Hipoglisemiden muzdarip olanların paylaşım noktası

E

EBİSU

Ziyaretçi
arkadaslar merhaba.. ben hipoglisemide daha yeniyim fakat bu sitede birkac kişinin de aynı dertten muzdarip oldugunu ögrendim. bu yüzden bu baslık altında bu rahatsızlıgı yenmek( beslenme sekli,ilaç vs.) için neler yaptıgımızı ve yapılması gerektigini birbirimizle paylasalım..

hay allah hipoglisemi olan kimse görmedi heralde.. merak ettigim su: ilac kullanıo musunuz? kullanıosanız ismi ne? doktor bana hep demedi ama bi ay kullan kontrole gel dedi de...

bayadır takip edemedim bu forumu ama kimse de görmrmiş heralde hipoglisemiden yakınan? oysa ben bu ilaca baglı mı yasıcam die doktor kontrolünden önce size danışmak istemiştim

bizde ailece hipoglisemi vaar
önümüzdeki hafta kan şekerimi ölçtürmeye gidicem
bu sınırda şekerden dolayı olabiliyormuş yani bir çeşit tip 2 diyabetin öncüsü
çok düzenli beslenmek ,aç kalmamak lazım

evet ölçtür cnm beni de haberdar et. peki madem tüm ailen hipoglisemiden muzdarip, ilac kullanılıo mu? ben şuan kullanıorum da.. bi de hipoglisemik sok oldugunda seker yemek önerilir ama benim doktorum genel anlamda tatlı yemeyi yasakladı bana.sanırsam kan sekerini bi anda yükseltiomuş ve sora hızlıca düşürüyomuş baslangıctan daha da düşük oluyomuş. bu konuda bi bilgin varmı şimdiden saol

Hipoglisemide en önemli şey sık sık az az beslenme şeklidir. Tatlılar direkt kan şekerinizi hızla yükseltir, birden insülin salınır, o da hızla şekeri karaciğerde depolamak üzere kandaki düzeyi düşürür...Glisemik endeksi düşük yiyecekler tüketmelisiniz. Tam buğday, çavdar, kepek, köy ekmeğini beyaz ekmeğe tercih edeceksiniz, canınız tatlı birşeyler istiyorsa meyve ile idare edeceksiniz:) ancak üzüm, muz gibi meyvelerden birden fazla yemeyeceksiniz. Uzun süre aç kalmayacaksınız, 3 ana öğün şeklinde değil ana ve ara öğünler şeklinde besleneceksiniz...Belli aralıklarla kan şekerinizi ölçüp değerleri not etmeyi de unutmayın...

Genel olarak hipoglisemi, diyabetlilerde görülen bir durumdur. O yüzden kontollerinizi gerekli aralıklarda yaptırın.

Benim bildiklerim bunlar arkadaşlar. Hipoglisemide tedaviden ziyade önlem söz konusudur.

Aslında aradaki farkı tam olarak bilmiyorum ancak farklı, reaktif hipoglisemi benimki. Şu anda önlem alınmazsa 5-10 yıl sonra süre değişken oluyor sanırım şeker hastalığına dönüşme ihtimali var. Ama henüz şeker hastası değilim.

Küçük bir tavsiye, bir yerde okumuştum ve uyguladım. Muz çok şekerli bir meyve ve ben bir taneyi bile yediğimde başıma ağrı giriyor ani bir şekilde şekerim yükseldiği için, sonrasında da kısa sürede aynı hızla düşüyor ve ben yine baygınlık hissi yaşıyorum.

Şekerli, karbonhidratlı gıdaları, süt-yoğurt vb. ile beraber tükettiğimizde şekerin yavaş yükselmesini sağlayacağı yazıyordu. Gerçekten de öyle olmuştu. Evde olduğumda yanında 1-2 yemek kaşığı yoğutla beraber tüketince bir adet muz çok iyi bir ara öğün olmuştu. Ne başıma ağrı girmişti, ne de 2-3 saatten önce kendimi aç hissetmiştim.

uzun zamandır bakmıyorum bu konuya,bende de reaktif hipoglisemi var yani yemektan 3-4 saat sonra aclık degerinin altına düşüyor.yinede normal sınırlarda kalıyor 4 saatin sonunda 65ti seker yüklemesinde...doktorum glucobay kullandırmaya basladı bana,ayrıca kilo vermem gerektigini söyledi. suan 6,5 kilo verdim ve doktrun tavsiyesiyle spor da yapıoyorum. sanırım biraz iyileşmeye basladım cünkü artık kendimi 3 saati gecsede kötü hissetmiyorum.doktor da ilacı günde 2ye düşürdü.umarım bu illetten kurtulurum.insulin direncini genc yasta kırabiliomuşuz..

arkadaşlar merhaba, ben de hipoglisemi nedeniyle glukofen kullanıyorum

arkadaslar bişey sorucam benm açlık kan şakerim falan normal çıkıyor ama önceden bnim tatlıyla aram yoktu şimdi ise cnm acayip tatlı istiyor....hipogilisemi olabailrmi

arkadaslar bişey sorucam benm açlık kan şakerim falan normal çıkıyor ama önceden bnim tatlıyla aram yoktu şimdi ise cnm acayip tatlı istiyor....hipogilisemi olabailrmi

benim ve tanıdığım 2-3 kişinin de açlık kan şekeri normal, ancak tokluk şekeri düşük çıkıyor. doktoruna da bir danış istersen. ama bizim özellikle tatlı, hamur işi yani karbonhidratlı gıdalar yedikten 2-3 saat kadar sonra bir fenalık, tahammülsüzlük, sinirlilik hali oluyor :eek:

Arkadaşlar bende de hem pko hem insülün direnci hem de kolestrol var..diyetisyene,dahiliyeye ve jinekoloğa gidiyorum..4 aydır bunların teşhisi konuldu.glucobay ve glukopahge ilaçlarını kullanıyorum.diyetisyene gitmeme rağmen canım hep bişey yemek isto :KK43: bundan dolayı hiç kilo veremiyorum.bizlerin düzenli egzersiz yapması gerekiyo ve yapmıyorum..bunların hepsi ideal kiloya inice düzelicek biliyorum ama kilo vermeyi bi türlü beceremiyorum..istiyorum ama sadece istemekle yetiniyorum.hamile kalmak istiyorum doktorum bu ilaçları kullanırken ve bu rahatsılıkların varken çok riskli.böyle bişey bu durumda mümkün değil dedi..valla bıktım usandım..bi 20 kilo vermek bu kadar ağırıma gidiyo kızlar.ah ah...bide 2 saatte bir yemesem bayılacak gibi oluyorum..sonra millet rejim yap der.tek tek anlatmaya kalkarsın hastalığını..açıklamak zorunda hissedersin..off off içimi döktüm valla..napıcaz kızlar? Ha bide sinirlilik,tahammülsüzlük bende diz boyu..eşim alttan ala ala bi hal oldu :KK43:((((
napsam ne etsem..siz deyin bana..off offff :KK43::KK43::KK43::KK43:

aslında bu konuda herkes bilgili ama bu hastalık diyeyim insanın bildiklerini uygulamasına izin vermiyor
diyetle 16 kilo vermistim tabi yanında glukofen doktor bana sürekli kullanmamı söyledi
ama sac dökülmesi vücutta kuruluk öyle cok artıki bıraktım ilacı ve hemen kilolar geri gelmeye basladı gece yemelerim basladı sürekli canım tatlı istiyor ve ben yedikten sonra ben ne yapıyorum diyebiliyorum yani elim kendiliginden gidiyor ve gözüm hic bir sey görmüyor o anda ilacı kullandıgım zamanlarda bir sey yok karnımın doydugunu anlıyorum ama ilac kullanmadıgım zaman sürekli yemek canım istiyor evet diyet ve spor bu hastalıkta cok faydalı ama kücük bebekleri olan anneler icin cok zor hastalıgın en cok artıgı ve alınan kilolar bu dönemde sonrada yerlesip kalıyor ve vermek cok zor oluyor

Gerçekten haklısın ay canım hep yemek istiyo..doymuyorum ya doymuyorum..73 kiloyum varmı ötesi...ve hala yiyorum..

Arkadaşlar bende de hem pko hem insülün direnci hem de kolestrol var..diyetisyene,dahiliyeye ve jinekoloğa gidiyorum..4 aydır bunların teşhisi konuldu.glucobay ve glukopahge ilaçlarını kullanıyorum.diyetisyene gitmeme rağmen canım hep bişey yemek isto :KK43: bundan dolayı hiç kilo veremiyorum.bizlerin düzenli egzersiz yapması gerekiyo ve yapmıyorum..bunların hepsi ideal kiloya inice düzelicek biliyorum ama kilo vermeyi bi türlü beceremiyorum..istiyorum ama sadece istemekle yetiniyorum.hamile kalmak istiyorum doktorum bu ilaçları kullanırken ve bu rahatsılıkların varken çok riskli.böyle bişey bu durumda mümkün değil dedi..valla bıktım usandım..bi 20 kilo vermek bu kadar ağırıma gidiyo kızlar.ah ah...bide 2 saatte bir yemesem bayılacak gibi oluyorum..sonra millet rejim yap der.tek tek anlatmaya kalkarsın hastalığını..açıklamak zorunda hissedersin..off off içimi döktüm valla..napıcaz kızlar? Ha bide sinirlilik,tahammülsüzlük bende diz boyu..eşim alttan ala ala bi hal oldu :KK43:((((
napsam ne etsem..siz deyin bana..off offff :KK43::KK43::KK43::KK43:

arkadaşım bana doktorumun hep yaptığı espri : sık sık yiyeceksiniz cokacimcoook ama az az yiyecekesiniz, yoksa kilo alırsınız :eek:klava: bana göre 6-7 kilo fazlam var.ama normal kilo sınırlarım içindeyim. doktorum şu anda kilomla ilgili bir sorunum olmadığını ama daha fazla almamam gerektiğini söylüyor.

insülin direncine bir de hipotiroid eşlik ediyor bende. metabolizmam yavaş, ilaç desteği sürekli.

aslında bizim yapmamız gereken şey, az az sık sık beslenmek tabii ki, ama ben de dahil bu az azları bile ya yemiyoruz, ya da yediğimizde çok sağlıklı şeyler olmuyor sanırım. en azından kendim ve birkaç tanıdığım için geçerli bu, aynı rahatsızlığı olan.

millete sakın bakma! benim de bu hastalıktan sonra adımı obura çıkardılar iş yerinde cokacimcoook hani yediklerim çikolatalı tatlı falan olsa gam yemeyeceğim, 2-3 saatte bir dikkat edip de, kraker-kepekli bisküvi atıştırdığımı görenler, hiç ağzın boş durmuyor diyorlar bazen :eek:klava: başınıza gelirse görüşürüz diyorum, anlayanlara tabii. eskiden daha çoktu gerçi, şimdi rahatsızlığım bilindiği için alıştılar ama gel bana sor o zamanları. :çok üzgünüm:

az az sık sık, az kalorili beslenme sağlıklı diyetlerin de ana noktası aslında. acaba buradan ara öğünlerde ne yediğimizi vb paylaşsak. birimizin bilmediğini diğeri bilir, kilo vermemizde de işe yaramaz mı?

mesela evdeyken, bir meyve, bir bardak ayran vb daha güzel ara öğünlerim oluyor ama dışardayken bunu yapamıyorum, kepekli ürün seçenekleri de çok az, bıkıyor insan zamanlasenağlama

Dünyadaki tek mutsuzluğunuz derdiniz nedir deseler sadece kilolarım derim:KK43:bu öyle bir zincir ki hepsi birbirini tetikliyor 130 kg yum 170 boyum var 4 yıl önce 8 ayda 50 kg verdim ama arkasından bende depresyon ve anksiyete başladı ve hızla kilolar geri geldi ben iyi şeyler yediğimde çok mutlu diyet yaptığımda ise çok mutsuz oluyorum:KK43:kilolarım ve endişelerim yüzünden kalp krizi geçirdim tabii ırsiyette vardı..sonra tansiyon şeker hpoglisemi hipotiroid kolesterol hepsi ama hepsi beni buldu..şükür..görseniz hiç hasta biri gibi durmuyorum neşeli enerjik ve pozitif biriyim çevremdekiler bunları yaşadığıma çok şaşırıyor tek çarem kilo vermek yoksa gerçekten öleceğim:)neyse çok yazdım tek çaresi az ve sık beslenmek sebze meyve tüketmek umarım herşey güzel olur sağlıcakla kalın herkese geçmiş olsun..

Dünyadaki tek mutsuzluğunuz derdiniz nedir deseler sadece kilolarım derim:KK43:bu öyle bir zincir ki hepsi birbirini tetikliyor 130 kg yum 170 boyum var 4 yıl önce 8 ayda 50 kg verdim ama arkasından bende depresyon ve anksiyete başladı ve hızla kilolar geri geldi ben iyi şeyler yediğimde çok mutlu diyet yaptığımda ise çok mutsuz oluyorum:KK43:kilolarım ve endişelerim yüzünden kalp krizi geçirdim tabii ırsiyette vardı..sonra tansiyon şeker hpoglisemi hipotiroid kolesterol hepsi ama hepsi beni buldu..şükür..görseniz hiç hasta biri gibi durmuyorum neşeli enerjik ve pozitif biriyim çevremdekiler bunları yaşadığıma çok şaşırıyor tek çarem kilo vermek yoksa gerçekten öleceğim:)neyse çok yazdım tek çaresi az ve sık beslenmek sebze meyve tüketmek umarım herşey güzel olur sağlıcakla kalın herkese geçmiş olsun..

biz de bu aralar erkek arkadaşımla benzer şeyleri konuşuyoruz. sanki bütün hastalıklar bizim bünyelerde toplantı yapıyorkaydirigubbakcemile aslında düşününce mesela beslenme, hareketsizlik ya da hormonel sorunlar birçok hastalığa sebep oluyor. bizim listeler de uzayıp gidiyor.

kilo gerçekten hem hastalıklardan dolayı kilo alma olarak, hem de kilo aldığımız için eklenen yeni hastalıklar olarak her türlü sorun. kolaylıklar diliyorum kilo verme sürecinizde. a.s. özellikle diyet yaparken, sizi çok mutlu edecek faaliyetlere daha fazla zaman ayırmayı denerseniz belki moralinizin bozulmasını önler biraz. bir de iş birliği çok önemli, ailenizin, arkadaşlarınızın da destek olması lazım.

ben de normal kilonun sınırlarını zorlamaktan korkuyorum. doktorum: fazla kilonuz yok ama almayın :eek:klava: diyor. sanki isteyerek bakkaldan alıyorum :1closedeyes:

biz de bu aralar erkek arkadaşımla benzer şeyleri konuşuyoruz. sanki bütün hastalıklar bizim bünyelerde toplantı yapıyorkaydirigubbakcemile aslında düşününce mesela beslenme, hareketsizlik ya da hormonel sorunlar birçok hastalığa sebep oluyor. bizim listeler de uzayıp gidiyor.

kilo gerçekten hem hastalıklardan dolayı kilo alma olarak, hem de kilo aldığımız için eklenen yeni hastalıklar olarak her türlü sorun. kolaylıklar diliyorum kilo verme sürecinizde. a.s. özellikle diyet yaparken, sizi çok mutlu edecek faaliyetlere daha fazla zaman ayırmayı denerseniz belki moralinizin bozulmasını önler biraz. bir de iş birliği çok önemli, ailenizin, arkadaşlarınızın da destek olması lazım.

ben de normal kilonun sınırlarını zorlamaktan korkuyorum. doktorum: fazla kilonuz yok ama almayın :eek:klava: diyor. sanki isteyerek bakkaldan alıyorum :1closedeyes:

Canım aynen dediğin gibi kilo hastalık hastalık ta kilo getirdi bana..aslında çok da hareketliyim eşim ve bir oğlum var tüm işlerimi kendim yaparım alışveriş desen öyle ayrıca yıllardır hergün 1 saat yürüyorum oyalanma dersen elişi yaparım gezerim kitap okurum pc de işlerim olur ailem beni ben onları çok severim şükür bu yönden hiçbir sorunum yok içten içe onlar da bana çok üzülüyor her an tetikteler ve tedirginler umarım bir çare bulurum ilgine çok teşekkürler..

herkese merhaba kızlar... bendede bir buçuk yıl önce hashimoto tiroiditi ve hipoglisemi ve akdeniz anemisi taşıyıcılığı sebebiyletedaviye başlandı.. devamlı hap alıyorum 17 kg verdim 23 olarak geri aldım.. 70 den 93 e çıktım... doktorlarım kesinlikle zayıflamadan hamile kalma dediler fakat korunmamıza rağmen veren Allah verdi galiba şimdi hamileyim, birkaç gün önce öğrendim.. şimdi neler olacak bilmiyorum... çok korkuyorum... dualar ediyorum.. ailemde diabet ve kalp var..b12 için devamlı iğneler yiyorum demir eksikliğim filan hiç düzelmiyor... bukadar sıkıntının üzerine birde bebek eklendi bakalım neler olacak ilerleyen günlerde... bu arada bu şekilde hamile kalanlar neler yaşadı paylaşabilirlermi..? şimdiden hepimize geçmiş olsun....işallah atlatırız diyorum ben....

X