Bebek Beslenmesi bebeklerimiz icin ek gidalar

Bebek Beslenmesi, Ek Besin Önerileri, Mamalar, Anne Sütü, 3 yaştan büyük çocukların çok yeme ya da yememe, obezlik, iştahsızlık, okulda beslenme, beslenirken dikkat edilecek konuların yani her türlü yeme problemlerinin paylaşıldığı alan.

gulumsee

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
15 Temmuz 2007
851
0
arkadaslar bebeklerimiz icin ek gida olarak ne verebiliriz benim sutum sade yetmiyor :çok üzgünüm::çok üzgünüm: arada hazir mama veriyorum

canım ben daha tam olarak başlamadım 6. ayı bekliyorum ama tattırıyorum bir iki kaşık sevecegi şeylerden
meyve suyu ile başlayabilirsin havuç elma mevsim meyveleri
kendi yapacagın corba
hazır muhallebiler kaşık mamaları olabilir
ben böyle başlıycam

canim bende 6. ayindan sonra vermeyi planliyordum ama benim kizima yetmiyor galiba aslinda tombis yanakli yavrum gorsen sutun nasilda yaramis dersin ama 300 gr aldi gecen ay doktor daha ek bisey verme diyor ama bebisim 1 kilo aldi oncesinde aniden boyle dusmesi beni soka ugratti bende arada mama vermeye basladim bebek biskuvisi aldim gunde2 tane oglen ezip veriyorum cok sevdi bakalim arada meyve suyu vereyim dedim bakalim cok zevkli ama o istahlandikca veresim geliyor hepsinden

Ek Gıdalar:
Çocuğun ayına uygun büyüme ve gelişme sürecini destekleyen, değişik tatlarla tanışmak suretiyle sonraki aylarda kolay yeme alışkanlığı kazandıran, besleyici değeri yüksek ama allerji yapma niteliği az olan besinlerdir. Meyve suyu veya meyve püresi, sebze çorbası veya sebze püresi, muhallebi, yoğurt, peynir, reçel, bisküvi, ekmek, yumurta bebek beslenmesinde önde gelen ek gıdalardır.

Ek gıdaları kaşık ya da bardakla veriniz.

Yeni deneyeceğiniz yiyecekleri çocuk açken alışık olduğu yiyeceklerden önce veriniz. Miktarı daima azdan başlayarak arttırınız.

Yeni gıdaların allerji yapıp yapmadığına dikkat ediniz. Bu nedenle aynı gün içinde birden fazla yeni besin denemeyiniz. Şüpheli bir gıdayı kestiğinizde belirtilerin geçip geçmediğini kontrol ediniz. Bir iki gün sonra yeniden deneyiniz.
Bebeğinizin hoşlanmadığı önemli yiyecekleri zaman zaman yeniden deneyiniz.

Meyve Suyu:
Elma ve şeftali gibi meyvelerin suları taze olarak 1-2 tatlı kaşığı miktarından başlanarak verilir ve yavaş yavaş arttırılır. Portakal ve mandalina suyunun daha ileri aylarda verilmesi uygun olur.
Meyveler iyice yıkanır, kabukları soyulur ve cam rendede rendelenir. Temiz bir tel süzgeç veya tülbentle süzülerek suyu elde edilir. Meyve suyuna başlandıktan bir iki hafta sonra püre halinde verilebilir. Meyve sularına şeker eklenmemelidir!

Sebze Çorbası:
Meyve suyuna başlandıktan iki hafta kadar sonra öğle öğününde verilmek üzere patates, havuç, pirinç ve taze sebzelerden günlük olarak hazırlanır. Bir iki tatlı kaşığından başlanarak yavaş yavaş arttırılır. Dört haftalık bir süre içinde tam sebze püresine geçilir.

1. Hafta (sebze çorbası): 3-4 su bardağı su, bir tutam tuz, 2 orta boy havuç, 1 orta boy patates 45 dakika kapaklı kapta pişirilir. Tel süzgeçle hiç ezmeden suyu bir başka kaba alınır. Bir çay kaşığı irmik ilavesiyle tekrar 5-10 dakika pişirilir. Sıvı miktarı 200 gram olacak şekilde ayarlanır.

2. Hafta (basit sebze püresi): Aynı şekilde pişirilir. Havuç ve patatesler tel süzgeçten tamamen ezilerek püre olarak geçirilir. Bu pürenin içine yine irmik katılarak mamanın hazırlanması tamamlanır.

3. Hafta (karışık sebze püresi): Havuç ve patatesin yanına 1 çay kaşığı pirinç ve her gün bir yenisi ilave edilmek üzere mevsimlik sebzeler eklenir. Örneğin ilk gün 3-4 yaprak maydanoz, ertesi gün maydanoz ve bir kaç yaprak ıspanak, sonraki gün ilaveten dörtte bir enginar, daha sonra dörtte bir domates gibi .. Tel süzgeçten ya da blenderden geçirilerek elde edilen püreye yine bir çay kaşığı irmik eklenerek 5 dakika daha pişirilir.

4. Hafta (tam sebze püresi): Ayrıntılarıyla anlattığım şekilde hazırlanan püreye 1 çay kaşığı zeytin yağı veya pastörize tereyağı katılır.
Altıncı aydan itibaren sebze çorbası ya da püresine 1 yemek kaşığı kıyma (3 kez çekilmiş yağsız sinirsiz dana) eklenmelidir. Daha erken dönemde sebze çorbasına başlanmış olan bebekler için kuzu ciğeri tercih edilir.

Arkadaslar alintidir

Sebze püresinden 1-2 hafta kadar sonra genellikle 5. aydan itibaren akşam (gece değil) öğünü olarak verilir. 1 su bardağı süt, bir tatlı kaşığı pirinç unu, 1 tatlı kaşığı toz şekerle yapılır. Soğuk sütün bir kısmıyla pirinç unu iyice ezilir, kalan süt eklenir karıştırılarak pişirilir. Ateşten indirmeye yakın şeker eklenir. İlk günlerde süt sulandırılabilir.

Muhallebi, kutu mamalarla da hazırlanabilir. Özellikle inek sütü proteinlerine duyarlı olan bebeklerde bu durum tercih edilir. Bir su bardağı su 1 tatlı kaşığı pirinç unu karıştırılarak pişirilir. Ateşten indirildikten sonra içine 5-6 ölçek hazır mama toz halinde katılır. Topaklanma durumunda tel süzgeçten geçirilir. Son yıllarda süt çocukluğu döneminde inek sütünün hiç kullanılmaması yönünde olan görüşler giderek ağırlık kazanmaktadır.

Yoğurt:
Süt kaynatılır, elin dayanabileceği sıcaklığa kadar soğutulur. 1 litre süt içine bir çorba kaşığı yoğurt 1-2 kaşık sütle sulandırılarak eklenir, yavaşça karıştırılır. Hareket ettirmeksizin sıcaklığını koruyabilecek şekilde 3-4 saat bekletilir. Bir kase kadar ikindi öğünü olarak verilir.

Alintidir

Selam canım bizim dr muz meyve suyu ve yoğurt vermemi söyledi mamayı azalt dedizaten günde 3 sefer az miktarda veriyordum yoğurdunu kendim yapıyorum devam sütüyle çok seviyor.

benimki 5. ayın içinde bi ara ekmegi kısayım dedim sutum azaldı o ara mama verdim az bişey ama sonra tıkınmaya devam edince sutum geri geldi suan ek gıdaya ihtiyac yok ama alışkanlık elim durmuyor azar azar bişeyler veriyorum ekmek içine bayılıyor :dance: daha çogu bebek kaşıkla bile beslenemezken benimki masaallah ekmek içi yutuyor :roflol:

gönül_kelebegim masallah kizina yiyenden korkma derler yemeyenden kork benim kiza meyve suyu verdim yuzunu bir gorsun nasil eksitti zor heralde isim benim allah kolaylik versin

gönül_kelebegim masallah kizina yiyenden korkma derler yemeyenden kork benim kiza meyve suyu verdim yuzunu bir gorsun nasil eksitti zor heralde isim benim allah kolaylik versin

canım 120 mg veriyorum ama ikiye bölüyorum yarısını sabah yarısını akşam veriyorum
meyve suyunu içebildiği kadar içsin dedi dr sabak bikere veriyorum arada 100 mg arada daha az olduğuda oluyo şeftali elma kayısı karpuz şuana kadar verdiklerim.

tesekkur ederim canim meyve sularinida kendinmi yapiyosun ? birde benim kiz emerken sanki agrisi varmis gibi kendini kasiyor sizce neden olabilir sizinkilerde yapiyormu bir tanidigimin kizi oyle yaparak birakmis mamayi korkutuyor beni

kizima bugun cilek suyu verdim cok tatliydi 4cay kasigi kadar icti daha istiyor ama vermedim sizce versem dokunurmu?

Bence verme canım bizim dr vermememizi söyledi alerji yapabilirmiş daha küçük olduğu için ama diğer yaz meyvelerinden ver dedi.

MEYVE SUYUNU KENDİM YAPIYORUM CAM RENDEDE RENDELİYORUM SONRA TEMİZ BEZLE SUYUNU SIKIYORUM.
Benim oğlumda meme emerken sanki birden sancı vuruyormuş gibi kendini geri atıyo ve ağlıyo aslında süt az geliyo diye huysuzluk yapıyormamaya gelince hiç hayır demiyo.

merhabalar bende aranıza yeni katkılan bir üyeyim benim kızım da şu an tam 4.5 aylık ben çalışıyorum meyva suyu kaşık maması veriyorum şu an 15 gün sonra sebze çorbası na başlayacağım sütüm yetiyor ama

MEYVE SUYUNU KENDİM YAPIYORUM CAM RENDEDE RENDELİYORUM SONRA TEMİZ BEZLE SUYUNU SIKIYORUM.
Benim oğlumda meme emerken sanki birden sancı vuruyormuş gibi kendini geri atıyo ve ağlıyo aslında süt az geliyo diye huysuzluk yapıyormamaya gelince hiç hayır demiyo.

Çok üzgünüm çoook aynen benimkide oyle canim mamayi cok rahat iciyor

bugun kizima havuc ve patates verdim hic sevmedi heo tukurdu suratini acayip eksitiyor canim benim nekadarda hakli ama tuzda koyulmuyormus iggg annesi gibi tuzsuz bisey yemeyecek heralde sepze vermeye baslayan varmi aranizda

bugun kizima havuc ve patates verdim hic sevmedi heo tukurdu suratini acayip eksitiyor canim benim nekadarda hakli ama tuzda koyulmuyormus iggg annesi gibi tuzsuz bisey yemeyecek heralde sepze vermeye baslayan varmi aranizda

canım benım sutum cok olduğu halde 4aylıkken basladım ek gıdalara bebeklerın beyın gelışımı ıcın 4ıle 6ay arasında baslayın korkmayın birsey olmaz zararlı birsey vermıyosunuz nıhayetınde saglıklı sebze ve sularını verıyosunuz. canım ılk olarak bir fincan yogurt ver derım içinede azıcık seker atkı gaz yapmasın sonra yoğurda iki tane bebek biskıvısıde verebilirsin. yada kabak hasla azıcık elma suyunuda ekle buna cok faydalı azda patates kat pure yap yedır çok sever bebışin

sagol canim insallah sever sepzeyle meyve suyunu karistiracagim yani hic aklima gelmemisti kafamçokkarıştı denemekte fayda var

X