Bulgur ile kolay kilo ver!

dids

f & d
Kayıtlı Üye
26 Eylül 2007
6.481
23
43

Yapılan araştırmalara göre bulgur yiyerek hem çeşitli hastalıklardan korunabilirsiniz hem de dengeli ve sağlıklı bir şekilde kilo verilebilirsiniz.

Gaziantep Üniversitesi (GAZÜ) Mühendislik Fakültesi Gıda Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mustafa Bayram, yapılan araştırmaların bulgur yiyerek dengeli ve sağlıklı bir şekilde kilo verilebileceğini ortaya koyduğunu bildirdi. Doç. Dr. Bayram, daha önce yapılan birçok çalışmada bulgurun kolon kanserine iyi geldiği, hamilelik döneminde alınan bulgurun bebeklerin beyin gelişimini desteklediğinin tespit edildiğini belirtti. Bulgurun fonksiyonel bir gıda olduğunu, fonksiyonel gıdaların en önemli özelliklerinden birinin insanın fiziksel aktivitesini yükseltmesi ve vücudun ihtiyaç duyduğu maddeleri karşılaması olduğunu ifade eden Doç. Dr. Bayram, şu bilgileri verdi: "Bulgurdaki yüksek amiloz miktarı, dayanıklı nişasta ve posa miktarı ile düşük glisemik indeksi, insanda uzun süre tokluk hissi sağlıyor. Yapılan araştırmalar, bulgur yiyerek dengeli ve sağlıklı bir şekilde kilo verilebileceğini ortaya koyuyor. 2004te Türkiyeye bulguru araştırmak için gelen Avustralya Curtin Üniversitesi Öğretim Üyesi Vicky Solah ve ekibinin geçen yıl Avustralyada yaptığı araştırmaya göre, bulgur çok önemli bir diyet maddesi. Çalışmadan elde edilen sonuçlara göre, bulgur pirinçle kıyaslandığı zaman daha yüksek seviyede tokluk hissi veriyor." Doç. Dr. Bayram, yapılan araştırmada yaşları 18 ile 50 arasında değişen bir denek grubu kullanıldığını ve deneklere öğünlerinde pirinç ve bulgurdan oluşan yemekler verildiğini belirtti. Çalışmada bulgurun açlığı 1,1.5 saat civarında geciktirdiğinin tespit edildiğini, ayrıca deneylerde içinde pirinç olan yemeklerden yiyen bir erkek deneğin 1022 kcal(insan vücudunun kullandığı enerji), bulgurla ise 909 kcal aldığının tespit edildiğini bildiren Doç. Dr. Bayram, şunları kaydetti: "Çalışma kapsamında kadın denekler pirinçle 755, bulgurla ise ortalama 550 kcal lik bir enerji alındığı bulundu. Bu bulgular, bulgurun halkın zannettiği gibi kilo yapan bir madde olmadığını aksine diyetlerde sağlıklı bir şekilde vücudun ihtiyacını karşılayarak düzenli kilo verilmesini sağladığını ortaya koyuyor.

Bu araştırma Measurement of Satiety of Wheat-Based Bulgur by İntervention and Sensory Evaluation başlığı ile Cereal Foods World isimli bilimsel dergide yayımlandı.

(alıntıdır)

teşekkür ederim didemcim,ben zaten akşamları hep kısır yerim gerçi çok yerim buna rağmen kilo almam,kısır ve bulgur pilavı sevenler bayram edebilir:))

bayılırım bulgur pilavına
kıymasız olursa sorun olmaz kilo açısındann bence deohh miss miss
yapsammı ki:)

merhaba benim bir tanıdığım aşırı kiloluydu bir dönem bulgur diyeti yaptı yani aslında yediği içerisinde bol yeşillik olan çok az yağlı bir kısırdı istediğiniz sebzeyi ekleyerek yiyebiliyorsunuz ne kadar sağlıklı bilmiyorum ama çok kilo vermişti....
bende bulguru çok severim pirinçten daha lezzetli bence salatasınıda deneyin dereotu yesilsoğan ve rendelenmiş domates istersniz birazda taze sarımsak ekleyerek az yağda kavrulmuş suyunu çekmiş bulguru soğutun içine bunları ekleyin soğuk otlu bir pilav tatı süperrrr afiyet olsun=)

denemek lazım... bu sabah pirinç lapası yedim gün boyu onu yiyeceğim ama bulgurda mantıklı geldi,yapılabilir

ayy canım abim bulgurla diyet yap der kilo aldırmaz derdi ben ianamzdım :KK43:

dids harikasın. çok severim bulgur pilavını. hele şimdi yaz da geldi. taze domates biberle yapacan, yanına da ayran. evet yaa. çok güzel bir diyet olur bu. olmasa da ben mutlu olurum :))). Daha ne di mi ama..

:icecream:ben haftaya başlıycam bulgur diyetine bakalım nasıl farketecek gün gün menümü ve dürüst ce hergün ne yediğimi yazıcam.takip edin beni anacııııııııııııım:dance:
katılın bana kızlar birlikte başlayalım pazartesi uygun günüm canlar..........:teytey:

Çok süper bir bilgi ben bir adım öteye götürüyorum.Buğdayın bir de dövme hali vardır.Onu haşlayıp dondurucuda tutabilirsiniz yoğurt ve nane ile süper olur.Emzirenler için de süt yapar.Defne Samyelinin doğumsonrası kilo verme sırrı buymuş .

Bayılırım bulgur pilavına da kısıra da..:dance:
Acaba önümüzdeki hafta birkaç akşam yesem mi ben de?şutarafagitti

:icecream:ben haftaya başlıycam bulgur diyetine bakalım nasıl farketecek gün gün menümü ve dürüst ce hergün ne yediğimi yazıcam.takip edin beni anacııııııııııııım:dance:
katılın bana kızlar birlikte başlayalım pazartesi uygun günüm canlar..........:teytey:

akasyali takip edicem seni, ama ilk kilonu yaz, bende yapmak isterdim ama su an hamile oldugumu ogrendim, neyse sonra baslarim artik, sen dene ben bakayim nasil gidisat.

ne güzel cok severim ben bulgur pilavı kısır ı vs vs her seyını bulgur la olduktan sonra bak şimdi canım soyle bol soganlı mercımeklı bir bulgur pilavı olsa yanında cacık offfff

ben de bir buldurlu tarif vereyim o zaman. geçenlerde bir arkadaş yapmıştı bayıldım arkadaşlar. şimdi
bir su bardağı pilavlık bulguru az suda haşlayın. sonra onu sarımsaklı yogurt dereotu biraz mısır rende salatalık karıştır pul biber serp muhteşem bir tat. afiyet olsun hem de hiç yağ yok.

Bende bazen lapa pilavi yapiyordum, bol yogurtlu baharatli falan,
zaman zaman da aynisini bulgurla yapiyordum,
daha güzel oluyor,
ohooo bulguru hersey le yap ye, ama bazi seylerde kalorili veya proteinli olursa diete faydasi olmaz, ama yesillikden zarar gelmez:)))

Kizlar bu diyeti nasil yapmayi düsünüyorsunuz? banada mantikli geldide ondan yane :KK70:
yani gün boyu sirf bulgur ile yapilen yemekleir mi yiyeceksiniz??

kızlarbir liste cıkrıcam yarın ve bu listeye uyucam kaaorilerinide yazmay calışırım yarındn itibareen kilom ve listeyi yazarım ..birlikte yapalım kızlar.bkalım spor ve diyetle nekadar kilo vericez.....:)

Bulgurlu Diyet Hamburger Tarifi

Malzemeler.
• 150 g (3/4 su bardağı) bulgur (köftelik)
• 500 g yağsız ve sinirsiz dana kıyması
• 2 diş sarımsak
• tuz • karabiber
• l çay k. toz hardal
• 1/2 demet maydanoz
• 60 g (4 çorba k.) Sana
• 5 adet hamburger ekmeği Garnitürü için: 5 orta boy domates
• 100 g (l orta boy) soğan
• ketçap
• hardal
• acıbiber sosu (isteğe bağlı)
• 5 adet orta boy kornişon turşu
• 1/2 kıvırcık salatanın yaprakları

Yapılışı:
Bulgurlu Diyet Hamburger

Bulgurlu Diyet Hamburger,Ön Hazırlık
Lezzetli bir hamburger için,dilerseniz hazır kıyma yerine yağsız ve sinirsiz dana etini keskin bir bıçakla kıyabilirsiniz.Bir kapta bulguru,kıymayı, sarımsağı,tuz, biber,toz hardal ve kıyılmış maydanozu iyice yoğurun.Harcı on eşit parçaya bölerek,her birini ekmeklerin boyuna uygun bir yassı köfte haline getirin.Dilerseniz hamburgerinizi kızarmış halka soğanla servis yapabilirsiniz.Bunun için un,su ve tuz ile hazırlanmış koyu bir bulamaç yapıp,kalın doğranmış halka soğanlar bu bulamaca batırılıp,kızgın yağda altın sarısı bir renk alıncaya kadar kızartılmalıdır.

HAZIRLANIŞI:

Ön hazırlık olarak sarmısağı ve maydanozu ince kıyın; garnitür için ise domatesleri ve kornişon turşuyu dilimleyin; soğanı küçük küpler halinde kesin; kıvırcık salata yapraklarını yıkayıp kuruladıktan sonra doğrayın.Bulguru küçük bir tencereye koyup, üzerini örtecek kadar kaynar su ilave edin.Tencerenin kapağını kapatıp,bulguru 30 dakika şişmeye bırakın.Bu sürenin sonunda bir süzgeçten geçirin.Süzgeçte kalan bulguru da ellerinizle sıkarak,kalan suyu da atın.Bir kapta bulguru,kıymayı,sarmısağı, tuz,biber,toz hardal ve kıyılmış maydanozu iyice yoğurun.Bu harcı l O parçaya bölerek her birini ekmeklerin boyuna uygun bir yassı köfte haline getirin.Sana'yı bir tavada orta ateşte eritin.Yağ kızınca hamburgerleri tavaya koyup,bir kez alt üst ederek,yaklaşık 7-8 dakika,etlerin üzerinde su damlacıkları oluşuncaya kadar pişirin.Hamburger ekmeklerini ikiye kesip, ısıtın.Köfteleri ekmeklerin içlerine yerleştirin. Domates,soğan,ketçap,hardal,acıbiber sosu (isteğe bağh),kornişon turşu ve kıvırcık salata yapraklan ile süsleyip lezzetlendirerek,hemen servis yapın.

Malzemeler

250 gr bulgur
125 gr kavrulmuş fındık
200 gr taze soğan
120 gr beyaz peynir
4 yemek kaşığı zeytinyağı
Yarım demet maydanoz
8 diş sarmısak
350 gr domates
1 limon
3 kırmızı biber
3 salatalık
3 yeşil biber
Tuz, karabiber
Taze nane
250 gr bulgurun üzerine bir buçuk bardak kaynar su koyun ve beş dakika pişirin. Daha sonra soğumaya bırakın. Bu arada salatalığı soyun ve tuzlayın. 15 dakika beklettikten sonra yıkayın ve kağıt havluyla kurutun. Biberleri temizleyin, saplarını ve tohumlarını çıkarın, uzunlamasına kesin ve kaynar suya atarak bir dakika tutun ve daha sonra süzün. Ardından taze soğan ve domatesleri doğrayın. Hazırladığnıız malzemeleri soğumuş bulgurla karıştırın. Üzerine küp halinde kestiğiniz beyaz peyniri ekleyin. Salataya zeytinyağı, limon suyu, dövülmüş sarmısak, zevkinize göre tuz ve karabiber ilave edin. Nane, maydanoz ve kavrulmuş fındık da ekleyebilirsiniz. Hafifçe karıştırırak servis yapın.

bugün itibariyle başladım yoğurtlu bulgur çorbası yaptım :) yayla çorbasını bulgurla yani içine birazda haşlanmış fasülye ne nohut ekledim çok lezzetli oldu vede doyurucu .. uzun süre tok tutuyor bakalım bu toklukla ya kilo alırım yada veririm :) 2 gün boyunca deniycem..
saol didscim burda okuyunca esinlendim inşallah işe yarar :)

şimdi bulguru haşladım içine domates salatalık koyup yicem sabah -öğle pirinç lapası yapmıştım hem bulgur daha faydalı inşş faydası olur

X