Hamilelikte soda içmek zaralı mı?

sodadan ziyade doğal mineralli suyu tercih edin bence. çünkü soda yapay üretim. mineralli su kaynak suyu ve mineral açısından daha zengindir.

Arkadaşlar günlük dilde hepsine soda diyoruz ama Soda ile Maden Suyu aynı şey değil.

Soda bildiğiniz suya karbondioksit basılarak yapılan ve yapay olan bir içecek, genelde meyveli sodalar da bu şekilde yapılıyor. Bunlar sadece gebelikte değil normal hayatta da zararlı ve kanserojen oldukları dahi söyleniyor.

Maden suyu ise kaynağından mineralli ve gazlı olarak çıkan sular, bunların tüketiminde bir sakınca yok. Aldığınız şeyin üstünü iyi okuyun.

Canim soda degil Tr de soda ve maden suyu karistiriliyor. MAden suyu hamilelikte zararsizdir. soda zararlidir.
hatta bak arastirdim buraya da koyuyorum.

“Maden suyu” ile “soda” arasında ne fark vardır?
Maden Suyu, içerdiği tüm mineraller ve karbondioksit gazı ile birlikte yeraltındaki çatlaklardan yol bularak yeryüzüne çıkar ve tamamen “doğaldır”. Soda ise su ve sudan yapılan içeceklere üretim esnasında karbondioksit gazı basılmasıyla elde edilen ve tamamen “yapay” olan bir içecektir.

* Maden suyu “asitli” midir?
Halk arasında “asitli” denilen içeceklerde aslında kastedilen, içeceğin içindeki “karbondioksit” gazıdır. Karbondioksit gazı dilimiz ile temas ettiğinde geçici olarak tat algılayıcılarını uyuşturduğu için içimi kolaylaştırmaktadır. Gazlı içecek üretiminde çok özel proseslerle üretilen ve % 99,99 saflıkta gıda üretimi için özel karbondioksit gazı kullanılır.

* Günde ne kadar maden suyu tüketebiliriz ?
Doğal suların içerdiği zengin mineraller vücudumuzda vitaminlerin fonksiyonlarına yardımcı olurlar. İçerdiği zengin kalsiyum ve florür gibi mineraller nedeniyle özellikle çocuklar, bayanlar ve yaşlıların daha fazla maden suyu içmeleri gerekir. Uzmanlar günde en az 2 litre civarında su ve maden suyu gibi “yararlı sıvı” tüketilmesini öneriyor.

* Çocukların maden suyu içmesi zararlı mıdır?
Maden suyunun bilinen hiçbir zararı olmayıp, aksine vücudumuza sayısız yararları vardır. Büyüme çağındaki çocuklar kalsiyum, demir, çinko, florür gibi minerallere yetişkinlerden daha fazla ihtiyaç duyarlar. Bu ihtiyacı karşılamanın en iyi yolu bolca süt ve doğal suları tüketmeleridir. Maden suyunun içerdiği kalsiyum kemik yapısının, florür ise ağız ve diş sağlığının gelişmesi için son derece yararlıdır.

* Hamilelikte maden suyu içilir mi?
Hamilelik, beslenmeye özellikle dikkat edilmesi gereken bir dönem. İnsan vücudu bebeği besleyebilmek ve gelişmesini sağlamak için normalden daha fazla gıda, sıvı, mineraller ve vitaminlere ihtiyaç duyar. Bu katkıyı doğal yoldan sağlayabilmek için, hamilelikte düzenli olarak maden suyu tüketimi tavsiye edilir.

* Maden suyu cilde yararlı mıdır ?
Maden suyu içerdiği zengin mineraller vücudumuzun birçok bölgesine olduğu gibi cilt için de yararlıdır. Hatta piyasada sprey şişelerine doldurulmuş ve yüze püskürtülerek kullanılan maden suları satılır.

* Maden suyu böbrek taşı yapar mı?
Böbrek taşlarının oluşumunda ana neden, yetersiz miktarda sıvı tüketimidir. Başka bir deyişle, yaşamı boyunca yeterli ve düzenli miktarlarda su ve maden suyu tüketmeyen insanlarda böbrek taşı oluşumu hızla meydana gelir. Bu duruma gelmiş ve böbreklerinde taş oluşmuş insanların maden suyu tüketmeleri tavsiye edilmez ancak esas olan, düzenli ve yeterli miktarlarda su ve maden suyu tüketerek vücudumuzu bu gibi etkenlerden korumaktır.

slm kızlar ben 9 haftalık hamileyim canım acaip soda içmek istiyor.midem yanıyo ve sadece yanmasını soda gideriyo günde 2 tane içiyorum.içine limon koyarak içiyorum.doktoruma sormadım ama nette okuduğum kadarıyla zararlı değil.yanmayı engelliyomuş.benim midemin yanmasınıda sadece soda engelliyo.

ben hep içiyorum ve hatta meyveli içebiliyorum dr. sordum soda içebilirsin dedi peki meyveli dedim madem çok seviyosun limonlu iç ozman dedi ama içine limon sıkımı kasteddi yoksa limon aromalı bilmiyorum ben aromalı içiyorum tekrarda sormadım:eek:

Benım komŞumada doktoru tavsıye etmıŞtı gÜnde 1 tane ıÇtı bebeĞı sarılık olmadı bende ıÇıyorum her fırsatta normal yada meyvelı ne bulursam

sadece gebelikte degil normal zamandanda soda degil maden suyu icilmesini tavsiye ediyo doktorlar..ikisi ayni sey degil zaten üstteki arkadaslar aciklamasini yapmis
bende hergün normal suyun yaninda düzenli mineralli su iciyorum cünkü bebegin minerale ihtiyaci var

canım normal sodayı (kızılaynın sade maden suyunu) doktorla r tavsiye ediyorlar hamilelikte ama meyveli sodalar gerçekten soda değil meyvesuyuna karbondioksit basıyolar onun için meyveli sodalar zararlı.diğer gazlı içecekleride tavsiye etmiyolar ama son aylarda hazımsızlık başlıyor o zaman azda olsa gazlı içecek tüketimine izin veriliyor

kızlar meyvelı ve sade soda arasında fark varmı bende faydalı oldugnu duydum ama meyvelı içiyorummm sizce sadede dahamı cok mineral var

canımm benim bildiğimm soda ve maden suyu farklı seyler gebelikte soda önerilmiyor.yapay olduğu için.yerine doğal olan maden sodası öneriliyor.yani meyvalı olanları içmememiz gerekiyor.içerik oranları en iyi olan kızılay ve akmina maden suyu diye biliyorum.günde 1 tane içilmesi gebelikte öneriliyor.

kızlar dr'lar sade sodayı öneriyor çünkü meyveli olanların içinde kesinlikle katkı maddeleri var o nedenle sadesini içmenizi öneririm.

ben de aldım üstünde doğal minerallı su yazıyor.bud eğilmı kızlar sizin bahsettıgınız..sade aldım haftada 2kez içiyorum normalde içmem ama bebişim için

kızlar soda faydalı evet ben doktoruma sordum zararı yok ablama da doktoru mutlaka iç çok faydalı demiş ama ufak bir ayrıntıyı atlamayın lütfen! sade soda içeceksiniz içine de limon sıkacaksınız. diğerlrinde katkı maddeleri var ben de kendimi zorlayarak bazen içiyorum ama normalde meyveli soda sevdiğim için sade çok tatsız geliyor ama ilaç niyetine artık ne yapalım!

slm bende hamileyken maden suyu içen kişinin bebeğinde gaz problemine fazla rastlanmadığını duydum.birinci gebeliğimde yapmadım ama ikinci bebeğime gebeyim ve maden suyunu deniyorum bakalım ne olacak

9 haftalık hamileyim miğde bulantılarım ara ara geri gelmek üzre azaldı , miğde yanmamda aynı şekilde , sıkıntılı dönem geçirdim hep içmek istedim ama korkup içemedim soda ve maden suyu , ama bu bilgiler cok faydalı geldi teşekkürler arkadaslar . Hafifleyen şikayetlrim belkide geri gelmicek , bu arada şddetle bu sıkıntıları yasayan arkadaslar lütfen sakin olun geçiyo ve kahvaltıda portakal suyu tarzında dogal bile olsa asitli içecek içmeyin kıvrandırıyo resmen.bi buz parcasını agzında çevirmekde iyi geliyomus ben denemedim ama deniycem...

içecek konusu gerçekten ciddi sıkıntı maden suyu bende inanılmaz gaz yapar ama meyveli sodalarda bu sorunu yaşamadığım için meyveli soda içiyodum.
katkılı diye hazır meyve suları, kola, çay, kahve, meşrubatlar ve son olarak meyveli sodalar da yasak ise bize su,süt,madensuyu ve taze sıkılmış meyve suyundan başka seçenek kalmıyor.

X