Yörenizin En Meşhur Yemeği

Benim sülale karışık, alın size de ortaya karışık:süprizzzzz

İstanbul'dan;
-balık, ohhh mis gibi, denizden babam çıksa yerim a.s

Balıkesir'den;
-para pilavı( bunu bilen beri gelsin, muhtemelen annemin çocukken verdiği bir isim de olabilirsırnaşık şey)
-sini mantısı
-kahvaltıda mihaliç peyniri kızartması

Rumeli'den;
-nam nam nam, nefis zeytinyağlılar:Saruboceq:

bir de hangisinden geldiğini bilmediğim;
-üçgen mantı (bizde kare ikiye katlanır, üçgen şeklinde yapılır, öyle çok küçük olmaz, attın mı ağıza dişe gelir:jeyyar:, üzerine sarmısaklı yoğurt ve pul biber yağda kavrularak yapılan sos dökülür-salçasız-)

afyonun haşhaşlı ekmeği, kaymağı ,lokumu, en önemlisi sucuğu ohh ohhhh yemeklerden herşeyi yapar herşeyi yeriz.meşhur yemeklerinden daha sonra resimlerini koyarım

ben afyon emirdag'liyim o yuzden araba$i demistim fazla bilen yok ama bu yemegi
çorbasini yapiyorlar tavuk etinden ondan sonra da baklava sekilde hamuru dondurup yapiyorlar valla kisin aci biberle cok guzel gidiyor....

ben ankaralıyım.ama bu yemek sadece bizim buraya mahsustur.
tirit.büyüklerimiz tandır ekmeğini tandırda yapar.sonra küçük küçük doğranır.üzerine haşalnmış et
biber,domates kavurulup dökülür.
afiyet olsun.:)

işde tandır ekmeğimiz
s3020346ug0.jpg

s3020346ug0.109d9bc712.jpg

Güzel Kilisimin en meşhur bayram tatlısı gerebiç/kerebiç..şiddetle denemenizi tavsiye ederim.laelaelaelaelae
36 adet kurabiye çıkıyor.
malzemeler:
3 yumurta
1 su bardağı şeker (pudra şekeri kullanılırsa daha iyi olur fakat yarım su bardağından biraz fazla şeker yeterli olacaktır)
1 su bardağı yoğurt
1 su bardağı ayçiçek yağı (kilisliler içerisine genellikle ayçiçek yağı değilde zeytinyağı kullanırlar)
1 paket oda sıcaklığında margarin
1 paket vanilya
1 paket kabartma tozu
Aldığı kadar un (6-6,5 su bardağı aldı benimkisi. kilislilerinki gibi bir tad istiyorsanız unla birlikte 1 su bardağı kadar irmik ekleyebilirsiniz, ben eklemedim)
iç malzemesi:
2.5 su bardağı iri çekilmiş ceviz
1 yada 1.5 tatlı kaşığı damak zevkinize göre tarçın
yarım su bardağı susam (bunu eklemedim)
yarım çay bardağı da hindistan cevizi
2 yemek kaşığı pudra şekeri
Hazırlanması:
bütün malzemeleri karıştırıp yumuşak bir hamur elde edin.
hamurdan ceviz büyüklüğünde parçalar koparıp içli köfte yapar gibi içini oyup karştırdığımız iç malzemesinden 1 yada 1.5 kaşık ilave edip ağzını kapatın.
daha sonra yaptığınız bu kurabiyeleri kalıbın tam ortasına koyup elinizle hafifce bastırın. kalıptan çıkarmak içinde kalıbın ucunu bir tahta yada pişireceğiniz tepsiye hafifçe vurarak çıkartın.
kerevic.jpg

bende eskişehirin meşhur çiböreki ni paylaşmak istedim sizlerle

ktuncaytezgocenbehcetulrw0.jpg
[/IMG]

her ne kadar uzun yıllardır çiğbörek olarak yanlış bilinmişsede asıl adı enfes leziz börek anlamında çibörektir..kızgın yağda pişirilmiş bir börek hiç çiğ olabilirmi....

yapımını tarife gerek varmıdır genelde bilinir zaten ama isteyen arkadaşlar olursa onuda eklerim daha sonra
sevgiyle kalın

Ben tokat zileliyim bizim yörenin en meşhur yemeği yaprak sarmadır. Ayrıca bat adı verilen bir yemeğimiz vardır ki tadına doyum olmaz

hatay ımın yemeklerine diyecek yok cokacimcoook

içli köftemiz
kebabımız
künefemiz
ekşili köftemiz

hangi biriniz tarifini yazayım yaw
başka da bişe demiyommmm cokacimcoook

kuymak.JPG

Malzemeler:
- 1 su bardağı mısır unu,
- 100 gr. Trabzon tereyağı,
- 150 gr. Trabzon İmansız peynir,
- 1 su bardağı sıcak su.

Yapılışı:
Tereyağını tencereye koyun. Yağ eridikten sonra mısır ununu dökerek, tereyağı ile kavurun. Un pembeleştiğinde, kaynamış sıcak suyu ilave ederek suyla bir miktar pişmesini sağlayın. Katılaşmaya başlayınca peyniri ilave ederek, 5 dakika peynir ile pişmesini, hafif hafif tahta kaşıkla malzemenin birbirine karışmasını sağlayın. Peynir tuzlu ise tuz ilave etmeyin. Piştikten sonra servis yapın.

Afiyet olsun.

işte bukadarcokacimcoook

İstanbul'da yaşıyorum ama köken Bolu-Göynük.Bizim oranın en meşhurları yaprak sarma ve su böreği.Tabi bunlar her yörede var ama her yöreninde kendine has lezzeti var.Benim evimde de her hafta yaprak sarma mutlaka vardır.Su böreği biraz zahmetli tabii beni aşıyor.

bende malatya nın güzel mi güzel bir yemeğini sunayımm:KK70:
YAPRAK SARMALI EŞKİLİ KÜFTE (Ekşili Köfte)
Malzemeler.
Kiraz, ayva veya fasulye yaprağı
1/2 kg yarma
1 kg. yoğurt
Kuru soğan, 1/2 kg. taze fasulye
3 adet ekşi elma
Bir yemek kaşığı erik ekşisi
Bir yemek kaşığı kef(Kef tuzlu tereyağının erimesinden sonra elde edilen tuzlu ve tadı değişik malzemedir)
Tereyağı ve tuz
İki kaşık un

Yapılışı:
İlk önce tuzlu hamur hazırlanır.Hamur yarma ile yapılır.Bu hamurlar kiraz, ayva yahut fasulye yaprağı ile ince ince sarılır ve köfteler bir tencereye muntazam şekilde dizilir. Köftelerin üzerine bir ağırlık konularak kaynatılır.
Ayrı bir yerde, yoğurda iki kaşık un,erik ekşisi,taze fasulye, kef ve su konarak çorba suyu gibi karışım biraz kaynatılır.Eriyiğin kesilmemesine dikkat edilmelidir.Karışım, köftelerin üzerine eklenerek kaynamaya terk edilir.Ayrıca doğranmış ekşi elma eklenebilir.
Ayrı bir kapta bol soğan kavrulur, pişmekte olan köftelere eklenir.Tabaklara ekşili köfteler alınarak soğuk veya ılık olarak yenir.

Arkadaşlar öncelikle Türkiyemin her yöresinin yemekleri ayrı güzeldir. Ben geleneksel yemekleri yemeyi farklı lezzetler tatmayı severim. Diyarbakır kebaplarından tutunda, Balıkesir'in Hoşmerimine hepsini severim. Ayrıcada rica edicem Balıkesirli bir arkadaşımız şu Höşmerimin tarifini verirse sevinirim. Malum Ramazanda iyi gider.
Sizlere birgün tarif edicem... (Aşağıda yazdığım yemekleri)
Artvin'imizin meşhur Lobyosu ve Malahtasu güzeldir. Keteside öyle...

kaydirigubbakcemile5

antebinde kuru patlıcan dolması ve mutlaka misafirlere yapılan ciğ köfte ğibi yoğrulan bulğur köftesi muhakkak köfteye gelin diye davet edilir öğle yemeğine ve baklavası tabi

antebinde kuru patlıcan dolması ve mutlaka misafirlere yapılan ciğ köfte ğibi yoğrulan bulğur köftesi muhakkak köfteye gelin diye davet edilir öğle yemeğine ve baklavası tabi

Ayyyy hakikatten janet, kuru patlıcan dolmasını kulakları çınlasın komşularımız yaparlardı onlar van'lıydılar harika oluyor gerçekten...
Senden rica edebilirmiyim bir püf noktası varmı? yoksa normal yaptığımız dolma gibimi yapılıyor?

cokacimcoook

ay bende aydınlıyım aydınında keskegı paşa böregı patlıcan salatası bıde zeytın yaglıları mehırdurr sölemden gecemıcemm hatayın tuzda tavugunu köbesini adanadın kebabını içli köftesını bayılırım

paşa böreğini hiç duymadım nasıl acaba?

özellikle düğün mevlütlerde biber turşusu meşhurdur. başka bir yere koymuştum aynen kopyaladım

yaz turşusu

aslında malzemeler yaza daha uygun ama çarşıda bulunabiliyor biber mesela.
-bir kilo kadar biber yada patlıcan yada börülceyi yıkayıp doğrayıp suda haşlıyoruz.
-bir yandanda bir avuç sarımsağı tuz ekleyerek havanda dövüyoruz içine damla damla zeytinyağı katarak işleme devam ediyoruz.(en önemli yanı a bu birden dökerseniz zeytinyağı sarımsakla özleşmez üste çıkar olmaz) havandaki zeytinyağı sarımsak karışımı birbiriyle özleşiyor ve havanda yükseliyor. bir süre sonra 1 tatlı kaşığı kadar zeytinyağı katıyoruz karışımı havanda dövmeye devam ediyoruz evet nerdeyse havanın ağzına kadar geldi karışım. haşladığımız
-malzemeyi süzüyoruz soğuyor hazırladığımız karışımı döküyoruz
-yazın goruk suyu ekliyoruz yoksa nar ekşisi veya limon suyu ekliyoruz.
-ve su ekleyip yaz ise dolaba koyuyoruz. kış ise gerek yok. birkaç saat bekletince malzeme biber veya diğerleri içine tuzunu ekşisini alıyor. ve yemeklerin yanında çok hafif iştah açıcı bir lezzet oluyor. burada yani aydın bölgesinde düğünlerde yapılır bilmeyenler çok beğenir.

hatay'ın meşhur yemekleri o kadar çok ki...
şıh mihşi,keşkek,maklube,içli köfte,lahmi sayni(tepsi köfte)kağıt kebabı vb. devam eder...mutlaka gidip tadmalısınız...

SLM bende aslen Kayserili yim,ve mantimiz cok mesur.arti pastirma ve sucuguy lada mesur dur Kayseri miz.Unutulmamalidirki bir yemek kassigina 40 tane manti sigmasi gerekiyor.

X