Hayit tohumu kullananlar ve adeti düzene girenlerin paylaşım alanı

Bende yaklaşık 4 gündür kullanıyorum hayıt tohumunu. Aktar bunu kadınlar süt için alıyorlar dedi bana, bir aralar prolaktin im biraz fazla çıkıyodu şimdi bu tekrar çoğaltır diye korkmuyorda değilim. Birde hayıtı alınca çok sert bişey bunası demlencek diye eve gelince robotta çektim iyice toz haline getirdim aranızda böyle kullanan varmı acaba? yoksa direkt tohum halinimi demliyorsunuz merak ediyorum. 1tatlı kaşığını 1 subardağı suyla demleyip içiyorum günde 1 defa tadi acayip acı vede migdemde ekşime yapıyor.

Yesımmm24; nasıl içiyorsun hayıt tohumunu cevap yazabilirmisin lütfen bende yeni başladım doktorada sordum iç dedi bir yan etkisi yok.adet olamıyorum ilaç kullanmadan yumurtalıklarım küçülmüş dedi doktor bana birde benim fsh 45 yüksek çıkıyor o yüzden çok üzülüyorum.bebk isitoruz eşimle olmuyor çok ümitsizim artık ben sabahları aç karnına kaynar suya koyup içiyorum bir kere ama doktorda cyrclo progynova kullan dedi onu içiyorum birde önceden primolut n kullnıyordum ilaçla adet oluyorum ama ilaçsız olamıyorum hayıt tohumunada artık başladım bakalım ne olacak inşallah allah bu kadar uğraşıyoruz yüzümüzü güldürür bebişle.mail adersim

Son düzenleyen: Moderatör:
Allah aşkına bana bi cevap verin,,,
Bizim bulunduğumuz yerde hayıt ağacı var ve üzerinde tohumları var, Ben o tohumları topladım ve dün akşam ilk defa içtim, kafamçokkarıştı
Ama ağacından topladığım için taze tohumlar, yani elinde sıksan ezilcek, sert değiller, acaba tazesini içşem birşey olurmu, yani kuru tohumla aynı etkiyi gösterir mi?

Bir de bazı arkadaşlar bu ay yumurtladım filan yazmış, beyaz bişeylerden bahsetmişler,,,

Benim hiç akıntım olmazdı ve prolaktinim 200'lerde. dostinex kullanmazsam adet olamıyorum, ama bu ay akıntım oldu, bu yumurtalıklarımın geliştiğini mi gösterir,,,

Ayy, nolur cevaplayın yaaaa...

farketmez arkadaşım sertı yumsagı tazesı bayatı hayıt hayıttır umarım faydası olur of bende basladım 7 8 gundur ıcıyorum bıde ben ıçine maydanoz ve ısırganda katıyorum bunları ıctıkden 3 4 gun sonra kanlı bısekılde akıntım geldı sızce bu ne olabılır benım normal akıntım hıc eksık olmaz zatende o yuzden ne zaman yumurtladıgımı hıc bılemem 2 ay once bır defa adet olmamıstım ılacla oldum ondan sonra ılac kullanmadım ondan sonrakı ay ılacsız oldum bu ay da olmadım bı turlu düzen tutturamadık çocugumun olmamasından korkuyorum

aynen benim de kanlı akıntı geldi ama sonra bitti..adetten de tık yok..:1no2:
acaba bir kez ilaçla olup sonra devam mı etsem bitkisellere?

Namus Ağacı HAYIT (Vitex Agnus-Castus)

HAYIT,
kışın yapraklarını döken, oldukça baharatlı bir kokuya sahip, beyaz-mor çiçekli çalımsı bir ağaççıktır. Çiçekleri yaz sonu açar ve sonbaharda minik yemişler verir. Yaprakları 5-7 yaprakçıktan oluşur. Aynı zamanda 'beşparmak otu' olarak da bilinir. Akdeniz bölgesinde bolca bulunur. Kökü, yaprakları, yemişleri şifa için, sapıysa sepet yapımında kullanılır. Hayıtın bilimsel adı Yunanca'da namus anlamına gelen agnos-castus’tan gelir.

Menapozdan kansere...

- Doğal olarak yaşanan menopozun dışında ameliyat, radyasyon veya uyuşturucu kullanımının neden olduğu erken menopoz tedavisinde de kullanılır.Vücuttaki pro-jesteron üretiminin azalmasıyla ortaya çıkan rahatsızlıkları bu hormonun üretimini çoğaltarak yok eder. Menopozda görülen ter basmalarına, başdönmesine, döl yolu kuruluğuna, sinir bozukluklarına, isteriye, kabızlığa, hazımsızlığa, osteoporosis'e (kemik içlerinin koflaşarak zayıflamasına neden olan bir hastalık) iyi gelir. Rahmin ameliyatla alınmasından sonra vücudun dengelenmesine yardımcı olur.

-Adet öncesi görülen, adetin başlamasıyla kesilen, alınganlık, kızgınlık, duygusal çöküntü, göğüslerde şişme ve hassasiyet, tatlı yiyeceklere aşırı istek, kabızlık veya ishal, karın şişmesi, başağrısı gibi rahatsızlıkların tedavisinde kullanılır.

-Düzensiz adette, özellikle endometriosis (rahim içindeki salgıfi zarın bulunmaması gereken yerlerde bulunması) ve olağandışı rahim oluşumlarının bulunduğu durumlarda.

-Rahim kistlerinde; yumuşak adele dokusunda oluşan lifsi kistlerin tedavisinde.

-Bazı rahim iltihaplarında

-Projesteron ağırlıklı doğum kontrol haplarının kullanımı sonrasında adet döngüsünün düzenlenmesinde.

-Emziren annelerde süt üretimini arttırmada kullanılır. Almanya'da yapılan bir araştırmaya göre hamilelikte kullanılmasının bir sakıncası yoktur ancak 3. aydan sonra kullanımı sütün erken gelmesine neden olabilir. Sütü fazlalaştırmak için kullanılıcaksa doğum ertesi hemen hayıta başlanılır.

-Buluğ çağındaki gençlerde veya yetişkin erkeklerde görülen aknenin tedavisinde, iki-üç aylık bir kullanım sonucunda başarılı sonuçlar elde edilmiştir.

-Adet döneminde dizde oluşan ödemlerde.

-Buluğ çağında, emzirme dönemi ya da menopozda ortaya çıkan çene kemiği hastalığında.

Düzenli hayıt kullanımı östrojeni düşürür ve böylece üreme organlarındaki dokuları kanserden korur. Projesteronu arttırarak kemikleri ve rahim duvarlarını güçlendirir.

Hayıtın toplanması ve hazırlanması

Hayıt hapını, bitki ilacı satan eczanelerde, vitex agnus-castus adı altında bulabilirsiniz. Kendi ilacınızı kendiniz yapmak istiyorsanız önce hayıtı topladığınız yere dikkat etmeniz gerekir. Bitkiyi, araba yollarından ve ilaçlı tarım arazilerinden uzak yerlerden toplayın. Yemişleri toplamak için en uygun zaman Eylül ayıdır. Tentür yapımı için topladığınız yemişler önce ezilip, sonra alkolün içinde birkaç hafta bekletilir. 35-40 derecelik iyi cins votka bu iş için idealdir. 300gr. ezilmiş hayıt yemişi 1 litre alkolde en az iki hafta bekletilir. Karışımı arada bir sallamak gerekir. Tentür yapımında iki değişik görüş vardır; biri alkol-hayıt karışımını renksiz camda bir hafta güneşte bekletmek, diğeri ise karanlık, serin bir yerde birkaç hafta bekletmek. İki yöntemi de deneyip size uygun geleni yapmanızı öneririz. Bekleme süreci sonunda elde edilen bulamaç süzülür ve koyu renkli bir şişede saklanır. Bu şekilde yaptığınız ve serin bir yerde sakladığınız tentür iki-üç yıl bozulmadan dayanır. Hayıt kullanmanın bir diğer yolu da yemişlerini öğütmektir. Elde ettiğiniz tozu kapsüllere koyarak veya çay yaparak kullanabilirsiniz. Ancak yemişlerin öğütülür öğütülmez kullanılması gerekir. Aksi halde öğütülmeyle açığa çıkan bazı maddeler oksijenle temas sonucu bozulurlar.

Kullanım süresi ve dozu

Hayıt, bitkibilimciler tarafından yavaş bir ot olarak tanımlanır.Bazı araştırmalara göre iyileşme belirtileri 10 gün içinde gözükmeye başlasa da tam bir tedavi için en az 6 ay boyunca günlük kullanımı gerekir. Hastalık belirtileri tamamen ortadan kalktıktan sonra 3-6 ay daha hayıtın kullanımına devam edilmelidir. Yoksa geriye dönüş yaşanır. Akne tedavisinde üç aylık kullanımın yeterli olduğu görülmüştür.

Hayıt tentürü için doz, sabahları aç karına 40 damladır (bir damlalık dolusu). Bazı otacılar 3 damlalık dolusu kullanılmasını önerirler. Taze öğütülmüş yemişlerinden günde 3-6 kapsül veya 400mg tozundan demlenmiş çay.

Sentetik hormon tedavisine karşı hayıt

SENTETİK hormon tedavisinin 60 yıllık geçmişine baktığımızda elde edilen pek çok başarıya karşı pek çok soruna da yol açtığına tanık oluruz. Yan etkileri arasında; mide bulantısı, göğüslerde hassasiyet,vücutta sodyum ve su depolanmasından kaynaklanan kalp ve böbrek rahatsızlıkları, ender olarak rastlansa da kist oluşumları, bunalım, kilo alma, kanser, damar hastalıkları sayılabilir. Uzun süreli kullanımında ise hipofiz bezindeki hormon dengesini sağlayan alıcıların hassasiyetini azaltarak kalıcı bir zarara neden olduğu görülmüştür. Sentetik hormonların molekül yapısı vücûdun salgıladığı doğal östrojen ve projesterondan çok farklı olduğundan, hormonları dönüştürmekle görevli karaciğer onları tanımakta ve işlemekte zorlanır. Bu da uzun süreli kullanımlarda karaciğer kanseri ve rahatsızlıklarına neden olabilir. Kısa dönemli sentetik hormon tedavilerinin hastalık belirtilerini ortadan kaldırdığı yadsınamaz. Uzun süreli hormon dengesizliğinin neden olduğu ilerlemiş hastalıklarda tek çare sentetik hormon tedavisi olabilir. Bu gibi ilerlemiş durumlarda hayıtın etkisi olmaz. Böyle durumlarda sentetik hormon tedavisi kadar doğal ilaçlar konusunda da bilgili doktorlara başvurmanız önerilir. Alman doktorlar, doğal ilaçların kullanımında ve bunların araştırılmasında dünyada öncü durumundadırlar. Bu araştırmaların sonuçlarını* aşağıda özetleyebiliriz:

-Hayıt sentetik hormon tedavisine alternatif bir tedavidir.

-Hayıt, hormon dengesizliğini doğrudan hipofiz bezine etki ederek düzenler. Böylece sorunu kaynağından çözümler.

-Hayıtın kendisi bir hormon olmadığından etkisi dolaylıdır. Bu nedenle yumuşak ve yavaş bir tedavi sağlar.

-Hayıtın yan etkisi %2 gibi düşük bir orandadır. Ciltte karıncalanma dışında bir yan etkisine rastlanmamıştır. Hayıt kullanımı bırakıldığında karıncalanmanın da geçtiği gözlenmiştir.

-Hayıt, adet döngüsünün her döneminde kullanılabilinir. (Döngünün yalnızca ikinci döneminde kullanıl-masi gerektiğini söyleyenler de vardır).

-Sentetik hormon tedavisinde emziren annelerin tedaviyi kesmeleri gerekirken, süt üretimini arttırdığından hayıt tedavisine devam edebilirler.

-Uzun süreli sentetik hormon tedavisi gerektiren bazı hastalıklara bir yıllık hayıt tedavisi yeterli gelebilir.

-Hayıtın arkasında 2000 yıllık bir deneyim ve kullanım varken, sentetik hormon tedavisinin 60 yıllık bir tarihi vardır.

-Hormon tedavisinin maliyeti hayıta göre çok yüksektir. alıntı,

Civanperçemi mucize gibi

Ünlü herbalist Kneipp, bir yazısında şöyle diyor : "Arada bir civanperçemi çayı içmiş olsalar, kadınlar pek çok problemle hiç karşılaşmazlardı!". Adet kanamaları düzensiz bir genç kız olsun, menopoz dönemindeki veya sonrasında olgun bir kadın olsun, tüm kadınlar için arada sırada civanperçemi çayı içmek çok önemlidir. Civanperçemi, akla gelebilecek tüm konularda, dölyatağını (rahim) en iyi biçimde etkiler. Yumurtalık iltihaplanmasında alınmaya başlanan civanperçemi oturma banyolarının ağrılar kesilir ve iltihap yavaş yavaş gerilemeye başlar. Bu banyolar aynı zamanda, yaşlı kişilerin ve çocukların yatağa işeme problemlerine karşı ve dölyatağı (rahim) akıntılarında da başarılı olabilir. Bu durumlarda ayrıca günde 2 bardak civanperçemi çayı da içmek gerekir. Miyomlar da (Kas yapılı urlar), doktor kontrolünün olumlu bir sonuç vermesine kadar, uzunca bir süre her gün civanperçemi oturma banyoları alındığında yok olabilirler. (Referans1: M.Treben). Menopoz döneminde de kadınlar sık sık civanperçemi çayını anımsamalıdırlar. Bu durumda, iç huzursuzlukları ve daha başka rahatsızlıklarla karşılaşmayacaklardır.

Civanperçemi oturma banyoları da sağlık için çok yararlıdır. Kol ve bacaklardaki sinir iltihaplanmalarında, civanperçemi katkısıyla yapılacak kol ve bacak banyoları çok rahatlatıcıdır. Fakat, bitki öğle güneşinde toplanmalıdır.

Dr. Lutze, civanperçemini şu hastalıklara öneriyor: (Referans1: M.Treben)

Son düzenleme:
HAYIT OHUMUNU nasıl kullanıcam arkadaşlar lütfen bana cevap yazın ben sabah aç karnına kaynar suya koyup içtim.doğrumu acaba günde kaç defe içmem lazım hep aç karnına mı olacak.toz halinemi getirecem tohumu çok sert dövülmüyorda bilen varsa lütfen yazsın adet olamıyorum bende ilaç almadan napıcağımı şaşırdım çok şansızım ben anladım artık bnu

sema ac karniona tok karnina onemli degil sabah kalkar kalkmaz ac karnina ic daha sonra oglen ic birde aksam ic bu kadar basit ilacsiz adet olamayanlardan kanli akinti gelmesi normal biseyler yerine oturuyor yani yavas yavasbazi drlar kullanmayin ilac icerken diyor ama bilmiuorum birde bir arkadas tazesini yazmis benim hicbir fikrim yok ama bence yine de bir aktara sor tazesini meyvesi zehirli diye yazmisti biri ben tam emin degilim acikcasi

Yesimmm24 Multivitamin Demişsin Onu Eczanedenmi Alicam Adi Varmi Bu Vitaminin.birde Nasil Içiyrsun Hayit Tohumunu Sen Tohumunumu Içiyorsun Toz Halinemi Getiriyorsun Ben Tohumunu Aldim Kaynar Suya Atiyorum Suyunu çikarana Kadar Bekletiyorum Süzüyürum Sabah Aç Karnina Içiyorum Doğrumu Acaba Içme şeklim Sen Suyunumu Içiyon Tohumunumu Nasil Yapiyorsun Yazabilirmisin Ve Vitamin Isminide Yazabilirmisin Onu Nasil Aliyorsun Vitamini Yemeklerden Sonrami Yazarsan çok Sevinirim

Yesimmmm24 Benim Doktorum Içebilirsin Dedi Ama Benim Fsh Hormonum Yüksek çikiyor O Yüzden Adet Olamiyorum şimdide Cyvlo Progynova Verdi Onu Kullan Dedi.hayit Tohumununda Zarari Yok Dedi Iç Dedi. Sonra Tekrar Hormon Testi Yapicaz Dedi 3 -4 Ay Sonra Acaba O Zamana Kadar Etkisini Gösterirmi Hayit Tohumu.benim çok Aci Olmuyor Kaynar Suda Bekletiyorum Sari Oluyor Rengi Sonra Içiyorum Ve Kahvalti Yapiyorum Vitaminin Adi Ne Senin Kullandiğinin Doktormu önerdi Vitamini

arkadasım bence toz halıne getırmeye gerek yok ben 1 tatlı kaşıgı hayıt tohumunu kaynamıs suya atıyorum 5 6 dk sonra içyorum tabı ıcıne de ada cayı katıyorum umarım faydası olur karnım adet olcak gıbı agrıyor of sadece kanlı akıntı gelıyo baska bısey yok

Yesimmm24 Peki Sen Doktora Gittinmi Ne Diyor Doktor Senin Bu Durumuna Benim Mesela Fsh Hormonum Yüksek çikiyor O Yüzden Adet Olamiyorum Ve Ultrasonda Yumurtalarimin Küçüldüğünü Söyledi.10 Aydir Evliyim Korunmuyoruz Ama Hamile Kalamadim Bebekte Istiyoruz Inşallah Bu Hayit Tohumu Işe Yarar Allahim Sen Büyüksün

özlemsu Sende Yenimi Başladin Içmeye Hayit Tohumunu Bende Bir Kaç Gün önce Başladim Ne Zaman Etkisini Gösterir Acaba Ama Ben Doktorumun Verdiği Crclo Progynovayida Içiyorum Ikisini Birden Bakalim Ne Olacak Ekime Kadar Yapicam Bunu Sonra Tekrar Hormon Testlerimi Tekrarlicaz Işte Allahim Bu Kadar Uğraşiyoruz Bari Yüzümüzü Güldür Ama Benim çok Aci Olmuyor Tadi Suyun Seninki Aci Oluyormu Ben Bişey Aktmiyorum Direk öyle Içiyorum

canim ben kapsulunu kullaniyorum ama farketmez ne olursa olsun sonuca hepsi hayit tohumu dedigim vitaminin adi yok multivitamin dersen eczaneye sana verirler icinde butun vitaminler olan vitaminler varya onlar bence surekli kullanim onemli unutmayin hayit tohumu yumusak ve yavas bir tedavi yapiyor icer icmez mucize beklemeyin bence surekli kullanir insallah dualarin kabul olur canim bende o kadar istiyorum bende pkos vardi yumurtalarim gelismiyor kucuk kucuk kaliyordu ben 1 ay kullandim ilk kullandigim ay zor adetlendim sogan suyu ictim ilk ay adetlenemedim diye ama 2. ay kendiliginden gelmis hemde hic agrim falan olmadi o kahverengi akinti ben ilk ay ictigimde olmustu bir turlu adetlenemiyordum ama hamile olmadigimdan emin oldugum icin sogan suyu ictim kekik suyu ictim yani o ilk ay zor adetlendim ama adetlenebildim diye cok sevindim ikinci ayda bitti bu ay hic farkettirmeden adet olmusum sabah bir kalktim adetlenmisim cok sasirdim yani yilmadan devam edin gunde 3 kez devam sonra Allah a birakin o ol dedikten sonra olmucak seymi var

yani ilk ay kullanipta bana yaramadi demeyin sakin bakin 2. ay hissetmeden gelmis benimi hayatimda ilk kez :)

yeşimcim
ben sabah soğan suyu içiyorum aç karnına ve sıcak,çörek otu yiyorum ve hayıt suyu içiyorum.yatmadan önce ya da akşam üstü aç karnına bitki çayı(civanperçemi+altınotu+ballıbaba)+yatmadan tekrar hayıt suyu içiyorum ve adet olamıyorum hala :1no2:
sence biryerde yanlış mı yapıyorum,şeytan diyo iç şeker hapını ol adetini...

aslinda cok sey icmissin dilara cok enteresan hayit tohumu adeti hemen sokmez biliyorsun surekli kullanmak gerekir ama sogan suyu benim adetimi soktu gunde 2 fincan ic olmazsa sogan suyunu nasil yaptin kabuklariyla kaynattin degilmi o sekilde kaynat kabuklariyla kaynat birde hamile olmadigindan eminsen kekigi kaynat suyunu ic oda sokturucudur cok enteresan ya benimkini hemen soktu seker haplarida bende hic ise yaramadi bunyeden bunyeye degisiyor demekki dr un ne dedi

X