Boşanmış erkekler boşanmış kadınlar

pinar85

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
8 Mayıs 2008
192
0
Arkadaşlar,
Toplumumuzda boşanmış erkeklere ve kadınlara öcü gözü ile bakıldığı ne yazık ki inkar edilemez bir gerçek.

Sizlerden benle tecrübelerinizi paylaşmanızı istediğim bir konu var. Benim sevgilim boşanmış bir erkek ve dünya tatlısı çocukları var. Sevmesine seviyorum onu ama aramızdaki onun çocukları için bir süre evlenmeyi düşünmüyor olması, keza benim genç yaşta evlenmek istemiyor oluşum bu ilişkinin yürüyüp yürümeyeceği konusunda düşündürüyor beni. Öte yandan ileride çocuklar beni ya sevmezlerse ve istemezlerse endişesi de cabası..

Çocuklarına karşı nasıl davranmam gerektiğin, bile kestiremiyorum açıkçası..

Nolur tecrübelerinizi ve fikirlerinizi paylaşın benimle hanımlar..

Boşanmış bir erkekle ilişkisi olan bekar kadının çok genç olmaması daha iyidir diye düşünürüm ben hep.
Adamın hayat tecrübesi çok fazla olduğu için kadının da dünya görüşü,yaşam standartı,yaşı ve mesleği buna uygun olmalı bence..
Çünkü ortada tam anlamıyla bir eşitlik olmasa bile yakın görüşler olmalı. Sizi yaşınızı bilmiyorum ama olgun bir yaşta iseniz çok problem olacağını sanmıyorum. Eğer küçükseniz sorun olur bence

Arkadaşlar,
Toplumumuzda boşanmış erkeklere ve kadınlara öcü gözü ile bakıldığı ne yazık ki inkar edilemez bir gerçek.

Sizlerden benle tecrübelerinizi paylaşmanızı istediğim bir konu var. Benim sevgilim boşanmış bir erkek ve dünya tatlısı çocukları var. Sevmesine seviyorum onu ama aramızdaki onun çocukları için bir süre evlenmeyi düşünmüyor olması, keza benim genç yaşta evlenmek istemiyor oluşum bu ilişkinin yürüyüp yürümeyeceği konusunda düşündürüyor beni. Öte yandan ileride çocuklar beni ya sevmezlerse ve istemezlerse endişesi de cabası..

ben de boşanmış bir kadınım ama bizlere öcü gözüyle bakıldığına şahit olmadım yada benim çevrem bu şekilde. bunda çevrenin etkileri olabilir diye düşünüyorum.
o çocukları için henüz evlenmeyi düşünmüyor sende genç yaşta evliliği düşünmüyorsun yani bence ilişkinin yürüyüp yürümeyeceği bir zaman sonra belli olacaktır. çocukların sevip sevmemesi de nasıl olsa önünüzde (evlenmeyi henüz düşünmediğinize göre) bir zaman dilimi var ve sen bu süre içinde çocuklarla anlaşabilirsin.
onun çocuklarına sen bir abla olabilirsin ve bu yaklaşımda bulunursun.
düşüncelerim bunlar. sevgiyle kal...

""Toplumumuzda boşanmış erkeklere ve kadınlara öcü gözü ile bakıldığı ne yazık ki inkar edilemez bir gerçek."" arkadaşım ben bu sözünüze katılmıyorum..evlilik nekadar doğalsa boşanmakta o kadar doğal..insanları sırf boşanmış diye sınıflandırmamak lazım..sevgi birçok şeyin üstesinden geliyor inanın..şimdi siz çocukları problem ediyorsunuz ki haklısınız..çünkü çocuklar bu durumu çok zor kabullenirler..burada iş erkek arkadaşınıza ve size düşüyor..çocukların gönüllerini fethetmek,kendinizi sevdirmek,saydırmak,onlara annelerinin yerini alan değilde bir abla olmayı hissettirdiğiniz an problem olmaz..yaşınızı bilmiyorum ama evlenmeden yürüyüp yürümeyeceğini düşünürseniz zaten siz başından kaybetmiş olursunuz..eğer bir insanla evlenmeyi düşünyorsanız enine boyuna herşeyi tarttıktan sonra bu karar alınır... iyi düşünün,doğru karar verin...
sevgiler...

bende boşanmış bir erkekle birlikteyim. 4 yaşında çocuğu var annesinde.
şu varki herşeyi konuşmanız gerekir ama plan yapın demiyorum. hayatta uzun vadeli planlar yapılmaz. ne gelir başımıza belli olmuyor. ama bazı şeyler vardır ki az çok tahmin edilir çıkabilcek tatsızlıklar olumsuzluklar bunları konuşup hazırlıklı olmak da fayda var. 'sorun' olarak görmediğiniz sürece sorun olmaz. siz de ve beyfendi de bitiyor iş.

bilmiyorum size dendimi hiç çevrenizde 'üvey anne'mi olacaksın demişlerdi bana. hayır üvey anne olmayacağım abla olabilirim.

hayat bir sınav ( bile bile körü körüne seviyorum diye cahillik yapmadığımız sürece) biz bu sınavı geçeriz ben buna inanıyorum.

siz kendinize inanırsanız ve eşinize de bu konuda güveniyorsanız herşey güzel olur.

konuyu açalı bir hayli olmuş inşallah herşey iyi gidiyordur

Kaçın kızlar öcü geldi...:kahve:

Öcü mü? Ne alakası var arkadaşım, nasıl böyle bir yargıya vardınız anlayamadım doğrusu.

Ben katılmıyorum öcü konusuna:kahve: ben boşandım ama öcü değilim...Bu görüş birazda bulunduğumuz çevreyle o çevre insanlarının kültürü ve görgüsüyle ilgilidir. Bu şekilde düşünenler benim çevremde yok yada var ama ben görmüyorum çok küçükler:dilcikar: Sizin konunuza dönersek bence çok iyi ölçüp tartmanız lazım. Bu göründüğü gibi acaba çocuklar bana ısınacakmı yada beni severlermi vs.. bunlar ana unsur değil. Siz eşiniz olacak kişinin bu durumunu ne kadar kabul edebileceksiniz. Bu duruma ne kadar anlayış gösterirsiniz, sonuçta gercekleri asla değiştirmezsiniz. Onun eski bir eşi var ve ondan olan çocukları mevcut.. Bu insan bir ömür boyu çocuklarıyla görüşecek belki eski eşiylede çocuklarla ilgili konularda görüşme ihtiyacı duyacak. Okulları, ilerde düğünleri buna benzer mecburen görüşecekler.. Ben bizzat böyle bir durumla karşılaştım. Bende boşandım ve bir çocuğum var beni isteyen biri vardı onunda çocukları vardı. Ben kendimi tanıyorum uzun uzun düşündüm yapamam eski eş ve çocuklarla...Yapım itibariyle oldukca alıngan ve olayları büyüten bir insanım ve bu durumu kabuletmedim geri cevirdim. Çocuksuz biri ile daha iyi uyum sağlarım diye düşünüyorum. Bakın ben bile çocuğum olduğu halde çocuklu birine cesaret edipte bir başlangıc bile yapmadım. O yüzden kendinizi bir gözden gecirin....neyi kabul edip etmeyeceğinizi düşünün... Ben şunu asla demiyorum çocuklu biri zor yada olmaz evlenilmez demiyorum.mirmirmirmir

Yapabilirsen bu işi yürütürüm dersen herşey çok güzelde olabilir. Buna sen karar vereceksin yapabiliri diyorsan görmüş gecirmişte bir insansa mutlu olma şansınız var. Yok ama yapamam gibi tedirginliklerin varsa o insanda bir sefer daha üzülmesin. Sonuçta hepimiz duygu taşıyoruz umut ediyoruz.. Senin için en iyisi olur insallah canım sevgiler:1hug:

Yanlız kızlar arkadaş konuyu aylar önce açmış bir daha bakmamış sanki
Bir yorum bile yazmamışşşş

evet haklısınız bu konuyu ihmal ettim. zira devamında başkaca bir sürü saçmasapan olay geçti başımdan.
yorumlarda bulunan herkese teşekkürler.
şu öcü sözcüğüne gelince.. hani yanlış anlaşılma olmasın. kimi çevrelerde ne yazık ki cehaletimiz dolayısıyla böyle tavırlar oluyor ama ben kesinlikle öyle düşünenlerden değilim. benim de ailemde pek çok boşanmış insan var. kimisi bulunduğu muhit dolayısıyla sorunlar yaşıyor, kimisi ise daha şanslı. sonuçta evlenmek kadar boşanmak da doğal ve yürümeyen bir evlilikle boşanmak bence de en doğrusu.

olaya gelince.. çocukları sevgilisi olduğumu bilmiyorlardı , bir arkadaş olarak tanıştım onlarla. zamanla sevdiler de beni. hayatımın en güzel gecesi de sevgilim evine akşam çayına davetli olduğum gündü. çocuklar ve biz beraber monopoly oynadık, film seyrettik. büyük kızı bana odasını, elbiselerini gösterdi ve nihayet onun için çok özel olan bebeklik albümünü bir hevesle getirdi. normalde herkesle kaynaşmayan misafir varsa erkenden odasına giden bir çocukmuş. beni sevmiş olmasının verdiği mutluluk inanılmazdı.

beraber aile albümüne baktık. doğumu, aile büyükleri, annesi... bana hevesle okulunu arkadaşlarnı, kuzenlerini anlattı. hevesle dinledim. keyifle baktım fotoğraflara. annen çok güzel çok tatlı bir kadın dedim. sarıldı boynuma ablacım bak bu da annemle babamın tek beraber fotoğrafları diyerek...boşandıklarında bir yaşındaymış... keşke daha çok fotoğrafları olsa idi diye geçirdim içimden.

o gece kızı bana çok ısrar etti bu gece bizimle kal diye. kendi odasını yatagını bana verip kanepede uyumaya razı oldu. gece orada kalmadım, bir risk almak istemedim ama hayatımın en mutlu gecesiydi diyebilirim.

çocuklarını gerçekten sevdim. onu sevmek onun hayatını ve çocuklarını da sevmek demekti biraz. hatta hediyeler aldım çocuklara. kendimi sevdirmek adına da değil, dilersen benim aldığımı söyleme ama içimden geldi, gördüm çok beğendim düşüncesi ile.

anneleri olamam. anne değilim. annelik nedir tam olarak bilemem. ama kendi çocugum olursa da herhalde aynen böyle severdim.

yani, evet, boşanmış bir erkeğin sevgilisi olmak zordu. ama çocuklu bir erkeğin sevgilisi olmak da bir o kadar güzeldi benim için.

hikayenin neticesine gelelim hanımlar
çocuklar bana alışsın diye bizi bir araya getiren bu adam diğer msjlarımı takip edenlerin anladığı üzere, ruh hastası bir yalancının tekiymiş meğer. bana kanser olduğunu söylemişti ki aylarca sürdürdüğü bu vaziyet kocaman bir yalanmış.

daha evvel de çok kişiye yalanlar uyduran biriymiş. inanmak hala zor gelse de bana..

şimdi, bu yalancı erkeğin eski eşine sabır diliyorum. kim bilir neler yaşadı kadıncağız. bana anlattığı gibi de ayrılmadılar muhtemelen.
çocuklarını tanrım bu yalan hastalığının tesirlerinden korusun ve eski eşine sabır versin diyorum.

sonuç olarak kim daha çok yara alıyor boşanmalarda?
boşanmış erkek olmak mı zor boşanmış kadın mı?

hayat her zaman olduğu gibi yine biz kadınlar için daha zor belki de.
hele de boşanmış bir anneyseniz sanırım...

bencede öcü değilleri, öcü gibi görenler kendilerinin yada bi sevdiklerinin başına gelirse anlarlar,yinede Allah üzüntü yaşatmasın,benim de var boşanmış arkadaşım,en çokta onu seviyorum,başımın tacı, durumunu bilip daha hassas özenli davranıyorum hatta, ve soruna gelince bayanlar daha hassas olduğu için boşanan kadın olmak daha zor bence

evet kesinlikle boşanan kadın olmak daha zor. aşk bitse bile bir kutu dolusu anıyla baş başa kalıyorsunuz. sorumluluklar ikiye katlanıyor gördüğüm kadarı ile. çalıştığım hukuk bürosunda pek çok boşadığımız kişi var. nafaka yatırmaktan kaçan kocalar, çocuklarını birbirlerine göstermeyen babalar ve anneler, ne denli büyük çileler var.
çıkmaya başladığımız dönemlerde bazı arkadaşlarım kınamıştı beni. sırf boşanmış bir erkekle çıkıyorum diye. ben de tanımadıkları bir insanı böyle çizip attıkları için çoğu ile arama mesafe koymuştum. çalıştığım işyerinde de hala hoşlanmam insanların vaziyeti öğrendiklerinde bana olan bakışlarından. normal karşılar gibi göründüler ama sanki vardı bakışlarında bir kuşku.
bana en çok dokunan da benim arkadaşım ve onun kuzeni olan kişinin bir tanıdığımıza hiç yakıştıramadım boşanmış adamla çıkmasını demesiydi...
nitekim cehalet dediğimiz tam olarak bu. hayatta herşey insan için. büyük konuşmamak gerek.
ben bu durumu toplum baskısı nedeniyle ilk zamanlarda çok düşünüyordum. ama sonra utanılacak bir durum değil dedim bu, hatta sevgilimin çocuklarına kitaplar alırken de neredeyse mutlulukla söylüyordum bunları sevgilimin çocuklarına aldığımı.
tabii benim hikayem başka bir yönden çatlak ; o ayrı konu elbette :)
özetle, asıl öcü galiba boşanmış insanlara öcü gözüyle bakanlar.

Arkadaşlar,

yaşınız küçükse,kendi yaşıtınızda hiç evlenmemiş biriyle,bi evlilik yapsanız daha mantıklı olur....
sonuçta onun başından bi evlilik geçmiş o görmüş geçirmiş,ikinizinde hayata bakış açınız farklı olur...:nazar:

yaşınız küçükse,kendi yaşıtınızda hiç evlenmemiş biriyle,bi evlilik yapsanız daha mantıklı olur....
sonuçta onun başından bi evlilik geçmiş o görmüş geçirmiş,ikinizinde hayata bakış açınız farklı olur...:nazar:

efendim gerek kalmadı geçen zamanda evlilik üzerine kafa patlatmama :) adam yalancı çıktı, ruh hastası çıktı.çok kırdı beni. tabii bu başkaca bir konu.

teşekkürler yorumlarınız için
Rabbim hayırlısını versin diyorum artık

evleniceğin yda beraber olduğun insanın bence boşamış olması sorun değil yada çocuklarını olması.o kişiyi seviyorsan onlarda onun parçası olduğun göre onlarıdasevmen gerekir.hatta onları daha çok sevmelisin diye düşünüyorum.çünkü onlar melek günahsız masumlar.anne babası ayrılmış olduğu için onların sevgiye daha çok ihtiyacı oluyor.kendimden biliyorum.amaevlilik konusuna gelince yaşım genç diyorsun.bence hemen karar verme.acelen ne kuzum ya.bende yaptım aynı hatayı.yuvamda bulamadım sıcaklığı kendim kurmaya çalıştım.ama acele karar verdiğimden sanırım çok mutsuz oldum ve bende boşandım.şuan 2.evliliğimki buda iyi gitmiyor.sonu ne olur bilemem.işin kötü tarafı benimde bir oğlum oldu.hata üstüne hata.boşver evlenmeyi herşeyi zamanına göre yaşa.

arkadaş burda öcü demiş ama ben ne demek istediğini anladım sanırım,

sonuçta evet boşanmakta evlenmek kadar doğal ama yine ne olursa olsun, boşanmış olan insanlar tanınmıyorsa ilk etapta önyargıyla yaklaşılıyor, buna benim ailemde dahil. Kimse keyfiyen boşanmıyordur eminim. Kim bilir ne zorluklar badireler atlatmışlardır da öyle boşanmaya kalkmışlardır.

Beni bir komşumuz istedi oğlu evlenmiş anlaşamamışlar ve ayrılmışlar, çocuğuda yoktu. Annem bana sormadan bile o olamaz, evlenmiş ayrılmış dedi kestirdi attı :S bekar erkek dolu dedi. Söylediği lafları inanın şokla karşıladım.

:) sadece gülümsüyorum annem ne büyük konuşursa başına gelir. 2 tane kız kardeşiz birimizden birini evlenmiş ayrılmış birine verirse yine böyle gülümsicem heralde :) Allah karşımıza hayırlı, düzgün karakterli insanlar çıkarsın inş

Etiket yapıştırmakta üstümüze yok.
Boşanmış kadın, dul kadın , sahipsiz kadın artık ne etiket varsa yapıştırırız..

''Bu suni ayrımlar nedeniyle de kadınlar ortak çıkarları etrafında toparlanmakta zorlanıyorlar.''

''Türk toplumdaki boşanan erkek her bakımdan daha şanslı görülüyor . Nedenine gelince genel izlenimlere göre boşanmış kadın; aldatılmış kadın, şiddet görmüş kadın, beş parasız bırakılmış kadın, dışlanmış kadın, aşağılanmış kadın... Gerekçe ne olursa olsun neticede 'boşanmış kadın'' . Erkekleri toplum nazarında ele alacak olursak, boşanmış erkek = erkek . Artısı eksisi sorgulanmaya bile gerek görülmeyen boşanma sebebi üzerinde dahi durulmayan = Türk erkeği .''

Benim düşüncem ; Türkiye şartlarında bir kadın yiyeceği etiketleri , yaşayacağı zorlukları göze alıp yuvasını bozuyor , eşinden boşanıyorsa , boşandığı kişide mutlaka bir problem vardır , dikkat edilmelidir. Nedenine gelirsek ; Türkiye'de toplumun kadına özellikle de boşanan kadına uyguladığı sosyal baskı o kadar fazla ki , eğitimli olsun olmasın kadın direnilebilecek son gücüne kadar direnip evliliği sürdürmenin daha kolay olacağını düşünüyor. Bu söylediğim kişilik - düşünce uyuşmazlığı nedeniyle boşanma konusunun dışında tutulmalıdır.

Siz de bahsettiğim sorunlu tiplerden birine denk gelmişsiniz , son anda kurtulmuşsunuz.
Geçmiş olsun.

Öcü mü?

Allah iyiliğini versin emi..
Neymişim de haberim yok :)))

Son düzenleme:
:) yenı ünvanda katıldı öcü :) bende ayrıldım esımden.. ama hayat yınede guzel. fakat daha zor oluyor kımı zaman. etrafdakı luzumsuz ınsanlar hemen yakıstırma yapıyor sınır oluyosun.. mesela ben bosanma kelımesınden cok rahatsız oluyorum :) psıkolojı ıste ayrıldım demek daha ıyı .. ne olursa olsun kac vakıt gecerse gecsın kımı zaman acı cektırıyor ınsana yasananlar cunku yasanmıslıklar yok sayılamıyor.. ve esınle yolda sokakda denkgelmeler ve hıc tanımaz gıbı gecıp gıtmeler ınsanı yuregını kanatıyor olsada gunler gecıyor... allah hayırlısı versın..
bence bekar kızlar cocuklu erkeklerle evlenmesın dıye dusunuyorum.. zor olur ya ...
ayrıca zoruma gıden baska konu ayrıldın dul damgası yedın dıe benden 30 yas buyuk bır suru cocukjlu kısıler teklıf edıo bellı etmesmde cok uzuluyorum daha gencecıgım ama maleseff :KK43:((( rabbım bunun czasını verecekkk esımeee :KK43:

evleniceğin yda beraber olduğun insanın bence boşamış olması sorun değil yada çocuklarını olması.o kişiyi seviyorsan onlarda onun parçası olduğun göre onlarıdasevmen gerekir.hatta onları daha çok sevmelisin diye düşünüyorum.çünkü onlar melek günahsız masumlar.anne babası ayrılmış olduğu için onların sevgiye daha çok ihtiyacı oluyor.kendimden biliyorum.amaevlilik konusuna gelince yaşım genç diyorsun.bence hemen karar verme.acelen ne kuzum ya.bende yaptım aynı hatayı.yuvamda bulamadım sıcaklığı kendim kurmaya çalıştım.ama acele karar verdiğimden sanırım çok mutsuz oldum ve bende boşandım.şuan 2.evliliğimki buda iyi gitmiyor.sonu ne olur bilemem.işin kötü tarafı benimde bir oğlum oldu.hata üstüne hata.boşver evlenmeyi herşeyi zamanına göre yaşa.

off:KK43:(( ne kdr zor bır durujm arkadasımm :KK43: ıns duzelır de mutlu olursun. bende 21 yasında evlendım 4 ay evlı kaldım ayrıldım. cocuk yok . sımdı evlılık olabılırmı olamazmı tekrar bılmıyorum hıc. yanı guven sorunum cok korkuyorum. evlemeyecegım dıyorum tepkı gosterıyor herkes tek yasanmaz dıye. bazen yanlızlık zor gelıyor. ama korkum 2 . evlılııgmde mutsuz olursam ozaman yıkılırım dıe dusunuyorum off ısyan etmemek lazım ama cok zorrrr:KK43:((((((

Arkadaşlar bende evlendim ayrıldım..Hİçte pişman olmadım takii erkek arkadaşımın ailesi ilişkimize karşı çıkana kadar.Boşanmış biri olduğum için istemediler beni ve 5 yıllık ilişkim bitti.Yani alnımızın akıyla evlenmemiz hata oldu günah oldu.Ömrümün sonuna kadar bu damgayla yaşayacağımm...Evet damga diyorum çünkü utanıyorum.. Evlenmiş boşanmış olmak ne zor bu ülkede...Sevdiğimle kavuşmama engel..Demekki biz ayrılmış insanlar gerçekten öcüyüz..

X