Hayattaki En Büyük Başarınız Nedir?

vicdan

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
20 Kasım 2006
1.098
25

Çok yakın zamanda iki kez çıktı aynı soru karşıma. “Hayatta ki en büyük başarınız nedir?”Birisi iş görüşmesi için gittiğimde doldurduğum formda vardı,bir diğeri de bir arkadaşımın hazırladığı testte.İkisine de aynı yanıtı yazdım.Ama yazdığım yanıta giden yolculuğum hayli değişik oldu.Zihnimin öyle uzun koridorlarından geçtim ki, öyle kapılar açıldı ki önümde bunların tümünü zihnimden,ruhumdan kelimelere dökebilir miyim bilmiyorum.Ama en azından deneyecek kadar cesur olabilmeyi hedefliyorum.

Şimdi uzun uzun başarı tanımı yapacak değilim.Takdirlerle dolu karneler,diplomalar falan uğramayacak yanınıza.Mesleki yada maddi kazanımlarla da hiç yol almayı niyetim yok.

Dedim ya, labirent uzun ve karanlık ama bu konuların tuzak olduğunu bilecek kadarda yön duygum var.

Soru:”Hayatınızda ki en büyük başarınız nedir?”

Cevap:”Sevgisini kazabildiğim tüm güzel kalpler , benim en büyük başarım.En büyük başarı insan kalbi kazanmaktır.Ve kazandığın kalbi korumaktır.”

Evet iş görüşmesi için doldurduğum formada aynen böyle yazdım.Tıpkı içimden geldiği gibi,cevabımın içimdeki huzurunu hissettiğim gibi... Sakın o, basit slayt gösterilerinde yazan ve geçen “doğa,çiçek,böcek,birbirimizi sevelim,”şeklinde bir metin okuyacağın ızı sanmayın. Anlatmaya çalıştığım ve anlaşılır olmasını dilediğim çok başka bir "başarı" tarifi...

Başarı,dokuz yaşındaki bir çocuğa mektup yazmak ve onun yollayacağı resimli cevabı sabırsızlıkla beklemektir. Anneannenizin arkadaşı olan seksen beş yaşındaki teyzenin sizin evde yalnız olduğunu bildiği bir vakit,size ulaşamayınca endişe duyacak kadar sizi siz olduğunuz için sevmesidir. Yeni tanıştığınız birinin, siz bir ay yokken bu şehirde uçaktan inip telefonunuzu açtığınızda “hoş geldin” mesajı yollamasıdır.Çok sevdiğiniz dostunuza doğum günü hediyesi alırken,onun aylar önceden sipariş ettiği, ama bunu bilmemenize rağmen çok istediği filmi seçecek kadar,dostluğunuza emek vermek ve onu tanıyabilmiş olmaktır.

Hararetli bir sohbet sırasında kızıp söylenirken,yanınızdaki ağabeyinizle ”iyi de canım,herkes gönlünü senin kadar bahar tutamaz ki” diyecek kadar yakın ilişki kurduğunuzu bilip,sizi bu denli iyi tanıdığına şükretmektir.

Kalbinde yer bulduğunuz ve kalbinizde yer açtığınız insanlara emek vermekten zevk almaktır.

İnsana emek vermeyi,sahip olduklarımızı korumayı bildiğimiz kadar başarılıyız hayatta.

Ruhumuzu ne kadar ince,gönlümüzü ne kadar büyük benliğimizi ne kadar küçük tutabiliyorsak huzurluyuz.

Ailemin başını öne eğdirmeyip onlara layık bi evlat olmak
yerimseniben

uzun bir yurtdışı eğitiminden sonra masterimi tamamlayip döndüğümde ailemin gözündeki gördüğüm o sevinç ve gurur benim hayata başardığım en güzel şeydir

her sabah eşimin gözlerinde bana bakarken gördüğüm parıltıdır,

Üniversiteden yeni mezun olmuş bir çaylakken Dünya'nın en büyük haber kanallarından birinde staj yapma imkanı elde etmek,dahası bu imkanı elinin tersiyle itip daha büyük bir fırsatı değerlendirmek..

başarı olarak ilk önce aklıma okulumu bitirmek, meslek sahibi olmak, aileme hayırlı bir evlat olmak vs.. gibi şeyler geliyor ama düşününce hayattaki en büyük başarımm galiba eşim gibi biriyle evlenmiş olmam... bu zaman da doğru kişiyi bulup evlenmek o kadar zor ki....
Allah herkesin gönlüne göre versin...

Ailemi ve eşimi hayal kırıklığına uğratmadım sanırım...
Ama bu başarım değil, olması gereken...

Henüz büyük bir başarım olmadı :KK43:
Bir gün bu sorunun cevabını verebilirim umarım...

bu yaşıma kadar belki birçok başarı elde ettim ama onlar olması gerekenlerdi...
esas başarım kızımın hertürlü başarısını görebilmektir hayatta allah kısmet ederse...işte o zaman hayattaki en büyük başarımı anlatabilirim...

ben sanırım ailemi üzmeden başını eymeden bu yaşıma gelebilmem diyebilirim... ama bu olması gereken bişi... etrafımdaki yeni nesili gördükçe aman allahım bu büyük bi başarı demek geliyor içimden...
esasen eşim ve biricik kızım benim başarım sayılabilir değilmi.......eşimi tercih etmem.. ve doğru kişiyi bulmam bi şansmı bilemiyorum...
ama kızım benim için bi başarıdır diyebilirim....inşallah kızımın başarılarını da görmek bana ve eşime nasib olur...

vicdanlı,merhametli,düşünceli,saygılı (şimdilik tabii.Allah bozmasın) bi evlat yetiştirmiş olmak en büyük başarım.
daha da var kendi adıma başarı saydığım şeyler ama en önemlisi bu işte

bu yaşıma kadar belki birçok başarı elde ettim ama onlar olması gerekenlerdi...
esas başarım kızımın hertürlü başarısını görebilmektir hayatta allah kısmet ederse...işte o zaman hayattaki en büyük başarımı anlatabilirim...

Canım benim çok hoştu :1hug: Dilerim hersey gönlünüzce olur :Saruboceq:

X