Bipolar hastaları ve Yakınları (Manik Depresifler)

benim annem bu hastalığa yakalanmış durumda ben annemi tanıdım tanıyalı bu hastalıkla boğuşuyor çok acı bişi..... senağlama senağlama annemın ilerlemiş durumda ben küçükken hastaneye yatırıldığını hatırlıyorum senağlama bakışları konuşmaları sanki gerçek bi insan değilmiş gibi senağlama ve sürekli ilaç kullanmakta onun bu hallini gördükçe ölmek istiyorum senağlama allah kimseye vermesın

arkadaşlar KK'ne bipolar bozukluk için ve hasta yakınlarına yardımcı olabilirim belki diye üye oldum. çünkü çekilen sıkıntıları çok çok iyi anlayabiliyorum bir bipolar olarak..banada 2004 temmuzunda bipolar teshişi konuldu.ve en son 2007 de mani atağı geçirdim. Allahıma şükürler olsun ki 2 yıldır atak geçirmiyorum. tabi hala ilaçlarıma da devam ediyorum. bu hastalık hakkında çok araştırma yaptım.çok dua ettim. aşağıdaki yazı bir gazete de tevafuken karşıma çıktı. doktorumda kullanabilirsin omega 3 ilaç değil deyince düzenli olarak omega 3 kapsül kullanmaya başladım tabi ilaçlarımı bırakmadan. sonra beynin sağlıklı olması için gereken şeylerden bir tanesinin de soya da bulunan lesitin maddesi olduğunu öğrendim. omega3 le birlikte hergün düzenli olarak lesitin kapsül kullanmaya başladım ve mani atağı geçirmedim 2 yıldır.hala kullanıyorum bunları ama hergün almıyorum artık. 3 günde bir dönüşümlü olarak kullanıyorum.İnşallah sizlerede faydalı olur.Rabbim hepimize şifalar versin.

Diyet, Tesadüf Sonucu Keşfedildi

Geçtiğimiz sene Amerika'nın ünlü Newsweek Dergisi yayımladığı "Akıl Diyeti" ile beyin için gerekli olan gıdaları açıklamış. Amerikalı bilimadamları, akıl hastalıkları ve özellikle depresyona karşı koruma sağlayabilen son derece basit bir diyet hazırlamışlar.

Araştırmalar ve tesadüfler sonucu keşfedilen bu diyet, şimdi medya dünyasının favorisi olan "kilo verme, form koruma, yaza hazırlanma" diyetlerini bile sollayarak gündemin bir numaralı konusu olmuş.

Hem Aklınız Hem Fazla Kilolarınız İçin

Bilimadamları zaten "Her şey kafada başlar" sloganıyla "akıl sağlığımızı koruyalım" diyetinin kilo sorunlarına da çözüm olabileceğini savunuyorlar. Kendi tanımlamalarıyla "Psikiyatrik rejim" de dedikleri akıl diyeti beyne iyi gelen gıdalardan oluşan bir diyet. Beyni güçlendiren, strese karşı dirençli hale getiren, ileride ortaya çıkabilecek depresyon, manik-depresyon, doğum sonrası depresyon, intihar eğilimi gibi rahatsızlıkları bile önleyebilen bir diyet. Üstelik çok kolay.

Listedeki gıdalardan, birini bir gün, diğerini bir başka gün, gönlünüzce tüketmeniz yeterli.

Balık ve Ceviz Listenin Başında

Akıl diyetinde iki önemli gıda temel alınıyor. Biri balık, özellikle somon balığı, diğeri de ceviz. Diyetteki yan gıdalar yumurta, ıspanak, buğday ve balık yağı...

Diyet her gün biraz ceviz atıştırmayı öğütlüyor. Ya da bir gün ceviz, ikinci gün bir yumurta, üçüncü gün somonbalığı, dördüncü gün ıspanak. Bu gıdaların hepsinin Omega-3 adı verilen bir madde içerdiğini açıklayan uzmanlar, bu gıdaların beyin fonksiyonlarını düzenlemeye yaradığını belirtiyorlar.

Beynin, yüzde 60 yağdan oluşan bir organ olduğunu ve doğru düzgün çalışması için Omega-3 yağ asitlerine ihtiyaç duyduğunu, oysa son yıllarda form korumak uğruna insanlar balığın bile yağsız olanını seçtiğini hatırlatan Psikiyatri uzmanı ve Harvard Üniversitesi'nde öğretim görevlisi Andrew Stoll, "İnsanlar vücut güzelliği için, aslında hiç bilmeden beyin sağlığını riske attılar" diye uyarıyor.

Dahası zayıflamak için yapılan diyetlerin beyni riske attığı gibi, kalp sağlığı için de sorun yarattığını yazıyor.

Araştırmacı doktorun açıklamalarında Omega-3 denilen maddenin, herkes için önemli ama anne adayları ve yeni doğmuş bebekler için daha da önemli olduğunu yazıyor.

Ceninlerin genellikle beyin geliştirmek için anneden bol bol Omega-3 çektiklerini, eğer anne adayı zaten yetersiz Omega-3 alıyorsa, doğum sonrası depresyona girmesinin kaçınılmaz olduğuna dikkat çekiyorlar.

15 gram cevizde 1.02 gram Omega-3 bulunuyor. Bir kupa cinsi bardağa sığacak kadar ıspanak ise 0.5 gram içeriyor. Bir köy yumurtasında ise 0.17 gram var. Hepsini bir günde tüketmeye gerek yok. Bunların kanıtlanmış bir faydası daha var. Kalbinizi de, beyninize de formda tutuyor. Bu ikisi formdaysa, kilo sorununuz da ortadan kalkıyor.

allah hepimize sabır versin benim manıdepresif, şuan benımle bırlıkte kalıyo ılaçlarını duzenlı alıyor yanlız ne zaman arkamı dönsem sürekli beni konuşuyor bu beni çok yoruyo bazen olmayan şeyleri varmış gıbı anlatıyor neyseki ben olmadan bıryere gondermıyorum zor çok zor aman dikkat edin bu tür hastalar çok uyanık olurlar ilaçlarını içip içmediklerini davranışlarını süğrekli kontrol altınde tutun ben bu konuyu uzmanlarla gorustum bilinçliyim

merhaba bende manik depresif(bipolar bozukluk) hastasıyım.bu hastalığı yaşayanlar zor günler yaşıyor ilerleyen zamanlarda sizlerle deneyimlerimi paylaşacağım.6 tane ilaç kullanıyorum.Yinede maniden çıkamıyorum hoşçakalın

bu hastalık genetik mi? bir bilginiz var mı ??

sanmıyrum genetik olsun. ama ailede olunca çocukta etkilenmş demkk
i[/QUOT

bende bipolar bozukluk teşhisikoydu psikiyatrrist kızımada bipolar mizaç bozukluğu teşhisi koydu

genetik olabiliyor.

arkadaşalr kesinlikle genetik
daha doğrusu illa anan baban bipolarsa sen de olacaksın diye bir şey yok
ama risk faktörünü arttırıyor
annem 25 yıldır tedavi görüyor bana 5 yıl önce tanı kondu
eşim tıp fakültesinde okurken hastalıkla boğuşmaya başladı babası çook uzun yılar önce :)
bizim çocuğumuzun bipolar olma olasılığı çok yüksek
mani dönemleri rahatsız etmiyor beni çünkü sonradan kahkahalarla güldüğümüz anılarımız oluyor :) Evet o an etraftakileri rahatsız ediyor ama depresyon kısmından nefret ediyorum. Ortada hiçbir şey yokken sürekli başıma kötü şeyler gelemsinden korkuyorum Sürekli uyumak istiyorum. Bakımsız , pis dolaşıyorum.Durup duruken ağlıyorum. Ölmek istiyorum. Depresyon olmasın artık...lütfen...lütfen....

ben eski bir manik depresif hastasıyım 4 yıl tedavi oldum şuan sağlığım gayet iyi
yalnız yan etkileri oldu ilaçların tabiki yani bu hastalığı sadece yaşayan bilir ve etrafında
onunla birlikte yaşayanlar eğer yenme konusunda sorusu olan arkadaşlar varsa elimden geldiği kadar
yardımcı olurum
ayrıca benimki genetik değildi çocukluk ve ergenlik döneminde geçirdiğim travmalar
yüzündendi.

Benim eşime de yıllar önce Bipolar bozukluk teşhisi konmuştu ama daha sonra tedaviyi yarım bıraktı ama son zamanlarda gene belirtiler görüyorum tehlikeli şeyler yapmaya başladı tedaviye nasıl ikna edeceğim bilmiyorum birde bu hastalığı yaşayanlar size soruyorum bu hastalık mevsim değişikliklerinde daha çokmu atağa geçiyor yazarsanız sevinirim şu an moralim çok bozuk

Benim eşime de yıllar önce Bipolar bozukluk teşhisi konmuştu ama daha sonra tedaviyi yarım bıraktı ama son zamanlarda gene belirtiler görüyorum tehlikeli şeyler yapmaya başladı tedaviye nasıl ikna edeceğim bilmiyorum birde bu hastalığı yaşayanlar size soruyorum bu hastalık mevsim değişikliklerinde daha çokmu atağa geçiyor yazarsanız sevinirim şu an moralim çok bozuk

ilkbahar gelince manik olurdum ben ki en tehlikelisi de o. bi kere eşini kandırmaya
çalışma yani sakın kandırarak tedavi olmasını sağlama çok ters tepiyor.
2.si duygu sömürüsü uygulaman yararlı olabilir. :a015:

merhaba bende manik depresif hastasıyım yani bipolar bozukluk diğer adı.Sık sık karma epizod yaşıyorum yani hem maniyi hemde depresyonu yaşıyorum.Yaşayanın anlayabileceği bir hastalık olduğunu söyleyebilirim.İnsan duvarlardan geçmek ister mi işte bu öyle bir rahatsızlık.Şimdi ilaçlarımı aksatıyorum.15 gün önce atak geçirdim hastaneye gittim.Şimdide iyiyim diyemem kimseye belli etmeden iyi olma çabasındayım.Hiçbirşey zevk vermiyor bana birde çocuklarımda var onlarda etkileniyor haliyle.Neler yaşıyorum:ölmek istiyorum yaşamak hiç istemiyorum.Yüksek bir yerden yere çakılmak ve yok olmak istiyorum.8 tane ilaç kullanıyorum.Eşim iyisin diyor aslında bu bakılarak anlaşılacak bir hastalık değil ki.Allah kimseye yaşatmasın zor çok zor.Psikiyatriste gittiğimde tamamen ölmekti gayem hep karanlık bir odada yattım günlerce sonunda eşim zorla psikiyatriste götürdü.İlerleyen zamanlarda yine yazarım.

Eşimi tam tedaviye ikna ettiğimi düşünürken şimdi gene reddediyor iyi olduğunu düşünüyor şimdi birde işsiz ne olacak bilmiyorum

öncelikle geçmiş olsun demek isterim
benim sınıftan bi arkadasımda var u rahatsızlık
ve ben nasıl davrancagımı bile bilmiyorum
aglıo ..ruh gibi bakıo
öyle bi hale geliorum ki teselli etcek kelime bile olmuo
ölmek istiyorum dediği bile oldu
psikiyatra gidio
Allah ona ve ailesine cok cok sabır versn umarım atlatr bu dönemi

beş senelik evliyim ve bu hastalığa yakalandım yaşadıklarım yüzünden valla benim babannem ruh hastalıklarında yatmış gençken benim okuduğum bir yazıda bu tür bazı hastalıkların genetik olduğu ve tetiklyen bazı şeylerle belli bir yaşda ortaya cıktığını okumuşdum bende bana babannemden geçtiğini düşünüyorum tabi sorunlu bir evlilikde tetikliyen oldu galiba cok zor günler geçirdim bide sanırım bu hastalığı yaşayan herkes kendini diğer insanlardan farklı görüyo nedende üstün gibi garip yani

benim okuguğun bir yazıda ruhsal bazı hastalıkların geenetik olduğu belli yaşlarda tetikleyen bazı şeylerle beraber ortaya cıktığını okumuştum benim babannem ruh hastalıklarında yatmış gençken banada ondan geçtiğini düşünüyorum sorunlu bir evlilik yaşıyorum beş senelik evliyim ve evlendiğim ilk sene ortaya cıktı depresyonla beraber senağlamasenağlama

X