hakim kararı ile evlilik sözleşmesi için neler yapmam lazım?

aysun444

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
9 Nisan 2007
1.547
21
eşimle evlilik sözleşmesi(mal paylaşımı konusunda) yapamak istiyoruz. noterden yaparsak pek güvenilir olamayacağını düşünüyoruz. evli olanların bu sözleşmeyi hakim kararı ile yapması lazımmış sanırım, bunun için biz neyapacağız. Bir avukatla çalışmadan kendimiz yapabilirmiyiz. ve bunun maddi anlamda tutarı aşağı yukarı ne kadar olur?
teşekkür ediyorum şimdiden..şutarafagitti

Canım kendi aranızda evlilik sözleşmesi yapsanız bile, mesela boşanma durumunda çocuğun velayeti şuna ait oalcak, ya da boşanma durumunda şu karşı tarafa şu kadar tazminat ödeyecek gibi, bu sözleşmelerin pek bir geçerliliği olmuyor. Boşanma durumunda tüm bu hususlar, nafaka, tazminat, velayet hakim tarafından yeniden belirleniyor. O nedenle özel hükümler içeren bir evlilik sözleşmesi yapmanıza gerek yok.
yapacağınız şey noterden mal ayrılığı sözleşmesi, bunu yaparsanız evlilikten sonra edinilen mallar ortak olmaz, herkesin kazandığı kendine ait olur. Ancak noterden bunu yapabilirsiniz, hakim huzurunda yapılan bir sözleşme yok.

çok teşekkür ederim ben bir sitede hakim önünde evlilik söleşmesi (yani artık evli olanlar için) yapılabileceğini duymuştum...

teşekkür ediyorum ilgilendiğin için.

X