Repo nedir? Nasıl işlem yapılır?

Yagmurun_kizi

Çocuklarım benim herşeyim...
Kayıtlı Üye
11 Aralık 2015
6.602
8.283
REPO :Geri alım vaadiyle yapılan satışlardır. Müşteri repo günü parasını bankaya verirken, banka bu para karşılığında menkul değerler ticari portföyündeki kağıtları geçici olarak müşteriye satar. Ancak genellikle müşteri kağıtları fiziken teslim almaz. Vade geldiğinde, kağıdın geri alımı yapılarak müşteriye parası ve faizi iade edilir.
yani Bir menkul kıymetin, işlemin başlangıç valöründe satılıp, bitiş valöründe geri alınmasıdır
Genelde repo saatleri bankalara göre degişir ancak saat 13,30 a kadar ortalama yapılabilir. Repo yapabilmek için alt limitler bankalara göre 250 ile 5.000 ytl arasında değişir.Vadesi esnektir 1 günden başlamak üzere her vadede işlem yaptırılabilir.

Repo (Repurchase agreement); kısa dönemli bir menkul kıymetin belirli bir dönem sonunda ilk satıcısı tarafında geri alınmasını öngören bir satış işlemidir. Repoları diğer para piyasası araçlarından ayıran en belirgin özellik, bir menkul kıymetin gerçek vadesinin alıcı ve satıcının ihtiyaçlarını karşılamak için kısaltılmasıdır. Repo işlemlerine konu olabilecek menkul kıymetler şunlardır; devlet tahvilleri, hazine bonoları, banka bonoları ve banka garantili bonolar, Kamu Ortaklığı İdaresi ve Toplu Konut İdaresince ihraç edilen borçlanma senetleri ile piyasada veya borsada işlem gören VDMK dışındaki diğer borçlanma senetleri. Uygulamada, menkul kıymetler, müşteriye teslim edilmeyip, TCMB’de bloke hesaplarda ya da İMKB Takas Ve Saklama A.Ş.’de depo edilmektedir. Hazine bonosu veya devlet tahvilinin teslimi yerine, bir makbuz düzenlenir. Müşteri repo vadesi dolduğunda makbuzu edip, tutar kendisine nakden ödenir. Repo işlemi yapılırken vade sonundaki fiyatın saptanması için iki yöntem uygulanabilir:

Bugünkü satış fiyatına repo vadesine kadar faizin eklenmesiyle,
Günün koşulları dikkate alınarak, repo vadesinde hazine bonosunun fiyatının tahmini yapılarak

Bol paralı günler

Repo (Repurchase agreement); kısa dönemli bir menkul kıymetin belirli bir dönem sonunda ilk satıcısı tarafında geri alınmasını öngören bir satış işlemidir. Repoları diğer para piyasası araçlarından ayıran en belirgin özellik, bir menkul kıymetin gerçek vadesinin alıcı ve satıcının ihtiyaçlarını karşılamak için kısaltılmasıdır. Repo işlemlerine konu olabilecek menkul kıymetler şunlardır; devlet tahvilleri, hazine bonoları, banka bonoları ve banka garantili bonolar, Kamu Ortaklığı İdaresi ve Toplu Konut İdaresince ihraç edilen borçlanma senetleri ile piyasada veya borsada işlem gören VDMK dışındaki diğer borçlanma senetleri. Uygulamada, menkul kıymetler, müşteriye teslim edilmeyip, TCMB’de bloke hesaplarda ya da İMKB Takas Ve Saklama A.Ş.’de depo edilmektedir. Hazine bonosu veya devlet tahvilinin teslimi yerine, bir makbuz düzenlenir. Müşteri repo vadesi dolduğunda makbuzu edip, tutar kendisine nakden ödenir. Repo işlemi yapılırken vade sonundaki fiyatın saptanması için iki yöntem uygulanabilir:

Bugünkü satış fiyatına repo vadesine kadar faizin eklenmesiyle,
Günün koşulları dikkate alınarak, repo vadesinde hazine bonosunun fiyatının tahmini yapılarak

Bol paralı günler

selam çok güzel anlatmışsın ama ben anlayamadım bana daha net anlatabilirmisin? benim 5000 $ var yatırım yapmak istiyorum repo yada fonlar bilmiyorum çünkü hiç anlamıyorum... hangisi daha uygun olur??
birde nasıl oluyor bankaya gidip fon alıcam mı diyorum? Cahilliğimi bağışlayın gerçekten hiç anlamıyorum...

X