler kısa ve acısız bir işlem ile hazırlanır, ölçü alınır. Sizin ve hekiminizin birlikte karar verdiği form ve uzunlukta yapılmış plastik geçici veneerler yapıştırılır. Bunlar porselen veneerler gelene kadar dişlerinizi korumak açısından da önemlidir. Aynı zamanda bu geçiciler gerekli düzeltmeler için ikinci bir 3 boyutlu model görevini görür. Dişlerin yüz ile uyumu kontrol edilir, gerekli aşındırma ve ilaveler ile yüze uygun ideal gülüş tespit edilir. Laboratuarda bu modele göre porselen veneerler hazırlanır ve yapıştırılır.

Porselen veneerler çok ince olmalarına rağmen yapıştırıldıklarında kırılmaya karşı çok dayanıklıdır. Özel bir yöntemle (bonding rezin) yapıştırma işlemi gerçekleşir ve yapıştıktan sonra laminate veneeri dişten ayırmak mümkün değildir. Ancak doğal diş gibi aşındırarak uzaklaştırılabilirler

Laminalar minimum preperasyon gerektirmeleri, sigara, çay, kahve gibi ajanlarla boyanmamaları ve ışık geçirme özellikleri ile doğal dişten ayırt edilemezler. Bu yüzden günümüzde uygulanan en ideal estetik tedavi metodu olmuştur.

LAMİNATE VENEER KİMLERE UYGULANABİLİR?

* Dişler arasındaki seviye, renk, farklılıklarını gidermede. Beans-ön açıklık (Hasta ortodontik tedavi istemiyorsa)
91993554ps9.jpg

* Ön dişlerinde büyük dolgu ve koyu renkli dişleri olanlarda
47dh5.jpg

* Geniş bir -U- şeklindeki gülme hattının kazandırılmasında ve bu sayede enerjik ve doğal güzelliğin sağlanmasında
51xn1.jpg

* Dişleri aralık olanlarda
mineerkanpz8.jpg

LAMINATE VENEER'IN AVANTAJLARI NELERDİR?

Yapılabilecek en konservatif (koruyucu) tedavilerden biridir. Bu, veneerlerin yapılabilmesi için dişten kaldırılacak dokunun çok az olmasından kaynaklanır. Sadece dişin ön yüzeyinden ortalama 0,3-0,7 mm madde kaldırılır. Böylece hiç bir dişin kesilmesine(küçültülmesine) gerek kalmaz.
Tedavi süresi kısadır. 2 yada 3 randevuda yepyeni bir gülüşe kavuşursunuz.
Size özel hazırlanacak olan model ile dişleriniz daha kesilmeden 3 boyutlu olarak kendi ağzınızda nasıl bir görüntüye sahip olacağınızı görebilirsiniz.
Doğru endikasyon, doğru teknik ve iyi bir gülüş dizaynı ile yapıldığında diğer insanlar tarafından hemen fark edilemeyecek kadar kişinin yüzüyle bütünleşmiş dişlerdir.
Işık geçirme özelliği olduğu için doğal dişten ayırmak mümkün değildir. Bir laminate veneer ne kadar çok ışık geçirme özelliğine sahipse o kadar daha doğal sonuç elde edilir.
Çok iyi cilalanmış porselen yüzeyi, diş taşı oluşumlarını minimuma indirir.
Kahve, çay, sigara gibi dış etkenlerle renk değiştirmez.
Materyal olarak oldukça kırılgandır. Fakat, mineye tam olarak yapıştırıldığında, germe ve çekme kuvvetlerine karşı direnci çok yükselir. Sözgelimi, yapışmış bir veneer'ı dişten bütün olarak sökmek mümkün değildir. Ancak elmas frezlerle diş yüzeyinden aşındırarak uzaklaştırılabilir.
Aşınmaya karşı direnci yüksektir.

LAMINATE VENEER'IN DEZAVANTAJLARI NELERDİR?

Diğer tedavi alternatiflerine göre maliyeti daha yüksektir.
Hassas bir tekniktir. İyi bir klinik ve laboratuar çalışması gerektirir. Hekimin ve diş teknisyeninin bu konu üzerine teknik bilgisinin ve artistik yeteneğinin tam olması gerekir.

harikalar dimi?

Güzelmis disler ama o maddeyle dolduruyolar sanirim disleri ve disler kaba kaba gözüküyo gibi geldi, iri iri dis biraz yapmacik gözükür bence. Sadece en alttaki örnegi begendim resimde. Digerleride eski haline göre güzel ama yinede ....

bende dişlerımı yaptırıcam...bu teknığı doktoruma sorucam aklıma yattı...hem daha kısa surede olması avantajj

ağız yapısına ve isteklere göre değişiyor diş boyutları kimisi büyük kimisi normal istiyor. bende istiyorum ön dişlerim hafifi aralıklı

Sinem'is ankarada nerde yaptirmayi dusunuyorsun bu islemi? Benim bi doktorum var ustelik akraba ama pek istedigim gibi yapamiyor, eli estetige yatkin degil, senin bildigin iyi bi yer ya da doktor varsa buraya yazabilir misin?

bende bu tedavi yöntemini duymuştum ama bi doktor pek tavsiye etmedi
merak ettiğim kendi dişlerine zarar vermiyor değilmi
bende ortadaki resimdeki örnekteki sorun var güldüğüm zaman diş eti seviyem fazla görünüyor birde ortodonto tedavisi gördüğüm için dişlerimde lekeler oluştu diğer temizletme tedavileri sonuç vermedi çünkü dişlerimin üzerindeki mine tabakası çok zarar görmüştü
acaba kocaelide bu konuda bildiğiniz iyi bir doktor varmı gerçi, fiyatı biraz pahalı büyük ihtimalle sossya kurumlar bunuda karşılamıyodur

bu bildiğimiz kaplamadan başka bişey sanırım. hiç duymamıştım. dişçim yakın arkadaşım neden bana söylemedi acaba ya, daha yeni 14 tane kaplama yaptırdım. dişlerimin yarısını kesti.

arkadaşlar benimde ön üst dişlerim seyrek. dişlerimi yaptırmak istiyorum ama dişlerimin zarar görmesinden ve yapay durmasından korkuyorum. hem maliyeti ne kadar ki??

bu yöntemi duymuştum acaba yaptıranlar varmı aramızda yorumları neler merak ettim

ben kısa süre önce dişlerimi yaptırdım. dişlerim de çürük ya da herhangi bir problem yoktu. sadece aralıklı ve küçük olmaları beni rahatsız ediyordu. bir de güldüğüm zaman görünen dişeti seviyesi. arkadaşımın önerdiği bu konuda uzmanlaşmış bi diş hekimine gittim. önce dişetlerim ağrısız ve sızısız kesildi. ama çok basit bir işlem. diş etim eskisi gibi gözükmüyor. daha sonra aralıklı olan dişlere yaprak şeklinde diş renginde bir madde yapıştırıldı ve fazlalıklar törpülendi. görünüşleri çok doğal oldu. dişlerime hiçbir kesim küçültme işlemi uygulanmadı.artık dişlerimden hiç rahatsız değilim. :lepi:

Son düzenleme:
ben kısa süre önce dişlerimi yaptırdım. dişlerim de çürük ya da herhangi bir problem yoktu. sadece aralıklı ve küçük olmaları beni rahatsız ediyordu. bir de güldüğüm zaman görünen dişeti seviyesi. arkadaşımın önerdiği bu konuda uzmanlaşmış bi diş hekimine gittim. önce dişetlerim ağrısız ve sızısız kesildi. ama çok basit bir işlem. diş etim eskisi gibi gözükmüyor. daha sonra aralıklı olan dişlere yaprak şeklinde diş renginde bir madde yapıştırıldı ve fazlalıklar törpülendi. görünüşleri çok doğal oldu. dişlerime hiçbir kesim küçültme işlemi uygulanmadı.artık dişlerimden hiç rahatsız değilim. :lepi:[/QUOTE

önceki ve sonraki halinin fotoğraflarını koyman mümkün mü acaba...

bu fotoğraflar benim çektiklerim. doktorun çektikleri yanımda değil ama fark ortada zaten alkisalkisalkis

Eklentiler

• $4.jpg
    $4.jpg
    5,7 KB · Görüntüleme: 66
  • $2.jpg
    $2.jpg
    7,1 KB · Görüntüleme: 93
teşekkürler kardelen44 yerimseniben Maliyeti 700 lira ve herhangi bir problem olduğunda (kırılma gibi) yapımı ücretsiz. tek dikkat edilmesi gereken dişlerle ceviz ve fındık gibi şeyler kırmamak. zaten normalde de kırmazdım... :1rolleyes:

teşekkürler kardelen44 yerimseniben Maliyeti 700 lira ve herhangi bir problem olduğunda (kırılma gibi) yapımı ücretsiz. tek dikkat edilmesi gereken dişlerle ceviz ve fındık gibi şeyler kırmamak. zaten normalde de kırmazdım... :1rolleyes:

değer bence o paraya..çok müthiş olmuş..güle güle kullanın yerimseniben

aynen öyle. ben daha fazla bekliyordum. bu konuda rahatsızlığı olanlar imkanları varsa hiç durmasın derim çünkü acı yok sızı yok.

aynen öyle. ben daha fazla bekliyordum. bu konuda rahatsızlığı olanlar imkanları varsa hiç durmasın derim çünkü acı yok sızı yok.

Merhabalar, çok uygun bir fiyata yaptırmışsınız, ve çok hoş olmuş. Peki kendi dişlerinizde kesme veya küçültme gibi bir işlem yapıldımı acaba?

X