Yenidoğan Sarılığı :((

avebru

Guru
Kayıtlı Üye
19 Nisan 2007
1.154
20
Arkadaşlar bugün kontrolümüz vardı..Oğluşumda beslenme yetersizliğine bağlı hafif sarılık çıktı..Halbuki ben onu yeterli beslediğimi düşünüyordum..Ama bezinde değişik renkli idrar görünce bezinide yanımda götürdüm..Benim aldığım ağrı kesicinin etkisi sandığım şey yetersiz beslenen oğluşumun sarılık sinyaliymiş meğer..Bu arada doktora giderken emziremediğim için göğüslerimi hastanede sağdım ama sağdığım süt eve gelince oğlumle kaşıkla içmeyi beceremediğinden ziyan oldu..Neyse artık en azından göğsümdeki sertlikler gitti biraz..Bu sertliklerle ilgili ne yapılması gerektiğinide araştırmak gerek zira bazı yerleri taş gibi resmen göğüslerimin..

Aranızda bebeği sarılık olan var mı ??

Neler yapıyorsunuz..

Ayrıca bebeği emzirirkende yanlış tutuyormuşum ya :KK43:( Neyse doğrusunu bugün yeniden (!) öğrendim..

Doktor bana sık sık emzir dedi. En geç 2 saatte bir en az 30 dk emzirmem gerekiyormuş..Şimdi oğlumla resmen mücadele ediyorum emsin diye..Birazda canım sıkkın. Her kafadan bir ses çıkıyor..Annem ısrarla şekerli şeyler içeceksin deyip duruyor.. Keşke elimde bir örnek beslenme listesi olsaydı senağlama..Ayrıca annem ben rahatsız olmayayım diye oğluşu gece yanıma getirmiyordu ama artık getirecek, o da yaptığı hatanın farkına vardı.. :çok üzgünüm:

Canım oğlum ilk doğdunda yeni doğan sarılığıydı bende senin gibi çok etkilenmiştim .. Son safhasında ileri dereceydi..Her gün topuğundan kan alınıyordu..Sonrasında doktorumuz ışın tedavisi dedi isterseniz evdede yapabilirsiniz..Biz küvez gibi aleti eve getirdik bir gece boyunca içinde uyudu sürekli su vermek şarttı ve annemle ikimiz sabaha kadar uyumadan su içirdik...Ve hemen doktora götürdük ve mutlu haber hiç birşeyi yoktu tertemizdi hemen geçiriverdi...

Ben kendimi çok yıprattım bu konuda herkez kızdı (sütüm kesilecek sandılar)genelde olurmuş ama tedavisi şart ..Bazen bal vs diyorlar ama Lütfen doktorunun dediklerine bak derecesi ne durumda bilemeyiz..Süt konusunda ise azıcık canın yanacak ama vermeye devam et çokta sıkılmaki kesilmesin...Öpüyorum canım gelmiş geçmiş olsun..Allahım korusun minik yavrunu Şeniz

Ebrucum ,yeni ogan sariligina hemen hemen tum mayis bebisleri yakalandi sanirim. Dr larin soyledigi tek sey sik sik emzirin.Baska bir yolu yok.Birde bize dr guneste yatsin demisti.
Senin sutun icinde bol bol su icmen gerekiyor.Hamilelikte kullandigin vitaminlare ozellile demir hapina devam etmen gerekli.Annenin soyledigi gibi tatli seyler sute cok iyi geliyor.Ozllikle komposto,tahin helvasi gibi.Birde bazi yiyecekler sogan,mercimek gibi ama cok gaz yaptigi iicn tavsiye etmiyorum.Evet arttiriyor ama sonrasi butun gece uykusuzluk.
Ben bu konuyla ilgili bir site bulmustum tekrar bir bakayim sana ayrintili yazarim .Bana faydasi oldu sutum sifirdi bayagi bir artti ama bizim baska sorunlardan emzirme olayimiz bitti.
Birde Ebrucum gogsunde ki o sertlesmelere cok dikkat et.Onlar arttiginda cok buyuk agri,sanci ve nobet yapiyor.Bebiisn emmediyse ve gogsunde sutten dolayi o sertlik varsa banyaoda ilik sabunlu suyla mutlaha sagmalisn.Daha once nazeyle falanda bu konuyu konusmustuk bilmiyorum okumusmuydun ama icerdeki sut o sekilde kalirsa pihtilasiyor ve yogurt kivamina geliyor.Sonrasinda da bir operasyonla onu cikarmak zorunda kaliyorlar.Aman dikkat et canim.
Allah yunus emre'ye bir an once saglik,sana da bollllllll bollllllllllll sut versin

gecmis olsun..rezene cayini icmeni tavsiye ederim..süt artisi icin iyi geliyor..icine kimyon tohumu reyhanda eklersen gaz sorununda olmaz..
1 ölcek rezene
1\4 ölcek kimyon tohumu
1\8 ölcek reyhan
bu karisimdan bir yemek kasigini demle hergün ic
ve bol bol sivi tüket..

cnm benim bebişimde olduu sarılık 3 günn yanımda aldılarrr sonra verdiler ve doktorr sıık sıkk emziirr dedii miydesii hiç boşş kalmıycakk dedii vee ekk olarak aptamil milupa mama verdedii bende sıkk sıkk emzirdim gögüsümü almadıgı zaman sagdıım verdii gecelerii ekk olarakk mam verdiimm gecen pazartesii doktr kontr giitiik bebiştee sarılıkk giitii dedii ama dikkatlii ol dedii bende elimdenn geldiigii kadarr emziirirmeye calışıyoruumm canıımm sende sıık sııkk emziirrr bebişi gecer üzülmee bende cook üzülmüştüüm kafana takma sen bfırsat buldukca tepp gögüsünü bebişşeeeeeeeeeeeeeee

Sarılığın geçmesi için canım bol bol emzirmen lazım,oğluşun uyusa bile uyandırıp emzirmelisin..benim kızım sarılık olmadı,ama nerdeyse oluyordu.süt için ise bol sıvı içmek,sebze yemek (özellikle ciğ ıspanak salatası)ciddi işe yarıyor.

benim oğlumun sarılığı hala yüksek daha öncede bahsetmiştin fototerapi gördük 3 gün ışın tedavisi aldık zordu ABO kan grubu uyuşmazlığından kaynaklanmış bizimkisi 3-4 çeşit sarılık var internette bayabilgiler var bu konuda.emzirmekle geçiyormuş çoğu ebru üzülme çoğumuzun bebeğinde çıktı sarılık emzir hastanede tedavi olmasından iyidir demi

ebrucum çok geçmiş olsun benimde kızım sarılık oldu ilk gün değeri 14 ikinci günse 15.2 çıktı sonra acile götürdük ordada doktorlar normal dedi sık emzirin dediler ama benim hiç sütüm yok o yüzden mama veriyorum en iyisi humana dediler onu kullanıyorum çok şükür şimdi gözlerinin içi düzeldi çok az kaldı inşallah seninkide geçer canım bende çok evhamlı yapım olduğu için etrafımı biraz kırdım ama sonradan bişey olmadığını görünce sakinleştim ve öle tepesine yanına sarı şeylerde koymadım ki renginin değişip değişmediğini anlıyayım diye allah herkesin bebeğine de bizimkilerede şifa versin allahım onları korusun çok öpüyorum canım..

Benim de oglum 5. gun 18 biluribin seviyesiyle fototerapiye girdi. Yalniz sunu belirtmeliyim ki benim oglum 5. gune dogum kilosunun 50 gr ustundeyi. Yani egil yetersiz beslenme bilakis ciddi sut yaramasi soz konusuydu. Doktorumuzun acikladigina gore fizyolojik sarilik da denilen bu yenidogan sarilii zaman zaman bebegin anne sutunu tolere edememsinden de kaynaklanabiliyormus.Dolayisiyla bir sey olacaksa oluyor, kendinizi uzmeyin. 24 saatten sonra eve ciktik, ancak her agladiginda bana verip emzirttiler zaten, hatta ayni odada kaldik.

ay canım ya 30 dk mı
benim ki anca 10 dk emiyor
30 dk emse oda bende mahvoluruz
ama 2 saatte bi emziriyorum

X