Folik asit hamile kalmayımı kolaylaştırıyo?

irem naz

Canım OĞLUM
Kayıtlı Üye
27 Nisan 2008
6.671
17
Kızlar eşim dün gece internette sörf yaparken folik asitin hamile kalmayı kolaylaştırdıgını okumuş.hatta eşim bana senin kadınlar külübündede var ordakilerde tazmış dedi..doktorlar hamile kalmadan önce içilmesini öneriyo....Dün geceden beridir eşim kendini yiyor neden doktorumuz bize bunu içmemizi söylemediği için....Valla bugün eczaneye gitti bana almaya bide onu kullanalım bakalım.Aranızda folik asit kullanan varmı?:asigim:

canım genelde gebe adayalrına 3 ay önceden folikasit baslatılır. bebekte olusabilecek merkezi sistem rahatsızlıklarını, spina bifida (omurgada açıklık olması).anensefali bu tarz rahatsılıkları engellemek \ azaltmak için verilir.eger gebe isen dr önermedi ise yine dr danısıp içmen en sağlıklısı bence.bu arada folik asit ;brokoli,ıspanak,marul,fasülye ,sakatatlar,tüm narenciy ve karpuzda vardırr.canım iyi şanslar herşey gönlünüze göre olsunn:1hug:

merhaba canım

tam sorun acevap olacak mı bilmiorum ama benim doktorumda bana Folıc plus( FOLIC ASID ) isimli bir ilaç verdi...
Bende 3 yıllık evliydim vede korunuyodum fakat çocuk yapmaya karar verdik vede gerekli kontrollerin yapılması için doktora giitim işde şu an kontrol altındayım ve bebek düşünüyomusun şu an dedi ben de ehh artık evet dedimsırnaşık şeysırnaşık şey oda bana folıc plus ı verdi işde o kadar umarım yardımcı olmuşumdur....:emir_bebek:

Ben hamile değilim aday da değilim ama bildiğim kadarı ile folik asit bir vitamin..
Bebeğin sağlıklı doğumu için anne hamile kalmadan önce kullanmaya başlıyor diye biliyorum..
Doktorunuzun önermemesi ilginç..
Deneyimli arkadaşların yorumları daha sağlıklı olacaktır elbet
Bence siz doktorunuzla konuşun bu konuyu.

merhaba canım

tam sorun acevap olacak mı bilmiorum ama benim doktorumda bana Folıc plus( FOLIC ASID ) isimli bir ilaç verdi...
Bende 3 yıllık evliydim vede korunuyodum fakat çocuk yapmaya karar verdik vede gerekli kontrollerin yapılması için doktora giitim işde şu an kontrol altındayım ve bebek düşünüyomusun şu an dedi ben de ehh artık evet dedimsırnaşık şeysırnaşık şey oda bana folıc plus ı verdi işde o kadar umarım yardımcı olmuşumdur....:emir_bebek:

Bizimde çocuğumuz olmuyo bu zamana kadarda doktorum bize bunu hiç önermedi zaten bize hiç bişey yapmadı bize bu zamana kadar hep oyaladı.Ya benim neden bbundan haberim yokk yaa eşimde bana almaya gitti bir çok doktor öneriyo bunu kullanmayı .

folik asitin hamile kalmayı kolaylaştırdığını duymadım açıkçası ama hamileliği planyan anne adayları için gebe kalmadan 3 ay önce başlanıldığını biliyorum,doktorumda bunu söylemişti a.s.

folic asit bebegin omurga kemiginin güclü olmasi
ve sorunsuz olmasi icin alinir..
bana bu sekilde önermisti doktorum..

bizde bebek düşününce doktora gittik kontrollerimizi yaptırdık ve dr folbiol yazdı banada ama ben 3. ayımda hamile kaldım onun etkisi olduğunu sanmıyorum o sadece bebeğin beyin ve omurilik gelişimi için, ayrıca ben o bebeğimide gelişim geriliği sebebiyle aldırdım.yani folik asit benim rahatsızlığım neyse etkilemedi.

Canim Benim...

Ben Sana çocuğumuz Olmuyo Demedim Ki Yanliş Anladin Galiba
Biz Korunuyoduk Vde şu An Bebek Planliyoruz O Yüzden Doktora Gittik
Doktor Da Bana Bebeğin Hamilelikte Olan Gelişimi Için Folic Asid
Verdi Canim O Kadr Yani Bildiğim Kadariyla Bebek Gelişimiyle Ilgili Bir Olay Hamilekalabilmeyle Bir Ilgiis Yok Yani

ben bugüne kadar 4 dok değiştirdim hepside bana folikasit (folbiol) yazdı ama benim midemi rahatsız etti ben buyüzden kullanamıyorum... bana kimse bebek olmasını kolaylaştırır falan demedi:sm_confused:

Hamilelik planlayan ve hamile olan kadınlarda fetusun nöral tüp defektlerinin önlenmesi amacıyla kullanılır. Hamilelikten önce kullanılması çok önemlidir.gebe kalmadan en az 3 ay önce kullanılan folic asit gebeliğinde ilk 3 ayında kullanılması çok önemli.gebeliğin 3. ayından sonra farklı vitaminlere geçilir(elevit..vb)
piyasada 2 çeşit folic asit vardır.
folic plus :içerisinde atrıca demir ve d vitamini de bulunur.günde 3 adet yemekten sonra kullanılması uygundur.

folibol:sadece folic asit içerir.günde 1 adet tüketilir.

3-5 ay içinde gebelik planlıyan herkez güvenle bu vitaminlerden birine başlayabilir.1 yıl da tüketseniz hiçbir zararı olmaz.ben geçtiğimiz ay korunmayı bıraktım.ve doktorum hemen folic plası reçeteledi...

Kızlar eşim dün gece internette sörf yaparken folik asitin hamile kalmayı kolaylaştırdıgını okumuş.hatta eşim bana senin kadınlar külübündede var ordakilerde tazmış dedi..doktorlar hamile kalmadan önce içilmesini öneriyo....Dün geceden beridir eşim kendini yiyor neden doktorumuz bize bunu içmemizi söylemediği için....Valla bugün eczaneye gitti bana almaya bide onu kullanalım bakalım.Aranızda folik asit kullanan varmı?:asigim:
arkadaşım merhaba.ben de okudum aynı şeyi.benim bildiğim kadarıyla da kolaylaştırıyo.ben ilk hamileliğimde 3 ay önceden başlamıştım.bazı doktorlar bu konuyu çok önemsiyo,bazıları da gereksiz görüyo.senin doktorun da gerekli görmemiş.ama kendin de alıp içebilisin nihayetinde vitamin.yalnız folik plus ya da folbiol olması bişeyi değiştirmiyo.ikisi de yani bu tür ilaçlar kilo aldırıyo.ben düşük yapmıştım yaklaşık 1 yıl önce.sonrasında kilo veremedim.bıraktım folik asidi.şuan yeniden başladık çalışmalara ve ben kullanmıyorum.çünkü kilo vermem imkansız onu kullanırken.umarım yardımcı olmuştur yazdıklarım.ama fazla takılma bu konuya bence.çünkü öncelikle bebeğin sinir sistemi için gerekli.kullanmadan hamile kalıp hamilelik geçirenler de çok.bu yeni dönem olayı daha çok.Allah kolaylık versin canım.inşallah güzel haberler verirsin...yerimseniben

http://www.kadinlarkulubu.com/showthread.php?t=33780
Bu konuda çok ayrıntılı bilgi var canım.Ben de folic asitin erkeklerde sperm kalitesini arttırdığını okudum buraya da ekledim.
Folic asit kadında fetusun gelişme aşamaları için önemli yumurtlama aşamaları için değil.

Ben genel sağlığım için hamile olmadan da 3 yıl kullandım her yetişkinin folic asite ihtiyacı var.

Bizimde çocuğumuz olmuyo bu zamana kadarda doktorum bize bunu hiç önermedi zaten bize hiç bişey yapmadı bize bu zamana kadar hep oyaladı.Ya benim neden bbundan haberim yokk yaa eşimde bana almaya gitti bir çok doktor öneriyo bunu kullanmayı .
eğer bebek düşünüyorsan ve bilinçli bir anne adayı olarak oktora gittiysen vücudu gebeliğe hazırlamak için weriyor dr.lar folıcplus ı onun haricinde gebelik olasılığını arttırmıyor bir sorun varsa zaten tedaviye yönlendiriyor seni
şekil A: pos. yüzünden bebek sahibi olmaya çalışıyorum umarım allah o duyguyu yaşamayı hepimize nasip eder

canım hamile kalmayı düşünüyorsan kesinlikle folic asit kullanmaya başla çünkü bebekde bazı noral tüp defekti gibi rahatsızlıkları önlüyor doktoruna sormana bile gerek yok.Aslında her hamile kalmaya çalışan kadına 3 ay öncesinden başlatırlar ben hamile kalmadan 1 yıl öncesinden beri içiyorum.Ama hamile kalmayı kolaylaştırdığını hiç sanmam ve hiç duymadım.

canım hamile kalmayı düşünüyorsan kesinlikle folic asit kullanmaya başla çünkü bebekde bazı noral tüp defekti gibi rahatsızlıkları önlüyor doktoruna sormana bile gerek yok.Aslında her hamile kalmaya çalışan kadına 3 ay öncesinden başlatırlar ben hamile kalmadan 1 yıl öncesinden beri içiyorum.Ama hamile kalmayı kolaylaştırdığını hiç sanmam ve hiç duymadım.

Bu ilaç kilo yapıyomu çünkü kilo almak istemiyorum bilgi verirsen sevinirim canım...:çok üzgünüm:

arkadaşım merhaba.ben de okudum aynı şeyi.benim bildiğim kadarıyla da kolaylaştırıyo.ben ilk hamileliğimde 3 ay önceden başlamıştım.bazı doktorlar bu konuyu çok önemsiyo,bazıları da gereksiz görüyo.senin doktorun da gerekli görmemiş.ama kendin de alıp içebilisin nihayetinde vitamin.yalnız folik plus ya da folbiol olması bişeyi değiştirmiyo.ikisi de yani bu tür ilaçlar kilo aldırıyo.ben düşük yapmıştım yaklaşık 1 yıl önce.sonrasında kilo veremedim.bıraktım folik asidi.şuan yeniden başladık çalışmalara ve ben kullanmıyorum.çünkü kilo vermem imkansız onu kullanırken.umarım yardımcı olmuştur yazdıklarım.ama fazla takılma bu konuya bence.çünkü öncelikle bebeğin sinir sistemi için gerekli.kullanmadan hamile kalıp hamilelik geçirenler de çok.bu yeni dönem olayı daha çok.Allah kolaylık versin canım.inşallah güzel haberler verirsin...yerimseniben

mrb arkadaşım ben de 1.5 aydır folic plus kullanıyorum dr günde 2 adet kullanmmamı söledi oys aduyduğum herkes 3 adet alıyo neden acaba? ayrıca bu hapın sende kilo yaptığını nasıl farkettin ben asla kilo almak istemem de ama bende hiç etki yapmıyo gibi şişkinlik falan hiç bişey olmadı bir de bu iki ayda 4 5 kilo verdim ne kadar etkisi var acaba çok teşekkürler bilgisi olan arkadaşlar yazarsa sevinirim gerçi öle istiyorum ki sağlıklı bi bebek kilo yaocanı bilsem bile sanırım içerim bay naniknanik

yok canım kolaylaştırmıyo yani bende bişeye yaramadı 1 senedir kullanıyorum hiç faydasını göremedim.

ben 3 ay kullandım ve bi faydasını görmedim maalesef umarım sende etkili olur canım

arkadaşlar ben de dr a gittiğimde 1 ay önce folbiol verdi. Ancak son 1 haftadır karnımda şişkinlik oluştu. Ama kilo filan alımı oluşmadı çok şükür... Sadece şişkinlik rahatsız ediyor. Zaten benim gastrit sorunum var acaba hap değil de yediğim yiyeceklerden olabilir mi diye de düşünüyorum.

X