ingilizce kelime öğrenmenin en iyi yolu nedir

hanxixmsultan

Guru
Kayıtlı Üye
5 Mayıs 2008
161
16
merhaba arkadaşlar bende bu ingilizce işiyle uğraşıyordum ne zamandır.ama en büyük eksiğim kelime hızlı ve kalıcı bir şekilde kelime öğrenmek istiyorum.
deneyimlerinizi ve önerilerinizi bekliyorum....a.s.

Merhaba :)
Kalıcı olması için kitap okumak
ve şarkı, film vs ile sürekli kulak aşinalığı yapmak tek yolu.
Oturup ezberleyince bir çoğu uçar gider,
deneyimle sabittir :KK66:

ingilizce birşeyler dinlerken kelimeleri ayırt edemiyorum.belki daha çok iyi olmadığımdandır.
birde dinlerken bi yandan kafamın içinde hep çeviri yapıyorum galiba bu da yanlış:çok üzgünüm:

Ben kendime listeler yapmıştım , öğrendiğim kelimeler ve türkçe karşılıkları olarak , defalarca temize çekerek ezberledim hepsini.

Regular ve irregular verbs , fiillerin zamanları , hangi sıfata hangi preposition gelir vs. Kısacası herşeyi yazarak öğrendim , sık aralıklarla gerek nette gerek yazılı olarak sınav yapıyorum bide kendime , mesela yaz geliyor , sahilde bile ders çalışıyorum ben :eek:

Herşey gerçekten istemekle alakalı a.s.

ingilizce birşeyler dinlerken kelimeleri ayırt edemiyorum.belki daha çok iyi olmadığımdandır.
birde dinlerken bi yandan kafamın içinde hep çeviri yapıyorum galiba bu da yanlış:çok üzgünüm:

Bu çok normal:1hug:
Zamanla o çok hızlı gelen konuşmalar sana daha yavaş gibi geliyor, bunun için gerçekten zamana ve çok dinlemeye ihtiyaç olur
Şarkı sözlerine internetten bakıp daha sonra dinlersen daha iyi ayırt edersin kelimeleri
Bir de ingilizce filmleri, ingilizce altyazıyla izlemeyi dene
Çok şey katar sana
Dvdlerin böyle bir ayarı var sanırım...
a.s.

waaaaaav...
kızlar süpersiniz yaa siz.
bunu denicem.
bide vordtest diye bişey var deneyen oldumu nasıl öğretiyor işe yarıyormu merak ediyorum bilen varmı.

Biraz birikimden sonra yurtdışına çıkmak (eğer imkanınız varsa) en kesin çözüm.

Ben bu yıl burslu olarak gideceğim bunu sizinle paylaşmaktan gurur duyuyorum.Dualarınızı eksik etmeyin arkadaşlar.Çok korkuyorum çünkü....

Eğer bir kursa devam ediyorsan tamamlayıcı olarak sürekli sözlük okumanı öneririm İngilizce-İngilizce hemde çok ama çoookkk işe yarar tek kelimeye bakarken birden çok kelime öğrenirsin.
Sebebi ise kursta bi şekilde cümle kurulumunu görüyorsun yardımcı fiil fiil falan gibi kelime bilginde çok olursa ister istemez yerleştirirsin o cümle kalıplarına.
Tabiki yanında Türkçe sözlükte bulunduruyorsun ilk zamanlar.

Canim butun arkadaslarimin soylediklerine harfiyen katiliyorum..Ben Ingilizce Mutercim-Tercumanlik mezunuyum.Sana bir sirrimi vereyim..Lisedeyken kelimeleri; cocuklugumda HBB kanalinda ilk olarak gordugum bir yontem ile ezberledim; gerci ezberlemek degil de; aklimin duvarlarina yapistirdim..Soyle anlatayim;
mesela Duplicate(v) fiili;
Duplicate diyince aklima cat (yani kedi) geliyor;
Bir kedi varmis; duvara duppp diye carpmis; duvarda kopyasi cikmis...
Duplicate=Kopyalamak; kopyasini cikarmak...
Birdaha bu kelimeyi hicbir zaman unutmazsin; ve bu her kelime icin uygulanabilir..
Mesela Sue(v) fiili;
Aklima ilk gelen Sue adinda bir kadin;
Sue diye bir kadin varmis; kocasi onu aldatmis;Sue 'da ona dava acmis...
Sue=Dava etmek; dava acmak...
Ya da Bargain(v);
Aklima margarin geliyor hemen;
Bir kadin markete margarin almaya gitmis;fiyati pahali bulunca pazarlik yapmis..
Bargain=Pazarlik yapmak...
Benim yontemim buydu ve bu sayede simdi kelime haznem cok genis:)
Basarilarr a.s.

evet bu harika bir yöntem üni hep kullanırdık gerçekten çok kalıcı oluyor:hooray:
birde mega hafıza diye bişey vardı melik duyar dı sanırım adı orada anlatılan kelimeler hala aklımda imkanı olanlar onuda alabilir:kahve:

ingilizce öğretmenim küçükken kelimeleri küçük kağıtlara yazıp cebine koyduğunu ve aklına geldiğinde cebinden birer birer çekerek kelimeleri ezberlediğini söylemişti,ben hiç denemedim ama yabancı şarkı dinleyerek, şarkıları ezberleyerek ve ingilizce metinler okuyup yazarak kelime dağarcığımı geliştirdim, geliştirmeye devam ediyorum.

canim bende seni gibi ingilizce ile ugrasiyorum.
ezberlenen kelimeler eger kullanmazsak zamanla
ucup gidiyo aklimizdan.pratik yapmak cok onemli.
benim pratik yapma sansim oldugu icin ogrendigim kelimeyi kolay kolay unutmuyorum
ama sana bol bol ingilizce alt yazili filmleri tavsiye edebilirim

asimavi ingilizce alt yazılı film konusunda sana katılıyorum, açıp cnbc-e yi seyretmek çok fazla yararlı olmayabilir çünkü insan çoğu zaman dalıp türkçe altyazıyı okuyor, o yüzden ingilizce alt yazılı film seyretmek daha yararlı

inglizce alt yazili filmler izlemek muzik dinlemek kelime ezberleyip pratik yapmak,ayrica ingilizce cocuk kitaplari var onlarinda cok fazla faydasi oluyo... ben ilk inglizce ogrenirken bu sekilde yapiyordum...

benim ingilizceye çalışmam kibrit kutusu kadar bir çok kağıdın önüne kelimeyi arkasınada cümle içinde kullanılışını yazmak olmuştu..be bir kelimeyide en az ezberleyene dek 5 kez 10 kez yazardım..böylelikle yazılışları ilede aklımda kalması önemli idi ben için.....

ing-ing sözlük büyük fayda sağlıyor...hemen hemen ehrgün çalışılmalı ingilizceye..araya zaman girmesin ..çok nankör..emek boşa gidebiliyor...a.s

X