Kızlar mantar sorunu yaşayan var mı?

ebuka

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
18 Mart 2008
316
5
Kızlar 2 gündür vajinal kaşıntım var...Önceden travogen krem kullanırdım. Şimdi cesaret edemedim. Bilgisi olan var mı? Hamilelikte de kullanılıyor mu?

canım bu konu ile ilgili bilgim yok ama bence kendi kendine karar verme
önce kesin sebebini öğren ve mutlaka dr. danış
inşallah geçici bir durumdur canım

ben de yaşıyorum canım o sorunu şu anda aman doktora sormadan ilaç kullanma
ben önce bir doktora gittim 2 çeşit hap 2 çeşit fitil verdi, eve geldi okudum gebelikte zorunlu olmadıkça kullanmayın yazıyor içim rahat etmedi başkasına gittim sakın bunları kullanma dedi, fitilin birini kullanabilirmişim sadece onunda yarısını, sen de doktora git canım çok geçmiş olsun

Kızlar 2 gündür vajinal kaşıntım var...Önceden travogen krem kullanırdım. Şimdi cesaret edemedim. Bilgisi olan var mı? Hamilelikte de kullanılıyor mu?

ahh canim buyuk gecmis olsun gercekten zor bir durum
benimde olmustu sirkeli su ile taharetlenince gecti
bir cay bardagi kadar sirkeyi taharetlenecegin kaba koyup uzerine su doldur
onunla durulanip kurulan
insallah gecer hem dogal bir tedavi, ilaclar gibi bebegine zararli degil
gecmis olsun

Bende de idrar tahlilimde hafif bir mantar enfeksiyonu olduğunu söyledi doktorum. O zaman daha yeni hamileydim 3 aydan sonra birşeyler veririm demişti doktorum bu gidişimde hatırlatıcam.

Çok teşekkürler kızlar, ama doktora gidemiyorum, çünkü buradaki doktorumu sevmiyorum.
Yarın İstanbula gidiyorum. Oradaki jinekoloğuma gideceğim.
Çok yoğun bir akıntı değil ama bir rahatsızlık var yani, acıyor falan...:KK43:(
İnşallah çok kötü bir şey değildir...

Mrb.. Bende de 3 gündür kaşıntı ve yanma var.Doktora gittim bana da Travogen verdi.Muayene etmedi ama..Mantar mı değil mi onu da bilmiyorum ama bu ilacı verdiğine göre mantardır..İlacı kullandığımda sanki daha fazla kaşınıyo..Napıcam ya..Kimsenin başına gelmesin :) çok sinir edici bişey :KK43:

Sevgili Ebuka,

Bahsettigin ilacın etken maddesi "izokonazol nitrat". aynı maddeyi iceren ovulun prospektusunde yazan bilgileri netten arastırdım. Gebelik kategorisinin "B" oldugunu ogrendim .Bu da su anlama geliyor:

"fda'in ilaçların teratojenik etkisine göre gebelerde ve gebe kalma olasılığı olan kadınlarda kullanımlarının yaratacağı riskler bakımından tespit ettiği kategorilerdir.

a kategorisi: gebeler için en güvenilir ilaçlar.

b kategorisi: gebelerce kullanılabilir ilaçlar.

c kategorisi: hekimin, gerçekten gerekli olduğunda yararın riskten çok olacağını düşündüğü durumlarda verebileceği ilaçlar.

d kategorisi: riskli ancak gebenin hayatını tehdit eden durumlarda kullanılması gereken ilaçlar.

x kategorisi: gebelerde kesinlikle kullanılmaması gereken ilaçlar."

Bahsettigin ilacın gebelikte kullanımı prospektuste su sekilde acıklanmıstır:

Gebelik ve laktasyon
Gebelik kategorisi B’dir.
İnsanlarda izokonazol içeren ilaçların gebelik esnasında uygulanmaları izokonazolün
teratojenik bir riski olduğunu göstermemiştir.
Absorbsiyon oranının çok az olması (uygulanan dozun %10’undan azı) ve tedavi
süresinin kısalığı nedeni ile emzirilen bebeklere anne sütü ile geçecek izokonazol
nitratın bebeklere herhangi bir zarar vermesi olası değildir."

Tum bu bilgiler ısıgında bana sorarsan kullanmanda bir mahsur yok gibi.. Ama ben kendi gebeligimde doktor ile konusmadan asla ilac kullanmadım. En azından İstanbuldaki doktorunu telefon ile aramanı oneririm. Gerci muayene etmeden bir ilacı kullanıp kullanmamayı onereceklerinden cok emin degilim..

Acil sifalar diliyorum.. Sevgiyle kal..

güncelliğini yitirdiğinden dolayı yoruma kapatılmıştır.Mutlu paylaşımlar a.s.

X