Çocuk Hastalıkları küçük bebeği olanlara sorum var???

Bebek Hastalıkları, diş çıkarma, bebeklerde kusma, bebeklerde ishal, bebeklerde uyku düzensizliği

meryemyilmaz

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
27 Şubat 2008
189
5
merhaba kızlar.bişey sormak istiyorum sizlere.yeni doğmuş bebeklerin kafalarının şekli değişiyomuş sanırım bi sağ tarafa bi sol tarafa yatırmakmı gerekiyomuş ne.bir arkadaşım hep sırt üstü yatırmış kafasının arkası düzleşmiş öyle söyledi.gerçekten öyle bişey varmı.yeni doğmuş bebekleri sürekli değişik pozisyonlarda mı yatırmalıyız.bu kaç ay sürüyo peki???

cevaplarsanız sevinirim.
a.s.

Son düzenleme:
canım ben bunu doktorumuza danıstım cok dusuk dogum kılosu olan bebeklerde olurmus daha kemıklerı cok yumusak oldugu ıcın ben kızımı yenı dogdugunda hafıf yan yatırdım cunkı hep emip uyuyordu gazını cıkarttırmadan dalıyordu kusar dıye korkuyordum bazen saga bazen sola yatır zaten hep aynı tarafa yatırırsan uyusur bı tarafı,sımdıde sırt ustu yatmayı sevıyor kendını yavas yavas cevırıyor zaten ıstedıgı tarafa

Son düzenleme:
merhaba kızlar.bişey sormak istiyorum sizlere.yeni doğmuş bebeklerin kafalarının şekli değişiyomuş sanırım bi sağ tarafa bi sol tarafa yatırmakmı gerekiyomuş ne.bir arkadaşım hep sırt üstü yatırmış kafasının arkası düzleşmiş öyle söyledi.gerçekten öyle bişey varmı.yeni doğmuş bebekleri sürekli değişik pozisyonlarda mı yatırmalıyız.bu kaç ay sürüyo peki???

cevaplarsanız sevinirim.
a.s.

canım küçük değilde 10 ve 4.5 yaşlarında iki oğluşum var
oğluşlarım bebekken değişik posisyonlarda yatırdım sağ sol sırt üstü yüzün kapak ve hiç
başları yassılaşmadı eğer hep sırt üstü yatırırsan başı yassı olabilir
sen değişik olarak yatır
sevgilerimlea.s.

evet canım bende böyle yatırıyorum benım buyuk oğlum 12 yaşında eşım bır akrabası ıle aynı ay doğum yapmıştık kayın valıdem oğlumu bıraz sağa bıraz sola yüz üstu sırt üstu yatırıyordu hep şuan kafa yapısı cok guzel geleleım bu karabaya hatta cocuklarımızın ısımlerıde aynı onlar hep duz atırmışlar cocuğun kafasının arkası dumduz ıkıncı oğlumuda böle yatırdım hep onun dakafa yapısı super

canım benimde iki kızım var bende hep sağa sola bazende yüzüstü yatırdım.sürekli aynı şekilde yatırınca kafa şekli değişiyo.ama yüzüstü yatırırken sürekli gözün üstünde olması lazım.kusarsa diye
yalnış değilsem başının şekil değiştirmesi 6 ay kadar sürüyormuş

benim ablam bu konuda çok uğraştı.bir kızı bir oğlu var 15 ve 10 yaşlarında.geceleri hususi kalkıp kontrol eder düzeltirdi.şimdi ikisinin de çok güzel kafaları var.avrupalı gibi duruyorlar.bende hamileyim ve bu konuya çok dikkat edeceğim inşallah.....:smiley-cool:

canım bende kızımı sağa sola yüz üstü sırt üstü yatırıyordum hep düzeltirdim muntazam bir şekilde 7 ay böyle devam etti

canım 4 5 aya kadar sürüyor küçük bebekleri sürekli yan yatırmak sorundayız kustuklarına boğazına kaçmamsı için tabikki kafa yapısını da değitiriyor sürekli bir tarafa yatırsan o taraf biraz içi,ne cökük durur 6 aylıktan sonra sen istesende değiştiremezsin yatış şeklini hareketlendikleri için nasıl rahat sa o tarafa dönerler 4 5 ay dikkat et okadar sag ve sol olarak yarım saate bir değiştir kafa yapısı düzgün olur

aman canım sakı kafasını bastırma ılerde kafasının ıcınde beynınde hasar bırakıyo
bı akrabamız öle yapmıs cocugun kafasını böle yumusak hareketleelrle bastırdı cocuk havale gecırdı beyın sarsıntısı gecırdı sonra hıperaktıf oldu yılllarca cektı sadece yamuk olmasın dıye içi hasarlı oldu sakın canım öle eskılere uyup da yanlıs hareketler yapmıyın

benim bebeğimde hep sağ tarıfına yatıyodu ne kadar cevirdiysemde sırtüstü sola felan yine kendi sağa ceviriyodu bu yüzden kulagının birisi hafif yassı duruyo oda düzelir inşallah büyüdükce ama kafasında bi problem yok allaha sükür gayet düzgün..

cevaplarsanız sevinirim.
a.s.

canım denilen doğru bebeğin kafası öyle şekilleniyor en az 3 ay değişik taraflara yatır....

İlk doğumumda çocuk doktorumuz kesinlikle kafasının yönünü değiştirmemizi söylemişti, hatta bir müddet sonra bebek kendi başını döndürmeye başlayınca alışkanlık yapar hep aynı yöne çevirir bu yüzden tuz paketine havlu sarıp destek yap demişti. Eğer tek tarafa yatarsa yamukluk olabiliyormuş. Devamlı kafasının üstüne yatarsada kafasının arkası düzleşiyormuş.

arkadaşlara katılıyorum benim bebeğim şu an 8 aylık ve hep değişik pozisyonlarda yatırdım şu an kafa yapısı çok güzel sanada tavsiye ederim tabi tüm bunların yanında genetik yapıda çok önemli tabiki bazı durumlarda da değişmeye biliyor

canım benim de 6 aylık bir kızım var. ilk 4 ay hep yan yatırdım. çünkü emdikten sonra kusma problemimiz vardı. Doktorumuz bu yüzden hep aynı yöne olmamak koşuluyla yan yatırmamı ya da yatağının altına kitap koyarak 30 derecelik bir açı oluşturduktan sonra sırt üstü yatırmamı önerdi. ama sanırım ben çok fazla yan yatırdığım için bebeğimin kafası başlangıçta yanlardan sıkıştırılmış gibi görünüyordu. bilmiyorum belki de prematüre(33 haftalık) doğduğu içindir. Ben bunu farkedince sırtüstü yatırmaya başladım ve kafa yapısı düzeldi. Artık kafasını çevirebildiği için sırtüstü yatırsam da kendisi istediği yöne dönüyor. Çok fazla endişelenmene gerek yok, her zaman aynı şekilde yatırma yeter.

cben doktorumla görüştüm.9. aya kadar cok dikkat etmek gerekiyormus.hem sağa hem de sola yatırmak gerekliymiş hatta benim kızım sürekli sola yatıyordu küçükken bir kulagı şimdi kepce oldu.şimdi 9 aylık kafa yapısı düzeldi ama kulagı kepce kaldı....

bende bır saga bır sola yatırmaya calısıyorum.kafasının seklı gıderek degısıyor gıbı.ılk dogdugunda daha yuvarlaktı.

X