Epidural Sezeryan Olanlar

hidennisko

çiçekli böcekli :))
Pro Üye
14 Eylül 2007
5.494
236
kızlar benim dogumum sezeryanla olacak.ben bebegimin dogudugu anı gormek vedaha sonra daha cabuk kendime gelebilmek icin epidural istiyorum.ama doktorum sen dogum yapacagın gun vazgecersin dedi,neden diye soramadım bile :KK43:
Bu deneyimi yaşayanlara bir kaç sorum olacak
epidural ignesinde canı cok mu yanıyor insanın
kesildigini falan hissediyormussun ama acı yokmus dogru mu?
olanlar tavsiye eder mi?
simdiden tesekkür ederim a.s.

ben epidural sezaryan olali 26 gun oldu normal dogum istedim ama kizim ters dondu son hafta epidurale karar verdik.Soruna gelince igne o kadar inceki hissetme olayin cok az ben kan bile aldirirken odum kopar nasil yaptilar anlamadim ayrica nasil guzel o masadan kalkmak istemedim kizimi aninda gordum esim yanimdaydi gule oynaya dogurdum 3kez daha dogursam epidural sezaryan olurum ayrica ne hissetmesi gogus kafesinden asagisi felc gibi herhangi birsey duyman imkansiz sadece konusmalar duyuluyor masaj olur gibi bir sallaniyorsun veeee bebisinin aglamasi sakin korkma gayet guzel bir yontem tavsiye ederim

ben de epidural sezeryan olcam.normal doğumdan bu kadar çok korkmuyordum.sonuçta ameliyat sonunda ne olacak bilemiyorum.bazıları yataktan kalkamıyormuş ve aylarca dikişleri acıyormuş. biraz bilgi verebilir misiniz?

ben epidural sezaryan olali 26 gun oldu normal dogum istedim ama kizim ters dondu son hafta epidurale karar verdik.Soruna gelince igne o kadar inceki hissetme olayin cok az ben kan bile aldirirken odum kopar nasil yaptilar anlamadim ayrica nasil guzel o masadan kalkmak istemedim kizimi aninda gordum esim yanimdaydi gule oynaya dogurdum 3kez daha dogursam epidural sezaryan olurum ayrica ne hissetmesi gogus kafesinden asagisi felc gibi herhangi birsey duyman imkansiz sadece konusmalar duyuluyor masaj olur gibi bir sallaniyorsun veeee bebisinin aglamasi sakin korkma gayet guzel bir yontem tavsiye ederim

arkadasim hangi hastanede oldun
benim doktorum esini alamam diyor,mikrop kaparmısım
ama ben esşm olmadan girmek istemiyorum:eek:klava:

ben ingilterede oldum ama turkiyede aliyorlar diye biliyorum dr almiyor demekki ama bak sakin korkma endiselenme cok rahat bir dogum inan ben herkeze tavsiye edebilirim

bence de hiç düşünme en güzeli
ben 4 ay oldu epidural ile sezeryan oldum
iğneyi hiç hissetmiyorsun..ayrıca kesildiğini değilde dokunmaları hissediyorsun..
ama çok güzel bi duygu bebeğini 2 dk içinde göriyorsun..
Allah yardımcın olsun..hiç korkma

doktorum anlasmalı oldugu hastanedeki anestezi ekibiyle çalışacak eli mahkum
bu gittigimde acık acık soracagım siz guveniyor musunuz diye :)))
hayır demez direk ama tereddütü varsa beni genel anesteziye ikna eder..

tatlım inan ki çevrende benim kadar dogumdan korkan birisini göremezsin
ben epidural sezeryan oldum, 40 kez dogursam 40 kez epidural sezeryan olurdum
belden yapılan iğne kalçandan yapılan iğneden 20 kat hafif bir iğne, hiç acımıyor desem yalan
ama kan aldırırken yapılan iğne kadar acıyorr
ben dogum anında acı agrı his hiçbirsey hissetmedim
epiduralin bir avantajı da : dogumdan hemen sonraki şiddetli dikiş ağrılarını uyusuklugun 4-5 saat devam ettiği için hissetmiosun
4-5 saat sonra da zaten agrılar hafiflemiş oluyor
kesinlikle tavsiye ederim

kızlar benim de doğumum 1 hafta sonra herşey normal ama ben doğumdan çok korktuğum için sezeryan istedim...epidural için de iğneden çok korkuyorum uyuyayım herşey bitsin kalkayım diyorum...ama yazılarınızı da okuyunca o kadar ağrıda olsun diyorum...ya ben çok kararsız oldum kızlar ya...

kızlar benim de doğumum 1 hafta sonra herşey normal ama ben doğumdan çok korktuğum için sezeryan istedim...epidural için de iğneden çok korkuyorum uyuyayım herşey bitsin kalkayım diyorum...ama yazılarınızı da okuyunca o kadar ağrıda olsun diyorum...ya ben çok kararsız oldum kızlar ya...

ben epidural sezaryan olan biri olarak inan bana damardan alinan kan icin yapilan igne daha cok aciyor benden kan almasinlar ama bin kez epidural ignesi vursunlar raziyim anla yani kil kadar igne bence tamamen bayilma bebegini dogdugunda gormek bir harika hem o gun ayaga kalkiyorsun vucuduna genel anestezide verilen onca ilaci almiyorsun bebegin ve senin icin en sagliklisi

hamile kaldıgım gunden beri epidural sezeryan istiyordum ve oylede oldu.iyi ki bu yontemi tercıh etmışım,ıgnenın vuruldugunu ben hıç hıssetmedım,ayrıca keılme anını falanda hıssetmedım,zaten asla acı duymuyorsun,ve amelıyat sonrası yaklaşık ıkı saat hıssızlık devam ettıgı için o ilk acılarıda yaşamamış oluyorsun,sana sadece bebegının ılk anlarının tadını çıkartmak kalıyor.tıp iyi ki bu kadar ilerledi.

sıddetle tavsıye edıyorum benımde 36 gun oldu sezeryan olalı.bebegını ılk sen goruyorsun tıpkı normal dogumdakı gıbı.saatlerce agrı sızı yok.belden yapılan ıgneyıde hıc hıssetmıyorsun desem yerıdır.sakın korkma.hıs cok az var ama acı hıc yok.kesınlıkle epudural sezeryan iste.hayırlı dogumlar

Ankara Özel TDV 29 Mayıs Hastanesinde yaklaşık bir hafta önce epidural sezeryanla doğum yaptım..Ameliyathane ekibinin bu konudaki tecrübesi çok önemli..Ben ani bir kararla epidural olduğumdan açıkçası bu konuya çok yoğunlaşmamıştım yani zararlarını çok fazla düşünmemeye çalışarak ameliyathaneye girdim..Ameliyathanede kambur vaziyette oturtuldum ve sırdımdan çok fazla hissetmediğim bir şekilde bir iğneyle anestezi verildi..Çok ilginçti ama ben sezeryan boyunca ayaklarımı hissettim :)) Hatta bunu oradaki görevlilere söylediğimde bunun normal olduğunda dokunuşları hissedeceğimi ama asla ağrı hissetmeyeceğimi söylediler aynen öyle oldu..Hiçbir şekilde bel ağrısı yaşamadım..Felç riskinin de işini iyi bilmeyen insanların eline düşülmesi halinde yaşanabileceğini düşünüyorum..Tecrübeli insanların elinde olursan korkmana gerek yok..Hatta çok keyifli ..Asıl zor olan sezeryan sonrası..Bir dolu karmakarışık sancın ve ağrın oluyor..Mesela ben ilk olarak rahmin toparlanması sırasında kasılması nedeniyle oluşan iğne batması tarzı sancıların ne olduğunu anlayamadığımdan (göbek deliğinin tam altında hissediliyor) ameliyatta içimde bişey unuttularda o ağrı yapıyor sanmıştım :roflol: Ayrıca dikiş yerlerinin başlangıç ve bitiş yerleri de çok ağrıyor..Birde ara ara öksürük krizi gelip öksürdüğünde çok ağrın oluyor ( bu krizler anesteziyi vücuttan atmak içinmiş, krizin başladığı anda birinin arkandan hafif hafif eliyle vurması gerekiyormuş, benim olayımda bunu bana kimse yapmadı tabi resmen sefil oldum) Birde gaz sancının olmaması için aynı gün yürümeli mutlaka ılık bir şeyler içmelisin ( başta hoşaf geliyor, ıhlamurda geliyor ama ben gece ıhlamurum gelmediğinden gaz çıkaramadım, hatta bu sancılar nedeniyle artık en sonunda ağladım ve normal yoldan gaz çıkaramayınca taburcu olmadan önce bana lavman yapıldı..) Normal doğum en güzeli ama sezeryan olacaksan da genel anestezi yerine epidurali tercih etmelisin çünkü hep ayık olduğundan bebeğine vakit ayırman daha kolay..Bu kadar uzatmamın tek sebebi hala doğurmamışken normal doğum yolunu tercih etmen içindir yerimseniben Benimle aynı gün normal doğum yapan hanım aynı gün taburcu olurken ben şu an hala dikişlerimin ağrısını hissetmekle meşgulüm..

kızlar benim dogumum sezeryanla olacak.ben bebegimin dogudugu anı gormek vedaha sonra daha cabuk kendime gelebilmek icin epidural istiyorum.ama doktorum sen dogum yapacagın gun vazgecersin dedi,neden diye soramadım bile :KK43:
Bu deneyimi yaşayanlara bir kaç sorum olacak
epidural ignesinde canı cok mu yanıyor insanın
kesildigini falan hissediyormussun ama acı yokmus dogru mu?
olanlar tavsiye eder mi?
simdiden tesekkür ederim a.s.

ben spinal sezaryan oldum 5 mayısta. belden iğneden korkma benim hiç acımadı çok ince bir iğne. seni oturtuyorlar kedi gibi kamburunu çıkar diyorlar nefesini ayarlatıyorlar ve bu arada ameliyat ekibinden birisi senle konuşup yapman gerekenleri tembihleyerek seni rahatlatarak konuşuyor bi nevi.. çok kısa bir süre sonra bacaklarına bir sıcaklık geliyor ve uyuşuyor belden aşağın. sonra yatırıp diğer verilecek damar yolu işlemlerine başlıyorlar. ayakların kütük gibi oluyor zaten sen hiçbirşey hissetmiyorsun. operasyon sanırım 40 dk. falan sürüyormuş ama inan bana 5-10 dk da bitti iş gibi geldi. bebişimi hemen gösterdiler ve sonraki dikim işlemi ne kadar sürdü valla bilmiyorum hayal meyal.. ayıktım ama korkudan mıdır nedir yine de şuursuzdum:) allahtan video çekimimiz varda anı anına izledik:) ilk yattığımda uyuşturulup, dedim bi halt ettik ama ayık olcam diye, iyi mi ettik kötü mü ettik hadi hayırlısı diye.. :)) accayip de tırsıyodum bi yandan:)
ama hiç pişman değilim şimdi bebeğimi ilk ben gördüm çok manyak birşey. hem narkoz alıp da saatler sonra kendine geleceksin odanda, herkes görmüş bile olacak, hemen yok kime benzediği konusunda yorumlar yapacaklar falan.. ben çok mutluyum şimdi oğluşumuzla o örtüye sarılı ilk çıktığı kokusuyla yanağıma dayadılar, dünyalar benim oldu tavsiye ediyorum canım. hiç korkma.

henüz bebişlerini kucaklayamayan tüm annelerin de bir an önce hayırlısıyla meleklerine kavuşmaları dileklerimle..

hepinize sevgilera.s.

ben spinal sezaryan oldum 5 mayısta. belden iğneden korkma benim hiç acımadı çok ince bir iğne. seni oturtuyorlar kedi gibi kamburunu çıkar diyorlar nefesini ayarlatıyorlar ve bu arada ameliyat ekibinden birisi senle konuşup yapman gerekenleri tembihleyerek seni rahatlatarak konuşuyor bi nevi.. çok kısa bir süre sonra bacaklarına bir sıcaklık geliyor ve uyuşuyor belden aşağın. sonra yatırıp diğer verilecek damar yolu işlemlerine başlıyorlar. ayakların kütük gibi oluyor zaten sen hiçbirşey hissetmiyorsun. operasyon sanırım 40 dk. falan sürüyormuş ama inan bana 5-10 dk da bitti iş gibi geldi. bebişimi hemen gösterdiler ve sonraki dikim işlemi ne kadar sürdü valla bilmiyorum hayal meyal.. ayıktım ama korkudan mıdır nedir yine de şuursuzdum:) allahtan video çekimimiz varda anı anına izledik:) ilk yattığımda uyuşturulup, dedim bi halt ettik ama ayık olcam diye, iyi mi ettik kötü mü ettik hadi hayırlısı diye.. :)) accayip de tırsıyodum bi yandan:)
ama hiç pişman değilim şimdi bebeğimi ilk ben gördüm çok manyak birşey. hem narkoz alıp da saatler sonra kendine geleceksin odanda, herkes görmüş bile olacak, hemen yok kime benzediği konusunda yorumlar yapacaklar falan.. ben çok mutluyum şimdi oğluşumuzla o örtüye sarılı ilk çıktığı kokusuyla yanağıma dayadılar, dünyalar benim oldu tavsiye ediyorum canım. hiç korkma.

henüz bebişlerini kucaklayamayan tüm annelerin de bir an önce hayırlısıyla meleklerine kavuşmaları dileklerimle..

hepinize sevgilera.s.

allah analı babalı sağlıkla büyütmek nasip etsin canım sana birşey sormak istiyorum benim bir yakınımda spinal oldu ama ne başağrısından nede mide bulantısından göz açabiliyor şuan 1 haftadır kusuyormuş anestezinin etkisiymiş bende sezeryan olursa eğer spinal istiyordum ama şimdi gözüm korktu sende hiçbir rahatsızlık oldumu:tomato:

kızlar yyazılarınız beni rahatlatıyor...ben sezeryan konusun da kararlıyım çok korkuyorum normal doğumdan ölcem heyecandan korkudan çaresiz sezeryan istiyorum doğuramam ben ya...

ben olalı 3 sene oldu....iğne acı vermiyor.....kendini gayet serbest bırak.....iğneyi oldum uzandırdılar beni bekliyorum içimdende alllahım ya bu beni uyuşturmassa nerden anlıcaklar kesilirken filan hissedersem ne olcak demeye kalmadı tamama hadi ameliyathaneye dediler sedyeyle götürdüler ama ben gözlerimi tutamıyorum...bu seferde unuttum uyuşukluğu ya benim uykum geldi görmicekmiyim şimdi ben diye sersem sersem hemşireye soıruyorum....geldim kollarıma aletler takılıyo önüme örtü seriliyo ama ben gözlerim aralık seyredebiliyorum açamıyorum ....sonra bi serinlik hissettim karnımda ..allah dedim hani ameliyatta kırmızı bir madde sürüyolar ya onu sürüyolar zannettim dmeye kalmadı doktorumun sesine bir irkildim....((((hadi hemşire teyzesi tuttta çıkaralım zeynep cadısını ))))demesiyle ben o uyuyakalıcam diye gözlerimi açmaya çalışan ben zeynebinde sesini duymamla bir ayıldım...kafamı kaldırıp yüzünü görmeye çalışıyorum.....meğer ben bişey sürüyolar zannederken dr ...olayı bitirmiş bile hemen olup biten bir işlem 1 saat geçti ama ben 10 dk gibi algıladım....sadece heyecan yapma yeter hiçbirşey hissetmene imkan yok...ve en güzeli ilkj yarım saat içinde bebeğini emzirebilişyorsun anne çocuk bağı için bu önemliymiş diye okumuştum...üstelik o uyuşukluk 4-5 saat sürüyor ...buda iyi bir şey ameliyat sonrası acıyı hissetme açısından zaman kazanmış oluyorsun ...tavsiyem...ilk ik kalkmadan sonra bol bol kalk yürü......gaz olayı vs başka türlü rahatlayamazsın işin sırrı bol yürümeye çalışmakta...arkadaşım uyarmıştı beni ben hep kalktım yürüdüm...hiç sıkıntım olmadı bu anlamda...bebeğini allah sağlıkla ellerine versin inşallah .asla bayıltma kendini ....insan hayatta kaç tane mucizeye tanık olabiliyorki....hiç bir aşamasını kaçırma ve keyfini sür...rüskli bir durum olsa millet niye yaptırsın canım....bana kalsa normal yap derdim ama ...doktorunla senin arandaki mesele ....sakin ol...izle keyif al...bebeğin doğucak ve sen bu işlemler sırasında hiç acı çekmiyceksin ...inan bana....o gün gelince sabahında zaten heyecanın yerini bebeğini beklemenin mutlulu ve merakı sarıcak anlamıycaksın bile ...nasıl olup bitti diye...hoşçakal....

allah analı babalı sağlıkla büyütmek nasip etsin canım sana birşey sormak istiyorum benim bir yakınımda spinal oldu ama ne başağrısından nede mide bulantısından göz açabiliyor şuan 1 haftadır kusuyormuş anestezinin etkisiymiş bende sezeryan olursa eğer spinal istiyordum ama şimdi gözüm korktu sende hiçbir rahatsızlık oldumu:tomato:

iyi dileklerin için teşekkür ederim.
öncelikle şunu söyleyebilirim ki, bana doğumdan sonra baş ağrısı yaşayabilme ihtimaline karşı bol su içmemi tavsiye etti hemşire sağolsun. 1,5 luk 2-3 şişe su elimden düşmedi. bol sıvı almak, çorba kayısı suyu falan.. ve sulu sıcak beslenmek gerekiyor. mide bulantısını dersen ilk doğuma hazırladıkları sırada damardan verdikleri anlarda kopmuştum zaten:) ama normal dediler, sakinleştirdi ameliyat ekibi beni konuşturarak doğum esnasında.. birde sanırım o hazırlıkları gördüm, o endişe heyecan falan birsürü karmaşık duygu seli tabii.. psikolojikti sanırım. ama minnoşumu kucağıma alınca herşey bitti..
doğumdan çıkıp odama götürülürken telde herkesle konuşuyordum mutlu mutlu..

ve bir arkadaşım da kendi arkadaşıyla konuşturdu ki beni, o da benle aynı hamileydi normal doğumdan korkuyordu ama sezeryanı da düşünemiyordu. ona da cesaret olsun diye benimle konuşturdu doğumdan çıkmış sesi hali bak diye.. gayet iyiydim yani çok şükür. zaten ilk ağrıları yaklaşık 4 saat sonra falan hissetmeye başlıyorsun. bacakların falan kütük gibi oluyor. benim tek korkum şu felç falan diyorlar ya, Allah korusun onu düşündüm. ama bacaklarıma saatler sonra his gelmeye başlayınca rahatladım ve hayat normale döndü. hissedememek gerçekten çok kötü. Allahım o durumda olan insanlara yardım etsin. saatler sonra ayağa hemşirenin yardımıyla kalktığımda bebişimin altını değiştirirken yatakta bir an o sancımı bile unutmuşum. çok enteresan bir duygu bu..

umarım o yakınında bir an önce iyileşir. işin psikolojik yönünü atsın üzerinden bence..
bu yöntemden memnun kaldım yani.. bebişimi de ilk ben gördüm:hooray:
ben tavsiye ediyorum walla soranlara yani korkma..

sevgilera.s.

ben olalı 3 sene oldu....iğne acı vermiyor.....kendini gayet serbest bırak.....iğneyi oldum uzandırdılar beni bekliyorum içimdende alllahım ya bu beni uyuşturmassa nerden anlıcaklar kesilirken filan hissedersem ne olcak demeye kalmadı tamama hadi ameliyathaneye dediler sedyeyle götürdüler ama ben gözlerimi tutamıyorum...bu seferde unuttum uyuşukluğu ya benim uykum geldi görmicekmiyim şimdi ben diye sersem sersem hemşireye soıruyorum....geldim kollarıma aletler takılıyo önüme örtü seriliyo ama ben gözlerim aralık seyredebiliyorum açamıyorum ....sonra bi serinlik hissettim karnımda ..allah dedim hani ameliyatta kırmızı bir madde sürüyolar ya onu sürüyolar zannettim dmeye kalmadı doktorumun sesine bir irkildim....((((hadi hemşire teyzesi tuttta çıkaralım zeynep cadısını ))))demesiyle ben o uyuyakalıcam diye gözlerimi açmaya çalışan ben zeynebinde sesini duymamla bir ayıldım...kafamı kaldırıp yüzünü görmeye çalışıyorum.....meğer ben bişey sürüyolar zannederken dr ...olayı bitirmiş bile hemen olup biten bir işlem 1 saat geçti ama ben 10 dk gibi algıladım....sadece heyecan yapma yeter hiçbirşey hissetmene imkan yok...ve en güzeli ilkj yarım saat içinde bebeğini emzirebilişyorsun anne çocuk bağı için bu önemliymiş diye okumuştum...üstelik o uyuşukluk 4-5 saat sürüyor ...buda iyi bir şey ameliyat sonrası acıyı hissetme açısından zaman kazanmış oluyorsun ...tavsiyem...ilk ik kalkmadan sonra bol bol kalk yürü......gaz olayı vs başka türlü rahatlayamazsın işin sırrı bol yürümeye çalışmakta...arkadaşım uyarmıştı beni ben hep kalktım yürüdüm...hiç sıkıntım olmadı bu anlamda...bebeğini allah sağlıkla ellerine versin inşallah .asla bayıltma kendini ....insan hayatta kaç tane mucizeye tanık olabiliyorki....hiç bir aşamasını kaçırma ve keyfini sür...rüskli bir durum olsa millet niye yaptırsın canım....bana kalsa normal yap derdim ama ...doktorunla senin arandaki mesele ....sakin ol...izle keyif al...bebeğin doğucak ve sen bu işlemler sırasında hiç acı çekmiyceksin ...inan bana....o gün gelince sabahında zaten heyecanın yerini bebeğini beklemenin mutlulu ve merakı sarıcak anlamıycaksın bile ...nasıl olup bitti diye...hoşçakal....

walla çok güzel ifade etmişsin.. aynen bende böyle düşünüyorum. ve dediğin gibi 40 dk. 1 saat falan kaldın diyolar bana 10 dk. gibi geldi.. :) o ilk koyu sütümü de verebildim. hemen emzirebildim de.. sonra kalkıp yürüdüm gaz falan attım.. yani herşey biraz inanç, çaba, istek.. dediğin gibi kendini salmamak.. diyorum ya, kendim yataktan yardımla kalkıyordum ama bebişimin altını yatağa eğilip cebelleşe cebelleşe kan ter içinde değiştirirken ( acemilikten tabiii:) ) o acılarımı unuttuğumu fark ettim..
bencede bu mucize an kaçmazdı.. çok mutluyum iyi ki son anda bu yöntemi tercih etmişim..

sevgilera.s.

X