Gi Diyeti...

A

ArzuGızım

Ziyaretçi
  • Konu Sahibi ArzuGızım
Arkadaşlar,kendi hayatımdan pay biçerek,sizlere de faydalı olacağına inandığım bir yöntemle tanıştırmak istiyorum sizleri.Adı her ne kadar diyet olarak konmuşsa da,diyetten öte bir yaşam şeklidir bana göre.Kendimi kısaca özetlemem gerekirse;21 yaşında,geçmişte uyguladığı şok diyetler nedeniyle 2 yıl gibi kısa bir süre içerisinde kendini 100 kilo olarak bulmuş olan biriyim.Şu an diyetteyim ve bugün itibari ile 94.0 kiloyum.Aslında herşey hayatımı etkileyecek ölçüde baş dönmeleri ile başladı ve sonunda kendimi doktorun kapısında buldum.Vücudumuz ve vüzudumuzun aslında nasıl bir sistem olduğunu öğrendikçe,geçmişimi düşünüp "ah,vah" ettim.Yani kendimi boş yere nasıl hırpalamışım,kilo alma-verme döngüsünün içine atmışım diye.O yüzden tecrübelerimi ve doktorumdan aldığım tüm bilgileri size aktarmaya karar verdim.Umuyorum ki,hem kilo vermek hem de kilolarını korumak isteyenlere yol gösterici olacaktır.

ZAYIFLAMAYA BAŞLAMADAN ÖNCE VÜCUDUMUZA BİR KULAK VERELİM

Yapılan araştırmalar,insanların kilo almasına neden olan üç ana faktörü gösteriyor bize:

1)Aileden gelen genetik yapı nedeniyle,
2)Hormonlar ve hormon düzenini değiştiren ilaçlar nedeniyle,
3)Aşırı yemek yeme/Hareketsizlik/psikolojik sorunlar nedenleriyle,

Burada benim üzerinde duracağım konu bilhassa hormon bozuklukları ile meydana gelen kilo alımı,çünkü aileden gelen genetik yapımızı değiştirme gibi bir lüksümüz yok.Aşırı yemek yeme ya da hareketsizlik ve psikolojik nedenler derseniz,onları gözle görüp düzeltme ya da bir uzmana başburma şansımız var;ama sözkonusu hormonlar olunca,onları fazla gözardı ediyoruz..Oysa,kilo veremememizin nedeni hormonlar olabilir.

*Öncelikle tüm doktorların söylediği gibi,yakından tanıdığımız tiroid hormonu var.Tiroid hormonlarının T3 ve T4 denilen iki cinsi var.Şayet tiroid hormonu az salgılanırsa "hipotiroidi" denilen durum ortaya çıkıyor,metabolizma az çalışıyor ve dolayısıyla kilo alınıyor.Bu yüzden diyet başlamadan önce tiroid hormonunuz normal olduğundan emin olun.
*İkinci önemli bir konu da "reaktif hipoglisemi" kan şekeri düşüklüğünün neden olduğu kilo alımları ve bu kiloların verilememesi durumu.İlk başlarda kendini fazla hissettirmez;bu yüzden ilk beirtiler başlayana kadar hipoglisemi olduğunuzu anlayamazsınız.Bu tür hastalığı olanlar öğünler arası atıştırmalara,hele hele tatlı atıştırmalarına bayılırlar.Abur cubur yemeden duramazlar.Hatta gece bile kalkıp yemek yeme durumu sözkonusudur.O yüzden diyetten önce mutlaka şeker testi yapılmalıdır;çünkü bu tür hastaların ilaç tedavisi olmadan zayıflamaları çok zordur.
*Bir diğer önemli hormon da kortizol.Böbreküstü bezi tarafından salgılanan bu hormon,eğer fazla salgılanırsa vücut yağ depolamaya verecektir kendini.Dolayısıyla kilo verilmesi zordur.Bazı hastalıkların tedavisi için kullanılan kortizon ilacı da aynı etkiyi yapmakta kilo alımına neden olmaktadır.Bu hormonun da normal seviyelerde olduğundan emin olun.
*Diğer önemli bir kilo alma nedeni de "polikistik over" denilen yumurtalıklarda kist oluşumu,adet düzenliği ve tüylenme olarak kendini gösteren hastalıktır..Bu tür hastalar,hipoglisemi hastalarında olduğu gibi insülin direnci oluşur ve vücut kilo almaya odaklar kendini.Gerekli ilaç tedavisi ve spor uygulanmadan zayıflamaları oldukça zordur.O yüzden böyle bir probleminiz olmadığından emin olun.
*Bayanlarda süt salgılatan "prolaktin" hormonunun fazla salgılanması da kilo alımına yol açar.Bu tür kimselerde;yani prolaktin hormonu normalden fazla salgılanan kimselerde memeden süt gelmesi,tüylenme ve adet bozukluğu görülür.
*Ayrıca vücudundaki kalsiyum oranı düşük olan kimselerin kilo vermesinin de zor olduğu kanıtlanmıştır.Lütfen vücudunuzdaki kalsiyum değerlerinin de normal olduğundan emin olunuz..

Bu yazdıklarımın hepsi sizin iradeniz dışında kilo almanıza neden olan olgulardır.Gerekli testler sonucunda herhangi bir problem sözkonusu olmazsa,gerisi sizin iradenize ve kendinize uygun diyet listesini uygulamaya gelmiştir.

• Konu Sahibi ArzuGızım
Menü seçeneklerine geçmeden önce lütfen bu linkte ilgili yerlere bilgilerinizi girerek günlük kalori ihtiyacınızı belirleyiniz.Buna göre günlük kalori ihtiyacınızın 200-400 kalori altındaki bir diyet listesini uygulamanız yerinde olacaktır.

http://www.balikesir.com/saglik/kalori.htm

Benim bu diyeti keşfetmemi ve hayatıma yeni bir düzen getirmemi sağlayan Gİ DİYETİ kitabının yazarı Sayın Prof.Dr.Metin Özata'ya teşekkürü borç bilirim.a.s.Diyet listelerini onun kitabından aktarıyorum.Bizzat ben de bu diyetleri uyguluyorum.

Bu diyet,yani Gİ diyeti,besinlerin glisemik indeksine yani herbir besini içerdiği şeker miktarının azaltılması üzerine kurulmuş bir diyettir.İnsanlar yüksek şekerli besinler tükettiğinde hem kilo almakta hem de daha fazla acıkıp çok yemekteler.Bu böyle kısır döngü halinde gidiyor.Bu diyet sayesinde hem zayıflayacak hem de sağlıklı bir hayata hazırlayacaksınız kendinizi.Prof.Metin Özata bu diyeti şöyle özetliyor:

Gİ diyeti zayıflamanın ve sağlıklı kalmanın bilimsel yoludur. Bu diyet, düşük glisemik indeksli gıdaları yeme esasına dayanan ve bilimsel çalışmalarla faydalı olduğu kanıtlanmış bir yöntemdir. Bir diyetin faydalı ve başarılı olması onun devam ettirebilir olmasına bağlıdır. Mucize diyetler veya şok diyetlerin başarılı olamamasının başlıca nedeni devam ettirilememesidir. Gİ diyeti ise ömür boyu devam ettirilebilen bir beslenme şeklidir. Gİ diyetiyle beslenmek size kilo verdirdiği gibi, şeker hastalığı, hipertansiyon, kalp hastalığı, kanser, makula dejenerasyonu ve felçten korur. Ülkemizin önde gelen endokrinoloji ve metabolizma uzmanlarından Prof. Dr. Metin Özata tarafından hazırlanan bu kitapta Gİ diyeti ile nasıl kolay zayıflanabileceği anlatılmaktadır. Eğer sizde kilo fazlalığı, şeker hastalığı, reaktif hipoglisemi, polikistik over sendromu, hipertansiyon, kan yağlarında yükseklik veya kalp hastalığınız varsa Gİ diyeti sizin de uygulamanız gereken sağlıklı bir beslenme yöntemidir..

Mucizevidir. Çünkü sizi sadece zayıflatmaz, aynı zamanda çok daha sağlıklı olmanızı sağlar.
Mucizevidir. Çünkü sizi gereksiz yere acıktıran yanlış yaklaşımlara karşı korur ve sadece gereksinmeniz kadar yemenize yardımcı olur.
Mucizevidir. Çünkü uygulanması kolaydır.
Mucizevidir. Çünkü diyet sonrasında da kilo almanızı engeller..

1200 kalorilik diyet listesi

Kahvaltı:
Şekersiz çay
2 ince dilim yağsız beyz peynir (60gr)
1 ince dilim tam buğday ekmeği(25 gr)
Domates,salatalık,yeşil sivri biber

Ara:
100 gr. elma
1 su bardağı ayran

Öğlen:
60 gr.tavuk veya hindi eti
5-6 yemek kaşığı etsiz sebze yemeği