Bipolar hastaları ve Yakınları (Manik Depresifler)

bu hastalık genetik banada bu teşhis kondu ama ben bukadar ağır yaşamıyorum sada
ece git geler var ilaç içince git geleri yaşamıyorum doktorum beyindeki madeden olduğunu söyledi bir sıvıyla ilgisi varmş ilacı kesince 3 ay sonra tekrarlıyo doktora gidince tekrar ilaca başlıyor bende anlam veremiyorum ne olcak bunun sonu tamamen ileşen varmı acaba

yaklaşık 10 yıldır yaşıyorum bu sorunu benim doktorum genetik olduğu söyledi nitekim annemdede var fakat o çok hafif geçiriyor.ben 1 senedir ciddi bir atak geçirmiyorum.ama geçirdiğim ataklar hayatımı altüst etti.ilaçlarıma gebelik dolayısıyla geçici süre son verdik.depresyon ve manik dönemlerde terapi bende işe yaramıyordu.çok farklı kimliklere bürünüyor çünkü insan.ara dönemlere almıştı doktorum seansları.ara dönemlerde sadece mantıklı olabiliyor insan. yakınlar için çok daha zor bir hastalık.eşim ve ailem çok zor zamanlar geçirdi.benim kendime geliştirdiğim yöntem sürekli aktif olmak.zaman zaman zorla birşeyler yapmaya çalışarak atlatmaya çalışıyorum atak belirtileri.ve ağlamak kadar iyi gelen başka bir şey yok maalesef :)yaşayan biri olarak yakınınızsa hasta gözlem altındada olsa yaşmasına izin verin duygularını.çevreden tepki geldikçe hırçınlık artıyor çünkü

Evet bu hastalık genetik.Bendede var bu hastalık.
Ama ağır yaşamıyorum.Sadece atak zamanlarında çok uç hareketler oluyor.

geçen yıl yurttaki oda arkadsm böyleydi..maalesef ondan dolayı bizde çook etkilendik..allah kimsenin başına vermesn..gerçektn

Allah herkesın yardımcısı olsun....
Benım kayınvaldemde manik depresif kişilik bozuklugu var...
Doktor ne cok sevınce ne de cok uzuntuye gelemez dedı...
Bırseyı kafasında sabıtledımı anında değişiyor...
Bı bakmıssınız saksıları ters cevırmıs,sabahın 5 inde buzdolabını bosaltmıs,evın tum camlarını acmıs,mutfaga bı gırdım butun tabakları ters cevırmıs ve ben duzeltrıken boynuma atlayıp bogmaya calısması... offff... cok zor... Ha bide öle bır deli kuvveti oluyor kı 5 kısı zor zaptedıyor... Hastanede yattı 20 gun ılk zamanlar kabullenmedı,ıgne olacak 15 kısı tutamadı düşünün... Sonrada aklına gelıp gülüyodu...
Cook uzun suredır olan bırsey bu... ılacları yeterkı duzenlı için ve kontrollere gıdın derim... Çünkü hastalanınca hasta oldugunuda kabul etmıyorlar....

Herkese acil şifalar dılıyorum...

ay çok kötü bir hastalık kaynım da bu hastalık var çok ağır geçiriyor nöbetlerini hı birde sonrası var hem herşeyi hatırlıyolar birde ilaç içirmek imkansız hastayken biz baş edemeyip birisine veya kendisine bişey yapacak diye polis ve dr la götürüp yatırıyoruz hastaneye ama çıknca düzeldiği zaman 6 veya 7 ay sonra ilacını bırakıp tekrarlıyo tüm aile zor durumda kalıyo ya hastayken de çok saçma konuşmuyordu önce şimdilerde çok saçmalıyo rüya görüp herkese bişey yakıştırıyo kendisini çok üstün bir şahıs olarak görüyor geleceği gördüğünü söylüyo vs ama bunun genetik olduğunu bilmiyorduk herkese çok geçmiş olsun

arkadaşlar bende kronik depresyon teşhisi konuldu 2 sene önce 2 senedirde tadavi görüyorum allahtan artık çok iyiyim fakat yazılanları okuyunca bu hastalık herkesde depresyonla başlamış sanırım acaba benimde manik depresyona dönme ihtimali olup olmadıgını nasıl anlarım? neler tetikliyor bu hastalığı bir fikriniz var mı?
buarada benim doktorumun asıl uzmanlık alanı manik depresif bildiğim kadarıyla.Türkiyede çalışmasının yanında amerikada harvard üniversitesinde de çalışıyor belki doktor adı yazmak yasaktır diye ismini yazmıyorum izmirde tedavi olabilecek arkadaşlar varsa özelden mesaj atıp sorabilirler belki işinize yarar

Gecmiş olsun canım... ben yazmıstım benım kayınvaldem de bu teshıs var manik depresif... Doktorunun dediği ne cok sevınecek ne de cokk üzülecek... yanı asırı ıyı veya kötu heyecan yasamayacakmıs... Bu durumlarda vucut dengeyı kuramıyormus...
Herseyı kafana takma canısı...

18 Ekim Pazar günü Bipolar Yaşam Derneği nin düzenlemiş olduğu bilgilendirme toplantısı var: Konu bipolar bozuklukta adli sorunlar. Tüm bipolar hastalara ve hasta yakınlarına açık, ücretsiz.
Yer:point Otel, Topçu Cad. No.2 Taksim- ıstanbul
Saat: 13.30-15.15

Dr.kontrolünde çok uzun bir süredir.depresyon ilaçları kullandım yaklaşık 6 yıldır.bu ilaçlar psikolojik olarak normal hayatın aksamamasına yardımcı oluyor fakat,güncel yaşamınızdaki sorunlarınızı elbette çözmüyor...ilaç sadece bir geçiş dönemi cevabı ise siz ve bilinç altınızdır.ilacı bıraktıktan sonra başladığınız yerden devam ediyorsunuz...

arkadaşlar KK'ne bipolar bozukluk için ve hasta yakınlarına yardımcı olabilirim belki diye üye oldum. çünkü çekilen sıkıntıları çok çok iyi anlayabiliyorum bir bipolar olarak..banada 2004 temmuzunda bipolar teshişi konuldu.ve en son 2007 de mani atağı geçirdim. Allahıma şükürler olsun ki 2 yıldır atak geçirmiyorum. tabi hala ilaçlarıma da devam ediyorum. bu hastalık hakkında çok araştırma yaptım.çok dua ettim. aşağıdaki yazı bir gazete de tevafuken karşıma çıktı. doktorumda kullanabilirsin omega 3 ilaç değil deyince düzenli olarak omega 3 kapsül kullanmaya başladım tabi ilaçlarımı bırakmadan. sonra beynin sağlıklı olması için gereken şeylerden bir tanesinin de soya da bulunan lesitin maddesi olduğunu öğrendim. omega3 le birlikte hergün düzenli olarak lesitin kapsül kullanmaya başladım ve mani atağı geçirmedim 2 yıldır.hala kullanıyorum bunları ama hergün almıyorum artık. 3 günde bir dönüşümlü olarak kullanıyorum.İnşallah sizlerede faydalı olur.Rabbim hepimize şifalar versin.

Diyet, Tesadüf Sonucu Keşfedildi

Geçtiğimiz sene Amerika'nın ünlü Newsweek Dergisi yayımladığı "Akıl Diyeti" ile beyin için gerekli olan gıdaları açıklamış. Amerikalı bilimadamları, akıl hastalıkları ve özellikle depresyona karşı koruma sağlayabilen son derece basit bir diyet hazırlamışlar.

Araştırmalar ve tesadüfler sonucu keşfedilen bu diyet, şimdi medya dünyasının favorisi olan "kilo verme, form koruma, yaza hazırlanma" diyetlerini bile sollayarak gündemin bir numaralı konusu olmuş.

Hem Aklınız Hem Fazla Kilolarınız İçin

Bilimadamları zaten "Her şey kafada başlar" sloganıyla "akıl sağlığımızı koruyalım" diyetinin kilo sorunlarına da çözüm olabileceğini savunuyorlar. Kendi tanımlamalarıyla "Psikiyatrik rejim" de dedikleri akıl diyeti beyne iyi gelen gıdalardan oluşan bir diyet. Beyni güçlendiren, strese karşı dirençli hale getiren, ileride ortaya çıkabilecek depresyon, manik-depresyon, doğum sonrası depresyon, intihar eğilimi gibi rahatsızlıkları bile önleyebilen bir diyet. Üstelik çok kolay.

Listedeki gıdalardan, birini bir gün, diğerini bir başka gün, gönlünüzce tüketmeniz yeterli.

Balık ve Ceviz Listenin Başında

Akıl diyetinde iki önemli gıda temel alınıyor. Biri balık, özellikle somon balığı, diğeri de ceviz. Diyetteki yan gıdalar yumurta, ıspanak, buğday ve balık yağı...

Diyet her gün biraz ceviz atıştırmayı öğütlüyor. Ya da bir gün ceviz, ikinci gün bir yumurta, üçüncü gün somonbalığı, dördüncü gün ıspanak. Bu gıdaların hepsinin Omega-3 adı verilen bir madde içerdiğini açıklayan uzmanlar, bu gıdaların beyin fonksiyonlarını düzenlemeye yaradığını belirtiyorlar.

Beynin, yüzde 60 yağdan oluşan bir organ olduğunu ve doğru düzgün çalışması için Omega-3 yağ asitlerine ihtiyaç duyduğunu, oysa son yıllarda form korumak uğruna insanlar balığın bile yağsız olanını seçtiğini hatırlatan Psikiyatri uzmanı ve Harvard Üniversitesi'nde öğretim görevlisi Andrew Stoll, "İnsanlar vücut güzelliği için, aslında hiç bilmeden beyin sağlığını riske attılar" diye uyarıyor.

Dahası zayıflamak için yapılan diyetlerin beyni riske attığı gibi, kalp sağlığı için de sorun yarattığını yazıyor.

Araştırmacı doktorun açıklamalarında Omega-3 denilen maddenin, herkes için önemli ama anne adayları ve yeni doğmuş bebekler için daha da önemli olduğunu yazıyor.

Ceninlerin genellikle beyin geliştirmek için anneden bol bol Omega-3 çektiklerini, eğer anne adayı zaten yetersiz Omega-3 alıyorsa, doğum sonrası depresyona girmesinin kaçınılmaz olduğuna dikkat çekiyorlar.

15 gram cevizde 1.02 gram Omega-3 bulunuyor. Bir kupa cinsi bardağa sığacak kadar ıspanak ise 0.5 gram içeriyor. Bir köy yumurtasında ise 0.17 gram var. Hepsini bir günde tüketmeye gerek yok. Bunların kanıtlanmış bir faydası daha var. Kalbinizi de, beyninize de formda tutuyor. Bu ikisi formdaysa, kilo sorununuz da ortadan kalkıyor.

denemek lazım.
teşekkürler verdiğin bilgiler için
alkisalkisalkis alkisalkisalkis

Bende manık depresıfım ancak Öyle ılerledıkı dr um hastaneye yatmamı ıstıyor ama ben yatmıyorum lÜtfen bana yardım edın

neden hastaneye yatmakta direniyorsun bildiğim kadarı ile hastanede daha çabuk ilerleme gözleniyor hem hep doktor kontrolünde olcaksın bu senin sağlığın için gerekli görülmüşse eğer... ya da başka bir doktora gidebilirsin alternatif olarak o belki aynı şeyi düşünmeyecektir. farklı bir alternatif getirebilir belki. başka doktora gitmeyi düşündün mü?

Hastaneleri araştırdım hastalar karma yatıyor ayrıca dışarı çıkmak yok kesin iyileşme olur demiyorlar belki daha kötü olabilirim kendimi mutlu etmeye çalışıyorum bunlar eski eşim yüzünden oluyor allah onu kahretsin

Hastaneleri araştırdım hastalar karma yatıyor ayrıca dışarı çıkmak yok kesin iyileşme olur demiyorlar belki daha kötü olabilirim kendimi mutlu etmeye çalışıyorum bunlar eski eşim yüzünden oluyor allah onu kahretsin

hımm.. peki şuanki eşin ne diyor bu duruma. gerçi o da kendini eli kolu bağlı hissediyodur. geçmişi düşünmemeye çalışsan dicem o da zor dimi :/

7 aralıkta intihar girişimim oldu.
9 aralıkta psikiyatrla görüştürüldüm
tanı bipolar duygulanım bozukluğu
ilaç tedavisi ve seanslarımız devam ediyor ve edecek
bugünde kontrolüm vardı.

X