Varikosele Bitkisel Tedavi

*Sevgi*

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
27 Ağustos 2007
27
0
VARİKOSEL NASIL BİR HASTALIKTIR?

xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx dan alıntı yapılmıştır.

Varikosel, testisi çepeçevre saran toplayıcı damarların (venöz yapı) genişlemesi ile oluşan ve doğuştan bir damar anomalisidir.Yaşla birlikte ilerleyerek sperm yapım bozukluğuna neden olabilir. Görülme sıklığı toplumda %16–25 olup 20–30 yaş grubunda en fazladır. Çok ilerlemiş olgularda testis boyutlarında azalma ve testosteron yapımında bozukluklara neden olabilir. Bazı erkeklerde sperm yapım bozukluğu dışında testiste veya kasık bölgesinde ağrı olabilir. Çalışmalarda kısırlık (infertilite) şikâyeti ile başvuran erkeklerin %35-40'ında varikosel tespit edilmiştir.

%98 sol tarafta ve %2 ise her iki tarafta görülür. Solda sık görülmesine soldaki toplardamarın boşaldığı yerde ana damara dik açı yapması, sol testis toplardamarının daha uzun oluşu, sağ testisin biraz daha aşağıda ve daha sarkık oluşu, soldaki toplardamarın içerisinde kanı ileri pompalayacak kapakçıkların daha az ve yetersiz oluşu, soldaki damarda basıncın daha fazla olup kanı ileri sevk edemeyişi gibi faktörler sebep olarak düşünülmektedir.

Artmış damar yapısı ve kanlanma, testisin fonksiyonlarını ısı artışına neden olarak, dokunu oksijenlenmesindeki bozulma yapar ve böbrek ve böbrek üstü bezlerinden gelen zararlı atıkların birikmesine yol açarak bozar.

Üretilen spermler üzerinde de hareketliliğin bozulması, sperm sayısının azalması ve sperm yapısının bozulmasına neden olur. Bu etkiler ile spermiogramda çoğunlukla sperm sayısında azalma, yapısal bozukluklar ve hareket bozukluğuna yol açar. Bu arada testosteron hormonu salınımında rol oynayan testisteki Leydig hücrelerinin sayısal artışına rağmen fonksiyonel olarak testosteronda azalma görülür.

BELİRTİLERİ

Vakaların çoğu belirti vermez. Başka bir hastalığa bakılırken tesadüfen gözükür. Belirti veren varikosel de ağrı olabilir. Testiste çekilme hissi vardır. Özellikle ayakta dururken ve sıcakta damarlar belirginleşir ve el ile bir sicim gibi his edilir. Bazen hastalar testislerinde gördükleri veya ayakta iken ellerine gelen genişlemiş damarlar sebebi ile doktora gelirler. Doktor tarafından yapılacak elle muayene ile genellikle tanı konur. Bazen Doppler ultrasonografi gerekebilir. Bütün varikoselli hastalara 3 günlük cinsel perhizden sonra sperm tahlili (spermiogram) yapılıp sperm sayısı, hareketliliği ve şekilleri araştırılmalıdır. Hastaların yaklaşık %70 inde sperm yoğunluğu ve hareketliliği azalmış, şekilleri bozulmuştur. Bu hastalarda yüksek oranda kısırlık görülür. Kısırlık şikâyeti olan varikoselli erkeklerde, çok yoğun ağrı şikâyeti olanlarda ve testislerinden biri diğerine göre anlamlı küçülme göstermiş varikoselli erkeklerde bitkisel terapi önerilir. Tedaviye geçmek için varikoselin mutlaka sperm değerlerini bozmuş olması gerekir. Varikosel bekâr erkeklerde sperm değerlerinde bozulma var ise tedavi yapılmalıdır. Eğer erkek adolesan çağda, yani henüz ergenliğe gelmemiş ise ve sperm veremiyorsa bu durumda testiste küçülme olup olmadığına bakılır. O taraf testisi %10’dan fazla volüm kaybetmiş ise yine bitkisel tedavi önerilir.

BİTKİSEL TERAPİ SÜRECİ

Sperm hücresi incelemesinde (Spermiogram) sayı ve kalite düşüklüğüne veya testis boyutunda küçülmenin değişimine göre kılcal damarları toparlayıcı ve sperm sayısını arttırıcı bitkisel takviyeler kullanılır.Kişinin yapısına ve yaptığı işe (ağır yük kaldırmak,devamlı oturmak,sürekli ayakta bulunmak,çok sıcak ortamda çalışmak olumsuz etkiler) göre ortalama 1-5 ay gibi bir sürede kalıcı iyileşme sağlanabilir.

xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx dan alıntı yapılmıştır.

Son düzenleyen: Moderatör:
slm arkadaşlar bende epeydi bu siteyi takip ediyorum site iceriği çok güzel . benim eşimin varikoseli var ve sperm sayısı cok düşük ve bebek istiyoruz acaba bilen varmı varikosel icin ne kullanabiliriz bitkisel şimdi den teşkkür ederim

canım benimde erkek arkadaşımda varikosel başlangıcı warmış.. ağrısı olduğu için gitti doktora..elle muhayenede farkedilmedi..ultrasonda görüldü..sperm sayımı yapıldı..değerler oldukça yüksek çıktı.. o yüzden hiç bi tedawi uygulanmadı..zaten tedawiside yokmuş..ameliyat gerekiyomuş..sperm sayısı düşük olsaydı ameliyat olacaktı..eşim doktora gitti mi?bu rahtasızlığın tedawisi ameliyat diye biliorum ben..

benim de eşimde varikosel vardı 15 gün önce ameliyat oldu.ilaç la tedavisi yok.ama çok kolay bir ameliayat.benimde eşimin sayısı çok düşüktü.yalnız keçi boynuzu kürünü söylüyorlar ben başladım içiriyorum.

teşkkürler arkadaşlar evet eşim dr ye gitti renkli dopler yapıldı ve sperm sayımı yapıldı sayı 10 milyon cıktı ameliyat dendi fakat ameliyat olmadı henüz önce neler yapabiliriz diye araştırıyoruz .

ee şimdi arkadaşım
bitkisel tedavi demişsin hastalığı anlatmışsın
ee hani tedavi ! ! ! !

slm arkadaşlar bende epeydi bu siteyi takip ediyorum site iceriği çok güzel . Benim eşimin varikoseli var ve sperm sayısı cok düşük ve bebek istiyoruz acaba bilen varmı varikosel icin ne kullanabiliriz bitkisel şimdi den teşkkür ederim

kesin çözüm istiyorsanızz arkadaşım bitkileri falan denemeyi beklemeyin ameliyat olsun eşiniz benim 2,5 yıldır bebeğim olmuyordu eşim 6 ay önce ameliyat oldu ameliyatın 4.ayı sonunda hamile kaldım ameliyat olduktan sonra bitkisel tedavilere yönelin sperm sayısını arttırmak için keçi boynuzun faydasını bende duydum

kızlar benimde eşim çift taraflı varikosel ameliyatı olmuştu baya oluyor renkli dopler,spermiogram da yapılmıştı ozaman sperm sayısı çok azdı tahlil sonuclarında.
kızlar moralinizi bozmayın benim 6 yaşında bir oğlum var ve ikinci bebeğimde yolda.. herşeyin takdiri Allah olmaz demeyin sakın..eşlerinizde ameliyat olsun korkulcak bişey yok

slm kızlar bizde yarın doktora gidicez bakalım varikosel var mı yok mu daha önce jinekoloji bölümünede yazmıştım tedaviye başlyıp eşimin spermiyogram test sonucunu görünce şok olmuştum sayı sadece 18 milyon hareketlilikde %05 di daha sonra burdan duyduğum keçiboynuzu kürünü zorlada olsa eşime içirmeye başladım çokda düzenli olamadık çünkü nazlandığı bazı zamanlarda bende üzlüerek vermedim madem istemiyor diye arada ceviz sonra burdan duyduğum bol meyveye başladım çaktırmadan bir mandalina bir portakal elma nar muz vs. vermeye yedirmeye başladım o da itiraz etmedi nedense normalde muzdan başka meyve yemezde neyse gelelim ikinci test sonuumuza müthiş derecede yükselme var evet yinede yeterli değil ama keçi boynuzu kürünün müthiş etkisi var sperm sayısı 46 ,800 milyon olmuş hareketlilik de %10 olmuş şekil yapısı malesef kötü ama doktor şaşırdı tabiki yarın ürloloji doktoruna gidicez bu değişiklik sebebiyle inşallah bizden bir kez daha sperm tahlili ister çünkü hala uygulamalara devam ediyorum ve eminin sonuçlar yine yüksek çıkıcak
her şey allahtan ama oturup beklemek bizi yoruyor her hamile haberi aldığımda yıkılıyorum günlerce depresyona giriyorum yarabbim isyan etmiyorum ama neden olmuyor diyorum üzülüyorum hep ağlıyorum ama biliyorum ki allah herkesi görüyor mutlaka bir gün bizimde yüzümüze gülecek

varikosel ameliyatından sonra hamile kalanlar topiğine gelin arkadaşlar birbirimize yardımcı olalım

slm arkadaşlar benim eşimde varikosel ama hiç etkilenmemiş spermleri hiçbir şekildede belli olmuyor ayrıca ne ağrı sızı hiçbirşey yok ee tabi böyle olunca doktorda ameliyat öngörmüyor peki ya bizim nasıl bebeğimiz olacak anlamadım kaldım...

Arkadaşlar benim erkek arkadaşım ağrıdan dolayı benim ısrarımla doktora gitti elle muayenede varikosel dediler doppler ultrason ve sperm testi yapmasını istediler sper testinde sperm sayısında ve hareketliliğinde herhangi bir problem yoktu fakat ultrasondan bakıldıgında tekrar varikosel dendi ve ameliyat oldu. ameliyatının üzerinden 1 sene 2 ay falan geçti şimdilerde hastalıgı yine nüksetti. Doktora gitti aynı testleri tekrar yapması istendi %90 tekrar ameliyat olucaksın dediler. Testleri henüz yaptırmadı devamını yazamiycam o yüzden. Fakat araştırmalarımda tekrar eden varikoselle ilgili şunları buldum sizinde bilmeniz gerekir alta yazıyorum;

Varikoselde doğru tanı çok önemli

- Çok sık ameliyat yapılıyor. Gerçekten bu kadar ameliyata ihtiyaç

var mı?

Bu çok doğru. Birçok gereksiz ameliyat yapılıyor. Maalesef ameliyatların önemli bir kısmı da yetersiz kalıyor. Varikoseli olmayanlara yapılan ameliyatlar ve yetersiz yapılan ameliyatlar sonucu, bu işin doğrusu yapıldığında yüzde 80'lerin üzerindeki fayda oranı yüzde 20'ye kadar düşüyor. Varikosel ameliyatının çok sık yapılmasının en önemli nedeni, bu tanının gereğinden fazla konulması. Gerçekte varikoseli olmayan birçok insana el muayenesi veya doppler testi ile hatalı olarak varikosel tanısı konularak, ameliyat yapılıyor. Doppler yöntemi ile bilinçsiz yapılan incelemede her erkeğe varikosel tanısı koymak mümkün

4- Varikosel nüks etmez, yapılan cerrahi girişim yetersiz kaldığında bu ifade hatalı olarak kullanılır. Yetersiz cerrahi sonucu varikoselin devam ettiği saptanırsa mikrocerrahi düzeltme ameliyatı uygulanabilir. Mikrocerrahi dışındaki ameliyat yöntemlerinde uygulanan teknikler dolayısı ile yetersiz cerrahi ve sonucunda nüks oranı %40'a kadar yükselebilmekte ve komplikasyon oranları belirgin olarak artmaktadır.

eşinizin sperm kalitesinde sorun yoksa ameliyat olmasın .

Varikosel sperm sayısını ve hareketliliğini etkiliyor..bunu gidermek için ameliyat olmak şart.ama yok ben ameliyatsız çözümitiyorum diyorsanız doğal yollardan tedavimizi uygulamamız lazım..çakşır macunu bu konuda inanın çok am çok etkilşi..herkese tavsiyemdir..

Rabbim yar ve yardımcımız olsun..

Son düzenleyen: Moderatör:
varikosel bitkisel tedavi benim bildiğim kadarıyla da yok arkadaşlar. Hatta ilaçla tedavisinin bile sadece ağrı kesici özelliğe sahip olduğunu duymuştum. Doktora gittiğimz zaman ameliyat önermişti.

Benim erkek arkadaşımda da var sorun ama erkek arkadaşım 3 defa ameliyat oldu ama yine çıktı doktor sağ tarafında 3 tane sol tarafında 4 tane olduğunu söyledi ve ilişkimizde devam ediyor ve sperm sayıları da düşük değil acaba bitkisel tedavisi varmıdır bunun ...

Endülüs tıp cupping therapy tedavisinede başvurabilirsin,çok ehil ellerde uzman doktorlar tarafındnan ameliyatta olabilirsin.

X