Sayfa: 1/4 123 ... SonSon
Toplam 33 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: 2 li test ( 11-14 hafta testi)

 1. Konu Sahibi : deryahakan #1

  2 li test ( 11-14 hafta testi)

  selam 2008 in güzel anneleri nasılsınız bakalım artık bu haftalarda 2 li testlerinizi oluyorsunuz ve ya olmaya başladınız size yardımcı olmak amacıyla topik açtım 2li test hakkında merak ettiklerinizi burdan alabilirsiniz ve değerlerinizi arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz  11-14 TESTİ NASIL YAPILIR?
  11-14 testi temel olarak iki ayrı incelemenin birarada değerlendirilmesi ile yapılır. Bunlar:

  Bebeğin ensesinin arkasında bulunan sıvı kısmın kalınlığının ultrason ile ölçülmesi (fetal ense kalınlığı)
  Anneden alınan kan örneğinde gebelik hormonu olan beta-hCG'nin serbest kısmının (free beta-hCG) ve PAPP-A (gebeliğe özgü plazma proteini-A, pregnancy associated plasma protein-A) adı verilen bir diğer proteinin ölçülmesidir
  Bu ölçümler tek başlarına yapıldığında duyarlılıkları düşükken bir arada değerlendirildiklerinde başarı şansı %90'a kadar çıkmaktadır.
  Fetal ense kalınlığı, ultrasonografide bebeğin boynunun arka kısmında koyu renkli olarak görünen kısmı anlatmak için kullanılan bir terimdir. Terimin ingilizcedeki orijinal şekli "nuchal translucency"dir. Gebelik ilerleyip bebek büyüdükçe ense kalınlığı da giderek artar. Bu nedenle ölçüm 11-14. haftalar arasında yapılabilir ve büyük dikkat gerektirir. Ölçüm yapılırken yapılacak milimetrik bir hata risk oranlarında büyük değişikliğe neden olabilir.

  Yapılan çok sayıda araştırmada 11 ile 14. gebelik haftaları arasındaki fetal ense kalınlığı ile Down sendromu başta olmak üzere bazı kromozom anomalileri arasında sıkı bir ilişki olduğu ortaya konmuştur. Değişik araştırmalarda sadece belirtilen zaman diliminde fetal ense kalınlığının ölçülmesi ile Down sendromlu bebeklerin %40-70'inin saptanabildiği ortaya konmuştur. Ancak bu bebeklerin annelerinin, ileri yaş gebelikleri ya da daha önceki gebeliklerinde kromozom anomalili bebek doğurma öyküsü nedeni ile incelemeye alınan zaten yüksek riski gebeler olduğu akılda tutulmalıdır.

  Düşük risk grubundaki kadınlarda yapılan çalışmalar ise çelişkili sonuçlar vermiştir. Bu çelişkinin altında yatan neden ölçümü yapan kişiler arasında, hatta aynı kişinin ölçüm yapması durumunda bile iki ölçüm arasında ortaya çıkan farklılıklardır. Ek olarak artmış fetal kalınlığın tanımı ile ilgili de fikir birliği uzunca bir süre sağlanamamıştır. Fetal ense kalınlığı ölçülürken ultrasonun hangi kesitinin kullanılması gerektiği de uzunca bir süre tartışma konusu olmuş, farklı kesitlerin duyarlılığının daha yüksek olduğu ileri sürülmüştür.

  Günümüzde yaygın olarak kabul edilen görüşe göre gebeliğin 11-14. haftaları arasında bebeğin baş-popo uzunluğunun ölçüldüğü kesitte ense kalınlığının 3 milimetreden fazla olması artmış fetal ense kalınlığı olarak kabul edilmektedir.  Fetal ense kalınlığının normalden fazla olabildiği durumlar şunlardır:

  Kromozomal bozukluklar: Trizomi 13, trizomi 18, trizomi 21 (down sendromu), Turner sendromu (45, X0)
  Kalp anomalileri
  Akciğer anomalileri (diyafram hernisi)
  Böbrek anomalileri
  Karın duvarı anomalileri (omfalosel)
  Bazı genetik hastalıklar (Arthrogryposis, Noonan sendromu, Smith-Lemli-Opitz sendromu, Stickler sendromu, Jarco-Levine sendromu ve bazı iskelet anomalileri
  Fetal ense kalınlığı ölçümünün kromozomal bozuklukların erken dönemde saptanmasında tek başına kullanılmasının bazı sakıncaları vardır. Pekçok anomalili gebeliğin düşükle sonuçlandığı göz önüne alındığında hatalı pozitif test sonrası yapılacak olan koriyon villus örneklemesi normal olan bir bebekte düşük riskini arttıracaktır. Öte yandan hücrelerin bazılarının normal bazılarının da anormal olduğu mozaisizm varlığında villus örneklemesinde sadece anormal olan hücrelerin görülmesi hayatını normal olarak sürdürebilecek bir bebeğin yaşamına son verilmesine neden olacaktır. Bunlara ek olarak erken dönemde yapılan koriyon villus örneklemesi daha ileriki dönemlerde yapılan amniyosenteze göre hem daha zor hem de daha pahalı bir incelemedir. Bunlardan çok daha önemlisi öçümü yapan kişinin deneyimidir. Ölçülen değerler milimetrenin onda biri düzeyinde olduğundan yapılacak en ufak bir hata risk değerlerinde önemli değişikliklere neden olacaktır. Tüm bu nedenlerle tek başına yapılan fetal ense ölçümünün maliyet-etkinlik oranı tatminkar değildir.

  Fetal ense kalınlığı ile trizomi görülme riski arasındaki ilişki şu şekildedir.

  Fetal ense kalınlığı Trizomi 13, 18 veya 21
  (milimetre) görülme riski (%)

  3 6
  4 31
  5 49
  6 48
  7 71
  8 54
  9 50

  PAPP-A ve SERBEST beta-hCG TESTİ
  PAPP-A sadece gebeliğe ait olan bir tür proteindir. HCG ise yine sadece gebelikte salgılanan bir hormonudur. Bu kimyasal maddelerin belirli gebelik haftalarında belirli düzeylerde olması gerekir. Yapılan araştırmalarda anomaliye sahip bebeklerde PAPP-A düzeyinin normalden daha az, serbest beta-hCG düzeyininin ise daha fazla olduğu görülmüştür. Gebeliğin 11-14. haftalarında alınan kan örneğinde ölçülen bu iki kimyasal maddenin düzeyleri bir bilgisayar programına girilir ve program bir risk tahmininde bulunur. Parametreler arasına fetal ense kalınlığı da eklendiğinde tahminin başarılı olma şansı çok daha yüksektir.


 2. Konu Sahibi : deryahakan #2
  aranızda 2 li testi olan yok mu aralık annelerii

 3. Konu Sahibi : deryahakan #3
  bilemiyorum Guest
  ben yaptırdım çok şükür temiz çıktı.Allah herkesin bebeğini sağlıkla kucağına almayı nasip eder

 4. Konu Sahibi : deryahakan #4
  bugün ense kalınlığı baktı doktor 2,2 mm çıktı ( normal mi ?) hafta sonuda kan vericem...

 5. Konu Sahibi : deryahakan #5
  Giriş tarihi
  Apr 2008
  Mesajlar
  2,967
  bende yaptırdım herşeyim normal çıktı allah tamamını erdirir inşallah.

 6. Konu Sahibi : deryahakan #6
  Ben oğlumda da yaptırmıştım ama tek hatırladığım doktorun sınıra yakın dediği. Ama maşallah cin gibi bir oğlum var. Ben de 10 gün sonra gittiğimde yaptırıcam ama bir terslik çıkarsa diye çok korkuyorum. Çünkü 36 yaşında olduğum için amniyosentez olma olasılığı var. Bir de kan tahlili aç karnına mı oluyo? Ona göre randevu alacağım da...

 7. Konu Sahibi : deryahakan #7
  Giriş tarihi
  Feb 2008
  Mesajlar
  8,172
  Ben yaptırmayı düşünmüyorum şakkıdı

 8. Konu Sahibi : deryahakan #8
  Giriş tarihi
  Dec 2007
  Mesajlar
  2,183
  benimkilerde ikiz olduğu için ikili test yapılmıyormuş. sadece ense kalınlıklarını ölçtüreceğiz.


 9. Konu Sahibi : deryahakan #9
  arkadaşlar ben yaptırdım ve malesef iyi çıkmadı. çok üzüldüm. ama sanırım erken yaptırdık tam 11 haftalık olduğu gün kan verdim. ense kalınlığı normal çıktı. testi bu hafta tekrar yaptırmayı düşünüyorum. hepinizin dualarına ihtiyacım var.

 10. Konu Sahibi : deryahakan #10
  Alıntı byata kullanıcısından alıntı Mesajı Göster
  Ben oğlumda da yaptırmıştım ama tek hatırladığım doktorun sınıra yakın dediği. Ama maşallah cin gibi bir oğlum var. Ben de 10 gün sonra gittiğimde yaptırıcam ama bir terslik çıkarsa diye çok korkuyorum. Çünkü 36 yaşında olduğum için amniyosentez olma olasılığı var. Bir de kan tahlili aç karnına mı oluyo? Ona göre randevu alacağım da...
  aç veya tok farketmiyo canım bende 35 yaşındayım ama ben amniyosentez yaptırmayı düşünmüyorum. çünki o zamana kadar bebek yeterince buyumüş olacak ve cıkabilecek herhangi problem varsa bile ben bebeğimden vazgeçmeyi düşünmediğim için kalan 5 ayımıda düşünceyle geçirmek istemiyorum. hem bu amniyosentez kişilerin tercihiymiş. allah yardımcın olsun canım.

Sayfa: 1/4 123 ... SonSon

Benzer Konular

 1. çatlatma iğnesinden 1 hafta sonra gebelik testi?
  By *papatya* in forum Hamilelerden Haberler: Soru ve Sorunlar
  Cevaplar: 7
  Son Mesaj: 12-03-2014, 23:22
 2. adetine 1 hafta kalan arkadaşlar test yapanınız varmı????????
  By sewalakar in forum Hamilelik Belirtileri
  Cevaplar: 3
  Son Mesaj: 15-12-2009, 18:37
 3. 11-14 hafta testi ssk da yaptıranlar yardımmm!!!
  By betl_24 in forum Hamilelerden Haberler: Soru ve Sorunlar
  Cevaplar: 9
  Son Mesaj: 25-11-2009, 02:27
 4. 11-14. hafta ikili test
  By reses in forum Gebelik
  Cevaplar: 3
  Son Mesaj: 02-10-2009, 18:04
 5. adete 2 hafta kala kan testi???
  By eftelya24 in forum Gebelik
  Cevaplar: 33
  Son Mesaj: 13-08-2008, 19:33

Yetkileriniz

 • Yeni konular gönderemezsiniz
 • Mesajlara cevap yazamazsınız
 • Mesajınıza eklentiler ekleyemezsiniz
 • Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
 •  
Önemli uyarı, mesajlaşma yöntemi dönem dönem yönetim tarafından kontrol edilmektedir !
İçerik sağlayıcı paylaşım sitesi olarak hizmet veren kadinlarkulubu.com adresimizde 5651 Sayılı Kanun'un 8. Maddesine ve T.C.K' nın 125. Maddesine göre TÜM ÜYELERİMİZ yaptıkları paylaşımlardan kendileri sorumludur.

Kadinlarkulubu.com hakkında yapılacak tüm hukuksal şikayetler iletişim linkinden iletişime geçildikten sonra en geç 3 (üç) gün içerisinde ilgili kanunlar ve yönetmelikler çerçevesinde tarafımızca incelenerek, gereken işlemler yapılacak ve avukatımız size yazılı/sözlü geri dönüş yapacaktır.